Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Dobrej jakości nawilżacz może znacznie poprawić komfort życia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy przychodzi nam mierzyć się z notoryczną suchością powietrza. Problem pojawia się w momencie, gdy zdecydowani na zakup stajemy przed pytaniem – jak wybrać właściwy model? Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, na które parametry powinieneś zwrócić uwagę oraz o czym należy pamiętać przed naciśnięciem przycisku “kup teraz”.

 

Dlaczego warto zadbać o wilgotność powietrza?

Suche powietrze, czyli niedobór cząsteczek wody w postaci gazowej, jest w sezonie grzewczym prawdziwą zmorą domów niemal każdego z nas. Taki stan spowodowany jest zazwyczaj zdecydowanie rzadszym (o ile w ogóle) wietrzeniem pomieszczeń oraz niską wilgotnością na zewnątrz. Aby lepiej zobrazować problem, podkreślmy, że przy temperaturze 0°C, w 1m3 świeżego powietrza posiadającego wilgotność względną na poziomie 75%, zawiera się 2,9 g wodnych oparów. Jeśli zostanie ono podgrzane do typowej dla pomieszczeń w naszych mieszkaniach i biurach temperatury, tj. ok. 20°C, zyska znacznie niższą wilgotność względną. W tym przypadku będzie się ona kształtowała na poziomie 20%. Taki stopień nawilżenia nie zagwarantuje nam zdrowych warunków do odpoczynku, pracy czy wykonywania domowych obowiązków. Warto wiedzieć, że na wartość wilgotności względnej wpływa temperatura. Ciepłe powietrze powoduje, że jest ona niższa. W związku z tym w regionach charakteryzujących się bardzo suchymi zimami (np. o wilgotności względnej powietrza o wartości 30%, przy temperaturze na zewnątrz 0°C), poziom nawilżenia w pomieszczeniach o temperaturze 22°C może osiągnąć krytycznie niską wartość – 7%.

 

Na efekty niskiej wilgotności nie trzeba długo czekać. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach szybko odwdzięcza nam się m.in. kaszlem, katarem, uczuciem drapania w gardle, problemami ze snem i koncentracją oraz zaostrzeniem objawów alergii.

 

W trakcie skrupulatnych badań wpływu parametrów powietrza na ludzkie zdrowie udowodniono, że w celu zapewnienia jak najlepszego komfortu, wilgotność w pomieszczeniu powinna być utrzymywana w granicach 40-60% przy optymalnej temperaturze 20-23oC. Takie warunki – zwłaszcza w zimie – niesamowicie trudno zapewnić w sposób “naturalny”. Powietrze na zewnątrz jest wtedy także bardziej suche, czyniąc z wietrzenia domu przydatny, lecz niewystarczający sposób na zapewnienie odpowiedniej wilgotności.

 

Należy także podkreślić, że wilgotność poniżej 40% sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli mamy do czynienia ze zbyt wysokim poziomem nawilżenia. Co ważne, badania udowodniły, że alergicy, osoby chorujące przewlekle lub nawet zmagające się ze “zwykłą” grypą odczuwają o wiele więcej negatywnych objawów w pomieszczeniach, wypełnionych suchym powietrzem. Spadek poniżej 20% może być jeszcze groźniejszy, powodując problemy z oddychaniem nawet u osób zdrowych.

 

Jedynym w stu procentach skutecznym sposobem na podniesienie wilgotności do najzdrowszego poziomu są nawilżacze powietrza lub oczyszczacze z funkcją nawilżania. Urządzenia te, za sprawą zaawansowanych czujników, monitorujących stan powietrza, są w stanie samodzielnie regulować swą pracę tak, by w niemal każdych warunkach zaradzić uciążliwemu problemowi. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by zakup danego modelu cieszył nas w stu procentach? Spieszymy z odpowiedzią!

 

Nawilżacz powietrza - jaki wybrać?

Zaczniemy od podstaw. Zwiększenie stężenia cząstek wody w powietrzu przez nawilżacz może być osiągane różnymi sposobami. Do najlepiej sprawdzonych rozwiązań zaliczamy urządzenia parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Każdy z nich wyróżnia szereg wad i zalet, które wymagają gruntownego przemyślenia przed zakupem.

 

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza - aranżacja w pokoju dziennym
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza

 

Nawilżacze parowe, od których zaczniemy, są najtańszym rozwiązaniem. Ich zasada działania opiera się na podgrzewaniu wody do temperatury wrzenia przez umieszczoną w obudowie grzałkę, a następnie oddaniu jej do pomieszczenia poprzez wentylator. I tu docieramy do ich pierwszej wady. Emitowana przez urządzenie para osiąga wysoką temperaturę, mogącą doprowadzić do poparzeń w przypadku kontaktu z ciałem. Urządzenie należy więc stawiać bezpiecznym miejscu, oddalonym również od mebli z uwagi na możliwość powstawania nalotu na ich powierzchni. Dużą wadę stanowi także duży pobór energii elektrycznej, przy którym niska cena robi już na nas zdecydowanie mniejsze wrażenie.

 

Kolejny rodzaj, czyli nawilżacze ultradźwiękowe, wykorzystuje specjalną membranę, drgającą w wysokich częstotliwościach (20 kHz-1 GHz), która rozbija cząsteczki wody, tworząc mgiełkę. Tu także musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Po pierwsze, nie polecamy ich posiadaczom zwierząt – pasmo dźwięku, emitowane przez urządzenie, jest bowiem słyszane przez część z nich, powodując rozdrażnienie i niepokój (przeczytaj o nawilżaczach powietrza bezpiecznych dla zwierząt). Należy również pamiętać, że podczas procesu odparowywania mgiełki dochodzi do wytrącania się minerałów, które mogą osiadać na meblach. Producenci stosują coraz skuteczniejsze wkłady demineralizujące, mające zapobiegać temu zjawisku, jednak jeśli jesteś posiadaczem droższych mebli, powinieneś raczej skierować swój wzrok w stronę następnego akapitu.

 

Nawilżacze ewaporacyjne stanowią aktualnie najlepsze rozwiązanie w zakresie walki z suchym powietrzem. Serce ich konstrukcji stanowi specjalna mata ewaporacyjna, przez którą przepuszczane jest zassane przez wentylator powietrze, by następnie w formie już nawilżonej trafić do pomieszczenia. W ich przypadku możemy zapomnieć o białych plamach, niebezpiecznej parze, wysokim poborze prądu i innych niedogodnościach. I to właśnie je rekomendujemy naszym klientom w pierwszej kolejności.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza?

Niezależnie od tego, na który typ nawilżaczy się zdecydowałeś, kluczowym parametrem, determinującym jego skuteczność, będzie wydajność, podawana w ml/h lub g/h. Na jej podstawie określa się, w jak dużych pomieszczeniach urządzenie spełnia swoje zadanie. By ułatwić znalezienie odpowiedniego modelu, wszystkie nawilżacze powietrza, dostępne w naszym sklepie, posiadają w karcie produktu informację o rekomendowanej powierzchni.

 

Planujesz korzystać z nawilżacza w biurze, sypialni lub pokoju dziecięcym? Weź pod uwagę głośność pracy urządzenia. Najlepszym wyjściem będzie postawienie na możliwie jak najcichsze modele, takie jak np. nawilżacze Philips, których hałas w najniższym trybie pracy nie przekracza granicy 30 dB.

 

Nawilżacz powietrza Philips w mieszkaniu
Nawilżacze Philips to skuteczne urządzenia zapewniające komfortową obsługę i ciche działanie

 

Pod uwagę warto wziąć również pojemność zbiornika na wodę – zwłaszcza w dużych pomieszczeniach – a także wymiary urządzenia, istotne, szczególnie gdy nie dysponujemy dużą ilością miejsca do zagospodarowania.

 

A może nawilżacz powietrza z jonizacją?

O ile nawilżacze ewaporacyjne są w stanie zatrzymać na powierzchni maty osady i inne większe zanieczyszczenia, tak niestety, urządzenia te nie zmniejszają ilości zanieczyszczeń. Co więcej, rzadkie czyszczenie zbiornika czy wymiana filtrów mogą znacząco pogorszyć jakość powietrza, zwiększając ilość przedostających się do niego drobnoustrojów.

 

Jeśli zależy ci na jednoczesnym nawilżeniu i oczyszczeniu powietrza, warto postawić na modele, wyposażone w tytułową funkcję jonizacji. Ich zasada działania oparta jest na emisji jonów dodatnich (kationów) i jonów ujemnych (anionów) w odpowiednich proporcjach. Cząsteczki te łączą się z kurzem, bakteriami i wirusami, by “wyciągnąć” atom wodoru z ich białek, skutecznie je neutralizując. W zależności od modelu, nawilżacze z jonizatorem powietrza są w stanie usunąć nawet od 99,9% zanieczyszczeń, stając się doskonałą opcją zwłaszcza dla osób zmagających się z alergią na pyłki i roztocza.

 

Nawilżacze powietrza a pobór prądu

Fani energooszczędności z miejsca powinni odrzucić pomysł zakupu nawilżaczy parowych. Ilość pobieranej przez nie energii jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku ewaporacyjnych i ultradźwiękowych modeli.

 

Szczególnie interesująco pod względem zużycia prądu prezentują się natomiast nawilżacze powietrza Xiaomi, pobierające w najsłabszym trybie pracy zaledwie 4 W energii elektrycznej. Zakładając, że urządzenie będzie pracowało przez kilka godzin dziennie w trybie automatycznym, nasze rachunki za prąd wzrosną o jedyne 4 zł miesięcznie. Czyli do poziomu akceptowalnego nawet dla najbardziej oszczędnych.

 

Nawilżacz powietrza Xiaomi - aranżacja w pokoju dziecięcym
Nawilżacz Xiaomi w pokoju dziecięcym

 

Czym jeszcze kierować się przy wyborze nawilżacza powietrza?

Dobry nawilżacz powietrza powinien posiadać wbudowany higrostat, czyli czujnik wilgotności, samodzielnie sterujący pracą urządzenia w trybie automatycznym. Służy on nie tylko do zwiększania mocy w momencie, gdy poziom wilgotności spadnie poniżej 40%, ale i wyłączania go w przypadku przekroczenia progu 70%, zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.

 

Istotna pod względem wygody będzie ilość trybów pracy. Z reguły większość nawilżaczy na rynku wyposażona jest w tryb automatyczny oraz kilka prędkości pracy manualnej. Osoby pragnące korzystać z nawilżacza podczas snu lub w biurze z pewnością docenią modele z trybem nocnym, w którym prędkość wentylatora zostaje ograniczona, by zmniejszyć emitowany hałas do minimum.

 

Fanów jak najwygodniejszej obsługi zainteresuje funkcja timera, automatycznie włączająca lub wyłączająca urządzenie po wybranym czasie oraz możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej, dostępna m.in. w urządzeniach wspomnianej marki Xiaomi. W ich przypadku za pośrednictwem aplikacji Mi Home otrzymujemy możliwość przejęcia pełnej kontroli nad nawilżaczem oraz sprawdzenia aktualnego stanu powietrza z dowolnego miejsca na świecie. Czyli wszystko, czego potrzeba, by włączyć nawilżacz przed powrotem z pracy.

 

Przydatne okażą się również wskaźniki, sygnalizujące potrzebę wymiany lub uzupełnienia wody. Holenderski Philips poszedł w tej kwestii jeszcze dalej, implementując w swoich nawilżaczach funkcję Healthy Air Protect, która automatycznie blokuje urządzenie w przypadku jej braku, chroniąc tym samym powietrze przed przedostaniem się minerałów, które mogą zalegać na dnie pojemnika.

 

Problem z wyborem nawilżacza? Spytaj o opinię specjalistów!

Wspomniane przez nas wcześniej nawilżacze marek Xiaomi i Philips są obecnie zdecydowanie jednymi z najlepszych możliwych rozwiązań w kwestii walki z suchym powietrzem. Jeśli po lekturze naszego artykułu wciąż wahasz się, który spośród modeli, dostępnych w naszej ofercie wybrać, zadzwoń lub napisz do nas! Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i pomogą znaleźć urządzenie, które spełni twoje oczekiwania z nawiązką. 

 

 

 

Zobacz również:

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Sezon smogowy trwa cały rok. Dla naszych organizmów oznacza to uciążliwą walkę ze wszystkimi znajdującymi się w nim drobnymi pyłami i substancjami, znacznie pogarszającymi nasz stan zdrowia i samopoczucie. Przekleństwem...

Czy warto kupić nawilżacz powietrza? Wady i zalety

Okres grzewczy, czyli kilka miesięcy od listopada do nawet kwietnia, to czas, gdy silnie odczuwamy negatywne skutki suchego powietrza. Okazuje się, że w wyniku grzania i ograniczenia wentylacji poziom wilgotności względnej spada poniżej 40%...

Suche powietrze w domu - jak je nawilżyć?

Po stężeniu zanieczyszczeń to właśnie wilgotność powietrza i powiązana z nią temperatura stanowią jedne z najważniejszych czynników bezpośrednio wpływających na samopoczucie i stan zdrowia. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.