Nawilżacz powietrza a zwierzęta

W sezonie grzewczym, gdy rzadko wietrzymy nasze mieszkania z obawy o utratę ciepła, mierząc się przy tym ze smogiem, nawilżacze potrafią być prawdziwym wybawieniem. Wśród właścicieli zwierząt budzą one jednak obawy, związane z ich wpływem na zdrowie pupili. Jakie są skutki przesuszonego powietrza dla zwierząt? Poznaj najważniejsze informacje. W naszym artykule przypominamy również, jak wybrać w pełni bezpieczny dla nich model nawilżacza.

 

Nawilżacz powietrza a zwierzęta - jak wilgotność względna wpływa na domowych pupili?
Nawilżacz powietrza a zwierzęta – jak wilgotność względna wpływa na domowych pupili?

 

Objawy suchego powietrza u zwierząt

Ludzki organizm jest bardziej wrażliwy na zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotność powietrza. Należy jednak mieć na uwadze, że typowe zwierzęta domowe – zwłaszcza psy i koty – także nie znoszą dobrze jej długotrwałego utrzymywania się na nieoptymalnym poziomie. W wielu przypadkach objawy takiego stanu rzeczy są zbliżone do tych rozpoznawanych u ludzi. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • wzmożone wypadanie sierści i jej nieprzyjemny zapach,
  • łupież i swędzenie skóry skutkujące nasilonym drapaniem się,
  • elektryzowanie się futerka,
  • suchość błon śluzowych,
  • przesuszone opuszki u łap,
  • gorsze samopoczucie, rozdrażnienie,
  • brak chęci do zabawy,
  • problemy z zasypianiem.

Co ważne, problemy te dotyczą także kotów, i to pomimo tego, że warunkami idealnymi dla ich metabolizmu jest przebywanie w temperaturze zdecydowanie wyższej niż człowiek, w granicach 30-38°C. W tym przypadku najbardziej narażone na problemy będą osobniki, które umiłowały sobie spanie przy piecach lub grzejnikach.

 

Suche powietrze w domu ze zwierzętami – skutki zdrowotne

Jaki wpływ na zdrowie naszych czworonożnych pupili będzie miało długotrwałe utrzymywanie wilgotności poniżej normy? Naturalny odruch w postaci drapania się w przypadku suchej skóry potęguje prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń. Łatwo utrzymujące się w powietrzu bakterie i wirusy będą zwiększały ryzyko chorób. Utrudnione oddychanie może z kolei doprowadzić do znacznego spadku wydolności, szkodliwych szczególnie dla zwierząt z nadwagą lub otyłością.

 

Dla zwierząt domowych szkodliwa jest zarówno za wysoka, jak i za niska wilgotność powietrza
Dla zwierząt domowych szkodliwa jest zarówno za wysoka, jak i za niska wilgotność powietrza

 

Co istotne, zbyt wysoka wilgotność, z którą mamy do czynienia latem, zwłaszcza podczas upałów, także niesie ze sobą ryzyko groźnych chorób. Jedną z najczęściej rozpoznawanych w tym okresie jest grzybica skóry, wymagająca pilnego (i często długotrwałego) leczenia weterynaryjnego. Ponadto poziom wilgotności powyżej 70% utrudnia w znacznym stopniu termoregulację, prowadząc tym samym do odwodnienia.

 

Nawilżacz parowy w domu ze zwierzętami – dlaczego nie warto?

Biorąc pod uwagę skutki dla zdrowia, które niesie ze sobą niedostateczna wilgotność, coraz większa liczba świadomych konsumentów decyduje się na zakup nawilżaczy powietrza. Szukając jak największych oszczędności, szybko trafimy na oferty najtańszych spośród nich, czyli nawilżaczy parowych.

 

I niestety bardzo szybko okazuje się, że nie jest to rozwiązanie dobre dla właścicieli zwierząt. Urządzenia te wykorzystują najprostszą znaną metodę nawilżania powietrza, polegającą na podgrzewaniu wody za pomocą grzałki do temperatury wrzenia, by w konsekwencji wyemitować parę wodną. Zalety? Możliwość usuwania drobnoustrojów i bakterii, które znajdują się w wodzie. Wady? Bardzo duże ryzyko poparzenia – i to nie tylko w przypadku, gdy nasz zwierzak jest ciekawski lub wyjątkowo ruchliwy. Przypadkowe przewrócenie nawilżacza lub zbliżenie się do pary na zbyt małą odległość, może przytrafić się w każdym momencie pracy urządzenia także innym domownikom lub gościom.

 

Nawilżacze parowe nie są najlepszym wyborem dla właścicieli czworonogów
Nawilżacze parowe nie są najlepszym wyborem dla właścicieli czworonogów

 

Co z oszczędnościami? Te także okazują się jedynie pozorne. Bo o ile faktycznie cena nawilżaczy parowych jest zdecydowanie najniższa, tak musimy się liczyć w ich przypadku z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Mogą one wymagać do skutecznego działania nawet 300 W energii, które z pewnością odczujemy, odbierając rachunek za prąd. Należy pamiętać, że urządzenia te podnoszą także nieznacznie temperaturę w pomieszczeniach i emitują drażniący na dłuższą metę hałas.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy a zwierzęta

By wyeliminować wady związane z modelami parowymi, w sprzedaży pojawiły się nawilżacze ultradźwiękowe. Ich zasada działania oparta jest na rozbijaniu wody na drobne cząsteczki za pomocą membrany, drgającej w wysokich częstotliwościach w zakresie 20 kHz-1 GHz. Także i one nie będą dobrym wyborem dla właścicieli zwierząt – pasmo, które jest przez nie emitowane, nasi pupile słyszą doskonale:

 

Człowiek Pies Kot Świnka morska Królik
20 Hz-20 kHz ≥ 40 kHz ≥ 100 kHz ≥ 33 kHz ≥ 42 kHz

Porównanie zakresów słyszalnych częstotliwości u człowieka i najpopularniejszych zwierząt domowych.

 

O ile zdolność do słyszenia dźwięków o wysokich częstotliwościach maleje wraz z wiekiem, tak dla najczęściej mieszkających w naszych domach zwierząt wciąż pozostaną one słyszalne. Skutkiem narażenia ich na dłuższą emisję ultradźwięków będzie rozdrażnienie, uczucie strachu i niepokój, które mogą silnie negatywnie odbić się na ich funkcjonowaniu i samopoczuciu. Należy także pamiętać, że z uwagi na rozbijanie cząsteczek w nawilżaczach ultradźwiękowych powinno się używać wyłącznie wody destylowanej. W przeciwnym wypadku meble i inne elementy otoczenia mogą pokryć się białym nalotem.

 

Nawilżacze ultradźwiękowe wydają dźwięki słyszalne dla zwierząt domowych
Nawilżacze ultradźwiękowe wydają dźwięki słyszalne dla zwierząt domowych

 

Nawilżacz ewaporacyjny – najlepszy wybór dla właścicieli zwierząt

Bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt pozostają ostatecznie nawilżacze ewaporacyjne. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na brak problemów, które dotyczyły urządzeń parowych i ultradźwiękowych. Modele ewaporacyjne nie generują ryzyka poparzenia ani nieprzyjaznych dźwięków, podnosząc wilgotność za pomocą specjalnej maty z mikrocząsteczkami wody. To przez nią przechodzi zasysane przez wentylator powietrze, by już w formie nawilżonej trafić z powrotem do pomieszczenia.

 

Co jeszcze wyróżnia ewaporacyjne nawilżacze powietrza? Małe zapotrzebowanie na energię, niski hałas oraz brak ryzyka powstawania mokrych plam czy nalotu. W większości przypadków są one także wyposażone w dużo lepsze higrostaty, mierzące wilgotność w pomieszczeniu, oraz różne tryby pracy, ustawiane według naszych potrzeb. W ofercie producentów coraz częściej pojawia się również funkcja sterowania aplikacją mobilną z dowolnego miejsca, co pozwala stale kontrolować warunki powietrza, którym oddycha zwierzę w trakcie naszej nieobecności.

 

Nawilżacz powietrza do domu ze zwierzętami – jak wybrać?

Skoro wytypowaliśmy już nawilżacz ewaporacyjny jako najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli mieszkamy ze zwierzętami, pora zastanowić się nad jego najważniejszymi parametrami i cechami. Aspekty, takie jak moc, wydajność, czy dobór urządzenia do określonego metrażu, tłumaczymy szczegółowo w naszym poradniku o tym, jak wybrać nawilżacz powietrza.

 

Jak wybrać nawilżacz powietrza do domu ze zwierzętami?
Jak wybrać nawilżacz powietrza do domu ze zwierzętami?

 

W kwestii zwierząt priorytetem będzie wytrzymałość nawilżacza. Ruchliwe, bawiące się psy, czy koty mogą przewrócić urządzenie, narażając je na uszkodzenie lub zadrapania. By tego uniknąć, należy wybierać modele od renomowanych marek, wykonane z trwałych tworzyw sztucznych.

 

Chcąc zapewnić zwierzakowi (i sobie) wolność od hałasu, powinieneś zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta głośność nawilżacza, która nie powinna przekraczać ok. 35 dB. Warto zwrócić szczególną uwagę w stronę modeli wyposażonych w tryby pracy nocnej, w którym prędkość działania wentylatora zostaje zmniejszona do minimum.

 

By uniknąć narażenia zwierzęcia na długotrwałe przebywanie w towarzystwie suchego powietrza w czasie swojej nieobecności, sprawdź podaną w specyfikacji technicznej wielkość zbiornika na wodę – zwłaszcza jeśli masz w zwyczaju zostawiać włączone ogrzewanie.

 

Nawilżacz powietrza dla właścicieli zwierząt – polecane modele

Kierując się szczególnymi potrzebami naszych pupili, wybraliśmy kilka nawilżaczy powietrza, które idealnie odnajdą się w ich towarzystwie. Każdy z nich został wytypowany na podstawie parametrów technicznych i ze szczególnym uwzględnieniem pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Co ważne, do dyspozycji pozostawiamy też nasz niesponsorowany ranking nawilżaczy powietrza z jawnym wzorem dla każdego.

 

LIFAair LAH302

Prawdziwa rewolucja wśród nawilżaczy powietrza! LIFAair LAH302 oprócz swojej podstawowej funkcji oferuje również wydajne oczyszczanie powietrza. Został wyposażony we filtr HEPA usuwający niemal 100% najmniejszych zanieczyszczeń – jego skuteczność można porównać z oczyszczaczami powietrza z nawilżaczem. Natomiast w głównej swojej funkcji, czyli nawilżaniu powietrza, urządzenie nie ma sobie równych. Wydajność na poziomie 1000 ml/h pozwala na obsłużenie powierzchni do 100 m². LAH302 jest polecanym sprzętem do wielkich powierzchni – nawilżacz to również numer 1 w rankingu jakości.

 

Nawilżacz LIFAair LAH302
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza LIFAair LAH302

 

Urządzenie zostało wyposażone w lampę UV, która nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych we wodzie. Na górze znajduje się odporny na wodę wyświetlacz OLED informujący o istotnych parametrach pracy. Kontrola prędkości może odbywać się za pomocą dotykowych przycisków lub poprzez delikatne gładzenie sensorycznego panelu wokół charakterystycznych łopatek. Nawilżacz LIFAair może być również sterowany za pomocą aplikacji.

 

Produkt do skutecznego nawilżania wykorzystuje matę ewaporacyjną łączącą suche powietrze z cząsteczkami wody. Wyróżnia się zastosowaniem specjalnego systemu do podgrzewania powietrza (jako jedyny na rynku) – dzięki temu jest w stanie przekazać więcej wody z maty i zwiększyć swoją skuteczność. LAH 302 wyposażony jest w czujniki wilgotności, temperatury oraz światła i higrostat, które pozwalają na zupełnie automatyczną pracę. Urządzenie ponadto jest niezwykle ciche – głośność zaczyna się już od 27,5 dB(A).

 

Venta AeroStyle LW73 WiFi

Atrakcyjny design idący w parze z osiągami – tak można krótko opisać proponowany model niemieckiego producenta. Nawilżacz powietrza Venta AeroStyle LW73 WiFi oferuje wydajność dochodzącą do 515 ml/h, co przekłada się na obsłużenie pomieszczeń w granicach około 50 m². Producent wyposażył model w precyzyjny zestaw czujników (wilgotności oraz temperatury) oraz higrostat pozwalające na zupełnie automatyczną pracę. Rolą użytkownika jest jedynie uzupełnianie wody, jednak duży 9-litrowy zbiornik zapewnia długą pracę bez konieczności dolewania. Sprzęt opiera swoją pracę na wykorzystaniu dysku VentaWave™ 3D, dzięki któremu oczyszczane zostaje również powietrze z większych zanieczyszczeń.

 

Nawilżacz Venta AeroStyle LW73 WiFi
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Venta AeroStyle LW73 WiFi

 

LW73 WiFi pozwala na sterowanie przez wygodną i dopracowaną aplikację Venta Home oraz przez interaktywny panel dotykowy wraz z wyświetlaczem LCD, który dostarcza również istotnych informacji na temat pracy urządzenia. Nawilżacz powietrza Venta jest ponadto cichy – zaledwie 24 dB(A) w najniższym trybie i bardzo energooszczędny – maksymalne zużycie prądu to zaledwie 18 W! Jest to zdecydowanie polecany nawilżacz do średnich pomieszczeń, o czym świadczy jego pozycja w rankingu jakości. Mamy do wyboru 2 wersje kolorystyczne: biały oraz czarny.

 

Klarta Humea WiFi

Na liście znalazła się również propozycja od polskiego producenta – nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, który zajmuje aktualnie pierwszą pozycję w rankingu opłacalności. Urządzenie ma wydajność na poziomie 300 ml/h, więc obsłuży pomieszczenie o powierzchni około 30 m². Producent wyposażył swój sprzęt w higrostat pozwalający na ustawienie żądanego poziomu wilgotności 40-75%. Co więcej, czytelny wyświetlacz pozwala na sprawdzenie aktualnej wilgotności powietrza. Odpowiednie nawilżenie zyskujemy tutaj dzięki wykorzystaniu filtra nawilżacza.

 

Nawilżacz Klarta Humea WiFi
Nawilżacz Klarta Humea WiFi

 

Nawilżacz powietrza Klarta został wyposażony w 3-litrowy zbiornik na wodę i jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Co ważne, producent nawilżacza przewidział możliwość sterowania przez aplikację mobilną. Do wyboru mamy tutaj aż 4 prędkości nawilżania oraz niezwykle wygodny tryb automatyczny.

 

Smartmi Evaporative Humidifier 3

Jednym z ciekawszych urządzeń jest z całą pewnością nawilżacz powietrza Smartmi Evaporative Humidifier 3. To przykład rozwiązania, w którym producent postawił na specjalne dyski, które zastąpiły standardową matę. Cechuje go wydajność sięgająca aż 350 ml/h, co przekłada się na sprawną pracę na powierzchni do 35 m² – idealny model do mniejszych powierzchni. Dzięki 2 wbudowanym czujnikom (wilgotności i temperatury) pracuje automatycznie. Co istotne, urządzenie jest wykonane z materiału ABS z dodatkiem IONPURE – w zetknięciu z wodą uwalnia jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Warto również podkreślić, że nawilżacz ma 5-litrowy pojemnik, dzięki któremu może działać długo bez konieczności dolewania wody.

 

Nawilżacz Smartmi Evaporative Humidifier 3
Nawilżacz Smartmi Evaporative Humidifier 3

 

Nawilżacz powietrza Xiaomi (Smartmi należy do ekosystemu Xiaomi) Pure Evaporative 3 pracuje stosunkowo cicho – od 34 dB i bardzo energooszczędnie – pobór prądu wynosi zaledwie 9 W. Urządzenie jest także niezwykle łatwe w obsłudze – posiada dotykowy wyświetlacz OLED, który służy do zmiany ustawień. Ponadto możliwa jest obsługa z poziomu bezpłatnej aplikacji mobilnej Mi Home. Nawilżacz zajmuje drugie miejsce w rankingu opłacalności.

 

  LIFAair LAH302 Venta AeroStyle LW73 WiFi Klarta Humea WiFi Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 3
wydajność
powierzchnia
1000 ml/h
100 m²
515 ml/h
52 m²
300 ml/h
30 m²
350 ml/h
35 m²
głośność 27,5-48 dB 24-50 dB 24-55 dB 34-50 dB
pobór energii 25-450 W
podgrzewanie powietrza
7-18 W 2-8 W 9 W
czujniki wilgotności,
temperatury,
światła
wilgotności,
temperatury
wilgotności,
temperatury
brak
Higrostat TAK (50-65%) TAK (40–60%) TAK (50–70%) TAK (40–75%)
tryby manualne – niemal bezstopniowa regulacja,
automatyczny,
nocny
5 manualnych,
automatyczny,
nocny
4 manualne,
automatyczny,
nocny
3 manualne,
automatyczny,
nocny
sterowanie aplikacją tak tak tak tak
pojemność zbiornika 6,5 l 9 l 3 l 4 l
oczyszczanie powietrza filtr HEPA H13
99,97% dla 0,3 μm
dysk Venta
nieznana dla 10 μm
brak brak
Lampa UVC tak tak nie nie
Autoczyszczenie tak tak tak tak

 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy dla zwierząt?

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą być potencjalnie uciążliwe dla zwierząt domowych ze względu na emitowanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzi, ale mogą być wyczuwalne dla psów, kotów i innych zwierząt. Ich słuch jest znacznie bardziej wrażliwy niż ludzki, dlatego urządzenia te mogą wywoływać dyskomfort, prowadzić do niepokoju, obniżać jakość snu lub sprawiać, że zwierzęta będą unikały miejsc, gdzie pracuje nawilżacz​.

Dla większości zwierząt ultradźwięki nie są bezpośrednio szkodliwe, ale ciągła ekspozycja na takie dźwięki może być męcząca i wywoływać stres. Ponadto, nawilżacze ultradźwiękowe mają tendencję do rozbijania cząsteczek wody na bardzo małe drobinki, co może wprowadzać do powietrza minerały i zanieczyszczenia z wody kranowej, prowadząc do powstawania białego osadu. Dlatego zaleca się stosowanie wody destylowanej lub demineralizowanej​, co podnosi znacznie ich koszty użytkowania.

Właściciele zwierząt powinni monitorować reakcje swoich pupili na działający nawilżacz ultradźwiękowy i, jeśli wystąpią oznaki dyskomfortu, rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak nawilżacze ewaporacyjne, które działają w oparciu o naturalne parowanie wody i są bardziej przyjazne dla zwierząt​.

 

 

Zobacz również:

Parametry techniczne nawilżaczy powietrza

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, co oznaczają poszczególne parametry nawilżaczy, stanowiących najskuteczniejszą broń przeciwko temu problemowi. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by dokonać zakupu, który uwolni cię od negatywnych objawów, towarzyszących nadmiernemu...

Suche powietrze w domu - jak je nawilżyć?

Po stężeniu zanieczyszczeń to właśnie wilgotność powietrza i powiązana z nią temperatura stanowią jedne z najważniejszych czynników bezpośrednio wpływających na samopoczucie i stan zdrowia. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak rozpoznać, że mamy do czynienia ze...

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy - który wybrać?

Utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Wiemy już, że większość tzw. domowych sposobów (jak np. wieszanie mokrych ręczników) na jego osiągnięcie daje znikome rezultaty. Jedynym naprawdę skutecznym...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.