22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Oczyszczacz powietrza na smog

Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Sytuacja jest na tyle poważna, że obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu. Przekonaj się, czy warto zainwestować w zakup oczyszczacza powietrza, a jeżeli tak, to jakie urządzenie wybrać, aby nie przepłacić.

 

Co to jest smog?

Smog powstaje w wyniku spalania węgla i śmieci w gospodarstwach domowych, emisji spalin samochodowych, a także emisji zanieczyszczeń przez duże zakłady przemysłowe np. elektrownie, huty, fabryki. Zanieczyszczenia dostają się do powietrza, szkodząc zdrowiu ludzkiemu. Zwłaszcza w okresie zimowym powietrze w polskich miastach ma kilkukrotnie przekroczone normy szkodliwych pyłów takich jak PM10, PM2.5 oraz lotnych związków organicznych, w tym benzo[a]pirenu. W letnie upały w miastach dochodzi do przekroczeń tlenów azotu oraz ozonu. Więcej o pochodzeniu oraz poziomu szkodliwości zanieczyszczeń możesz przeczytać w słowniku smogowym.

 

O smogu słyszymy bardzo dużo w ostatnich latach. Gdy tylko rozpoczyna się okres grzewczy, docierają do nas niemal regularne komunikaty o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Sytuacja jest na tyle poważna, że w wielu miastach obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Zawiązały się lokalne alarmy smogowe - grupy, które regularnie kontrolują jakość powietrza w miastach.

 

15 miast o najwyższym stężeniu benzopirenu
Źródło: polskialarmsmogowy.pl

 

Skutki działania smogu

Długotrwałe wdychanie smogu może prowadzić do nowotworu płuc, gardła lub krtani. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się także do zapalenia górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Smog przyspiesza proces starzenia skóry. Zwiększa ryzyko wystąpienia wyprysków, trądziku, egzemy oraz alergii skórnych. Dzieci i osoby starsze są zdecydowanie bardziej narażone na negatywne konsekwencje zanieczyszczenia powietrza.

 

Skutki zanieczyszczenia powietrza na podstawie danych WHO, EEA
Skutki zanieczyszczenia powietrza na podstawie danych WHO, EEA

 

 

Smog nie tylko ogranicza komfort oddychania, ale może zagrażać naszemu zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza wysoką szkodliwość smogu, porównywalną do zagrożeń wynikających z promieniowania UV-C oraz dymu tytoniowego. Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania powietrza zanieczyszczonego smogiem, zwiększamy ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób. W ostateczności smog może powodować raka płuc. Wyniki badań zaprezentowane przez HEAL wskazują, że aż 35% zachorowań na nowotwór płuc wśród mieszkańców Krakowa może wynikać z wysokiego stężenia smogu.

 

Smog zwiększa ryzyko wystąpienia następujących dolegliwości:

 

niewydolność serca niewydolność oddechowa problemy z koncentracją
alergia większa skłonność do depresji zawał
kaszel nadciśnienie tętnicze przedwczesne starzenie układu nerwowego
nowotwór gardła nowotwór krtani nowotwór płuc
zapalenie spojówek katar astma

 

 

Coraz więcej osób zaczyna cierpieć na uciążliwe alergie. Większa zachorowalność na alergie jest także skutkiem smogu, który ma duży wpływ na powstawanie alergii (przeczytaj - wpływ smogu na alergię). Dlatego też borykający się z tą chorobą powinni w szczególności zadbać o czyste powietrze w domu.

 

Jak radzić sobie ze smogiem?

Najprostszym sposobem byłoby wprowadzenie prawnych rozwiązań, zmuszających właścicieli gospodarstw oraz przedsiębiorców do zaniechania działań, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Niestety na takie rozwiązania będziemy musieli poczekać pewnie niejedną zimę. Dlatego warto we własnym zakresie zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.

 

Aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń wdychanych do płuc warto unikać przebywania w zanieczyszczonych miejscach. Jeżeli jednak musimy się przemieścić, a poziom zanieczyszczenia jest bardzo szkodliwy można wspomóc się maską antysmogową. Na co dzień warto wzbogacić swoją dietę w składniki, które zwiększą naszą odporność, ale także oczyszczą organizm z toksyn. Wprowadzenie elementów diety antysmogowej z pewnością nie wymaga od nas dużego wysiłku, a może wzmocnić nasz organizm.

 

Nasze działania nie powinny ograniczać się jedynie do radzenia sobie ze smogiem, ale przede wszystkim do ograniczenia ilości smogu w powietrzu. Warto pamiętać, że to właśnie indywidualni konsumenci w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja i transport samochodowy generują znaczą część zanieczyszczeń naszego powietrza. W miarę możliwości warto ograniczyć częstotliwość korzystania z samochodu. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu i ochronie środowiska rozważ możliwość zamiany samochodu na rower. Więcej pomysłów na to, w jaki sposób radzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza znajdziesz w artykule 10 sposobów na smog.

 

Poziom zanieczyszczeń powietrza w poszczególnych miastach

Najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza nie widzimy gołym okiem. Władze wielu miejscowości w dalszym ciągu bagatelizują problem smogu. Niestety wraz z przyjściem pierwszych chłodnych dni jesiennych, diametralnie wzrasta poziom zanieczyszczeń, który wywołany jest przede wszystkim niską emisją.

 

W wielu miastach obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Alarm Smogowy to ruch społeczny, którego misją walka z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. W ramach działalności Alarmu Smogowego podejmowane są m.in. następujące działania:

 • badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza
 • akcje edukacyjne i promocyjne na rzecz walki z zanieczyszczeniami
 • podejmowanie działań, które mają zmotywować polityków do rozwiązania problemu smogu
 • współpraca z ośrodkami naukowymi oraz organizacjami społecznymi

Warto wiec sprawdzić, czy w naszym regionie działa Lokalny Alarm Smogowy.

 

Dzięki prowadzonym badaniom powietrza mamy dostęp do obiektywnych i rzetelnych danych  na temat aktualnego poziomu zanieczyszczenia. Dzięki takiej wiedzy możemy podjąć racjonalne decyzje dot. tego czy dobrym rozwiązaniem jest wyjście z dzieckiem na spacer lub wycieczka do miasta takiego jak Kraków, Zakopane czy Katowice.

 

Czystość powietrza w mieszkaniu

Czy zatem w sytuacji wysokiego stężenia smogu jesteśmy bezpieczni w naszych domach?

 

Czy przebywanie w mieszkaniu sprawia, że oddychamy czystym powietrzem?

 

Zakładając, że w okresie wysokiego stężenia smogu nie wietrzymy pomieszczeń, ani też nie palimy papierosów, czy mamy pewność, że powietrze jest wolne od zanieczyszczeń?

 

Niestety nie. Budynek w którym mieszkamy może być skupiskiem licznych zanieczyszczeń. Szacuje się, iż nawet 30% budynków w Polsce może mieć syndrom chorego budynku. Brak odpowiedniej wentylacji, wykorzystanie szkodliwych dla zdrowia materiałów budowlanych to przyczyny  licznych dolegliwości zdrowotnych, na które mogą się skarżyć mieszkańcy tych budynków.

 

Czynniki wywołujące syndrom chorego budynku
Czynniki wywołujące syndrom chorego budynku

 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że dolegliwości takie jak bóle głowy, omdlenia, chroniczne zmęczenie, podrażnienie błon śluzowych czy problemy z oddychaniem wynikają z przebywania w obiektach, które określane są mianem chorego budynku. 

 

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza na smog?

Przede wszystkim nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Najważniejszym parametrem oczyszczacza jest jego skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń.

 

Dodatkowo możemy kierować się także takimi czynnikami jak:

 • głośność działania
 • tryby działania (szybkie, wolne)
 • koszty eksploatacji
 • niezawodność urządzenia
 • wydajność działania
 • łatwość zakupu części zamiennych
 • łatwość obsługi urządzenia
 • dodatkowe funkcje - jonizacja, nawilżanie
 • ergonomiczna budowa
 • wygląd i estetyka wykonania
 • posiadane certyfikaty

Jeżeli zależy nam na dokonaniu dobrego wyboru, w pierwszej kolejności należy kierować się dwoma parametrami:

 

 1. Skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń

  Dobrej jakości oczyszczacze usuwają kurz, dym papierosowy, drobnoustroje, roztocza, alergeny i brzydki zapach. Oceniając skuteczność urządzenia należy zwrócić uwagę na zdolność do usuwania najbardziej szkodliwych dla zdrowia ludzkiego pyłów PM2,5. Mając na uwadze parametr skuteczności, zdecydowanie rekomendujemy urządzenia, które wyposażone są w filtr HEPA13. Oczyszczacze z filtrem HEPA13 redukują nawet do 99,97% drobin 0,3 μm. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat trwałości filtrów HEPA. Przekonaj się, w jakich warunkach żywotność tych filtrów sięga deklarowanych przez producenta 10 lat. Aby oczyszczacz kompleksowo radził sobie z różnymi typami zanieczyszczeń, warto wybrać model, który posiada także filtr wstępny oraz filtr węglowy.

 2. Powierzchnią, a raczej objętością powietrza, którą jest w stanie oczyścić urządzenie

  Zdecydowanie kluczowy parametr, który przekłada się na skuteczność oczyszczania powietrza. Przy zakupie urządzenia antysmogowego powietrza powinniśmy się kierować zasadą: 1 oczyszczacz w jednym pomieszczeniu. Nie łudźmy się, że jedno urządzenie jest w stanie w tym samym czasie oczyścić powietrze w sypialni, pokoju dziecięcym salonie i kuchni, a więc w pomieszczeniach najczęściej oddzielonych od siebie drzwiami czy korytarzami. Jeżeli zastanawiasz się ile oczyszczaczy potrzebujesz do mieszkania przeczytaj artykuł oczyszczanie powietrza w domu. Dowiesz się gdzie postawić urządzenie, aby wykorzystać maksymalnie jego potencjał. 

   

  Warto mieć na uwadze fakt, że powierzchnia wskazana przez producenta to nie do końca wymierny parametr. Przy wyborze urządzenia musimy kierować się objętością powietrza, którą jest w stanie oczyścić urządzenie. W przypadku wysokiego mieszkania urządzenie będzie musiało przefiltrować zdecydowanie większą powierzchnię powietrza niż w niskim obiekcie. 

Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie opinii na temat konkretnego modelu oczyszczacza. Osobom które cenią sobie jakość i niezawodność z pełną odpowiedzialnością możemy polecić urządzenia wiodącego producenta oczyszczaczy na światowym rynku, a więc oczyszczacze Sharp. Osobom, które szukają funkcjonalnego i zarazem eleganckiego i minimalistycznego urządzenia antysmogowego z możliwością zdalnej kontroli jego pracy, jak również monitorowania poziomów stężeń zanieczyszczeń, polecamy oczyszczacze LifaAir. Wartym rozważenia wyborem będą także oczyszczacze powietrza Philips, które cieszą się dużą popularnością na polskim i europejskim rynku.

 

 

Oczyszczacze powietrza Philips

 

Ile kosztuje oczyszczacz antysmogowy?

Przedział cenowy domowych oczyszczaczy powietrza rozpoczyna się od kilkuset złotych (oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S dostępy jest już od około 650 zł) i średnio kończy się na poziomie 5 tys. zł. Powstaje zatem pytanie, czy zakup drogiego urządzenia to strata pieniędzy? Ile wydać, aby nie przepłacić?

 

Każdy Klient kieruje się własnymi przesłankami, dlatego nie możemy wskazać ceny, która będzie optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Musimy sobie jednak szczerze powiedzieć, że wydajność i efektywność oczyszczaczy za 200 - 300 zł jest nieporównywanie niższa, niż urządzeń z wyższej półki. Bardzo tanie urządzenia często pochłaniają tylko większe pyły i są całkowicie nieskuteczne w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń - tych najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia. Dlatego też zakup bardzo tanich modeli może się okazać stratą pieniędzy, ponieważ zakupione urządzenie nie będzie spełniać najważniejszych funkcji.

 

Bynajmniej nie oznacza to, że najdroższe urządzenia są najskuteczniejsze. W przypadku oczyszczaczy z górnej półki, wysoka cena jest wypadkową zarówno wysokiej skuteczności, dodatkowych funkcjonalności, jak i nowoczesnego designu. Aby wybrać optymalny model warto dokładnie zapoznać się z optymalnymi parametrami oczyszczaczy powietrza

 

Ze względu na ogromnie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, oczyszczacze powinny stanowić stały element wyposażenia każdego domu. Koszty leczenia skutków smogu są dużo wyższe niż zakup urządzenia. Statystyki WHO pokazują, że w Polsce na skutek smogu umiera nawet 40 tys. osób. Smog zwiększa liczbę zachorowań na raka płuc, alergie, choroby serca i wiele innych chorób. Mając na uwadze koszty leczenia chorób wywołanych smogiem, zakup oczyszczacza jest decyzją bardzo racjonalną.

 

Rekomendowane urządzenie antysmogowe

Warto podkreślić, że każdy z nas może zadbać o czyste powietrze w swoim domu. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy urządzenia antysmogowego jesteśmy w stanie zredukować nawet 99,97% zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu. Poniżej przedstawiamy przykładowe modele oczyszczaczy powietrza, które bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem smogu.

 

1. Panasonic F-VXR50G-W

Pierwszy rekomendowany przez nas model, przeznaczony do pomieszczeń o wielkości do 40 m2. Charakteryzuje się bardzo cichą pracą (od 18 dB), funkcją nawilżania powietrza oraz jonizatorem Nanoe. Do dużych plusów urządzenia należy długa żywotność filtrów, wynosząca do 10 lat, a także oszczędzający energię tryb EcoNavi.

 

Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR50G-W
Panasonic F-VXR50G-W

 

Panasonic F-VXR50G-W oferuje technologię filtracji, opartą na filtrze wstępnym, HEPA H13, węglowym, nawilżacza i wspomnianym już generatorze jonów. Walkę ze smogiem będzie wspierać tu dodatkowo funkcja ,,Chwytacz dużych cząstek”, która po wykryciu zanieczyszczeń otwiera przedni panel w celu wymuszenia silnego przepływu powietrza w bardzo krótkim czasie.

 

Dzięki panelowi umieszczonemu w górnej części urządzenia możemy m.in. ustawić jeden z trzech trybów pracy manualnej, a także trybu uśpienia, zapewniającego odpowiednie warunki do snu oraz automatycznego, sterowanego przez czujniki kurzu, wilgotności, zapachu i światła. Reasumując – wszystko, czego oczekiwalibyśmy w urządzeniu z trochę niższej półki cenowej, bez jakichkolwiek strat w skuteczności.

 

2. Philips AC2959/53

Tym, co wyróżnia AC2959/53 na starcie, jest szybkość działania. Według producenta, pomieszczenie o powierzchni 20 m2 zostanie pozbawione zanieczyszczeń w zaledwie 9 minut! W rzeczywistości poradzi sobie nawet prawie z dwukrotnie większym obszarem (39 m2).

 

Oczyszczacz Philips AC2959/53 został wyposażony w filtr NanoProtect HEPA 3w1, zawierający w sobie filtr wstępny, węglowy oraz HEPA H13 o powierzchni aż 2,4 m2, co umożliwiło uzyskanie niezwykłej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń, potwierdzonej certyfikatem AHAM. Całość wspiera tryb AeraSense, reagujący z niezrównaną szybkością na zwiększenie natężenia cząstek w powietrzu.

 

Dobrze zaprojektowany dotykowy wyświetlacz pozwoli nam wybrać spośród trzech trybów pracy manualnej oraz automatycznego, pracującego na podstawie czujnika pyłu i światła. Znajdziemy na nim także wskaźnik pyłu PM2.5, jakości powietrza, światła i zużycia filtrów oraz opcję ręcznego sterowania oświetleniem. Dużą wygodę stanowi specjalny alarm, uruchamiający użytkownika o konieczności wyczyszczenia filtrów i możliwość sterowania za pomocą aplikacji na telefony komórkowe Clean Home+.

 

3. Philips Dual Scan AC3858/50

Drugi model od Philipsa, idealny do pozbycia się smogu z powierzchni nawet do 60 m2. Bardzo wysoka skuteczność urządzenia została potwierdzona przez Europejską Agencję Badań nad Alergiami ECARF, Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

 

Philips Dual Scan AC3858/50
Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50

 

Zastosowany w oczyszczaczu Philips Dual Scan AC3858/50 filtr w kształcie walca pozwala na pozbycie się z powietrza wszelkiego rodzaju kurzu, bakterii, nieprzyjemnych zapachów i gazów. Dzięki filtrowi HEPA H13, pyły PM2.5 i PM10 zostają usunięte ze skutecznością co najmniej 99,95%.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Między innymi na funkcję AeraSense, zestaw podwójnych czujników (stąd nazwa Dual Scan) wykrywających zanieczyszczenia, a także możliwość obsługi za pomocą aplikacji mobilnej Clean Home+. Dzięki wskaźnikom umieszczonym na obudowie sprawdzimy zaś poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu i stan zużycia filtrów. AC3858/50 to gwarancja wolności od smogu.


4. LIFAair LA503

Powietrze czyste na 54 m2 – i to w zaledwie 18 minut! Najmocniejszy przedstawiany przez nas model, oferujący jednocześnie niski poziom hałasu, zaczynający się od 20 dB. Oczyszczacz wyposażony jest w przenośną stację kontrolno-pomiarową z czujnikami PM2.5, lotnych związków organicznych, CO2, wilgotności i temperatury.

 

oczyszczacz poiwetrza LIFAair LA503
Oczyszczacz powietrza LIFAair LA503

 

Pod wykonaną ze stali – używanej w przemyśle samochodowym – obudową, kryje się filtr wstępny, HEPA E12 oraz mieszczący w sobie aż 3,5 kg węgla aktywnego filtr węglowy z dodatkiem zeolitu, który, zdolny jest do neutralizacji tlenków azotu, siarki oraz cząstek promieniotwórczych. Warto dodać, że oczyszczacz LIFAair LA503 potrafi wykryć zanieczyszczenie PM2.5 w stężeniu już od 12 µg/ m3.

 

Bezszczotkowy silnik prądu stałego, wyprodukowany przez japońską firmę NIDEC pozwala na aż 20-stopniową regulację prędkości, którą możemy sterować poprzez przesunięcie palcem po znajdującym się u góry panelu sensorycznym. Do dyspozycji użytkownika pozostają także trzy tryby pracy automatycznej – smart, allergy i night oraz możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej LIFAair. LA503 to zdecydowanie urządzenie klasy premium, przeznaczone dla najbardziej wymagających.

 

Inne polecane modele

Jeżeli szukasz urządzenia, które jest bardzo wydajne, skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz nawilża powietrze, warto rozważyć zakup oczyszczaczy z dobrze znanej naszym Klientom serii Sharp UA-HD oraz Sharp UA-HG. Urządzenia poza tym, że doskonale radzą sobie z redukcją smogu, dodatkowo wyposażone są w praktyczne funkcjonalności, przede wszystkim nawilżanie powietrza. Oczyszczacze Sharp odznaczają się także bardzo dobrą relacją ceny do jakości. Ich zakup jest wieloletnią inwestycją, której na pewno nie będziemy żałować.

 

Oczyszczacz Sharp UA-HG40E-L
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG40E-L

 

Niewątpliwą zaletą oczyszczaczy powietrza Sharp jest bardzo cicha praca. W tej kategorii urządzenia Sharp nie mają sobie równych i zdecydowanie wyprzedzają niemal wszystkie konkurencyjne modele. Wyposażone są technologię Plasmacluster, która jonizuje powietrze i sprawa, że nie mamy problemów ze snem czy koncentracją. A takie dodatki jak programator czasowy, tryb automatyczny, blokada kółek, czy automatyczne otwieranie i zamykanie pokrywy wywiewu sprawiają, że oczyszczacze powietrze tej firmy są niezwykle praktyczne i łatwe w obsłudze.

 

 

 

Do dyspozycji naszych oddajemy także oczyszczacze powietrza innych producentów:

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.