Zdrowe nawilżanie powietrza

We własnych domach chcemy czuć się wygodnie. Aby to było możliwe, musimy przede wszystkim zadbać o dobrą jakość powietrza. Istotne jest nie tylko pozbycie się zanieczyszczeń – należy pamiętać, że ogromne znaczenie mają także temperatura i wilgotność względna. To szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy zdarza nam się bardzo intensywnie ogrzewać mieszkanie, co prowadzi do przesuszenia i wynikających z niego problemów zdrowotnych. Dobrej jakości nawilżacze powietrza mogą więc wyraźnie poprawić komfort naszego życia. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza należą do produktów, które w najzdrowszy i naturalny sposób potrafią podnieść poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu.

 

Philips HU2718/10 – aranżacja

 

Suche powietrze, czyli niedobór wody w postaci gazowej, prowadzi m.in. do pojawienia się kataru i męczącego w ciągu dnia kaszlu oraz problemów ze snem. Dlatego dobrze jest zadbać o prawidłowy poziom wilgotności względnej – to właśnie ona warunkuje nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie urządzenia utrzymujące go są takie same i wybrać te, które zapewniają bezpieczną i ekologiczną metodę ewaporacyjną – oferują ją m.in. nawilżacze powietrza Philips oraz nawilżacze powietrza Venta. W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat ich użytkowania i więcej informacji o tym, dlaczego warto dbać o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu.

 

Nawilżacze powietrza – czy naprawdę są potrzebne?

Jakość powietrza w mieszkaniu to nie tylko poziom zanieczyszczeń, ale również występująca wilgotność. Warto zwracać na to uwagę szczególnie zimą, gdy z powodu intensywnego grzania jej poziom może okazać się nawet niebezpieczny dla zdrowia domowników – nierzadko spada poniżej 40%. Suche powietrze staje się przyczyną kaszlu, może powodować suchość w gardle i prowadzić do problemów z oddychaniem. Ma również ogromne znaczenie dla ilości unoszących się szkodliwych drobnoustrojów i kurzu, które wywołują reakcje alergiczne.

 

Sprawdzone nawilżacze powietrza zapewniają optymalny poziom wilgotności wynoszący 40-60%. W połączeniu z temperaturą na poziomie ok. 20-22°C gwarantują przyjemne warunki do życia. Warto podkreślić, że zimą mogą okazać się jedynym skutecznym sposobem na utrzymanie najlepszego poziomu wilgotności. Nawet jeśli staramy się regularnie wietrzyć mieszkanie mimo pojawiającego się na zewnątrz chłodu czy wręcz mrozu, musimy mieć świadomość, że w tym okresie powietrze na zewnątrz również jest bardziej suche niż latem czy wiosną. Warto także podkreślić, że im wyższa wilgotność, tym wyższa odczuwalna temperatura w pomieszczeniu. To cenna wskazówka, która pozwoli nam nie tylko poczuć się lepiej, ale też oszczędzić na ogrzewaniu.

 

Venta AeroStyle LW74 WiFi – aranżacja

 

Zdrowe nawilżacze ewaporacyjne

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nawilżaczy. Wśród nich na uwagę zdecydowanie zasługują przede wszystkim urządzenia wykorzystujące metodę ewaporacji. To jedne z najzdrowszych i najmniej kłopotliwych w użytkowaniu nawilżaczy powietrza. Wykorzystują w pełni naturalne odparowanie wody z zastosowanego w nich wkładu nawilżającego. Ten zaciąga wodę znajdującą się w zbiorniku, by następnie uruchomiony wentylator przetłoczył przez jego elementy powietrze, doprowadzając do parowania. Należy podkreślić, że ewaporacyjne nawilżacze nie doprowadzają do przekroczenia zdrowego poziomu 60%, bo w wilgotnym otoczeniu ten proces jest bardzo trudny. Dzięki temu urządzenia cechują się najczęściej bardzo nieskomplikowaną konstrukcją i niewielką ilością elektroniki.

 

Jakie zalety mają nawilżacze ewaporacyjne? To przede wszystkim zdrowy sposób nawilżania, który wykorzystuje wyłącznie wodę, bez dodatku środków chemicznych. Urządzenia są energooszczędne i łatwe w obsłudze, nie doprowadzają do zawilgocenia pomieszczenia i nie generują białego nalotu na meblach, jak może się zdarzyć w przypadku alternatywy wykorzystującej ultradźwięki. Warto zauważyć, że ze względu na znikomą ilość elementów, tego rodzaju nawilżacze powietrza cechuje niska awaryjność. Mata ewaporacyjna dodatkowo zatrzymuje zanieczyszczenia – przede wszystkim kurz i bakterie.

 

Ekologiczna i bezpieczna metoda ewaporacyjna pojawia się w wielu nowoczesnych nawilżaczach. Producenci zdają sobie sprawę, jakie potrzeby mają współcześni użytkownicy i starają się dopasować swoją ofertę, oferując urządzenia skuteczne i łatwe w obsłudze jednocześnie. To jednak wyłącznie niektóre z zalet, które posiadają nowe nawilżacze powietrza Philips oraz Venta.

 

Metoda ewaporacyjna w nawilżaczach Philips

Nowe nawilżacze powietrza Philips HU2716/10 i Philips HU2718/10 przyciągają wzrok eleganckim designem. Ich wydajność sprawia, że sprawdzają się w pomieszczeniach o powierzchni do 32 m² (dane producenta). Wykorzystują filtr NanoCloud cechujący się długą żywotnością, co ma wpływ na koszty eksploatacyjne. Dzięki niewielkim cząsteczkom wody przenoszenie bakterii zostało ograniczone o nawet 99% – proces nawilżania jest efektywny i higieniczny.

 

Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10 to urządzenie o większej wydajności, dzięki której sprawdza się w jeszcze większych pomieszczeniach – według producenta nawet 44 m². Posiada duży zbiornik na wodę, może więc pracować nieprzerwanie przez 8 godzin, a zastosowany w nim czujnik samoczynnie wyłączy urządzenie po jego opróżnieniu. Wszystkie urządzenia cechuje konstrukcja 360°, która sprawia, że równomiernie rozprowadzają nawilżone powietrze po całej przestrzeni.

 

Philips HU2716/10 – aranżacja

 

Nowe nawilżacze Philips pracują automatycznie, dzięki czemu użytkownicy nie muszą na bieżąco kontrolować wilgotności w pomieszczeniu. Wbudowany higrostat utrzyma ją na optymalnym poziomie (użytkownik może wybrać dowolny pomiędzy 40 a 60%). Warto podkreślić również oferowany przez producenta cichy tryb snu, w którym wyłączają się wskaźniki i wentylator zwalnia, umożliwiając spokojne zaśnięcie. Nawilżacz Philips HU4813/10 z powodzeniem może być wykorzystywany także w pokojach dziecięcych.

 

Metoda ewaporacyjna w nawilżaczach Venta

Niemiecki producent podchodzi do nawilżania w swoich produktach w inny sposób. Chociaż działają one również na zasadzie ewaporacji, to w środku nie znajdziemy żadnych mat ani filtrów. Będący na wyposażeniu każdego modelu opatentowany dysk VentWave™ 3D obraca się we wodzie i doprowadza do optymalnego nawilżenia powietrza. Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie brak kosztów wymiany filtrów – należy jednak co jakiś czas umyć dysk.

 

Co ważne, dysk obracając się we wodzie – zbiera większe zanieczyszczenia, do 10 μm (większość alergenów). Nawilżacze Venta są certyfikowane przez ECARF, który potwierdza wysoką skuteczność w walce z alergiami oraz chorobami górnych dróg oddechowych. Omawiając nawilżacze tej marki, warto również wspomnieć o specjalnym dysku higienicznym zawierającym granulat jonowymienny z domieszką srebra do zmiękczania wody. Produkt zapewnia brak osadzania się kamienia w zbiorniku na wodę, dzięki czemu nie trzeba samemu czyścić nawilżacza.

 

Venta Professional AW902 – aranżacja

 

Najmocniejszy nawilżacz tej niemieckiej marki to Venta Professional AW902 (na powyższym zdjęciu), który dodatkowo został wyposażony w lampę UVC zapobiegającą tworzeniu się drobnoustrojów we wodzie. Użytkownik może być pewny, że powietrze jest odpowiednio nawilżone oraz higieniczne czyste.

 

Venta AeroStyle LW73 WiFi – aranżacja

 

Nowa seria producenta AeroStyle otrzymała zupełnie nowy, atrakcyjny design i wyróżnia się tym, że jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych (na powyższym zdjęciu model Venta AeroStyle LW73 WiFi). Oczywiście Venta w swoich produktach oferuje również higrostat, który pilnuje najzdrowszego poziomu wilgotności 30-70% – nie dopuści do przewilgocenia. Warto również wspomnieć o aplikacji mobilnej Venta Home, która daje dostęp do informacji na temat jakości powietrza (m.in. stężenia pyłów, kurzu, formaldehydu czy CO₂) oraz poziomu wilgotności.

 

Jak bezpiecznie korzystać z nawilżacza powietrza?

Metoda ewaporacji jest w pełni bezpieczna dla zdrowia domowników – nie wykorzystuje bowiem żadnych środków chemicznych. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo je czyścić, by w zbiornikach na wodę nie pojawiły się bakterie, pleśnie i grzyby. To dla użytkowników gwarancja, że do powietrza nie przedostają się żadne substancje zagrażające człowiekowi.

 

Wbrew dość powszechnej opinii, nawilżacze ewaporacyjne nie wymagają specjalnej wody – destylowanej lub demineralizowanej. Możesz korzystać z wody z kranu, a ewentualny osad i tak zatrzyma się na macie. Pamiętaj także, że sama mata ewaporacyjna powinna być od czasu do czasu czyszczona i odkamieniana (zgodnie ze wskazówkami producenta), a gdy pojawi się nieprzyjemny zapach lub zacznie się rozpadać, należy ją wymienić.

 

Nawilżacze powietrza są bezpieczne dla zdrowia, jeśli regularnie wymieniasz w nich wodę – w zależności od modelu i intensywności użytkowania, powinieneś robić to maksymalnie co 3 dni. W ten sposób nie doprowadzisz do wytworzenia się warunków, w których łatwo o rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Bardzo istotne jest także czyszczenie zbiornika. Najlepiej kierować się dokładnymi zaleceniami producenta, które znajdziesz w załączonej instrukcji. Jeśli korzystasz z jakichkolwiek środków chemicznych, zawsze dokładnie umyj zbiornik przed ponownym napełnieniem wodą, by nie doszło do przedostania się toksycznych substancji do pomieszczenia.

 

Philips HU4813/10 – panel

 

Nowoczesne nawilżacze Philips oraz Venta zapewniają bezpieczną pracę, która nie wymaga od ciebie zaangażowania, a pomaga w zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Wpływają korzystnie na oczy i skórę, pozwalają zachować pełną koncentrację oraz cieszyć się wyższą temperaturą odczuwalną mimo chłodu na zewnątrz. Sprawdzone nawilżacze powietrza to skuteczne wsparcie dla naszego zdrowia i samopoczucia, na które warto postawić szczególnie w okresie grzewczym.

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?

Poznaj najważniejsze funkcjonalności oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Sprawdź czym urządzenia różnią się między sobą i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Dowiedz się, który z tych dwóch urządzeń sprawdzi...

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Połączenie oczyszczania i nawilżania powietrza w jednym urządzeniu? To możliwe! Odkryj, jak oczyszczacz z nawilżaczem może poprawić komfort Twojego życia w domu. Zrozum, dlaczego jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików, osób z problemami skórnymi lub tych, którzy...

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy - który wybrać?

Utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Wiemy już, że większość tzw. domowych sposobów (jak np. wieszanie mokrych ręczników) na jego osiągnięcie daje znikome rezultaty. Jedynym naprawdę skutecznym...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.