Oczyszczacz powietrza a nawilżacz

Poznaj najważniejsze funkcjonalności oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. Sprawdź czym urządzenia różnią się między sobą i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Dowiedz się, który z tych dwóch urządzeń sprawdzi się najlepiej w Twoim domu.

 

Różnice między oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza

Jak same nazwy wskazują, oczyszczacz i nawilżacz powietrza służą do całkiem różnych rzeczy. Często jednak oczyszczacz powietrza można zakupić w jednym urządzeniu razem z nawilżaczem. Dlaczego urządzenia te sprzedaje się w ten sposób, do czego służą i jak działają? Zanim dokonasz zakupu, sprawdź na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę i dowiedz się jak wybrać najlepszy model dla siebie.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Podstawowe działanie oczyszczacza powietrza jest dość proste - zasysa on powietrze z otoczenia, oczyszcza je i wypuszcza już pozbawione szkodliwych substancji. Dzięki temu możemy oddychać czystym powietrzem. Oczyszczanie przebiega wewnątrz urządzenia. Zamontowane są tam specjalne filtry - może to być m. in. filtr węglowy, HEPA, fotokatalityczny i elektrostatyczny. Często wspomagane są dodatkowo przez lampy UV oraz jonizatory. Dzięki takim zaawansowanym systemom filtracji, oczyszczacz jest w stanie wyłapać z powietrza naprawdę wiele zanieczyszczeń:

  • alergizujące sierści zwierząt
  • alergizujące pyłki
  • szkodliwe pyły smogowe jak PM10 i PM2.5
  • zapach tytoniowy
  • chorobotwórcze wirusy

Jak działa nawilżacz powietrza?

Głównym przeznaczeniem nawilżacza powietrza, jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu (choć niektóre modele nawilżaczy także zasysają powietrze i dodatkowo oczyszczają je). Jest to ważne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy wilgotność powietrza spada często poniżej granicznego 40% (poniżej mogą pojawiać się problemy ze zdrowiem). Źle wpływa to na zdrowie i koncentrację ludzi, oraz niekorzystanie oddziałuje na sprzęt, drewnianą podłogę i meble. Jako, że bardzo trudno jest odpowiednio nawilżyć powietrze naturalnymi sposobami, a dodatkowy nigdy nie mamy pewności czy poziom taki już został osiągnięty (nawilżacze przekazują nam takie dane), to jest to przydatny sprzęt w domu lub biurze.

 

Oczyszczacz i nawilżacz w jednym

Często dostępne są modele urządzeń, które są wyposażone zarówno w oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Dzieje się tak dlatego, że ludzie, którzy chcą osiągnąć jak najlepszej jakości powietrze w swoim otoczeniu, wolą stosować kompleksowe rozwiązania. Cóż z tego, że oczyszczę powietrze, jeśli będzie ono suche i wciąż nie w pełni przystosowane do komfortowego i zdrowego oddychania?

 

Kupowanie dwóch oddzielnych urządzeń to dodatkowy wydatek, potrzeba umiejscowienia w pomieszczeniu nie jednego - a dwóch urządzeń, tak samo - obsługa dwóch, a nie jednego urządzenia, większy pobór prądu, zagospodarowanie dwóch gniazdek aby podłączyć urządzenia. W skrócie: masa problemów i niedogodności. Natomiast oczyszczacz i nawilżacz powietrza świetnie ze sobą współpracują i dość łatwo jest je połączyć w jedno urządzenie. Dlatego jest to często bardzo wygodne i skuteczne rozwiązanie.

 

Ze względu na to, że obydwa urządzenia warto mieć w domu lub biurze, czemu nie połączyć ich w jedno - skoro w ten sposób będzie tańsze i prostsze w użytkowaniu. Właśnie taka filozofia przyświecała temu połączeniu i sprawdza się ona bardzo dobrze. Przykładem takich urządzeń mogą być jedne z najcichszych oczyszczaczy powietrza na rynku, dodatkowo z funkcją nawilżania: Sharp KC-D60EUWSharp KC-D50EUW oraz Sharp KC-D40EUW, które dostępne są w naszym sklepie.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności