Oczyszczacz powietrza a nawilżacz

Poznaj najważniejsze funkcjonalności oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Sprawdź czym urządzenia różnią się między sobą i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Dowiedz się, który z tych dwóch urządzeń sprawdzi się najlepiej w Twoim domu.

 

Różnice między oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza

Jak same nazwy wskazują, oczyszczacz i nawilżacz powietrza służą do całkiem różnych rzeczy. Można jednak zakupić oczyszczacz powietrza z nawilżaczem w jednym urządzeniu. Dlaczego urządzenia te sprzedaje się w ten sposób, do czego służą i jak działają? Zanim dokonasz zakupu, sprawdź na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę i dowiedz się jak wybrać najlepszy model dla siebie.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Podstawowe działanie oczyszczacza powietrza jest dość proste - zasysa on powietrze z otoczenia, oczyszcza je i wypuszcza już pozbawione szkodliwych substancji. Dzięki temu możemy oddychać czystym powietrzem. Oczyszczanie przebiega wewnątrz urządzenia. Zamontowane są tam specjalne filtry - może to być m. in. filtr węglowy, HEPA, fotokatalityczny i elektrostatyczny. Często wspomagane są dodatkowo przez lampy UV oraz jonizatory. Dzięki takim zaawansowanym systemom filtracji, oczyszczacz jest w stanie wyłapać z powietrza naprawdę wiele zanieczyszczeń:

  • alergizujące sierści zwierząt
  • alergizujące pyłki
  • szkodliwe pyły smogowe jak PM10 i PM2.5
  • zapach tytoniowy
  • chorobotwórcze wirusy

Jak działa nawilżacz powietrza?

Głównym przeznaczeniem nawilżacza powietrza, jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu (choć niektóre modele nawilżaczy także zasysają powietrze i dodatkowo oczyszczają je). Jest to ważne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy wilgotność powietrza spada często poniżej granicznego 40% (poniżej mogą pojawiać się problemy ze zdrowiem). Źle wpływa to na zdrowie i koncentrację ludzi, oraz niekorzystanie oddziałuje na sprzęt, drewnianą podłogę i meble. Jako, że bardzo trudno jest odpowiednio nawilżyć powietrze naturalnymi sposobami, a dodatkowy nigdy nie mamy pewności czy poziom taki już został osiągnięty (nawilżacze przekazują nam takie dane), to jest to przydatny sprzęt w domu lub biurze.

 

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Często spotykamy się z tym pytaniem dotyczącym szkodliwości nawilżaczy powietrza. Odpowiedź jest niejednoznaczna, gdyż są mniej lub bardziej szkodliwe rozwiązania, są też zupełnie nieszkodliwe i zdrowe. Dużo zależy od technologii i sposobu eksploatacji. Największe ryzyko wiąże się z korzystaniem z nawilżaczy ultradźwiękowych. Jak one działają? W skrócie, membrana zanurzona w wodzie i drgająca w wysokich częstotliwościach (ultradźwięki) powoduje wybijanie z powierzchni wody mikroskopijnych kropelek do powietrza. Woda z kranu, tak jak woda mineralna, zawiera w sobie całkowicie zdrowe (ale do picia!) minerały. Zatem dochodzi do sytuacji, w których te mikroskopijne kropelki wody odparowują poza nawilżaczem, gdzieś w pomieszczeniu. Pozostałością po odparowaniu takiej mikro-kropelki są... mikropyły, złożone z tych samych minerałów, które zostają na dnie czajnika. Dlatego też czujniki PM2.5 "szaleją" w pobliżu większości nawilżaczy ultradźwiękowych, bo te de facto emitują PM2.5, tylko zdecydowanie mniej groźny niż ten, który pochodzi z procesów spalania węgla, ścierania się tarcz hamulcowych itp. Zwykle producenci droższych nawilżaczy ultradźwiękowych stosują wkłady demineralizujące wodę. Takie rozwiązania są w pełni bezpieczne (jeśli przestrzegamy okresów wymiany tych wkładów). Niestety wszystkie, nawet najlepsze nawilżacze ultradźwiękowe są nieprzyjazne dla zwierząt, które słyszą uporczywy pisk ultradźwięków. Które nawilżacze są całkowicie bezpieczne? W naszej ofercie oczyszczaczy powietrza z nawilżaniem wybraliśmy wyłącznie te, które mają wbudowany nawilżacz ewaporacyjny. Ten rodzaj nawilżacza emituje wyłącznie czyste H2O, czyli wodę. Wszelkie osady, minerały pozostają na macie ewaporacyjnej, którą trzeba okresowo odkamieniać. Brak tego czyszczenia nie spowoduje, że do powietrza będzie dostawał się mineralny pył, po prostu nawilżacz będzie zdecydowanie mniej sprawny. Nawilżacze ewaporacyjne nie wpuszczają do powietrza również: bakterii, wirusów i grzybów. Jednak każdy nawilżacz, który jest rzadko czyszczony, może być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Jednak przy prawidłowej eksploatacji nie musimy się tym martwić. A czy są zdrowe? Oczywiście, że tak, jeśli podnoszą wilgotność powietrza do optymalnego zakresu, a jednocześnie ich użytkowanie nie wiąże się z ryzykiem. Prawidłowa wilgotność powietrza sprzyja szczególnie zdrowiu skóry, oczu i gardła.  

 

Nie wiesz, jaki typ nawilżacza kupiłeś? Jak rozpoznać w skrócie:

 

  • Nawilżacze ultradźwiękowe: emitują widoczną gołym okiem, tzw. "zimną mgiełkę",
  • Nawilżacze parowe: emitują gorącą parę wodą, również widoczną gołym okiem. Para wodna nie zawiera w sobie minerałów, więc są bezpieczne. Ze względu na duże zużycie energii, są względnie mało popularne,
  • Nawilżacze ewaporacyjne: nie emitują żadnej mgiełki i efekt ich działania obserwujemy tylko dzięki szybko znikającej ze zbiornika wody i wzrostowi wilgotności w pomieszczeniu.

 

Oczyszczacz i nawilżacz w jednym

Często dostępne są modele urządzeń, które są wyposażone zarówno w oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Dzieje się tak dlatego, że ludzie, którzy chcą osiągnąć jak najlepszej jakości powietrze w swoim otoczeniu, wolą stosować kompleksowe rozwiązania. Cóż z tego, że oczyszczę powietrze, jeśli będzie ono suche i wciąż nie w pełni przystosowane do komfortowego i zdrowego oddychania?

 

Kupowanie dwóch oddzielnych urządzeń to dodatkowy wydatek, potrzeba umiejscowienia w pomieszczeniu nie jednego - a dwóch urządzeń, tak samo - obsługa dwóch, a nie jednego urządzenia, większy pobór prądu, zagospodarowanie dwóch gniazdek aby podłączyć urządzenia. W skrócie: masa problemów i niedogodności. Natomiast oczyszczacz i nawilżacz powietrza świetnie ze sobą współpracują i dość łatwo jest je połączyć w jedno urządzenie. Dlatego jest to często bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie.

 

Ze względu na to, że obydwa urządzenia warto mieć w domu lub biurze, czemu nie połączyć ich w jedno - skoro w ten sposób będzie tańsze i prostsze w użytkowaniu. Właśnie taka filozofia przyświecała temu połączeniu i sprawdza się ona bardzo dobrze. Przykładem takich urządzeń mogą być oczyszczacze powietrza Sharp, wyposażone w funkcję nawilżania ewaporacyjnego: Sharp UA-KIL60E-W,  Sharp UA-KIL80E-W, które dostępne są w naszym sklepie.

 

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Połączenie oczyszczania i nawilżania powietrza w jednym urządzeniu? To możliwe! Odkryj, jak oczyszczacz z nawilżaczem może poprawić komfort Twojego życia w domu. Zrozum, dlaczego jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików, osób z problemami skórnymi lub tych, którzy...

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Dobrej jakości nawilżacz może znacznie poprawić komfort życia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy przychodzi nam mierzyć się z notoryczną suchością powietrza. Problem pojawia się w momencie, gdy zdecydowani na zakup...

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Sezon smogowy trwa cały rok. Dla naszych organizmów oznacza to uciążliwą walkę ze wszystkimi znajdującymi się w nim drobnymi pyłami i substancjami, znacznie pogarszającymi nasz stan zdrowia i samopoczucie. Przekleństwem...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.