Okres grzewczy, czyli kilka miesięcy od listopada do nawet kwietnia, to czas, gdy silnie odczuwamy negatywne skutki suchego powietrza. Okazuje się, że w wyniku grzania i ograniczenia wentylacji poziom wilgotności względnej spada poniżej 40%, co może być niebezpieczne dla zdrowia domowników! Nawilżacze powietrza pozwalają zapobiec nieprzyjemnym objawom i zapewnić nam spokojny sen, niezależnie od pory roku. Poznaj wady i zalety tych urządzeń.
Nawilżacze powietrza dostępne obecnie na rynku znacząco się między sobą różnią. Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje: ceramiczne, parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Okazuje się, że nie wszystkie spełniają swoje zadanie, inne zaś posiadają wyróżniające je cechy. Abyś dobrze wybrał nawilżacz powietrza do domu, musisz wiedzieć, czym się między sobą różnią. Poznaj najważniejsze wady i zalety nawilżaczy i najnowsze technologie dostępne w urządzeniach utrzymujących optymalną wilgotność powietrza w twoim domu.
Spis treści
W sezonie grzewczym w wielu domach grzejniki odkręcone są niemal do maksimum, wiele osób rezygnuje również z wietrzenia pomieszczeń z obawy przed wychłodzeniem mieszkania. W ten sposób nie tylko utrudniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza, co prowadzi do rozwoju groźnych dla naszego zdrowia drobnoustrojów i gromadzenia się innych zanieczyszczeń, ale również spada wilgotność względna powietrza.
Warto pamiętać, że jego przesuszeniu sprzyja również klimatyzacja – dlatego nawilżacze powietrza są bardzo potrzebne nie tylko w naszych domach, ale również biurowcach (przeczytaj – nawilżacz powietrza do biura).
Optymalna wilgotność względna powietrza w mieszkaniu wynosi od 40 do 60%. Warto pamiętać, że jej prawidłowe parametry zależą od temperatury - przy 19-20℃ wynosi ok. 55-60%, natomiast przy 21-22℃ – 40-45%. W takich warunkach czujemy się najbardziej komfortowo i możemy swobodnie wykonywać codzienne obowiązki, a sen realnie regeneruje nasze ciała.
Gdy powietrze w mieszkaniu jest suche, organizm zaczyna się bronić. Pobiera wodę z błon śluzowych i skóry, doprowadzając do wysuszenia śluzówek w nosie i w gardle. Zaczynają się pojawiać nieprzyjemne dolegliwości, wśród których charakterystyczne są:
Należy również pamiętać o podstawowej funkcji śluzówek dróg oddechowych, jaką jest tworzenie bariery przed szkodliwymi drobnoustrojami. Suche powietrze sprzyja więc rozwojowi infekcji. W szczególny sposób utrudnia natomiast życie osobom zmagającym się z alergiami – unosi się w nim o wiele więcej kurzu i drobnoustrojów wywołujących reakcje alergiczne.
Okazuje się, że nie tylko suche powietrze jest szkodliwe – niebezpiecznie robi się również wtedy, gdy pojawia się zbyt wysoki poziom wilgotności względnej. Taka sytuacja może wynikać ze skomplikowanych problemów z hydroizolacją fundamentów czy braku izolacji cieplnej budynku. Jej przyczyny mogą być również znacznie prostsze: nadmiar wilgoci w mieszkaniu może wynikać z codziennych czynności, jak m.in. gotowanie, pranie czy choćby gorąca kąpiel.
Przesadnie wilgotne powietrze w mieszkaniu może stać się przyczyną rozwoju szkodliwych roztoczy, pleśni i grzybów. To nie tylko substancje uczulające, ale również negatywnie wpływające na układ oddechowy. W takich warunkach nierzadko rozwijają się poważne infekcje dróg oddechowych, a domownicy czują dyskomfort i zmęczenie.
Najbardziej oczywistą korzyścią z posiadania nawilżacza powietrza jest… nawilżone powietrze! Odpowiednia wilgotność względna sprawia, że zmniejsza się ilość kurzu i roztoczy, a więc łagodzi obawy astmy i alergii (przeczytaj – nawilżacz powietrza dla alergika i nawilżacz powietrza dla astmatyka). Co więcej, sprawnie działające urządzenie wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji – w powietrzu nie rozwijają się bowiem szkodliwe drobnoustroje. Domownicy cieszą się również poprawą samopoczucia oraz nawilżenia i jędrności skóry.
Warto jednak zauważyć, że nowoczesne nawilżacze powietrza mają wiele innych zalet, które zawdzięczamy odpowiedniemu projektowi i zastosowaniu sprytnych rozwiązań technologicznych. O czym warto pamiętać?
Poszczególne nawilżacze powietrza dostępne obecnie na rynku różnią się między sobą budową i przede wszystkim sposobem działania. Wynikają z tego zróżnicowane wady i zalety – warto je poznać, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.
Nawilżacz ceramiczny to dzisiaj już archaiczny wynalazek – wykorzystywano je kilkanaście lat temu, kiedy dostęp do bardziej zaawansowanych rozwiązań był ograniczony. To naczynie wypełnione wodą, które wiesza się na grzejniku, by parowała pod wpływem ciepła. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest bardzo tanie, jednak jednocześnie nieskuteczne i o małym zasięgu.
Zalety |
---|
niska cena |
małe rozmiary |
Wady |
---|
niska skuteczność |
mały zasięg działania |
Parowe nawilżacze powietrza cechuje odrobinę bardziej skomplikowana budowa. Wykorzystują bowiem grzałkę do gotowania wody i wydzielania pary. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkie podnoszenie wilgotności względnej dzięki efektywnie wypuszczanej parze. Niestety, należy podkreślić, że nawilżacze parowe wykorzystują dużo energii elektrycznej i wymagają częstego czyszczenia. Co istotne, nie zaleca się ich używania w pokojach dziecięcych czy łatwo dostępnych dla małych rączek miejscach, bo łatwo się nagrzewają.
Zalety |
---|
wydajność |
Wady |
---|
większy pobór energii |
konieczność częstego czyszczenia |
łatwe nagrzewanie się |
To jedne z najczęściej wybieranych nawilżaczy powietrza. Wykorzystują specjalny przetwornik, który generuje ultradźwięki. Te natomiast oddziałują na wodę, rozbijając ją na drobne cząsteczki pary wodnej. Rozpylona w pomieszczeniu biała mgiełka nawilża powietrze. Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy jest cichy i cechuje go najczęściej niskie zużycie prądu. Jednocześnie jednak wymaga częstego czyszczenia, a ultradźwięki są szkodliwe dla zwierząt domowych. Ich wadą są również mokre plamy dookoła urządzenia, które mogą niszczyć meble.
Zalety |
---|
cicha praca |
stosunkowo niski pobór energii |
Wady |
---|
konieczność częstego czyszczenia |
szkodliwość ultradźwięków dla zwierząt domowych |
mokre plamy na meblach |
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza to urządzenia o prostej budowie i niezwykle nieskomplikowanym sposobie działania. Są ekologiczne i bezpieczne dla człowieka i środowiska, wykorzystują bowiem procesy zaczerpnięte z natury. Zasysają powietrze, filtrują je, oczyszczają z drobnego kurzu i nawilżają, a następnie oddają do pomieszczenia. Cechuje je energooszczędność, wysoka skuteczność (nie dochodzi do przewilżenia powietrza) i intuicyjna obsługa. Niektóre modele pracują dość głośno, jednak nowoczesne nawilżacze ewaporacyjne oferują również specjalne ciche tryby.
Zalety |
---|
energooszczędność |
wysoka skuteczność |
bezpieczeństwo stosowania |
intuicyjna obsługa |
częściowe usuwanie z powietrza kurzu i pyłków |
Wady |
---|
wyższy koszt eksploatacji ze względu na wymienne filtry |
Wśród wielu propozycji dostępnych obecnie na rynku, na szczególną uwagę zasługuje sprzęt fińskiego producenta – nawilżacz powietrza LIFAair LAH302 z funkcją oczyszczania. Co w nim wyjątkowego?
Nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania LIFAair LAH302 posiada system podgrzewania powietrza. Pozwala tym samym obniżyć jego wilgotność względną, dzięki czemu wydajność ewaporacji jest większa, a dostarczone do pomieszczenia powietrze jest odpowiednio nawilżone. W ten sposób urządzenie osiągnęło olbrzymią wydajność – od 600 do nawet 1000 ml/h! W trybie najniższym to około 5 razy więcej niż w przypadku większości nawilżaczy dostępnych na rynku.
W nawilżaczu LIFAair LAH302 powietrze zasysane jest przez setki mikrootworów, by następnie przejść przez wysokiej klasy filtr HEPA H13. Dopiero po usunięciu zanieczyszczeń przechodzi przez układ ogrzewający i wnika do mokrej maty ewaporacyjnej. Należy podkreślić, że zbiornik wody (o pojemności aż 6,5 litra) znajduje się na samym dole. Mata nie jest w niej zanurzona, a dodatkowo po całkowitym wyłączeniu nawilżacza zostaje osuszona - nie ma więc mowy, by doszło do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Warto również zauważyć, że producent postawił na wysokiej klasy silnik bezszczotkowy japońskiej marki NIDEC, który zapewnia efektywne i równomierne rozprowadzenie powietrza po dużej przestrzeni.
Co jeszcze sprawia, że nawilżacz powietrza LIFAair LAH302 nie ma konkurencji?
Gdy znasz już zalety i wady wszystkich rozwiązań, z pewnością wiesz, że najlepszym wyborem jest nawilżacz ewaporacyjny – taką metodę wykorzystują również oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. To sprytne urządzenia 2w1, które jednocześnie usuwają zanieczyszczenia, wykorzystując w tym celu filtry HEPA i węglowe, oraz zapewniają optymalny poziom wilgotności względnej w wybranych pomieszczeniach. Czy warto się na nie zdecydować?
Jednocześnie należy pamiętać, że oczyszczacze z funkcją nawilżania wymagają od użytkowników należytej dbałości o ich czystość. Niezbędne jest regularnie wymienianie wody i pilnowanie stanu zbiornika na wodę, by nie dochodziło do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów i kamienia. W przeciwnym razie rozpylane w pomieszczeniu powietrze może mieć nieprzyjemny zapach, a wydajność nawilżania wyraźnie spadnie. Niektóre urządzenia 2w1 wymagają również czyszczenia filtra nawilżacza.
Jeśli interesują Cię urządzenia wielofunkcyjne, weź pod uwagę oczyszczacze powietrza Sharp. Większość z nich oferuje funkcję nawilżania, niemal wszystkie natomiast zostały wyposażone w wysokiej klasy filtr HEPA H13. Dodatkowo oferują przebadaną jonizację Plasmacluster, która wspiera proces filtracji i zapewnia powietrze podobne do tego, który znamy z lasu. Domownicy mogą cieszyć się dobrym samopoczuciem i lepszym zdrowiem.
Zarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze powietrza, należy wybierać po przeanalizowaniu swoich potrzeb (metrażu pomieszczeń, parametrów powietrza etc.) i funkcji oferowanych przez urządzenie. Zdecydowanie rekomendujemy nawilżacze ewaporacyjne, które działają efektywnie i są intuicyjne w użytkowaniu. Dokładne wskazówki przedstawiliśmy w naszym artykule “Jak wybrać nawilżacz powietrza?”.
Jeśli nie wiesz, które urządzenie będzie najlepsze dla ciebie, sprawdź nasz ranking nawilżaczy powietrza. To cenna wskazówka, która pozwoli ci znaleźć rozwiązanie szyte na miarę twoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka rekomendowanych modeli nawilżaczy, wybranych przez naszych specjalistów.
Prawdziwa rewolucja wśród nawilżaczy powietrza! LIFAair LAH302 oprócz swojej podstawowej funkcji oferuje również wydajne oczyszczanie powietrza. Został wyposażony we filtr HEPA usuwający niemal 100% najmniejszych zanieczyszczeń – jego skuteczność można porównać z oczyszczaczami powietrza z nawilżaczem. Natomiast w głównej swojej funkcji, czyli nawilżaniu powietrza, urządzenie nie ma sobie równych. Wydajność na poziomie 1000 ml/h pozwala na obsłużenie powierzchni do 100 m². LAH302 jest polecanym sprzętem do wielkich powierzchni – nawilżacz to również numer 1 w rankingu jakości.
Urządzenie zostało wyposażone w lampę UV, która nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych we wodzie. Na górze znajduje się odporny na wodę wyświetlacz OLED informujący o istotnych parametrach pracy. Kontrola prędkości może odbywać się za pomocą dotykowych przycisków lub poprzez delikatne gładzenie sensorycznego panelu wokół charakterystycznych łopatek. Nawilżacz LIFAair może być również sterowany za pomocą aplikacji.
Produkt do skutecznego nawilżania wykorzystuje matę ewaporacyjną łączącą suche powietrze z cząsteczkami wody. Wyróżnia się zastosowaniem specjalnego systemu do podgrzewania powietrza (jako jedyny na rynku) – dzięki temu jest w stanie przekazać więcej wody z maty i zwiększyć swoją skuteczność. LAH 302 wyposażony jest w czujniki wilgotności, temperatury oraz światła i higrostat, które pozwalają na zupełnie automatyczną pracę. Urządzenie ponadto jest niezwykle ciche – głośność zaczyna się już od 27,5 dB(A).
Atrakcyjny design idący w parze z osiągami – tak można krótko opisać proponowany model niemieckiego producenta. Nawilżacz powietrza Venta AeroStyle LW73 WiFi oferuje wydajność dochodzącą do 515 ml/h, co przekłada się na obsłużenie pomieszczeń w granicach około 50 m². Producent wyposażył model w precyzyjny zestaw czujników (wilgotności oraz temperatury) oraz higrostat pozwalające na zupełnie automatyczną pracę. Rolą użytkownika jest jedynie uzupełnianie wody, jednak duży 9-litrowy zbiornik zapewnia długą pracę bez konieczności dolewania. Sprzęt opiera swoją pracę na wykorzystaniu dysku VentaWave™ 3D, dzięki któremu oczyszczane zostaje również powietrze z większych zanieczyszczeń.
LW73 WiFi pozwala na sterowanie przez wygodną i dopracowaną aplikację Venta Home oraz przez interaktywny panel dotykowy wraz z wyświetlaczem LCD, który dostarcza również istotnych informacji na temat pracy urządzenia. Nawilżacz powietrza Venta jest ponadto cichy – zaledwie 24 dB(A) w najniższym trybie i bardzo energooszczędny – maksymalne zużycie prądu to zaledwie 18 W! Jest to zdecydowanie polecany nawilżacz do średnich pomieszczeń, o czym świadczy jego pozycja w rankingu jakości. Mamy do wyboru 2 wersje kolorystyczne: biały oraz czarny.
Na liście znalazła się również propozycja od polskiego producenta – nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, który zajmuje aktualnie pierwszą pozycję w rankingu opłacalności. Urządzenie ma wydajność na poziomie 300 ml/h, więc obsłuży pomieszczenie o powierzchni około 30 m². Producent wyposażył swój sprzęt w higrostat pozwalający na ustawienie żądanego poziomu wilgotności 40-75%. Co więcej, czytelny wyświetlacz pozwala na sprawdzenie aktualnej wilgotności powietrza. Odpowiednie nawilżenie zyskujemy tutaj dzięki wykorzystaniu filtra nawilżacza.
Nawilżacz powietrza Klarta został wyposażony w 3-litrowy zbiornik na wodę i jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Co ważne, producent nawilżacza przewidział możliwość sterowania przez aplikację mobilną. Do wyboru mamy tutaj aż 4 prędkości nawilżania oraz niezwykle wygodny tryb automatyczny.
Jednym z ciekawszych urządzeń jest z całą pewnością nawilżacz powietrza Smartmi Evaporative Humidifier 3. To przykład rozwiązania, w którym producent postawił na specjalne dyski, które zastąpiły standardową matę. Cechuje go wydajność sięgająca aż 350 ml/h, co przekłada się na sprawną pracę na powierzchni do 35 m² – idealny model do mniejszych powierzchni. Dzięki 2 wbudowanym czujnikom (wilgotności i temperatury) pracuje automatycznie. Co istotne, urządzenie jest wykonane z materiału ABS z dodatkiem IONPURE – w zetknięciu z wodą uwalnia jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Warto również podkreślić, że nawilżacz ma 5-litrowy pojemnik, dzięki któremu może działać długo bez konieczności dolewania wody.
Nawilżacz powietrza Xiaomi (Smartmi należy do ekosystemu Xiaomi) Pure Evaporative 3 pracuje stosunkowo cicho – od 34 dB i bardzo energooszczędnie – pobór prądu wynosi zaledwie 9 W. Urządzenie jest także niezwykle łatwe w obsłudze – posiada dotykowy wyświetlacz OLED, który służy do zmiany ustawień. Ponadto możliwa jest obsługa z poziomu bezpłatnej aplikacji mobilnej Mi Home. Nawilżacz zajmuje drugie miejsce w rankingu opłacalności.
LIFAair LAH302 | Venta AeroStyle LW73 WiFi | Klarta Humea WiFi | Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 3 | |
wydajność powierzchnia |
1000 ml/h 100 m² |
515 ml/h 52 m² |
300 ml/h 30 m² |
350 ml/h 35 m² |
głośność | 27,5-48 dB | 24-50 dB | 24-55 dB | 34-50 dB |
pobór energii | 25-450 W podgrzewanie powietrza |
7-18 W | 2-8 W | 9 W |
czujniki | wilgotności, temperatury, światła |
wilgotności, temperatury |
wilgotności, temperatury |
brak |
Higrostat | TAK (50-65%) | TAK (40–60%) | TAK (50–70%) | TAK (40–75%) |
tryby | manualne – niemal bezstopniowa regulacja, automatyczny, nocny |
5 manualnych, automatyczny, nocny |
4 manualne, automatyczny, nocny |
3 manualne, automatyczny, nocny |
sterowanie aplikacją | tak | tak | tak | tak |
pojemność zbiornika | 6,5 l | 9 l | 3 l | 4 l |
oczyszczanie powietrza | filtr HEPA H13 99,97% dla 0,3 μm |
dysk Venta nieznana dla 10 μm |
brak | brak |
Lampa UVC | tak | tak | nie | nie |
Autoczyszczenie | tak | tak | tak | tak |
Nawilżacz powietrza dla dzieci może być szczególnie korzystny, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w pomieszczeniach staje się suche. Dla najmłodszych odpowiednia wilgotność powietrza (40-60%) jest kluczowa, ponieważ suche powietrze może podrażniać błony śluzowe, co zwiększa ryzyko infekcji dróg oddechowych, przesuszenia skóry, a także problemów z oczami. W pomieszczeniach z nawilżonym powietrzem dzieci mogą rzadziej cierpieć na suchy kaszel, katar oraz inne dolegliwości związane z przesuszeniem śluzówek. Jednakże należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci, które są bardziej podatne na szkodliwe efekty niewłaściwego użycia nawilżacza. Modele parowe mogą stanowić ryzyko poparzeń, dlatego lepszym wyborem dla dzieci są nawilżacze ewaporacyjne lub ultradźwiękowe, które nie wytwarzają gorącej pary. Ważne jest także, aby regularnie czyścić urządzenie, ponieważ zanieczyszczony nawilżacz może stać się siedliskiem bakterii i pleśni. Podsumowując, nawilżacz powietrza może być zdrowy dla dzieci, jeśli jest odpowiednio użytkowany i konserwowany.