Jonizacja zaczerpnięta z natury

Chcesz poczuć w swoim pomieszczeniu świeżość leśnego powietrza? Dzięki technologii Plasmacluster będzie to możliwe. Dodatkowo pozbędziesz się szkodliwych dla zdrowia bakterii, wirusów i roztoczy. Sprawdź, na czym polega ta technologia i dlaczego tak ważne jest, utrzymywanie zrównoważonej ilości jonów dodatnich i ujemnych w Twoim domu.

Technologia Plasmacluster

W otoczeniu drzew i rześkiego powietrza łatwiej się oddycha, Twój organizm nie męczy się tak szybko i nie czujesz się ospały. Dodatkowo nie odczuwasz problemu z koncentracją i masz więcej energii. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Duży wpływ na Twoje samopoczucie ma równowaga jonowa.

 

Plasmacluster to opatentowana przez firmę Sharp technologia jonizacji powietrza zaczerpnięta prosto z natury. Technologia ta została opracowana przez firmę Sharp już w 2000 r. Od tego czasu regularnie prowadzone są badania potwierdzające jej skuteczność oraz wszechstronne zastosowanie. Podczas jonizacji wytwarzane są jony dodatnie oraz ujemne, a następnie rozprowadzane są po pomieszczeniu. Dzięki temu powietrze jest zdrowe i rześkie.

Równowaga jonowa w środowisku naturalnym i zaburzenia równowagi w środowisku miejskim
Równowaga jonowa w środowisku naturalnym i zaburzenia równowagi w środowisku miejskim

 

Przestrzenie miejskie, w których przebywamy, najczęściej pozbawione są odpowiednio dużej ilości roślinności, które mogłyby pomóc w przywróceniu równowagi jonowej. Jednocześnie wzrasta ilość sprzętów elektronicznych, RTV i AGD, które prowadzą do jeszcze większych zaburzeń tej równowagi. Dlatego bardzo często odczuwamy zmęczenie i narzekamy na problemy z koncentracją w środowisku wypełnionym sprzętem elektronicznym. Jeżeli chciałbyś przywrócić równowagę jonową w swoim biurze, salonie lub sypialni, skorzystaj z urządzeń wyposażonych w technologię Plasmacluster.

 

Jonizacja w technologii Plasmacluster

Jony Plasmacluster są wyjątkowe przede wszystkim dzięki swojej trwałości. Dodatnie i ujemne jony są stabilizowane wychwyconymi z powietrza cząsteczkami wody. Cząstki wody, dzięki temu, że są dipolowe, ochoczo łączą się z jonami H i O2-, ochraniając je przed zbyt szybką neutralizacją i umożliwiając pokonywanie dużych odległości w powietrzu.

 

 

proces jonizacji powietrza w technologii Plasmacluster
Jak przebiega proces jonizacji powietrza w technologii Plasmacluster?

 

 

Proces ten został zaczerpnięty bezpośrednio z natury. W leśnym powietrzu występują bardzo duże skupiska jonów, które potrafią zneutralizować napotkane na swojej drodze szkodliwe substancje. Technologia Plasmacluster czerpie bezpośrednio z natury i odtwarza proces oczyszczania powietrza, który zachodzi naturalnie w powietrzu. Nie musisz się więc obawiać o swoje zdrowie. Technologia jest w pełni bezpieczna dla osób niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

 

Zasada działania technologii Plasmacluster

Zobacz, jaka jest zasada działania oczyszczaczy powietrza Sharp oraz na czym polega jonizacja w technologii Plasmacluster.

 

 

Jonizacja a redukcja grzybów i bakterii

Jednocześnie podczas jonizacji powietrza technologią Plasmacluster dochodzi do redukcji zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. Prowadzone od lat badania wspólnie z ośrodkami akademickimi potwierdzają, że technologia ta jest skuteczna w usuwaniu roztoczy, grzybów, pleśni, alergenów, wirusów czy przykrych zapachów i dlatego jest ona szczególnie polecana alergikom oraz osobom o słabej odporności.

Zalety jonizacji technologią Plasmacluster
Zalety jonizacji technologią Plasmacluster
 

 

Korzyści jonizacji Technologią Plasmacluster

  • Poprawa nawilżenia i kondycji skóry – jonizacja poprawia nawilżenie skóry. Dzięki temu na Twojej skórze tworzy się dodatkowa warstwa ochronna, która zabezpiecza jej strukturę. Eksperyment przeprowadzony wśród 13 kobiet w wieku 20 – 65 lat miał na celu zbadać wpływ jonizacji powietrza na nawilżenie skóry. Przeprowadzono porównawczy test w pomieszczeniu bez jonizacji powietrza oraz w pomieszczeniu, w którym włączona została jonizacja powietrza technologią Plasmacluster. W drugim pomieszczeniu, w którym wygenerowano jony (przybliżona gęstość wynosiła 25 000 jonów / cm3) stwierdzono u kobiet poprawę nawilżenia skóry o ok. 6%.

     

    Warunki badania: uczestniczki badania usunęły wcześniej makijaż i oczyściły twarze. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym odbywało się badanie, uczestniczki leżały wygodnie przez 20 minut przed testem nie wykonując żadnych energicznych ruchów i nie przykładały niczego do twarzy.
  • Szybszy wzrost włosów – badania potwierdzają, że technologia Plasmacluster przyczynia się do porostu włosów. Jak to możliwe? Powstające w ramach jonizacji jony, otaczane są cząsteczką wody i doczepiają się do skóry głowy, a następnie przenikają w jej głąb, tworząc specjalną barierę ochronną.
  • Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów – jony Plasmacluster są w stanie zredukować nieprzyjemne zapachy, które wchłaniane są przez ściany i tkaniny. Jonizacja jest dużo skuteczniejsza niż tradycyjne stosowanie nawiewu, który usuwa tylko część brzydkich zapachów
  • Neutralizacja grzybów i pleśni – jony Plasmacluster niszczą strukturę błony komórkowej grzybów i pleśni, dzięki czemu uniemożliwiają dalsze dzielenie się komórek. Badania dot. skuteczności technologii Plasmacluster prowadzone były m.in. przez Ishikawa Health Service Association. Już po godzinnej jonizacji w pomieszczeniu o powierzchni 13m2 usunięto ok 60% grzybów pleśniowych. W kolejnych godzinach udało się zneutralizować ponad 99% grzybów.

Zobacz wyniki testu skuteczności jonów Plasmacluster przeciwko rozwojowi pleśni.

 

  • Usuwanie wirusów – na skutek działania technologii Plasmacluster dochodzi do zniszczenia struktury wirusów, przez co tracą one zdolności do infekowania. Podczas badania przeprowadzonego przez Retroscreen Virology lTD z Wielkiej Brytanii po 10 minutach udało się unieszkodliwić niemal 99% wirusów.

      Warunki badania:wirusy uwolniono na powierzchni 1m³.

 

Warto zapoznać się także z eksperymentem usuwania wirusa z wykorzystaniem wysokiego stężenia jonów Plasmacluster. Zobacz wyniki wirusowych badań technologii Plasmacluster:

 

  • Redukcja roztoczy z kurzu domowego – koniec z kichaniem, zaczerwionymi spojówkami i kaszlem, czyli najbardziej typowymi reakcjami alergicznymi. Cierpisz na astmę i problemy układu oddechowego? Jonizacja Plasmacluster to rozwiązanie rekomendowane właśnie dla Ciebie. Zgodnie z wynikami badania prowadzonego przez Graduale School of Advanced Sciences of Matter Hiroshima University stwierdza się, że Technologia Plasmacluster jest w stanie usunąć 99,9% alergenów roztoczy kurzu.

      Warunki badania: pomieszczenie o powierzchni 13m2, zastosowana metoda badawcza – ELISA.

Dostępność technologii Plasmacluster

Mając na uwadze wszechstronność zastosowań technologii Plasmacluster, Sharp wbudował ją aż w kilkanaście typów różnych urządzeń. Technologię te znajdziemy przede wszystkim w oczyszczaczach powietrza Sharp i generatorach jonów, ale jest ona dostępna także w wielu innych urządzeniach i sprzętach m.in.:

  • systemy wentylacyjne
  • domowe systemy klimatyzacyjne
  • ogrzewacze gazowe
  • klimatyzacja samochodowa – w tym także systemy klimatyzacyjne w autokarach
  • samochodowe oczyszczacze powietrza
  • podgrzewacze wody
  • suszarki do rąk
  • windy
  • systemy wentylacyjne w palarniach
  • jonizatory powietrza
  • sauny parowe
  • oświetlenie LED
  • toalety wyposażone w bidet

 

Technologia Plasmacluser a wilgotność powietrza

Czasem pojawia się pytanie, czy Plasmacluster obniża wilgotność, skoro jony powstają z wody. Jony Plasmacluster powstają w procesie jonizacji i wcześniej czy później ulegają rekombinacji - a jej produktem jest z powrotem woda. Dlatego, żeby określić, ile wilgoci nam Plasmacluster odbiera, wystarczy skupić się na tym, ile w danym momencie tych jonów jest w pomieszczeniu, a łatwiej - ile jest ich w cm3?. Sharp deklaruje, że Plasmacluster HD generuje stężenie 7000 jonów na cm3.

 

  • Założenia

W 1 m3 powietrza, przy wilgotności względnej 50% i temp. 23 st. C znajduje się około 10 g wody. W 1 cm3, czyli 1/10^6 m3, wody jest 10g/10^6 czyli 1/10^5 g (jedna stutysięczna grama).

 

  • Ile moli zawartych jest w 10^-5 g H2O?

Masa molowa wody to około 18 g. Zatem moli wody w 1 cm^3 powietrza w ww. warunkach będzie około: (10^-5)/18 = 5,55*10^-7.

 

  • Ile jest zatem cząsteczek wody w 1 cm^3?

Musimy podzielić liczbę Avogadra przez 5,55*10^-7, czyli 6,022*10^23/5,55*10^7 = 1,085*10^16 (tyle jest cząsteczek H2O w 1cm^3 powietrza). Z jednej cząsteczki H2O powstają dwa jony dodatnie Plasmacluster (jony ujemne powstają z tlenu w powietrzu). Sharp deklaruje, że jony dodanie i ujemne pozostają w równowadze ilościowej, zatem w przypadku Plasmacluster HD w 1 cm^3 mamy 3500 jonów dodatnich, które powstały z 1750 cząsteczek H2O.

 

Przy naszych wyliczeniach prosimy o wzięcie drobnego marginesu błędu. Stosunek ilościowy rozłożonych cząsteczek wody do ogólnej ilości w powietrzu to: 1,75*10^3 / 1,085*10^16 = 1,61*10^-13. Czyli przez Plasmacluster tracimy około 1 cząsteczkę wody na 16 100 000 000 000. 

  • Wniosek

Działanie technologii Plasmacluster praktycznie nie wywołuje redukcji wilgotności względnej. Możemy się upewnić przykładając higrometr do wywiewu na kilka sekund i włączanie/wyłączanie jonizacji. Wynik nie powinien się zmieniać (może nieznacznie fluktuować ale wynika to z błędu pomiaru).

 

Technologia Plasmacluster - bezpieczeństwo stosowania

Technologia Plasmacluster została poddana licznym testom klinicznym, które zaświadczają o efektywności działania m.in. względem infekcji wirusowych (w tym grypy), niektórych dolegliwości skórnych, ryzyka zakażenia gruźlicą w szpitalach zakaźnych, a także stanów zapalnych górnych dróg oddechowych u dzieci i młodzieży cierpiących na astmę atopową. 

 

Skuteczność jonizacji stosowanej w technologii Plasmacluster oraz niezawodność produktów marki Sharp, zostały potwierdzone testami przeprowadzanymi między innymi w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Gruzji, Indonezji, Korei, Tajlandii i Wietnamie. Tu udokumentowano pozytywny wpływ jonów m.in. na reakcje alergiczne, usuwanie bakterii, grzybów i wirusów oraz eliminację zapachów.

 

 

 

Zobacz również:

Trwałość filtrów w oczyszczaczach sharp

Sharp deklaruje 10-letnią żywotność filtrów HEPA w swoich topowych oczyszczaczach… Prawda, czy chwyt marketingowy? Przekonaj się, jak często musisz tak naprawdę wymieniać ten filtr, aby zapewnić sobie maksymalną...

Sharp UA-HG czy Sharp UA-HD?

Pojawienie się nowej serii oczyszczaczy Sharp Ultimate Air sprawiło, że nie milkną pytania. Czym różnią się między sobą urządzenia, który sprzęt wybrać do swojego domu: UA-HG czy UA-HD i jaka jest różnica pomiędzy modelami...

Sharp UA-KIN oczyszczacze powietrza - nowość na sezon 2024/2025

W sezonie 2021/2022 nowość pojawiła się również u sprawdzonego japońskiego producenta – to seria Sharp UA-KIN, która w sezonie 2024/2025 dostała nowe wersje – teraz można sterować nimi za pomocą aplikacji! Na pewno całej serii warto przyjrzeć się bliżej.    

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.