Wpływ smogu na alergię

Liczba alergików stale rośnie. Około 1/3 Polaków cierpi obecnie na alergię. Wśród dzieci jednak, aż 50% przejawia objawy uczulenia. Czym jest alergia i dlaczego jest tak powszechna?

 

Powstawanie i objawy alergii

Bo teoretycznie alergie tak częste być nie powinny. Alergia jest w końcu niewłaściwą reakcją układu immunologicznego na alergen. Alergenem mogą być:

  • pyłki roślin (np. traw),
  • sierść zwierząt (np. kota)
  • jakieś konkretny pokarm (np. orzechy).

 

Z alergenami możemy mieć więc kontakt na różnych płaszczyznach - możemy je wdychać, dostarczać do układu pokarmowego lub tylko dotknąć. Osoba cierpiąca na alergie może dostrzec u sobie takie objawy, jak:

  • swędzenie skóry,
  • nieżyt nosa,
  • drapanie w gardle,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • łzawienie oczu.

Zauważmy jednak, że nie pojawiają się nowe alergeny naturalne. Nie ma w naszym otoczeniu w końcu nowych gatunków roślin czy zwierząt, na które moglibyśmy teoretycznie reagować w odmienny, nieprzewidziany sposób. Od setek lat mieszkamy pośród traw i topoli a kot i pies są naszymi towarzyszami. Ludzki organizm nie ma powodu aby reagować alergią.

 

 Dlaczego przybywa alergików?

Problemem nie są alergeny naturalne ale chemiczne. Coraz większa ilość antybiotyków podawanych zwierzętom i innych dodatków do pożywania, sztuczne nawozy, środki ochrony roślin - wszystko to osłabia układ odpornościowy człowieka i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na alergię. W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej chemicznych substancji, na które to zwyczajnie się uczulamy.

 

Wpływ smogu na alergie

Największym problemem okazuje się jednak smog. Znajduje się w nim wiele alergizujących substancji, które bardzo łatwo mogą przedostać się do naszego organizmu - w końcu oddychamy zanieczyszczonym powietrzem na co dzień. Bardzo szkodliwymi alergenami są np. metale - mogą one wywoływać silne reakcje alergiczne jak nieżyt nosa i zapalenie spojówek, a nawet prowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową. Takie alergeny, szczególnie te pochodzące z pyłów przemysłowych (ale także spalania węgla, lub co jeszcze gorsze - śmieci) są znacznie agresywniejsze niż alergeny naturalne. Potrafią atakować bardzo szybko, z łatwością przemieszczają się w powietrzu na wiele kilometrów i bez problemu atakują nasze drogi oddechowe i przedostają się do krwiobiegu. Dodatkowo, jeśli jesteśmy uczuleni na naturalne alergeny, z niektórych możemy się wyleczyć za pomocą odczulenia. Na substancje chemiczne nie ma niestety efektywnej kuracji.

 

Smog jest szczególnie groźny dlatego, że pyłki i sierści, łączą się ze smogiem, sklejają i tworzą niezwykle niebezpieczną mieszankę. Osoba uczulona tylko na naturalne alergeny będzie wdychać ich więcej ze smogiem, wraz z szkodliwymi substancjami zawartymi w smogu. Wszystko to potęguje się i działa razem z jeszcze większą siłą, dlatego alergie będą występować coraz częściej.

 

Alergia to choroba cywilizacyjna z którą bardzo trudno walczyć. Nie ważne jednak czy jesteśmy już uczuleni, czy jeszcze nie, podstawowym mechanizmem obronnym jest ograniczenie alergenów w naszym otoczeniu. Tutaj z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe - dzięki nim, możemy w dużej mierze pozbawić się kontaktu z alergenami, zarówno w naszym mieszkaniu jak i wychodząc na zewnątrz.

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności