W ramach ciekawostki warto dodać, że odkurzacz to sprzęt wynaleziony 120 lat temu przez brytyjskiego inżyniera Huberta Booth’a. Sama historia powstania sprzętu jest naprawdę ciekawa. Otóż podczas pewnej prezentacji odkurzaczy do wagonów kolejowych Booth doszedł do wniosku, że zdecydowanie większą skuteczność w redukcji kurzu będzie miał sprzęt wciągający zabrudzenia do środka, a nie jak w przypadku odkurzaczy kolejowych jedynie go zdmuchujący. Chcąc potwierdzić swoją tezę, odkrywca wykonał na sobie eksperyment, podczas którego o mało się nie udusił. Jednak dzięki temu, że wciągnął kurz z fotela przez serwetkę do nosa, zyskał pewność, że siła ssania może usunąć z powierzchni zalegające zabrudzenia.
Na podstawie własnego pomysłu, w 1901 roku Booth stworzył prototypowy model odkurzacza elektrycznego. W tym samym roku założył firmę British Vacuum Cleaner and Engineering, otrzymał patent na swój produkt i rozpoczął wynajmowanie sprzętu innym.
Urządzenia uchodzące za wzór dzisiejszych odkurzaczy, napędzane silnikami spalinowymi były tak ogromne i ciężkie, że musiały być ciągnięte przez konie na wozach. Zanieczyszczenia wsysały długie węże wpuszczane do pomieszczeń przez okna. Najpewniej właśnie dlatego innowacyjny pomysł brytyjskiego inżyniera nie zyskał dużego rozgłosu w społeczeństwie. Mimo to zaledwie rok po wielkim odkryciu sprzęt Booth’a czyścił dywany w pałacu królewskim.
Pierwszy przenośny odkurzacz skonstruował natomiast niewiele później (1906 r.) Amerykanin Murray Spangler. Sprzęt przez niego stworzony trafił na rynek dwa lata później, po uzyskaniu przez wynalazcę odpowiedniego patentu.
I choć dzisiejsze odkurzacze w niczym nie przypominają ich pierwowzoru, to mechanizm działania pozostaje niezmienny. Co więcej, współczesne odkurzacze elektryczne pozwalają nie tylko dokładnie usunąć kurz z podłogi, ale także inne zabrudzenia zalegające na różnych powierzchniach. A wszystko to przy ogromnej oszczędności czasu i wydatków na prąd. Najbardziej zaawansowane modele wykorzystujące siłę odśrodkową i potężną moc ssania, są w stanie uporać się nawet z bardzo trudnymi zanieczyszczeniami, które zalegają głęboko w dywanach, materacach i tapicerkach samochodowych.