Czym jest smog? Jakie są jego konsekwencje dla naszego zdrowia? Poznaj najważniejsze informacje o jakości powietrza. Przedstawiamy skuteczne sposoby ochrony organizmu przed niekorzystnym działaniem smogu. Skorzystaj z naszych porad i oddychaj swobodnie!
Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu...
Moment, w którym oczyszczacze powietrza zaczęły być często spotykane w sklepach, zbiegł się niefortunnie z pandemią COVID-19. Sprawiło to, że część potencjalnych oraz aktualnych użytkowników upewniła się, że ich zakup był dobrym pomysłem. Jednocześnie jednak pojawiły się osoby, które mocno podważyły ich skuteczność. Twierdziły, że to jedynie chwyt marketingowy i chęć wzbogacenia się „na wirusie”.
Pył PM2.5 jest powszechnie uznawany za najgroźniejszy składnik smogu atmosferycznego, rokrocznie przyczyniający się do tysięcy zgonów oraz powstawania groźnych dla zdrowia chorób. Czym dokładnie jest, jakie są skutki jego oddziaływania na organizm oraz jak wybrać oczyszczacz, który poradzi sobie z tym zagrożeniem?
Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...
Niespotykane za naszego życia ograniczenie działalności całych branż, związane z wprowadzanymi restrykcjami, przyniosły naukowcom szansę zbadania, czy rzeczywiście możemy zaradzić emisji szkodliwych substancji do atmosfery...
Sport to zdrowie! Nie sposób się z tym nie zgodzić, jednak warto mieć na uwadze, że wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że czasami lepiej odpuścić sobie trening. Uprawianie sportu na zewnątrz, podczas gdy...
Alergolodzy biją na alarm! Coraz więcej osób zmaga się we współczesnym świecie z alergiami. Szacuje się, że aż 40% społeczeństwa cierpi na jedną z odmian tej przypadłości. Eksperci już od dawna podkreślają wpływ smogu...
Czy mieszkasz w jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów UE? Sprawdź wyniki raportu WHO dot. jakości powietrza na świecie.
Pandemia koronawirusa to jeden z głównych tematów wśród naukowców od blisko roku. Szczepionka na COVID-19, skuteczne leczenie choroby, ale również zależności pomiędzy poziomem śmiertelności a stężeniem pyłów PM2.5 - to...
Jak smog wpływa na zdrowie? To jedno z podstawowych pytań, które zadajemy sobie za każdym razem, gdy przyglądamy się niepokojąco czerwonym wskaźnikom w aplikacjach smogowych. Coraz więcej ludzi łączy swoje dolegliwości w...
Powszechnie wiadomo już, że wdychanie zanieczyszczeń szkodzi zdrowiu. Smog niszczy płuca, ale może także stać się przyczyną chorób serca i problemów z koncentracją. Jakość powietrza w okolicy ma więc ogromne znaczenie, gdy planujemy wyjście na dwór. Na szczęście istnieją aplikacje mobilne, które pozwalają go oceniać na bieżąco i w dowolnym miejscu. Zainteresowany? Zobacz, jakie dane dostarczają aplikacje smogowe i jakie funkcje oferują użytkownikom.
Czy wiesz, że papierosy i smog mają ze sobą naprawdę sporo wspólnego? Okazują się być najbardziej istotnymi przyczynami wielu chorób - zwłaszcza tych, które wyróżnia przewlekły charakter. Głównym problemem i cechą...
Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym problemem o zasięgu globalnym. Smog jest przyczyną śmierci - i nie jest to nic nieznaczące zdanie, które ma nas wystraszyć. “Gdyby to ataki terrorystyczne zabijały rocznie 7 mln osób...
Sprawdź, jakie restrykcje zostały wprowadzone w wybranych województwach w zakresie emisji pyłów. Zobacz, co grozi za nieprzestrzeganie zasad, a także jakie obowiązują okresy przejściowe na wymianę starych kopciuchów.
Czy zanieczyszczenie powietrza mogło mieć wpływ na szybkość transmisji koronawirusa? Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, wirus mógł rozprzestrzenić się szybciej i...
Obecnie Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Stolicą smogu jest Kraków, który jest trzecim, najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej. Takich okropnych przykładów i fatalnych...
Często używamy takich terminów jak PM10, PM2,5, benzo[a]piren i wiele innych. Co kryje się za tymi symbolami i nazwami? Sprawdź nasz słownik smogowy i zobacz jak szkodliwe w skutkach mogą być poszczególne typy...
Przygotowany program ochrony powietrza został zaskarżony w sądzie przez mieszkankę Zakopanego. Brak konkretnych rozwiązań i akceptacja zawyżonych norm zanieczyszczenia powietrza to najważniejsze zarzuty dla nowego programu.
Ile kosztuje nas walka ze smogiem? I czy faktycznie programy zakładające spore wydatki, są nieopłacalne? Ogromne koszty leczenia, zwiększonej pomocy społecznej, niższa jakość życia... wszystkie te czynniki związane są z konkretnymi kosztami. Pamiętajmy jednak, że zdrowie i życie ludzkie nie ma ceny.
Smog nie jest nowym zjawiskiem. Na skutek kilkudniowego paraliżu smogowego, który miała miejsce w latach pięćdziesiątych, w Londynie zginęło kilka tysięcy osób. Aby nie dopuścić do powtórzenia takiej katastrofy, warto sprawdzić, w jakiś sposób Londyńczycy poradzili sobie z tym problemem.
Problem smogu zdecydowanie nie dotyczy tylko polskich miast. Chiny od lat cierpią na bardzo mocne zanieczyszczenie powietrza spowodowane niezwykle intensywnie rozwijającym się przemysłem ciężkim. Ze względu na bagatelizowanie smogu przez władze chińskie, jest to niezwykle dotkliwy problem dla chińskiego społeczeństwa.
W Polsce zmagamy się głównie ze smogiem siarkowym, który tworzy się przez nadmierne spalanie węgla. Warto jednak pamiętać, że smog fotochemiczny nie omija wcale polskich miast i może być takim samym utrapieniem, negatywnie oddziałującym na nasze zdrowie. Czym jest więc smog fotochemiczny i dlaczego powinniśmy przyłożyć starań do tego, aby się przed nim uchronić?
Nadmierne promieniowanie elektromagnetyczne może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Poznaj zagrożenia wynikające z działania elektrosmogu i sprawdź, w jaki sposób możesz ochronić swój organizm przed jego działaniem.
Smog i kwaśny deszcz mają ze sobą wiele wspólnego. Obydwa te zjawiska są bardzo szkodliwe, na ogół powodowane przez ludzi, oraz mają podobny skład chemiczny. Czym jednak dokładnie jest smog i kwaśny deszcz, oraz jak powstają?
Smog to mieszanina powietrza i trujących zanieczyszczeń. W dużej mierze nagromadzone niepożądane substancje są wynikiem działalności człowieka. Powstają na skutek spalania niskiej jakości paliw, pojawiają się w strefach przemysłowych. Generują je także poruszające się po ulicach samochody – nie tylko w dużej liczbie, ale także w wątpliwym stanie technicznym. Część z nich jednak stanowi skutek naturalnych, ale niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
Duże nagromadzenie szkodliwych pyłów w powietrzu najczęściej można zaobserwować w bezwietrzne dni. Sprzymierzeńcem w ich powstawaniu jest także wysokie ciśnienie atmosferyczne. W takich warunkach szkodliwe cząsteczki nie unoszą się do góry. Zjawisko przypomina mgłę, lecz jest bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Smog jest skutkiem połączenia powietrza z cząsteczkami różnorakich zanieczyszczeń – gazowych i pyłowych. Wśród pojawiających się w nim związków chemicznych można wymienić m.in. tlenki siarki i tlenek azotu. Dużym zagrożeniem są również kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), których źródłami są węgiel i ropa naftowe oraz jej pochodne (np. asfalt, koks). Zanieczyszczenia pochodzą również z dymu tytoniowego i spalanego drewna. W ten sposób w powietrzu pojawiają się benzo(a)piren i naftalen.
Wyróżniamy 2 rodzaje smogu:
Dobra wiadomość jest taka, że jakość powietrza w Polsce poprawia się! Według danych z raportu UN Global Compact Network Poland, stężenia wielu substancji z roku na rok maleją. Zauważalnie zmniejsza się poziom dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, benzenu, ozonu oraz pyłów PM2.5 i PM10. Zaobserwowano również poprawę w kwestii obecności metali ciężkich (ołowiu, arsenu, kadmu i niklu).
Jednocześnie należy zauważyć, że polskie powietrze wciąż nie spełnia norm sugerowanych przez WHO. Instytucja natomiast stale podnosi poprzeczkę w prezentowanych wytycznych. Wszystko to po to, by średnioroczne stężenie pyłów nie było przesadnie wysokie. To bowiem właśnie długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza ma największy wpływ na skrócenie oczekiwanej długości życia.
Gdzie w Polsce oddychamy najczystszym powietrzem? Najlepsza sytuacja występuje w północnych częściach kraju. Najniższe przekroczenia poziomów docelowych benzo(a)pirenu i pyłów zawieszonych obserwujemy w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Czyste powietrze można zauważyć także w nielicznych miastach pow. 100 tys. mieszkańców i w aglomeracji trójmiejskiej. Duże znaczenie odgrywają specyficzne dla regionu warunki atmosferyczne i wysoka wietrzność.
W specyficznym roku 2020 najbardziej zanieczyszczone powietrze występowało na południu i w centrum Polski. Wysokie przekroczenie dopuszczalnego poziomu benzo(a)pirenu i pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 wystąpiło w woj. małopolskim, podkarpackim, opolskim i dolnośląskim. Równie kiepska sytuacja dotyczyła woj. mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. W tych regionach zaobserwowano także wysoki poziom dwutlenku azotu i arsenu.
Za wysoki poziom pyłów PM10 w polskich miastach i małych miejscowościach odpowiadają:
Rakotwórczy benzo(a)piren generują zaś niska emisja (84%), przemysł (10%), odpady (3%), rolnictwo (2%) i transport drogowy (1%).
Najprostszym sposobem określenia poziomu zanieczyszczeń jest wskaźnik AQI (ang. Air Quality Index) prezentowany w skali od 0 do 500. Im wyższa liczba, tym bardziej niebezpieczne jest wdychanie powietrza. Ocena ta obejmuje nade wszystko pyły zawieszone PM2.5 i PM10, które – ze względu na mikroskopijne rozmiary – przenikają do układu krwionośnego człowieka. Znaczenie mają jednak również niektóre zanieczyszczenia gazowe (dwutlenek siarki i ozonu, tlenek węgla i benzen). Pomiary są dokonywane stale lub okresowo, a do oceny jakości powietrza wykorzystuje się matematykę. Wszystkie wyniki obliczeń porównuje się ze standardami, czyli poziomami odniesienia.
Indeks jakości powietrza bywa różnie wyliczany. Najczęściej mówi się o normach amerykańskich i chińskich. Choć są zbliżone w wartościach bardzo wysokich, to amerykański standard jest znacznie bardziej restrykcyjny. W Azji powietrze jest bardzo zanieczyszczone, dlatego poziom sięgający 35 µg/m³ uznaje się tam powszechnie za bezpieczny. Rekomendujemy korzystanie z norm amerykańskich lub europejskich – są znacznie bliższe standardom WHO. Im niższe stężenie pyłów PM2.5, tym lepiej dla naszego zdrowia.
Naszym celem jest dostarczenie wiedzy o smogu i innych zanieczyszczeniach powietrza. Opisujemy sytuację zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Przygotowujemy teksty w oparciu o wyniki najnowszych badań i opinie ekspertów. Znajdziesz tu szereg informacji na temat zagrożeń, które wynikają z wdychania smogu. Edukujemy i polecamy najlepsze rozwiązania do walki o czyste powietrze. Przede wszystkim jednak doradzamy, jak możesz chronić siebie i swoją rodzinę.
Blog LoveAir będzie szczególnie pomocny, jeżeli mieszkasz na obszarze najbardziej zagrożonym występowaniem smogu. Musisz bowiem wiedzieć, jak się przed nim bronić. Polecamy sprawdzone oczyszczacze powietrza, które doskonale radzą sobie z pochłanianiem szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.