Czy wiesz, że papierosy i smog mają ze sobą naprawdę sporo wspólnego? Okazują się być najbardziej istotnymi przyczynami wielu chorób - zwłaszcza tych, które wyróżnia przewlekły charakter. Głównym problemem i cechą wspólną obu jest obecność benzo(a)pirenu - niebezpiecznej rakotwórczej substancji. Ponadto zarówno smog, jak i dym papierosowy, pełne są sadzy, tlenków azotu czy dwutlenku węgla. To natomiast zaledwie początek długiej listy zawartych w nich substancji toksycznych i metali ciężkich.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że oddychanie mocno zanieczyszczonym powietrzem jest podobnie szkodliwe do nałogowego palenia papierosów. W ciągu roku z powodu smogu rejestrujemy blisko 8,8 miliona zgonów, podczas gdy liczba umierających nałogowych palaczy to średnio 7,2 miliona. Z niemal wszystkich analizowanych przez nas badań wynika, że straty zdrowotne z palenia papierosów i wdychania smogu pozostają na bardzo zbliżonym poziomie.
Włoskie badania donoszą, że cząsteczki dymu papierosowego są mniejsze niż 2,5 mikrometra i posiadają zdolność wnikania w pęcherzyki płucne, gdzie związki rakotwórcze czynią najwięcej szkody. Choć w powietrzu utrzymują się bardzo krótko, w znaczącym stopniu odbijają się na środowisku i ludzkim zdrowiu. Są również winne powstawaniu szkodliwego smogu fotochemicznego.
Warto jednak zaznaczyć, że palenie papierosów w każdej chwili można porzucić, a wprowadzone już dawno ustawy w znacznym stopniu chronią nas przed jeszcze bardziej szkodliwym biernym paleniem w miejscach publicznych. Tymczasem smog atakuje wszystkich, a walka z nim w Polsce przebiega bardzo wolno. Musisz wiedzieć, że z jego powodu umiera więcej osób niż na skutek tragicznych zdarzeń drogowych. Szacuje się, że w naszym kraju na śmierć z powodu smogu narażonych jest ponad 50 tysięcy osób rocznie.
Jak już wspominaliśmy, głównym problemem jest obecność benzo(a)pirenu - zarówno w dymie papierosowym, jak i w smogu. Aby unaocznić sobie, jak poważny jest problem zanieczyszczonego powietrza, warto zobaczyć dane z kalkulatora smogowego przygotowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Przerażający przelicznik daje do myślenia zwłaszcza tym, którzy negują problem smogu, jednocześnie stroniąc od palenia papierosów. Kalkulator smogowy pozwolił sprawdzić, jakiej ilości wypalanych papierosów odpowiada godzina wdychania benzo(a)pirenu obecnego w powietrzu.
Z danych podawanych przez aplikację wynika, że przebywanie na otwartej przestrzeni przez godzinę w Krakowie jest odpowiednikiem 2 wypalonych papierosów, w Katowicach - ponad 3 papierosów, we Wrocławiu - 1, a w Warszawie - 2. Nawet jeśli zrezygnujemy z palenia, dalej pozostajemy pod silnym wpływem rakotwórczej substancji.
Wszyscy wiemy, że smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia i większość z nas kojarzy go ze zwiększoną częstotliwością pojawiania się raka. Tymczasem zwiększone ryzyko nowotworów to nie wszystko. Oddychanie powietrzem cechującym się wysokim zanieczyszczeniem naraża na wiele przewlekłych schorzeń - przede wszystkim układu oddechowego i krwionośnego. Jaki konkretnie wpływ na nasze zdrowie ma smog?
Przede wszystkim należy powiedzieć wprost, że smog zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Warto wspomnieć rok 1952, kiedy to w tzw. Wielkim Londynie w ciągu kilku dni zmarło ok. 4000 osób. Według danych WHO, tylko w 2016 roku w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza zmarło blisko 29 000 ludzi. Z dostępnych badań wynika, że powietrze zanieczyszczone pyłem może skrócić życie od 6 do 12 miesięcy. Prowadzi do nasilenia się objawów astmy, infekcji górnych dróg oddechowych i większości przewlekłych chorób układu oddechowego.
Dzisiaj wiemy już, że smog wpływa na rozwój płodu. Jeśli kobiety w ciąży narażone są na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, ich dzieci często mają mniej rozwinięte płuca i częściej chorują na zapalenia dróg oddechowych (dolnych i górnych). Maluchy dotknięte są ryzykiem wystąpienia hipotrofii (niskiej wagi urodzeniowej), przedwczesnego porodu czy nawet obumarcia wewnątrzmacicznego. Oddziaływanie smogu pojawia się również po latach - oddziałuje on bowiem na układ nerwowy. W wieku nastoletnim mogą pojawić się objawy depresji oraz pogorszenie podstawowych funkcji poznawczych. Coraz częściej mówi się o tym, że to także jedna z przyczyn pojawiania się Alzheimera.
Najczęściej powtarzanym argumentem za koniecznością walki ze smogiem jest fakt, że przyczynia się do tworzenia nowotworów. Warto zauważyć, że nie dotyczy to jedynie płuc. Pyły zawieszone zwiększają również ryzyko zapadnięcia na raka pęcherza moczowego, mózgu czy szyjki macicy.
Jakie jeszcze choroby pojawiają się na skutek długiej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze? Smog prowadzi do nadciśnienia, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy zaostrzenia innych chorób serca. Należy podkreślić, że zgony spowodowane przez pyły najczęściej spowodowane są chorobami układu krążenia.
Zastanawianie się, czy gorszy dla zdrowia jest smog, czy też może papierosy, nie ma większego sensu. Nie ulega wątpliwości, że oba czynniki są wielce szkodliwe - zwłaszcza że wspomniany kalkulator porównuje jedynie stężenie benzo(a)pirenu, nie uwzględniając pozostałych szkodliwych substancji zawartych w papierosach. Palenie warto więc rzucić, a przed smogiem chronić się na wszystkie możliwe sposoby.
Zmiany ustawowe, które miałyby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Polsce pojawiają się powoli. Jesteśmy jednak dobrej myśli, bo w ostatnich latach widać większe zainteresowanie tematem wśród samorządowców i lokalnych władz. Naszym zadaniem jest podpowiadanie wam, jak skutecznie chronić się w domach - tu z pomocą przychodzą maseczki antysmogowe i oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA o sporej powierzchni.
Niestety, nawet nie paląc i dbając o czystość w naszym domu, nie uchronimy się przed napływem zanieczyszczeń do jego wnętrza. Szacuje się, że aż 30% polskich domów cierpi na tzw. syndrom chorego budynku. Dlatego właśnie inwestycja w dobrej jakości oczyszczacz powietrza na smog jest po prostu rozsądna.
Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza LIFAair pozwalają skutecznie zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu. Dzięki nim jesteśmy w stanie zredukować do 99,99% pyłu PM2.5 w ciągu 30 minut. Na system filtrów składają się w nich:
Zanieczyszczenie w Polsce od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nie oznacza to wcale, że nie pozostało nam już nic innego, jak popaść w nałóg nikotynowy, bo i tak jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie benzo(a)pirenu. Nawet jeśli ustawowe zmiany dotyczące poprawy jakości powietrza będą pojawiać się powoli, każdy z nas powinien chronić siebie i swoich bliskich. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym krokiem ku lepszemu zdrowiu będzie rzucenie ewentualnego nałogu, ale także zabezpieczenie swojego domu przed smogiem.