Zła jakość powietrza w domu - skąd może się brać?

Zła jakość powietrza w domu wpływa negatywnie na nasze zdrowie – szkodzi nie tylko płucom, ale zaburza także pracę układu immunologicznego i pogarsza zdolność koncentracji. Jeśli więc chcemy czuć się dobrze, musimy zdawać sobie sprawę, jakie zanieczyszczenia pojawiają się wewnątrz budynku i odpowiednio się przed nimi chronić. Okazuje się bowiem, że powietrze w mieszkaniu może być znacznie bardziej szkodliwe niż sam smog. Jak to możliwe? Poznaj główne źródła zanieczyszczeń i przekonaj się, jak dbać o jakość powietrza w domu.

 

Oczyszczacz powietrza Philips w pokoju

 

Oczyszczacze powietrza do domu są niezwykle istotne - chronią nas przed negatywnymi skutkami wdychania wielu zanieczyszczeń. Choć wiele osób wciąż tkwi w przekonaniu, że wystarczy zamknąć okna w godzinach największego stężenia smogu, należy pamiętać, że pyły zawieszone to nie wszystko, co wyraźnie szkodzi naszemu organizmowi. Zła jakość powietrza w domu to wiele czynników, które różnią się między sobą zarówno szkodliwością, jak i pochodzeniem. Najlepiej jest więc zabezpieczać się w sposób kompleksowy, stawiając na oczyszczacze oferujące 3-stopniową filtrację i stosując się do kilku prostych rad.

 

Powietrze w domu gorsze od smogu

Nasze mieszkania to przestrzeń, w której spędzamy naprawdę dużo czasu – uśredniając, ok. 12 godzin na dobę. Zanieczyszczone powietrze w polskich domach to więc ogromny wysiłek przede wszystkim dla naszych płuc i serca, zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorujących lub dzieci, których organizm dopiero się rozwija. To również zwiększone ryzyko wielu innych groźnych chorób. Okazuje się, że wpływa na częstotliwość wystąpienia udaru, chorób serca czy nawet chorób neurologicznych. Na co dzień natomiast odczuwamy jego skutki w postaci bólu głowy, przedłużającego się zmęczenia, problemów ze snem, suchości w gardle, uporczywego kaszlu i kataru czy nawracającego podrażnienia spojówek.

 

Na zewnątrz jesteśmy narażeni przede wszystkim na smog i emisję spalin. Część z nich przenika do wnętrza naszych domów. Okazuje się jednak, że pyły zawieszone stanowią zaledwie część wszystkich zanieczyszczeń. Wpływ na jakość powietrza mają również m.in. palenie papierosów, ilość tworzyw sztucznych, tekstylia domowe, niedawno wykonany remont czy nadmierne korzystanie ze środków chemicznych, ale także cały szereg mniej oczywistych zagrożeń. Przekonaj się, co może na co dzień szkodzić twojemu zdrowiu.

 

Oczyszczacz w pokoju dziennym

 

Zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu - skąd się bierze?

 

  • Niesprawna wentylacja

Jeśli już wiesz, jak istotną rolę odgrywa stała wymiana powietrza, konieczne zadbaj o sprawne działanie wentylacji. Upewnij się, że zanieczyszczone powietrze jest wydalane na zewnątrz, a świeże sprawnie przedostaje się do środka. Pamiętaj, by wykonywać coroczne profesjonalne kontrole, by nie przegapić żadnej usterki.

 

Co powinno cię zaniepokoić? Wyraźnym sygnałem dla domowników są m.in. zaparowane szyby oraz skraplająca się na nich woda – oznacza to bowiem, że w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgotność. Twoją uwagę powinien przykuć również tzw. wsteczny ciąg, gdy powietrze nawiewa z kratek wyciągowych. W takiej sytuacji należy zdecydować się na rozszczelnienie okien lub montaż specjalnych nawiewników okiennych, dzięki którym możliwa jest sprawna wymiana powietrza.

 

  • Parafinowe świece zapachowe i kadzidełka

Parafina to jedna z pochodnych ropy naftowej. Już od ponad 10 lat wiemy, że świece parafinowe wydzielają wiele toksycznych związków – to m.in. toluen i benzen, które bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Badania American Chemical Society potwierdziły również, że skład pozostawianej przez nich sadzy niewiele różni się od tej, którą można znaleźć w rurze wydechowej auta z silnikiem diesla. W powszechnie dostępnych i ze względu na niską cenę wciąż chętnie wybieranych zapachowych świecach parafinowych znajduje się także limonen, który w reakcji z powietrzem wytwarza rakotwórczy formaldehyd. Zagrożeniem są także mniej popularne kadzidełka, które wydzielają nawet 100 razy więcej szkodliwych lotnych związków organicznych.

 

  • Ubrania suszone na grzejnikach

Polacy w zimie decydują się na wieszanie ubrań na grzejnikach – to “praktyczne” i pozwala na skuteczne podniesienie wilgotności (o nawet 30%!). Właśnie dlatego często prowadzi do nadmiernego rozwoju grzybów pleśniowych Aspergillosis. Choć w środowisku człowieka są stosunkowo powszechne, ich zwiększona ilość jest poważnym zagrożeniem dla osób z osłabionym układem oddechowym, alergią czy astmą – mogą wprowadzić do wyraźnego zaostrzenia się choroby. Suszenie ubrań na grzejnikach może prowadzić do pojawienia się duszności i kaszlu, a w najgorszych przypadkach także krwioplucia. Warto zdawać sobie sprawę, że nadmierne występowanie grzybów pleśniowych jest szczególnie szkodliwe dla osób z obniżoną odpornością – w takich przypadkach mogą obciążyć nie tylko płuca, ale także nerki czy mózg.

 

Zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu

 

  • Palenie w kominku

Z publikacji Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wynika, że dym drzewny generuje do pomieszczenia m.in. tlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla oraz liczne związki rakotwórcze – benzen czy formaldehyd. Poważnym problemem jest nie tylko ich ilość, ale i także wielkość poniżej 1 mikrona, dzięki czemu bez trudu przedostają się do ludzkiego krwiobiegu, stając się zagrożeniem dla układu sercowo-naczyniowego. Ostateczne ich stężenie jest zależne od jakości kominka oraz sprawności instalacji kominowej, więc nie ulega wątpliwości, że najbardziej szkodliwe będą kominki typu otwartego.

 

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

Jakość powietrza w domu można poprawić, stosując kilka prostych rozwiązań. Przede wszystkim, sprawdź stan wentylacji i staraj się regularnie wietrzyć pomieszczenia. Zimą otwieraj okna w godzinach, kiedy stężenie zanieczyszczeń na zewnątrz jest najmniejsze. Wystarczy 10 minut (przy oknach otwartych na oścież, nie uchylonych), by doszło do pełnej wymiany. To najprostszy sposób, by uniknąć rozwinięcia się szkodliwego grzyba w mieszkaniu.

 

Możesz też postawić na roślinność. Warto podkreślić, że żadne kwiaty nie usuwają smogu, mają jednak znaczący wpływ na poprawę jakości powietrza. Wszystkie pochłaniają dwutlenek węgla i generują tlen (niezwykle skuteczna okazuje się wężownica), niektóre natomiast (m.in. skrzydłokwiat czy dracena) mają zdolność absorbowania szkodliwych gazów, w tym rakotwórczego formaldehydu, toluenu czy benzenu. Co ważne, niosą również dużo innych korzyści. Warto podkreślić, że rośliny pochłaniają wilgoć, poprawiają akustykę pomieszczeń i wpływają korzystnie na stan psychiczny domowników.

 

Aby dbać o jakość powietrza w domu, warto regularnie odkurzać i ścierać. W ten sposób pozbywamy się nie tylko kurzu, ale także wszystkich zanieczyszczeń, które już zdążyły osiąść na powierzchniach płaskich. Z tego względu warto także często zmieniać pościel, w której nie brakuje roztoczy – unoszą się w powietrze przy każdym ruchu kołdrą.

 

Philips AC0830/10 w sypialni

 

Warto zdawać sobie sprawę, jak istotna jest wilgotność powietrza. Kiedy utrzymujesz ją na zdrowym poziomie (od 40 do 60%), zanieczyszczenia są cięższe i łatwiej opadają na podłogę, dzięki czemu też łatwiej jest je sprzątnąć. Dlatego warto postawić na sprawdzone ewaporacyjne nawilżacze powietrza, które są w pełni bezpieczne w użytkowaniu i pomagają nam utrzymać zdrowe warunki do życia.

 

Ostatecznie najskuteczniejszym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza, które wykorzystują 3-stopniową filtrację. To ważne, by postawić na kompleksowe rozwiązania, które usuwają zarówno zanieczyszczenia mechaniczne w dużej mierze wlatujące do mieszkania z zewnątrz, jak i na co dzień towarzyszące nam niebezpieczne gazy. Najlepiej postawić na urządzenia ze skutecznymi filtrami HEPA o wysokiej klasie. Dobrze jest również sprawdzić, czy posiadają certyfikaty uznanych organizacji (PTA, ECARF etc.).

 

Oczyszczacze powietrza Philips – kompleksowa walka z zanieczyszczeniami w domu

Oczyszczacze powietrza Philips to rozwiązanie całoroczne, które odpowiada na potrzeby niemal każdej grupy. Skutecznie usuwają nie tylko pojawiający się głównie zimą smog, ale także atakujące twój organizm wirusy i alergeny wziewne, które mogą być przyczyną uciążliwych objawów ze strony układu oddechowego. Producent zadbał o to, by w jego ofercie pojawiły się oczyszczacze dostosowane do różnych pomieszczeń. Dzięki temu oddychasz czystym powietrzem przez cały czas.

 

W większych pomieszczeniach, np. w salonie, warto postawić na nowoczesny oczyszczacz Philips AC2959/53. Został wyposażony w wysokiej klasy filtr 3w1 NanoProtect HEPA, który usuwa zanieczyszczenia mniejsze niż najmniejszy dotychczas poznany wirus oraz szkodliwe gazy. Posiada precyzyjny czujnik cząstek PM2.5, który umożliwia szybką reakcję na zmiany jakości powietrza. Na uwagę zasługuje także zastosowana w nim technologia AeraSense, dzięki której nie przeoczysz wysokiego stężenia alergenów i uruchomisz szybszy tryb pracy wentylatora zanim pojawią się nieprzyjemne objawy alergii. Co istotne, oczyszczacz Philips AC2959/53 cechuje energooszczędność – niski pobór prądu przekłada się na niskie rachunki, więc z powodzeniem może być wykorzystywany przez cały rok.

 

Philips AC2959/53 aranżacja oczyszczacza

 

Idealny oczyszczacz do sypialni to natomiast Philips AC0830/10. Jest niewielki, a więc sprawdzi się w małym pomieszczeniu. Pracuje bardzo cicho – już od 23 dB, dzięki czemu umożliwia spokojny, nieprzerwany sen. Również został wyposażony w nowoczesny filtr 3w1 NanoProtect HEPA, więc nie musisz martwić się o skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Na jego korzyść przemawiają również koszty – zarówno zakupu, jak i późniejszej eksploatacji.

 

Jakość powietrza w domu to jedna z podstawowych rzeczy, o które powinniśmy się zatroszczyć. Przełoży się to nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie oraz prawidłowy rozwój naszych dzieci. Wystarczy kilka prostych decyzji i inwestycja w skuteczne oczyszczacze powietrza, by chronić się przed szkodliwymi zanieczyszczeniami każdego dnia.

 

 

Zobacz również:

Skąd się bierze brudne powietrze?

Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym problemem o zasięgu globalnym. Smog jest przyczyną śmierci - i nie jest to nic nieznaczące zdanie, które ma nas wystraszyć. “Gdyby to ataki terrorystyczne zabijały rocznie 7 mln osób...

Po co mi miernik jakości powietrza?

Problem niskiej jakości powietrza w Polsce jest od kilku lat poruszany coraz częściej. Pomimo kolejnych wdrażanych działań, wciąż pozostawia on wiele do życzenia – szczególnie jesienią i zimą. Dlatego właśnie coraz...

Prawidłowe wietrzenie domu i mieszkania

Wietrzenie jest jedną z podstawowych czynności, pozwalających zachować zdrowe i komfortowe warunki w naszych domach. Niestety przyzwyczajeni do długich sezonów grzewczych, letnich upałów, wymagających zamknięcia okien, czy coraz powszechniejszej klimatyzacji, robimy to coraz...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.