Hybrydowy oczyszczacz powietrza Aria - recenzja

Aria – hybrydowy oczyszczacz powietrza to eksperyment firmy Mateko. Łączy tradycyjną, mechaniczną metodę oczyszczania z wykorzystaniem fitoremediacyjnych właściwości roślin. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 329 m³/h. Według producenta, fitoremediacja zwiększa jego wydajność nawet o 2400 m³ na dobę. Co należy wiedzieć o użytkowaniu Arii?

 

Wydajność hybrydowego oczyszczacza Aria
Wydajność hybrydowego oczyszczacza Aria, źródło grafiki: mateko.pl

 

Design i wykonanie

Oczyszczacz Aria ma klasyczny kształt walca o wysokości 692,5 centymetrów. Producent zadbał o ponadczasowy wygląd urządzenia. Projekt został doceniony nagrodą iF Design Award w roku 2022. Perforowana powierzchnia, choć spełnia przede wszystkim funkcje użytkowe, dodaje także obudowie nowoczesnego charakteru. Aria dostępna jest wyłącznie w jednym wariancie kolorystycznym (białym). Sprzęt wraz z akcesoriami opakowano w przyjazne środowisku materiały (papier i len).

 

Obudowę oczyszczacza wieńczy u góry napowietrzana donica. Roślinę do tego samonawadniającego się kontenera można wybrać z opracowanej przez NASA florystycznej biblioteki, kierując się i estetyką i względami praktycznymi. W środkowej części znajduje się okrągły wyświetlacz, a dolna pokrywa została zaprojektowana tak, by efektywnie zasysać powietrze do filtrów poprzez mikrootwory.

 

Przy stosunkowo dużej masie sięgającej aż 8,6 kg, hybrydowy oczyszczacz Aria może być trudny w transporcie z pomieszczenia do pomieszczenia. Urządzenie nie ma kółek i uchwytów.

 

Funkcje i wydajność oczyszczacza hybrydowego Aria

Według danych producenta, hybrydowy oczyszczacz niweluje do 99% zanieczyszczeń i przeznaczony jest do powierzchni 25 m².

 

Parametr

Wartość

Uwagi

CADR/przepływ powietrza

299/ 329 m³/h

Skuteczność urządzenia deklarowana przez producenta jest podana ze sporą rezerwą– według naszych wyliczeń, Aria mogłaby wydajnie oczyszczać pomieszczenia nawet do 36 m².

Powierzchnia działania

25 m²

Głośność

30/52 dB

Dość głośne urządzenie, istnieją znacznie cichsze oczyszczacze powietrza o podobnej mocy.

Zużycie energii

25

Energooszczędność połączona z dobrymi wynikami oczyszczania. Dzięki Air Boosterowi, oczyszczacz zużywa mniej prądu przy lepszych osiągach.

 

Oprócz generatora jonów, urządzenie wykorzystuje kilka funkcji:

  • fitoremediację - do rozkładu metali ciężkich i toksyn (benzenu, rtęci, formaldehydów) poprzez zjonizowane powietrze docierające do natlenionej donicy,
  • lampę UV-C - do eliminacji bakterii i wirusów przy udziale fal o długości 100–280 nm,
  • Air Booster - do zwiększenia wskaźnika czystości dostarczonego powietrza o 2400 m3 na dobę (dzięki 4 turbinom, które w tzw. efekcie kominowym przyspieszają naturalny ruch powietrza).

 

Efektem “ubocznym” w hybrydowym oczyszczaczu Aria (uzyskanym dzięki działaniu roślin) staje się naturalne nawilżanie i odświeżanie powietrza. Należy jednak podkreślić, że dużym nadużyciem jest uznawanie tak dużej wydajności fitoremediacji - to rozwiązanie, które zaledwie w nieznaczny sposób podnosi sprawność oczyszczacza. Doceniamy natomiast zastosowanie dodatkowych turbin oraz wsparcia w sterylizacji w postaci lamp UV-C.

 

Oczyszczacz hybrydowy Aria oferuje tryb Auto, w którym dostosowuje parametry oczyszczania do aktualnych odczytów. Jakość powietrza jest mierzona za pomocą laserowego czujnika pyłów PM2.5 i czujnika TVOC. Urządzenie korzysta również z czujników temperatury i wilgotności.

 

Hybrydowy oczyszczacz Aria - zalety
Zalety hybrydowego oczyszczacza Aria, źródło grafiki: mateko.pl

 

Sterować pracą oczyszczacza można poprzez panel sterowania lub z poziomu aplikacji. Dzięki sensorom i dostępowi do raportów użytkownik ma możliwość na bieżąco monitorować warunki panujące w pomieszczeniu. Aria jest także kompatybilna z asystentami głosowymi.

Filtry

Oczyszczacz hybrydowy Aria zapewnia aż 6-stopniową filtrację powietrza, wykorzystując:

  • filtr wstępny – mikronowy, siatkowy filtr, blokujący cząstki większe niż 2,5 nm,
  • filtr HEPA H13 – pochłaniający szkodliwe cząsteczki wielkości 0,3 mikrona (pył, zanieczyszczenia i alergeny),
  • filtr z węglem aktywnym – odfiltrowujący formaldehyd i inne lotne zanieczyszczenia gazowe,
  • lampę UV-C – unicestwiającą bakterie i wirusy, by zapobiegać ich ponownemu namnażaniu,
  • generator jonów ujemnych – ułatwiający przechwytywanie drobnych cząsteczek zarodników grzybów i pleśni (producent nie przedstawia badań potwierdzających jego skuteczność, nie komunikuje również mocy rozwiązania),
  • fitoremediację – dzięki której system korzeniowy rośliny wchłania toksyczne substancje, metale ciężkie, bakterie i wirusy.

 

Cena trójwarstwowego filtra 360° (wstępny + HEPA H13 + węglowy) wynosi 199 zł. Niestety brak informacji na temat żywotności filtrów i uśrednionego okresu ich eksploatacji.

 

Dodatkowe informacje

Budowę hybrydowego oczyszczacza powietrza można podzielić na trzy części:

  1. dolną, związaną z oczyszczaniem mechanicznym (tu znajdują się filtry i generator jonów),
  2. środkową, odpowiadającą za technologię hybrydową (sterylizująca lampa UV-C, 4 dysze napowietrzające i Air Booster, turbiny oraz korzenie roślin)
  3. górną, związaną z fitoremediacją, która składa się z napowietrzonej donicy, zbiornika na wodę i wskaźnika poziomu wody oraz knota transportującego wodę do korzeni.

 

Jeśli chodzi o skompletowanie ostatniej, górnej części, użytkownicy oczyszczacza Aria mają do dyspozycji aplikację Tuya, zawierającą rozbudowaną bibliotekę różnorodnych roślin. E-katalog ułatwia dobór rośliny odpowiadającej na potrzeby konkretnego pomieszczenia. Warto dodać, że rośliny nie trzeba podlewać – jest nawadniana automatycznie.

 

Oczyszczacz hybrydowy Aria – podsumowanie

Hybrydowy oczyszczacz powietrza Aria jako pierwszy na rynku wykorzystuje zdolność roślin do fitoremediacji. Miłośnicy zieleni, ekologii i innowacji powinni być usatysfakcjonowani. Musimy jednak zauważyć, że to bardziej chwyt marketingowy niż realne podniesienie wydajności. Skuteczność takiego rozwiązania byłaby imponująca, gdyby roślin było naprawdę dużo, a i tak na efekty musielibyśmy czekać bardzo długo. Jednocześnie należy podkreślić, że przy oferowanym poziomie CADR, oczyszczacz może pracować na większej powierzchni niż deklaruje producent - do 35 m².

 

Na pochwałę w oczyszczaczu Aria z pewnością zasługuje 3-etapowa filtracja z wykorzystaniem HEPA H13. Niestety, producent nie informuje o jego powierzchni czy masie węgla, przez co nie możemy oszacować długości żywotności (brak deklaracji ze strony dostawcy). Doceniamy także obecność laserowego czujnika pyłów PM2.5 i czujnika TVOC oraz oferowany tryb automatyczny. To pewność zwiększonej skuteczności i wygody: hybrydowy oczyszczacz będzie działał z wydajnością adekwatną do potrzeb, a więc także cicho i energooszczędnie. Należy również podkreślić, że maksymalny pobór prądu jest niezwykle niski - to zaledwie 25 W.

 

Jakie wady znajdujemy w oczyszczaczu Aria? Z pewnością istnieją cichsze urządzenia o tej samej mocy. Ze względu na swoją wielkość i wagę, minusem jest także brak kółek i uchwytów. Przy wydajności na tym poziomie użytkownicy często decydują się na przenoszenie urządzenia pomiędzy pomieszczeniami w zależności od pory dnia.

 

Zalety
Przyjazne środowisku materiały, dobra jakość wykonania
Filtr HEPA13
Laserowy czujnik pyłów PM2.5
Czujnik TVOC
Tryb automatyczny
Atrakcyjny design
Oszczędność energii
Aplikacja mobilna
Wady
Głośna praca
Brak kółek i uchwytów ułatwiających transport oczyszczacza
Brak informacji na temat żywotności filtrów

 

 

Oczyszczacz hybrydowy Aria w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Electrolux Pure A9 PA91-404GY - testy i recenzja

Electrolux Pure A9 PA91-404GY to druga wersja kolorystyczna nowego oczyszczacza powietrza od szwedzkiego producenta. Urządzenie przeznaczone jest do pomieszczeń o powierzchni do 37 m². Oryginalny design docenili krytycy, przyznając nagrodę RedDot 2020. Na uwagę zasługuje również...

Sharp UA-HG50E-L - testy i recenzje

Sharp UA-HG50E-L to wydajny oczyszczacz japońskiego producenta, który z powodzeniem sprawdzi się w pomieszczeniu do 38 m². Oprócz swojej podstawowej funkcji usuwania zanieczyszczeń oferuje także bezpieczne nawilżanie ewaporacyjne i przebadaną jonizację Plasmacluster. Urządzenie...

Daikin MC55W - testy i recenzja

Daikin MC55W to oczyszczacz powietrza cechujący się CADR sięgającym nawet 330 m³/h. W odróżnieniu od bliźniaczego modelu MCK55W nie oferuje nawilżania, jednak wyposażony jest w niemal dokładnie te same funkcje. To ciche, energooszczędne urządzenie, które może pracować w...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.