22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Oczyszczacz Philips czy Sharp?

Sprawdź porównanie topowych modeli oczyszczaczy powietrza Sharp KC-A60EUW oraz Philips AC3259/10. Analizujemy najważniejsze parametry techniczne, a także dodatkowe funkcjonalności, które wpływają na komfort użytkowania oczyszczaczy. Przekonaj się, w który z nich warto zainwestować.

 

Porównanie oczyszczaczy powietrza

Postanowiliśmy porównać dwa popularne modele oczyszczaczy powietrza wiodących marek:

Jeżeli zastanawiasz się, który z oczyszczaczy odpowie na Twoje potrzeby w większym stopniu, zapoznaj się z wynikami naszego porównania.

 

Parametry Sharp KC-A60EUW Philips AC3259/10
Najcichszy tryb

19 dB

33 dB

Przepływ powietrza / CADR 396 m3/h

397 m3/h

Dedykowana powierzchnia maksymalna wg producenta

48 m2 47 m2
Filtry
 1. Filtr wstępny
 2. Filtr węglowy
 3. Filtr HEPA H13
 4. Filtr nawilżacza
 5. Plasmacluster
 1. Filtr wstępny
 2. Filtr węglowy
 3. Filtr NanoProtect HEPA (skuteczność filtracji na poziomie HEPA H13)
Mobilność

TAK

Praktyczne kółka umożliwiają wygodną zmianę miejsca

NIE
Nawilżacz powietrza

TAK

Wydajność nawilżania: do 730 ml/godz.

NIE
Jonizacja

TAK

Plasmacluster: bezpieczna i skuteczna jonizacja powietrza

NIE
Klimatyzator ewaporacyjny TAK NIE
Obsługa mobilna NIE

TAK

Dzięki aplikacji Air Matters możemy sterować oczyszczaczem na odległość, jak również monitorować jakość powietrza w domu.

Blokada rodzicielska TAK TAK
Średnioroczny koszt eksploatacji

250 zł

Doczytaj o kosztach eksploatacji oczyszczaczy w artykule o filtrach Sharpa

308 zł

Według producenta filtr HEPA (239 zł) wytrzymuje do 2 lat a węglowy (189 zł) do jednego roku. W praktyce, według informacji od użytkowników z Polski, filtr HEPA wytrzymuje ~12 miesięcy. Do obliczeń przyjęliśmy wymianę co 2 lata.

Cena zakupu

2 299 zł 

~1 699 zł 
Cena urządzenia + koszty filtrów okresie 5 lat (szacunkowo, realne wyniki mogą się różnić) 3 549 zł 3 239 zł

 

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EUW

Nowoczesne i funkcjonalne modele Sharpa, to urządzenia, które z roku na rok zyskują coraz to większą popularność na rynku europejskim. Japońskie oczyszczacze Sharp słyną ze swojej niezawodności oraz technologii Plasmacluster, która umożliwia skuteczną jonizację powietrza, która ma udowodnione działanie neutralizujące bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. 

Cicha praca

Dużą zaletą oczyszczacza jest bardzo cicha praca na poziomie 19 dB. Dzięki temu urządzenie może pracować o każdej porze dnia i nocy, bez obawy, że jego działanie zakłóci sen lub nie pozwoli nam się skoncentrować na pracy. Ciśnienie akustyczne na poziomie 19 dB to zdecydowanie jeden z lepszych wyników, jakie osiągają oczyszczacze powietrza dostępne na rynku. Dlatego model KC-A60EUW doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie poza dużą wydajnością oczekujemy również cichości pracy.

Wysoka wydajność

O skuteczności oczyszczacza świadczy jednak przede wszystkim bardzo dobra wydajność urządzenia. Przepływ powietrza wynosi 396 m3 na godzinę. Parametr ten został zmierzony z założonym filtrem klasy H13, zatem można śmiało porównywać go z CADR-em dla pyłów, który deklaruje Philips dla wszystkich swoich urządzeń. CADR Sharpa powinien wynosić około 95-98 % przepływu powietrza, czyli szacunkowo 385 m3/h. 

Skuteczność

Dzięki zastosowaniu sprawdzonej technologii filtracji mechanicznej HEPA i węgla aktywnego, urządzenie doskonale radzi sobie z usuwaniem zarówno większych zanieczyszczeń, jak i małych drobin PM2.5 czy lotnych związków organicznych. Jonizacja Plasmacluster zapewnia dodatkową "filtrację na odległość". Warto dodać, że filtry HEPA Sharp posiadają również zdolność do niemal 100% filtracji pyłów o wielkości 0.02 mikrometra, czym chwali się Philips. Wynika to zwyczajnie z charakterystyki pracy filtrów HEPA, gdzie drobiny o wielkości 0.3 mikrometra to ich "słaby punkt" (tzw. Most Penetrating Particle Size) a mniejsze i większe drobiny wychwytują z porównywalną bądź lepszą skutecznością. 

Funkcjonalność

Urządzenie KC-A60EUW pełni funkcję:

 

 • oczyszczacza powietrza – bardzo wydajny i skuteczny oczyszczacz wyposażony w wysokiej jakości system filtracji powietrza.
 • jonizatora – oczyszczacz wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji – Plasmacluster.  Dzięki temu urządzenie  usuwa wirusy, bakterie, grzyby oraz alergeny. Dba o zapewnienie równowagi jonowej w pomieszczeniu i sprawia, że powietrze w naszych mieszkaniach jest zdrowe. Technologia ta polecana jest szczególnie osobom, które cierpią na alergie lub ograniczoną odporność organizmu na wirusy. 
 • nawilżacza – niezwykle przydatna funkcja w okresie grzewczym, kiedy to powietrze w naszych mieszkaniach jest suche. Funkcja inteligentnego nawilżacza ewaporacyjnego pozwala na utrzymanie optymalnego dla naszego zdrowia poziomu wilgotności powietrza.
 • klimatyzera ewaporacyjnego – oczyszczacz Sharp może także ochłodzić powietrze w upalne dni. Aby uzyskać funkcję klimatyzera, wystarczy do pojemnika z wodą wlać zimną wodę i wrzucić kostki lodu, a powietrze wydostające się z urządzenia będzie schłodzone.

Nowoczesna technologia

Przy analizie oczyszczaczy Sharp warto także wspomnieć o tym, że wdrożone w urządzeniu rozwiązania opierają się na know-how marki Sharp. Firma już niemal 20 lat inwestuje w prace badawcze nad nowoczesnymi technologiami oczyszczania i jonizacji powietrza. Pierwsze oczyszczacze z technologią Plasmacluster zostały wprowadzone na rynek już w 2000 r. To oznacza, że Sharp ma swoim koncie bogate doświadczenie i ogromny potencjał badawczy, który wykorzystuje w ciągłe udoskonalanie swoich produktów.

Sharp KC-A60EUW

Wady i zalety oczyszczacza Sharp KC-A60EUW
Wady i zalety oczyszczacza Sharp KC-A60EUW

 

 

Oczyszczacz powietrza Philips AC3259/10

Oczyszczacz marki Philips bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, w tym także szkodliwych dla zdrowia cząstek pyłu PM2,5. Ponadto może być także pomocy w usuwaniu alergenów, bakterii i wirusów.

Wysoka wydajność urządzenia

CADR dla pyłów na poziomie 397m3/h to bardzo dobry wynik. Urządzenie wyposażone zostało w trzy tryby:

 • ogólny – tryb uniwersalny, w którym urządzenie pracuje na średniej mocy
 • antyalergenowy -  szybka reakcja na wykryte alergeny w powietrzu
 • bakterie i wirusy – w tym trybie oczyszczacz ma za zadanie walczyć z drobnoustrojami (najgłośniejszy tryb pracy).

Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z trybu nocnego, w którym urządzenie pracuje bez włączonych świateł.

Kolorystyczny wskaźnik LED

Dużą zaletą urządzenia są wbudowane czujniki oceniające poziom zanieczyszczenia powietrza. Zmieniające się światło w przedniej części urządzenia sygnalizuje odpowiednio czyste powietrze (kolor niebieski), prawie czyste (kolor niebiesko-fioletowy), zanieczyszczone powietrze (kolor fioletowo-czerwony), a także bardzo złą jakość powietrza, którą sygnalizuje kolor czerwony.

Aplikacja mobilna

Oczyszczacz AC3259/10 został wyposażony w możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji Air Matters. Za pomocą aplikacji możemy sterować trybami, ustawić harmonogram pracy urządzenia lub też mieć wgląd do poziomu zużycia filtrów. Dodatkowo za pomocą aplikacji mamy dostęp do pomiarów jakości powietrza w domu i zależnie od otrzymanych wyników możemy włączyć lub wyłączyć oczyszczacz.

Koreańska technologia od Cowaya... zagrożeniem dla Philipsa

Oczyszczacze powietrza Philips produkowane są w fabrykach koreańskiego Coway-a. Uważamy, że to prawdopodobnie najlepszy możliwy wybór partnera OEM, gwarantujący jakość urządzeń i filtrów. Warto dodać, że wkrótce Coway (połowa 2019 roku) wprowadzi do Polski pierwsze oczyszczacze pod własną marką, która już obecnie ma zasłużenie silną pozycję na wielu rynkach, w tym np. USA. W przeciwieństwie do oczyszczaczy Philips, które są produkowane w chińskiej fabryce Coway, wprowadzane na polski rynek oczyszczacze Coway są produkowane w Korei Południowej, w głównej fabryce tego producenta, niedaleko siedziby firmy. Wkrótce przed zakupem Philipsa warto będzie przejrzeć ofertę Coway-a, ponieważ de facto mogą to być lepsze jakościowo i jednocześnie tańsze opcje o podobnym designie.

Wymiana filtrów

Oczyszczacz Philips AC3259/10 został wyposażony w technologię AeraSense, która monitoruje okres eksploatacji filtra zależnie od poziomu zanieczyszczenia, przepływu powietrza i historii działania. Z jednej strony rozwiązanie ma tę zaletę, że nie musimy samodzielnie kontrolować stopnia zanieczyszczenia filtra (jak w oczyszczaczach Sharp). Z drugiej strony to rozwiązanie może okazać się bardzo kłopotliwe. Wadą urządzenia jest bowiem fakt, iż konieczna jest wymiana filtra w momencie, gdy zostanie to zasygnalizowane przez system Healthy Air. Jeżeli filtr nie zostanie wymieniony, wówczas oczyszczacz nie będzie działał. Takie rozwiązanie może być bardzo problematyczne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie zdążymy z odpowiednim wyprzedzeniem zakupić filtrów wymiennych.

 

Zgodnie z zaleceniami producenta znajdujący się w sprzęcie filtr powietrza Philips NanoProtect HEPA można wymieniać co dwa lata. Jednakże w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza zachodzi konieczność częstszej wymiany filtra (w Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza bywa kilkanaście razy wyższy niż w krajach Europy Zachodniej). Doświadczenia użytkowników mieszkających w Polsce wskazują, że przy całorocznym użytkowaniu należy liczyć się z jednorazową wymianą filtra w ciągu roku. 

 

Philips AC3259/10

Oczyszczacz Philips AC3259/10
Wady i zalety oczyszczacza Philips AC3259/10

 

 

Sharp czy Philips - podsumowanie

1. Cena + koszty eksploatacji

Cena zakupu oczyszczacza Philips AC3259/10 jest aktualnie niższa niż oczyszczacza Sharp KC-A60EUW. Jednak to koszty eksploatacji Sharpa zwykle są niższe, szczególnie biorąc pod uwagę ewentualność wymiany filtra HEPA raz do roku w Philipsie. Warto też pamiętać, że ze względu na posiadanie bardzo wydajnego nawilżania ewaporacyjnego w oczyszczaczu Sharp, nie ma potrzeby kupowania osobnego nawilżacza do tego samego pomieszczenia. Jeśli potrzebujesz oczyścić i nawilżyć to samo pomieszczenie, bardziej ekonomicznym wyborem będzie zakup Sharpa. 

 

2. Funkcjonalność

W tej kategorii wygrywa Sharp A60EUW, który pełni aż 4 funkcje:

 • oczyszczacz
 • nawilżacz
 • jonizator
 • klimatyzer ewaporacyjny

 

3. Głośność

Zdecydowanie lepsze parametry osiąga Sharp A60EUW, który w najcichszym trybie pracuje na poziomie 19 dB (przy 84 m3/h przepływu). To lepszy wynik niż 33 dB Philips AC3259/10. Warto jednak zaznaczyć, że Philips nie zadeklarował przepływu powietrza lub CADR dla niskich obrotów i porównywanie głośności minimalnych może być w tej sytuacji "nie fair". W celu porównania głośności dwóch urządzeń najlepiej by oba pracowały z tą samą wydajnością. W tym przypadku, ze względu na bardzo podobny przepływ maksymalny, możemy porównać głośność w trybie MAX: 49 dB (Sharp KC-A60EUW) i 63 dB (Philips AC3259/10). Różnica na poziomie 10 dB jest subiektywnie odbierana przez ludzi jako dwukrotny wzrost głośności pracy.

 

4. Zdalne sterowanie

Jeżeli jesteś fanem rozwiązań typu smart, urządzenie Philips AC3259/10 z pewnością przykuje Twoją uwagę. Oczyszczacze marki Sharp na chwilę obecną nie są wyposażone w zdalne sterowanie. 

 

5. Wykrywanie zanieczyszczeń

Tu Philips zdobywa punkty, dzięki zastosowaniu czujnika wykrywającego PM2.5. Oba urządzenia dają sobie radę z porównywalną skutecznością z tymi zanieczyszczeniami, jednak Philips AC 3259/10 wykrywa zagrożenie lepiej i dostosowuje tempo pracy do stężeń tych pyłów. Czujniki w Sharp KC-A60EUW są dostrojone na większe zanieczyszczenia (kurz), co same w sobie nie jest wadą, jednak nie w pełni odpowiada na oczekiwania polskich klientów.

 

6. Design

Oba urządzenia wykonane są z dobrej jakości plastików, Philips wygląda jednak nowocześniej niż zaprojektowany kilka lat temu model KC-A60EUW.

 

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.