Prawidłowe wietrzenie domu i mieszkania

Wietrzenie jest jedną z podstawowych czynności, pozwalających zachować zdrowe i komfortowe warunki w naszych domach. Niestety przyzwyczajeni do długich sezonów grzewczych, letnich upałów, wymagających zamknięcia okien, czy coraz powszechniejszej klimatyzacji, robimy to coraz rzadziej. Dowiedz się, jakie są zalety regularnego wietrzenia domu lub mieszkania.

Konsekwencje nieprawidłowego wietrzenia domu

Właściwy przepływ czystego powietrza odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu zarówno naszego zdrowia, jak i stanu budynku mieszkalnego. Ograniczenie liczby wirusów i szkodliwych drobnoustrojów, właściwa wilgotność oraz minimalizowanie ryzyka powstawania trudnych do usunięcia grzybów to jedynie kilka spośród zalet, które powinny skłaniać nas do otwierania okien. Z racji długich sezonów grzewczych, w których staramy się ograniczać ilość uciekającego ciepła, a także wysokich temperatur latem, przez które zamykamy okna, większość z nas przestaje pielęgnować ten nawyk, narażając się na szereg nawarstwiających się z czasem negatywnych konsekwencji.

 

Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę przy rzadkim wietrzeniu domu, będzie znaczny spadek wilgotności w okresie jesienno-zimowym. Stopniowe pogłębianie się problemu przesuszonego powietrza, przejawiające się przy utrzymywaniu wilgotności na poziomie poniżej 40%, przekłada się na szereg negatywnych zdrowotnie objawów ze strony układu oddechowego i immunologicznego. Wraz z upływem czasu pojawią się takie dolegliwości jak problemy skórne, wysuszenie śluzówek, a także znaczne pogorszenie samopoczucia.

 

W pomieszczeniach, w których dostęp do świeżego powietrza jest utrudniony bądź nie występuje prawie w ogóle, powstaje własny mikroklimat. Tworzą go unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, drobnoustroje, wirusy, kurz, bakterie oraz alergeny (w szczególności roztocza). W okresie letnim, gdy wilgotność utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, dochodzi do rozwoju pleśni i grzybów. Sytuacja ta potęgowana jest przez nasze codzienne czynności, takie jak prasowanie, kąpiele, gotowanie, czy zmywanie naczyń. Wraz z upływem czasu ilość problemów nawarstwia się, stanowiąc duże zagrożenie nie tylko dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego lub nerwowego, ale także całkowicie zdrowych osób i samego budynku. Nasz układ immunologiczny – często osłabiony – jest wtedy stale atakowany, rodząc ryzyko rozwoju wielu chorób. Taki stan sprzyja znacznemu pogorszeniu samopoczucia, bólom głowy, bezsenności, a nawet problemom z oddychaniem.

Wilgoć osiadająca na oknach
Niewietrzenie mieszkania latem prowadzi do rozwoju wilgoci, mogącej skutkować rozwojem groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów

Jak często wietrzyć mieszkanie?

O ile nawilżacze i oczyszczacze powietrza są w stanie niemal w stu procentach poradzić sobie z omawianymi wyżej problemami, tak nawet korzystając z nich, wietrzenie pomieszczeń wciąż pozostanie jedną z kluczowych kwestii dla naszego zdrowia. Przyjmuje się, że powinniśmy to robić codziennie, najlepiej w porze porannej. Zaleca się, by proces ten był krótki, lecz intensywny – całkowite otwarcie okien pozwala na szybszą wymianę starego powietrza na nowe. Technika i częstotliwość wietrzenia będzie różniła się w zależności od pory roku. Kwestie te omawiamy szczegółowo w dalszej części artykułu.

 

By maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z wietrzenia, warto kierować się następującymi praktykami:

  • wyłącz ogrzewanie – zwłaszcza gdy jest ono regulowana automatycznie. Pozwoli to zaoszczędzić na energii. Na czas wietrzenia warto także wyłączyć klimatyzację oraz nawilżacze i oczyszczacze powietrza,
  • zamknij drzwi między pomieszczeniami, w których występuje różnica temperatur – taka praktyka uniemożliwia kondensację ciepłego i wilgotnego powietrza w chłodniejszych pokojach,
  • nie pomijaj pomieszczeń nieogrzewanych – może w nich dochodzić do szybkiego schładzania ścian i sufitu, co stwarza idealne warunki do powstawania pleśni,
  • zapobiegaj intensywnym przeciągom – o ile latem powodują one szybszą cyrkulację powietrza, tak zimą mogą zbyt szybko wychładzać ściany i sufity.

Wentylacja a wietrzenie domu

Problem niedostatecznej wymiany powietrza dotyczy niemal wszystkich domów, wyposażonych w tzw. wentylację grawitacyjną. To najstarsza i jednocześnie najprostsza technika, która polegała na wbudowywaniu pionowych kanałów w budynku, mających odprowadzać ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Różnica ciśnień, powstająca w kominie wentylacyjnym, powodowała wytworzenie ciągu, który wymieniał powietrze, transportując je przez komin na zewnątrz. 

 

Niestety sposób ten ma wady – uniemożliwia napływ powietrza z zewnątrz, jeśli okna, nawiewniki i inne elementy są szczelne, a także wymaga różnicy temperatur między pomieszczeniami a powietrzem zewnętrznym na poziomie minimum 12oC. Korzystanie z energooszczędnych okien, a także zadbanie o właściwą izolację budynku (niezbędnych dla oszczędnego ogrzewania) uniemożliwia poprawne działanie wentylacji grawitacyjnej, wymuszając na nas codzienne wietrzenie. Wiedząc o tym, konstruktorzy okien oferują rozwiązanie połowiczne w formie nawiewników, które kontrolują napływ powietrza.

 

W nowym, energooszczędnym budownictwie, stosuje się wentylację mechaniczną (rekuperację). Jej serce stanowi centrala wentylacyjna oraz wymiennik ciepła, w którym dochodzi do przekazania energii między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Dzięki temu w lecie możliwe jest schładzanie pomieszczeń, a zimą – ich ocieplanie. Przekłada się to na oszczędności na ogrzewaniu, stałe dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza, a także jego filtrowanie z alergenów i zanieczyszczeń.

 

Co oczywiście nie oznacza, że mieszkając w domu lub mieszkaniu z rekuperacją, powinniśmy całkowicie zrezygnować z wietrzenia. Okresowe otwarcie okien z pewnością zmaksymalizuje pozytywne skutki tego rodzaju wentylacji. Co istotne, nowoczesne centrale posiadają często funkcję “otwarte okno”, poprzez którą dostosowują przepływ powietrza do warunków panujących podczas wietrzenia.

Alergie a wietrzenie domu

Osoby z alergią na roztocza, grzyby lub pleśń, powinny wietrzyć swoje domy jak najczęściej – zwłaszcza jesienią i zimą. Zbyt suche powietrze sprzyja ich namnażaniu i utrzymywaniu się w powietrzu, znacznie zwiększając prawdopodobieństwo dotkliwych objawów. Jak wskazują specjaliści z LUX MED, w walce z roztoczami szczególnie dobre efekty przynosi wietrzenie sypialni przed snem.

 

Co z osobami uczulonymi na pyłki roślin? W ich wypadku alergolodzy zalecają wietrzenie domu wcześnie rano – jak wskazują badania, najwyższe stężenia pyłków osiągane są w godzinach popołudniowych. Sen bądź długotrwałe przebywanie przy otwartym oknie najpewniej przełoży się na zaostrzenie objawów. Kolejnym zalecanym działaniem jest stosowanie oczyszczaczy powietrza na alergie z filtrami HEPA zdolnymi usunąć wszystkie pyłki, które przedostają się do środka, także na naszych ubraniach. 

Filtr HEPA + węglowy Blueair BLAHP
Filtr cząstek + węglowy Blueair BLAHP do oczyszczacza powietrza, usuwający alergeny

Jak wietrzyć dom zimą?

Przystępując do wietrzenia zimą, w pierwszej kolejności należy wyłączyć grzejniki. Zaleca się, by otwierać okna na oścież nawet 2 razy dziennie, przy czym czynność ta powinna trwać w okresie od grudnia do stycznia około 4-6 minut. W przypadku braku ostrych mrozów bądź silnie zanieczyszczonego powietrza, niektórzy praktykują wietrzenie 10-minutowe.

 

Pamiętaj, że poza świeżym powietrzem, na jesieni i w zimie do pomieszczeń przedostają się szkodliwe pyłki i substancje, takie jak pył PM2.5 i PM10, będące głównie efektem palenia w piecach. Warto więc obserwować odczyty stacji pomiarowej i w razie potrzeby uruchomić oczyszczacz po zamknięciu okien, a w dni o wyjątkowo wysokim stężeniu zanieczyszczeń, zrezygnować z wietrzenia.

Wietrzenie mieszkania latem

Piękne słońce, brak opadów i lekkie podmuchy wiatru zdecydowanie nie zachęcają do przesiadywania w zamkniętych pomieszczeniach. Instynktownym odruchem otwieramy wszystkie okna, próbując dostarczyć świeżego powietrza i zapomnieć o problemie zbyt wysokiej temperatury. Niestety, takie działanie będzie miało najczęściej skutek całkowicie odwrotny do zamierzonego.

 

Po pierwsze, w okresie letnim mieszkanie najlepiej wietrzyć intensywnie rano lub wieczorem, a czasami nocą. Ma to oczywiście na celu zmniejszenie temperatury wewnątrz mieszkania – otwierając okna w godzinach okołopołudniowych, znacznie ją podnosimy, narażając się na mało komfortowe warunki. Nie bójmy się przeciągów – pozwolą one na szybszy przepływ powietrza, a co za tym idzie, jego efektywną wymianę. W nocy z kolei możemy pozostawić okna lekko uchylone, zamykając je rano, co pozwoli utrzymać niższą temperaturę na dłużej. Jeśli zmagasz się z alergią na pyłki, pamiętaj, by wietrzyć wyłącznie rano, gdy ich stężenie osiąga najniższe wartości. 

Wietrzenie mieszkania poprzez otwarcie okien latem
Chcąc wywietrzyć mieszkanie latem, powinniśmy postawić na otwieranie okien rankiem lub wieczorem

Jak wietrzyć łazienkę?

Podwyższona wilgoć w łazience to całkowicie naturalne zjawisko – długie kąpiele, intensywne prysznice, czy częste korzystanie z umywalki wprost prosi się o zwiększenie zawartości cząsteczek wody w powietrzu. Pomieszczenie to powinno być przez nas wietrzone po każdej kąpieli lub prysznicu poprzez otwarcie okna (jeśli mamy taką możliwość) i otwarcie drzwi. Warto także wyrobić sobie nawyk ścierania wody z kabiny prysznicowej, kafelek oraz mebli. Dobrą praktykę stanowi przyozdabianie pomieszczenia roślinami oraz stosowanie pochłaniaczy wilgoci. Niezbędna okaże się odpowiednia wentylacja, zaprojektowana (bądź przeprojektowana) przez specjalistów, która będzie powodowała prawidłową wymianę powietrza.

Oczyszczacze powietrza i nawilżacze a wietrzenie pomieszczeń

Biorąc pod uwagę ilość alergenów i zanieczyszczeń, które przedostają się do naszych domów i mieszkań z zewnątrz, a także problemy z utrzymaniem wilgotności na właściwym poziomie w okresie grzewczym, najlepszym wyjściem będzie stosowanie oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem lub osobnych nawilżaczy powietrza. Połączenie ich z regularnym i prawidłowym wietrzeniem mieszkań oraz właściwie skonstruowaną wentylacją zagwarantuje nam bezpieczne, zdrowe i komfortowe warunki do oddychania, znacznie ograniczając ryzyko chorób.

Sharp UA-KIN40E-H - oczyszczacz z funkcją nawilżania
Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Sharp UA-KIN40E-H

W przypadku problemów z doborem odpowiedniego urządzenia zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i szerokiemu asortymentowi sklepu LoveAir z łatwością dobierzemy model, dostosowany do twoich potrzeb!

 

 

Zobacz również:

Skąd się bierze brudne powietrze?

Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym problemem o zasięgu globalnym. Smog jest przyczyną śmierci - i nie jest to nic nieznaczące zdanie, które ma nas wystraszyć. “Gdyby to ataki terrorystyczne zabijały rocznie 7 mln osób...

Jak usunąć alergeny z sypialni? 10 praktycznych wskazówek

Alergia to prawdziwe obciążenie dla organizmu. Dokuczliwe, zwłaszcza gdy na kontakt z pyłkami jesteśmy narażeni sypialni w – miejscu relaksu mającym zapewnić nam jak najzdrowsze warunki do snu. Dzięki temu artykułowi poznasz...

Zła jakość powietrza w domu

Zła jakość powietrza w domu wpływa negatywnie na nasze zdrowie – szkodzi nie tylko płucom, ale zaburza także pracę układu immunologicznego i pogarsza zdolność koncentracji. Jeśli więc chcemy czuć się dobrze, musimy...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.