Najważniejsze elementy wyposażenia i funkcje oczyszczacza, który ma za zadanie usunąć smog:
Filtry HEPA (klasy H13 lub H14)
usuwają najmniejsze pyły m.in. PM10, PM2.5.
Filtr węglowy
pochłania brzydkie zapachy i związki lotne.
Czujnik pyłów
monitoruje jakość powietrza.
Wysoka wydajność
pozwala na przefiltrowanie powietrza w całym pomieszczeniu w odpowiednio krótkim czasie.
Praca automatyczna
samodzielnie dostosuje intensywność pracy do poziomu zanieczyszczenia.
Osoby z chorobami układu oddechowego
Osoby starsze
Dzieci
Kobiety w ciąży
Osoby z chorobami układu krwionośnego
Osoby z cukrzycą i otyłością
Miejscowości o największej liczbie dni z wysokim średniodobowym zanieczyszczeniem pyłem PM10 w trakcie sezonu grzewczego 2022/23
(przekroczenie wytycznej Światowej Organizacji Zdrowia wynoszącej 45 µg/m3)
4 dni
Maksymalna ilość dni dopuszczona przez WHO z przekroczeniami PM10
O smogu słyszymy w ostatnich latach bardzo dużo. Gdy tylko rozpoczyna się okres grzewczy, docierają do nas niemal regularne komunikaty o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza. Publikowane przez IQAir rankingi jakości powietrza nie pozostawiają złudzeń. Bywają dni, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach są przekroczone w większym stopniu od tych w New Delhi czy Pekinie.
Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza wyposażone są także w dodatkowe funkcje i cechy, które pomogą Ci zadbać o Twoje zdrowie oraz czystość w domu. Sprawdź, na których funkcjach zależy Ci najbardziej!
Smog jest mieszaniną powietrza i trujących zanieczyszczeń. Powstaje w wyniku spalania węgla i śmieci w gospodarstwach domowych, ale również na skutek emisji spalin samochodowych czy emisji zanieczyszczeń przez duże zakłady przemysłowe (np. elektrownie, huty, fabryki). Zanieczyszczenia dostają się do powietrza, szkodząc ludzkiemu zdrowiu. Zwłaszcza w okresie zimowym powietrze w polskich miastach ma kilkukrotnie przekroczone normy szkodliwych pyłów, takich jak PM10, PM2.5 oraz lotnych związków organicznych, w tym benzo(a)pirenu. W letnie upały natomiast w miastach dochodzi do przekroczeń tlenków azotu oraz ozonu. Więcej o pochodzeniu oraz poziomie szkodliwości zanieczyszczeń możesz przeczytać w słowniku smogowym
1.
pyły zawieszone PM 10, PM 2,5, PM 1
2.
dwutlenek siarki (SO2)
3.
tlenki azotu (NOx)
4.
metale ciężkie
(rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom)
5.
wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA),
m.in. benzo(a)piren) v
6.
tlenki azotu (NOx)
Smog powstaje w następstwie mieszania się zanieczyszczeń powietrza oraz występowania określonych zjawisk atmosferycznych. W większości polskich miast za powstawanie smogu odpowiada niska emisja oraz spaliny samochodowe. Zagęszczenie smogu potęguje bezwietrzna pogoda, wysoka wilgotność powietrza oraz zjawisko inwersji powietrza. Nad miejscowościami o gęstej zabudowie formułuje się trująca mgła, która nie tylko ogranicza widoczność, ale co gorsze zawiera ogromne ilości niebezpiecznych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń.
Szacuje się, że każdego roku z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 7 mln osób na całym świecie.
Choroby układu oddechowego
Choroby układu krążenia
Choroby układu nerwowego
Skrócenie długości i jakości życia
Nowotwory
Alergie
Długotrwałe wdychanie smogu może prowadzić do nowotworu płuc, gardła lub krtani. Smog przyspiesza proces starzenia skóry. Zwiększa ryzyko wystąpienia wyprysków, trądziku, egzemy oraz alergii skórnych. Najbardziej narażone na negatywne konsekwencje zanieczyszczenia powietrza są osoby starsze i dzieci. Dziś już wiemy, że smog szkodzi już na etapie życia płodowego.
Smog nie tylko ogranicza komfort oddychania, ale przede wszystkim zagraża naszemu zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza wysoką szkodliwość smogu, porównywalną do zagrożeń wynikających z promieniowania UV-C oraz dymu tytoniowego. Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania powietrza zanieczyszczonego smogiem, zwiększamy ryzyko wystąpienia m.in. chorób przewlekłych, udaru, zawału czy Alzheimera. Szacuje się, że każdego roku z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 7 mln osób na całym świecie. Przeczytaj więcej na temat tego, jak smog wpływa na zdrowie.
Okazuje się również, że większa zachorowalność na alergie także jest skutkiem występowania smogu (przeczytaj - wpływ smogu na alergię). W ostateczności smog może powodować raka płuc. Wyniki badań zaprezentowane przez HEAL wskazują, że aż 35% zachorowań na nowotwór płuc wśród mieszkańców Krakowa może wynikać z wysokiego stężenia smogu.
Najprostszym sposobem byłoby wprowadzenie prawnych rozwiązań zmuszających właścicieli gospodarstw oraz przedsiębiorców do zaniechania działań, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach podjęto wiele działań systemowych – dotacje do wymian pieców i termomodernizacji budynków, uchwały antysmogowe i liczne działania edukacyjne. Trudno jednak oczekiwać natychmiastowych efektów. Dlatego każdy z nas powinien podjąć działania na własną rękę, by ograniczyć do minimum wdychanie smogu.
W wielu miastach obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Alarm Smogowy to ruch społeczny, którego misją walka z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce poprzez m.in.:
Dzięki prowadzonym badaniom powietrza mamy dostęp do obiektywnych i rzetelnych danych na temat aktualnego poziomu zanieczyszczenia. Dzięki takiej wiedzy możemy podjąć racjonalne decyzje dot. tego, czy dobrym rozwiązaniem jest wyjście z dzieckiem na spacer lub wycieczka do miasta takiego jak Kraków, Zakopane czy Katowice.
Koszty leczenia chorób wywołanych przez smog są dużo wyższe niż zakup urządzenia, dlatego ten wydatek to jedyna racjonalna decyzja. Ze względu na ogromnie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, oczyszczacze powinny stanowić stały element wyposażenia każdego domu w Polsce.