Oczyszczacz powietrza na smog

Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Sytuacja jest na tyle poważna, że obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu. Przekonaj się, czy warto zainwestować w zakup oczyszczacza powietrza, a jeżeli tak, to jakie urządzenie wybrać, aby nie przepłacić.

 

Co to jest smog?

Smog powstaje w wyniku spalania węgla i śmieci w gospodarstwach domowych, emisji spalin samochodowych, a także emisji zanieczyszczeń przez duże zakłady przemysłowe np. elektrownie, huty, fabryki. Zanieczyszczenia dostają się do powietrza, szkodząc zdrowiu ludzkiemu. Zwłaszcza w okresie zimowym powietrze w polskich miastach ma kilkukrotnie przekroczone normy szkodliwych pyłów takich jak PM10, PM2.5 oraz lotnych związków organicznych, w tym benzo[a]pirenu. W letnie upały w miastach dochodzi do przekroczeń tlenów azotu oraz ozonu. Więcej o pochodzeniu oraz poziomu szkodliwości zanieczyszczeń możesz przeczytać w słowniku smogowym.

 

O smogu słyszymy bardzo dużo w ostatnich latach. Gdy tylko rozpoczyna się okres grzewczy, docierają do nas niemal regularne komunikaty o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Sytuacja jest na tyle poważna, że w wielu miastach obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Zawiązały się lokalne alarmy smogowe - grupy, które regularnie kontrolują jakość powietrza w miastach.

 

15 miast o najwyższym stężeniu benzopirenu
Źródło: polskialarmsmogowy.pl

 

Skutki działania smogu

Długotrwałe wdychanie smogu może prowadzić do nowotworu płuc, gardła lub krtani. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się także do zapalenia górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Smog przyspiesza proces starzenia skóry. Zwiększa ryzyko wystąpienia wyprysków, trądziku, egzemy oraz alergii skórnych. Dzieci i osoby starsze są zdecydowanie bardziej narażone na negatywne konsekwencje zanieczyszczenia powietrza.

 

Skutki zanieczyszczenia powietrza na podstawie danych WHO, EEA
Skutki zanieczyszczenia powietrza na podstawie danych WHO, EEA

 

 

Smog nie tylko ogranicza komfort oddychania, ale może zagrażać naszemu zdrowiu. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza wysoką szkodliwość smogu, porównywalną do zagrożeń wynikających z promieniowania UV-C oraz dymu tytoniowego. Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania powietrza zanieczyszczonego smogiem, zwiększamy ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób. W ostateczności smog może powodować raka płuc. Wyniki badań zaprezentowane przez HEAL wskazują, że aż 35% zachorowań na nowotwór płuc wśród mieszkańców Krakowa może wynikać z wysokiego stężenia smogu.

 

Smog zwiększa ryzyko wystąpienia następujących dolegliwości:

 

niewydolność serca niewydolność oddechowa problemy z koncentracją
alergia większa skłonność do depresji zawał
kaszel nadciśnienie tętnicze przedwczesne starzenie układu nerwowego
nowotwór gardła nowotwór krtani nowotwór płuc
zapalenie spojówek katar astma

 

 

Coraz więcej osób zaczyna cierpieć na uciążliwe alergie. Większa zachorowalność na alergie jest także skutkiem smogu, który ma duży wpływ na powstawanie alergii (przeczytaj - wpływ smogu na alergię). Dlatego też borykający się z tą chorobą powinni w szczególności zadbać o czyste powietrze w domu.

 

Jak radzić sobie ze smogiem?

Najprostszym sposobem byłoby wprowadzenie prawnych rozwiązań, zmuszających właścicieli gospodarstw oraz przedsiębiorców do zaniechania działań, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Niestety na takie rozwiązania będziemy musieli poczekać pewnie niejedną zimę. Dlatego warto we własnym zakresie zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.

 

Aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń wdychanych do płuc warto unikać przebywania w zanieczyszczonych miejscach. Jeżeli jednak musimy się przemieścić, a poziom zanieczyszczenia jest bardzo szkodliwy można wspomóc się maską antysmogową. Na co dzień warto wzbogacić swoją dietę w składniki, które zwiększą naszą odporność, ale także oczyszczą organizm z toksyn. Wprowadzenie elementów diety antysmogowej z pewnością nie wymaga od nas dużego wysiłku, a może wzmocnić nasz organizm.

 

Nasze działania nie powinny ograniczać się jedynie do radzenia sobie ze smogiem, ale przede wszystkim do ograniczenia ilości smogu w powietrzu. Warto pamiętać, że to właśnie indywidulani konsumenci w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Niska emisja i transport samochodowy generują znaczą część zanieczyszczeń naszego powietrza. W miarę możliwości warto ograniczyć częstotliwość korzystania z samochodu. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu i ochronie środowiska rozważ możliwość zamiany samochodu na rower. Więcej pomysłów na to, w jaki sposób radzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza znajdziesz w artykule 10 sposobów na smog.

 

Poziom zanieczyszczeń powietrza w poszczególnych miastach

Najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza nie widzimy gołym okiem. Władze wielu miejscowości w dalszym ciągu bagatelizują problem smogu. Niestety wraz z przyjściem pierwszych chłodnych dni jesiennych, diametralnie wzrasta poziom zanieczyszczeń, który wywołany jest przede wszystkim niską emisją.

 

W wielu miastach obywatele postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Alarm Smogowy to ruch społeczny, którego misją walka z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. W ramach działalności Alarmu Smogowego podejmowane są m.in. następujące działania:

 • badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza
 • akcje edukacyjne i promocyjne na rzecz walki z zanieczyszczeniami
 • podejmowanie działań, które mają zmotywować polityków do rozwiązania problemu smogu
 • współpraca z ośrodkami naukowymi oraz organizacjami społecznymi

Warto wiec sprawdzić, czy w naszym regionie działa Lokalny Alarm Smogowy.

 

Dzięki prowadzonym badaniom powietrza mamy dostęp do obiektywnych i rzetelnych danych  na temat aktualnego poziomu zanieczyszczenia. Dzięki takiej wiedzy możemy podjąć racjonalne decyzje dot. tego czy dobrym rozwiązaniem jest wyjście z dzieckiem na spacer lub wycieczka do miasta takiego jak Kraków, Zakopane czy Katowice.

 

Czystość powietrza w mieszkaniu

Czy zatem w sytuacji wysokiego stężenia smogu jesteśmy bezpieczni w naszych domach?

 

Czy przebywanie w mieszkaniu sprawia, że oddychamy czystym powietrzem?

 

Zakładając, że w okresie wysokiego stężenia smogu nie wietrzymy pomieszczeń, ani też nie palimy papierosów, czy mamy pewność, że powietrze jest wolne od zanieczyszczeń?

 

Niestety nie. Budynek w którym mieszkamy może być skupiskiem licznych zanieczyszczeń. Szacuje się, iż nawet 30% budynków w Polsce może mieć syndrom chorego budynku. Brak odpowiedniej wentylacji, wykorzystanie szkodliwych dla zdrowia materiałów budowlanych to przyczyny  licznych dolegliwości zdrowotnych, na które mogą się skarżyć mieszkańcy tych budynków.

 

Czynniki wywołujące syndrom chorego budynku
Czynniki wywołujące syndrom chorego budynku

 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że dolegliwości takie jak bóle głowy, omdlenia, chroniczne zmęczenie, podrażnienie błon śluzowych czy problemy z oddychaniem wynikają z przebywania w obiektach, które określane są mianem chorego budynku. 

 

Urządzenia antysmogowe - oczyszczacze powietrza na smog

Warto podkreślić, że każdy z nas może zadbać o czyste powietrze w swoim domu. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy urządzenia antysmogowego jesteśmy w stanie zredukować nawet 99,97% zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu. Aby mieć pewność, że zakupione urządzenie dobrze poradzi sobie ze smogiem, należy wybrać oczyszczacz powietrza wyposażony w filtry HEPA.

 

Niezwykłą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza osiągają oczyszczacze LIFAair. Dzięki obrotowej konstrukcji oraz bardzo dużej pojemości filtrów, oczyszczacze zapewniają niemal całkowite oczyszczenie powietrza. Na system filtrów składają się:

 • filtry wstępne, które usuwają większe cząstki zanieczyszczeń
 • filtr HEPA o wyjątkowo dużej powierzchni aż 4,6 m2
 • filtr węglowy który wykonany jest z aż 3,5 kg impregnowanego węgla aktywnego 

 

Niesłychanie skuteczny i wydajny system filtrów w oczyszczaczu LIFAair
Niesłychanie skuteczny i wydajny system filtrów w oczyszczaczu LIFAair

 

 

Sprawdź fotorelację z badania poziomu zanieczyszczenia powietrza w krakowskim mieszkaniu, w którym włączony był oczyszczacz powietrza. 

 

Ze względu na ogromnie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, oczyszczacze powinny stanowić stały element wyposażenia każdego domu. Koszty leczenia skutków smogu są dużo wyższe niż zakup urządzenia. Statystyki WHO pokazują, że w Polsce na skutek smogu umiera nawet 40 tys. osób. Smog zwiększa liczbę zachorowań na raka płuc, alergie, choroby serca i wiele innych chorób. Mając na uwadze koszty leczenia chorób wywołanych smogiem, zakup oczyszczacza jest decyzją bardzo racjonalną.

 

Jak wybrać dobre urządzenie antysmogowe?

Przede wszystkim nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Najważniejszym parametrem oczyszczacza jest jego skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń.

 

Dodatkowo możemy kierować się także takimi czynnikami jak:

 • głośność działania
 • tryby działania (szybkie, wolne)
 • koszty eksploatacji
 • niezawodność urządzenia
 • wydajność działania
 • łatwość zakupu części zamiennych
 • łatwość obsługi urządzenia
 • dodatkowe funkcje - jonizacja, nawilżanie
 • ergonomiczna budowa
 • wygląd i estetyka wykonania
 • posiadane certyfikaty

Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie opinii na temat konkretnego modelu oczyszczacza. Osobom które cenią sobie jakość i niezawodność z pełną odpowiedzialnością możemy polecić urządzenia wiodącego producenta oczyszczaczy na światowym rynku, a więc oczyszczacze Sharp. Osobom, które szukają funkcjonalnego i zarazem eleganckiego i minimalistycznego urządzenia antysmogowego z możliwością zdalnej kontroli jego pracy, jak również monitorowania poziomów stężeń zanieczyszczeń, polecamy oczyszczacze LifaAir. Wartym rozważenia wyborem będą także oczyszczacze powietrza Philips, które cieszą się dużą popularnością na polskim i europejskim rynku.

 

Oczyszczacze powietrza Philips

 

Ile kosztuje oczyszczacz antysmogowy?

Przedział cenowy domowych oczyszczaczy powietrza rozpoczyna się od kilkuset złotych (oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S dostępy jest już od około 800 zł) i średnio kończy się na poziomie 5 tys. zł. Powstaje zatem pytanie, czy zakup drogiego urządzenia to strata pieniędzy? Ile wydać, aby nie przepłacić?

 

Każdy Klient kieruje się własnymi przesłankami, dlatego nie możemy wskazać ceny, która będzie optymalnym rozwiązaniem dla każdego. Musimy sobie jednak szczerze powiedzieć, że wydajność i efektywność oczyszczaczy za 200 - 300 zł jest nieporównywanie niższa, niż urządzeń z wyższej półki. Bardzo tanie urządzenia często pochłaniają tylko większe pyły i są całkowicie nieskuteczne w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń - tych najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia. Dlatego też zakup bardzo tanich modeli może się okazać stratą pieniędzy, ponieważ zakupione urządzenie nie będzie spełniać najważniejszych funkcji.

 

Bynajmniej nie oznacza to, że najdroższe urządzenia są najskuteczniejsze. W przypadku oczyszczaczy z górnej półki, wysoka cena jest wypadkową zarówno wysokiej skuteczności, dodatkowych funkcjonalności, jak i nowoczesnego designu. Aby wybrać optymalny model warto dokładnie zapoznać się z optymalnymi parametrami oczyszczaczy powietrza

 

Jeżeli zależy nam na dokonaniu dobrego wyboru, w pierwszej kolejności należy kierować się dwoma parametrami:

 

 1. Skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń

  Dobrej jakości oczyszczacze usuwają kurz, dym papierosowy, drobnoustroje, roztocza, alergeny i brzydki zapach. Oceniając skuteczność urządzenia należy zwrócić uwagę na zdolność do usuwania najbardziej szkodliwych dla zdrowia ludzkiego pyłów PM2,5. Mając na uwadze parametr skuteczności, zdecydowanie rekomendujemy urządzenia, które wyposażone są w filtr HEPA13. Oczyszczacze z filtrem HEPA13 redukują nawet do 99,97% drobin 0,3 μm. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat trwałości filtrów HEPA. Przekonaj się, w jakich warunkach żywotność tych filtrów sięga deklarowanych przez producenta 10 lat. Aby oczyszczacz kompleksowo radził sobie z różnymi typami zanieczyszczeń, warto wybrać model, który posiada także filtr wstępny oraz filtr węglowy.

 2. Powierzchnią, a raczej objętością powietrza, którą jest w stanie oczyścić urządzenie

  Zdecydowanie kluczowy parametr, który przekłada się na skuteczność oczyszczania powietrza. Przy zakupie urządzenia antysmogowego powietrza powinniśmy się kierować zasadą: 1 oczyszczacz w jednym pomieszczeniu. Nie łudźmy się, że jedno urządzenie jest w stanie w tym samym czasie oczyścić powietrze w sypialni, pokoju dziecięcym salonie i kuchni, a więc w pomieszczeniach najczęściej oddzielonych od siebie drzwiami czy korytarzami. Jeżeli zastanawiasz się ile oczyszczaczy potrzebujesz do mieszkania przeczytaj artykuł oczyszczanie powietrza w domu. Dowiesz się gdzie postawić urządzenie, aby wykorzystać maksymalnie jego potencjał. 

   

  Warto mieć na uwadze fakt, że powierzchnia wskazana przez producenta to nie do końca wymierny parametr. Przy wyborze urządzenia musimy kierować się objętością powietrza, którą jest w stanie oczyścić urządzenie. W przypadku wysokiego mieszkania urządzenie będzie musiało przefiltrować zdecydowanie większą powierzchnię powietrza niż w niskim obiekcie. 

 

Optymalne urządzenie antysmogowe

Jeżeli szukasz urządzenia, które jest bardzo wydajne, skutecznie usuwa zanieczyszczenia oraz nawilża powietrze, warto rozważyć zakup oczyszczaczy z dobrze znanej naszym Klientom serii oczyszczaczy Sharp KC-D lub najnowszej serii oczyszczaczy Sharp KC-G. Urządzenia poza tym, że doskonale radzą sobie z redukcją smogu, dodatkowo wyposażone są w praktyczne funkcjonalności, przede wszystkim nawilżanie powietrza. Oczyszczacze Sharp odznaczają się także bardzo dobrą relacją ceny do jakości. Ich zakup jest wieloletnią inwestycją, której na pewno nie będziemy żałować.

 

Oczyszczacz Sharp z serii KC-D
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW

 

Niewątpliwą zaletą oczyszczaczy powietrza Sharp jest bardzo cicha praca. W tej kategorii urządzenia Sharp nie mają sobie równych i zdecydowanie wyprzedzają niemal wszystkie konkurencyjne modele. Wyposażone są technologię Plasmacluster, która jonizuje powietrze i sprawa, że nie mamy problemów ze snem czy koncentracją. A takie dodatki jak programator czasowy, tryb automatyczny, blokada kółek, czy automatyczne otwieranie i zamykanie pokrywy wywiewu sprawiają, że oczyszczacze powietrze tej firmy są niezwykle praktyczne i łatwe w obsłudze.

 

Warto rozejrzeć się także w ofercie oczyszczaczy powietrza marki Samsung, zwłaszcza jeżeli szukamy urządzenia dedykowanego do dużej powierzchni. Oczyszczacz Samsung AX90R7080WD to nowość wprowadzona na polski rynek w 2019 r. Urządzenie to bardzo dobrze radzi sobie z redukcją zanieczyszczeń w pomieszczeniach o powierzchni do 90 m2. Ma bardzo elegancki, nowoczesny design. Co jednak najważniejsze cechuje się doskonałym wynikiem w relacji jakość do ceny. Oczyszczacze powietrza Samsung to bardzo dobry wybór dla osób, które cenią sobie doskonałą jakość, dobrą cenę, a jednocześnie nie szukają urządzenia wielofunkcyjnego wyposażonego dodatkowo np. w jonizator czy nawilżacz. Przy tak dobrych parametrach technicznych (bardzo wysoka wydajność CADR) i niskiej cenie, oczyszczacz Samsung to doskonała inwestycja.

 

Oczyszczacz powietrza Samsung AX90R7080WD
Oczyszczacz powietrza Samsung AX90R7080WD

 

 

 

Do dyspozycji naszych oddajemy także oczyszczacze powietrza innych producentów:

 • oczyszczacze Philips (m.in. modele Philips AC3059/50, Philips AC6608/10, Philips AC5659/10, Philips AC2889/10, Philips AC4558/50, Philips AC3858/50)
 • oczyszczacze Sharp (m.in. modele Sharp KC-A50EUW, Sharp KC-A60EUW, KC-G40EUW, KC-G50EUW, Sharp KC-G60EUW, Sharp KC-D40EUW, Sharp KC-D60EUW, Sharp KC-D-50EUW i wiele innych)
 • oczyszczacze Panasonic (m.in. modele Panasonic F-VXR70GPanasonic F-VXR50GPanasonic F-VXR35G
 • oczyszczacze Coway (m.in. modele Coway Classic, Coway  Storm, Coway Airmega 300S)
 • oczyszczacze Boneco (m.in. modele P500, P700, W2055D, H300, P340)
 • oczyszczacze Winix (m.in. modele Winix Zero, Winix Zero Pro, Winix Zero N)
 • oczyszczacze Xiaomi (m.in. modele Air Purifier 3H, Air Purifier 2H, Air Purifier 2S, Air Purfier Pro)
 • oczyszczacze LIFAair (m.in. modele LA333 + LAM05, LA503 + LAM05, LA503, LA333)
 • oczyszczacze IDEAL (m.in. modele AP 35H, AP 30 Pro, AP 40 Pro, AP 60 Pro, AP 80 Pro, AP 15, AP 30, AP 45, AP 35)

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.