Optymalne parametry techniczne oczyszczaczy powietrza

Planujesz zakup oczyszczacza powietrza, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Zestawiliśmy wszystkie najważniejsze parametry techniczne, które powinieneś rozważyć przy wyborze modelu dostosowanego do własnych potrzeb. Dzięki zestawieniu możesz z łatwością sprawdzić skuteczność swojego oczyszczacza powietrza i przekonać się, czy spełnia wszystkie kluczowe normy.

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Ze względu na dużą liczbę oczyszczaczy dostępnych obecnie na rynku, wybór najlepszego modelu nie jest łatwym zadaniem. Ponadto należy pamiętać, iż nie ma jednego modelu, który optymalnie sprawdzi się w każdych warunkach. Wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb — wielkości mieszkania, poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz od indywidualnych preferencji.

 

Wielkość, waga, kolor, dodatkowe wskaźniki i sensory… czy te parametry powinny mieć kluczowe znaczenie? Zdecydowanie nie. Wybierając oczyszczacz powietrza, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na 6 najważniejszych parametrów:

  1. Przepływ powietrza
  2. Skuteczność wychwytywania zanieczyszczeń
  3. Minimalny rozmiar cząsteczek pyłu, które jest w stanie pochłonąć oczyszczacz
  4. Głośność
  5. Liczba trybów (prędkości działania)
  6. Pobór mocy
Lp.

Parametr

Wartość optymalna Interpretacja parametru technicznego

Ważne informacje

1. Wydajność oczyszczacza 

Min. 3 razy >  od objętości oczyszczanej powierzchni (wartość wyrażana w m3/h)

Parametr ten wskazuje jak wiele powietrza, jest w stanie przefiltrować oczyszczacz w ciągu 1 godziny, pracując na najwyższych obrotach.

 

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, albowiem określa on skuteczność oczyszczacza powietrza.

 

Pamiętajmy, aby wybrać model oczyszczacza odpowiednio do powierzchni, na której ma pracować. Wyliczając wydajność, musimy wziąć pod uwagę objętość, a nie powierzchnię pomieszczenia.

 

Przykładowo, aby oczyścić pokój dziecięcy o powierzchni 15 m2 i wys. 2,5 m (łączna objętość 15 × 2,5 = 37,5) potrzebujemy oczyszczacz o wydajności min. 3 × 37,5 = 112,5 m3/h.

Jeżeli posiadamy bardzo duże mieszkanie lub dom i często przebywamy w różnych pomieszczeniach, wówczas warto zainwestować w kilka oczyszczaczy np. 1 oczyszczacz przeznaczony do pokoju dziennego i sypialni oraz jeden oczyszczacz do pokoju dziecięcego.

 

Należy podejść z odpowiednim dystansem do deklaracji producentów, którzy określają maksymalną wydajność urządzenia, wskazując, do jakiego pomieszczenia jest przeznaczony dany oczyszczacz powietrza.

 

Wybierajmy modele, które odznaczają się relatywnie wysoką wydajnością.  Im wyższa wydajność i szybszy przepływ powietrza, tym większe bezpieczeństwo zapewniamy sobie i naszej rodzinie.

2. Retencja 85% - 100%

Retencja wskazuje, jaki procent zanieczyszczeń mechanicznych jest zatrzymywanych w filtrze w czasie przepływu powietrza. Filtry HEPA stosowane w oczyszczaczach powietrza posiadają oznaczenie klasy E10, E11, E12 i H13. Niższa klasa wskazuje na mniejszą zdolność do wychwytywania zanieczyszczeń. W efekcie urządzenie o słabszym filtrze przy przepływie powietrza równym 100 m3/h może mieć współczynnik WSOP (ang. CADR, clean air delivery rate) na poziomie około 85 m3/h.

 

Zaletą filtrów HEPA jest to, że są standaryzowane na drobinach najtrudniej dla nich wychwytywalnych (ang. MPPS, most penetrating particle size, zwykle 0,3 mikrometra).

 

Przykładowo retencja filtra E10, niezależnie od wielkości cząstek, wynosi powyżej 85%, a filtra H13 powyżej 99.95%. 

 

Tu warto wspomnieć, że wybór filtra H13 zamiast E12 przez producenta ma znaczenie przede wszystkim marketingowe, bo klienci utożsamiają wyższą klasę filtra ze znacznie większą skutecznością. A różnica skuteczności filtracji między tymi klasami wynosi tylko około 0.5%! Natomiast filtry wyższej klasy stwarzają większe opory dla powietrza, dlatego z technicznego punktu widzenia w oczyszczaczach optymalny jest filtr klasy E12. Po co zatem produkuje się filtry H13, H14 itd.? Stosowane są w systemach wentylacji, gdzie całość powietrza przechodzi przez filtr i celem jest uzyskanie niemal idealnego powietrza. Takie wymogi panują w np. fabrykach mikroprocesorów.

 

Uwaga: skuteczność filtrów elektrostatycznych maleje wraz z wielkością drobin. Filtry HEPA utrzymują skuteczność co najmniej na tym poziomie, na którym są standaryzowane, czyli na MPPS. Wychwytują zatem sporo mniejsze i większe drobiny z porównywalną lub większą skutecznością. 

Jest to bardzo ważny parametr, jeżeli zależy nam uzyskaniu efektu doskonale czystego powietrza. Zakup filtra o niskiej retencji lub malejącej wydajności względem drobin szczególnie małych sprawi, iż zanieczyszczenia będą stale utrzymywać się w powietrzu.

 

Osoby, które cierpią na dokuczliwe alergie lub choroby układu oddechowego, powinny zdecydowanie zwracać uwagę na wysoki poziom retencji filtrów.

3.

Minimalny rozmiar średnicy ziaren pyłu, które jest w stanie pochłonąć oczyszczacz

0 μm - 0,3 μm

 

(0,3 mikrometra, tj. 0,0003 milimetra)

Najbardziej szkodliwy dla organizmu jest pył drobny PM2,5 tj. cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 μm. Pył ten z łatwością dostaje się do pęcherzyków płucnych oraz naczyń krwionośnych. To właśnie ultra małe pyłki są przyczyną powstawania dolegliwych chorób układu oddechowego.  Drobiny wielkości poniżej 0,3 μm są szczególnie niebezpieczną frakcją pyłu PM2,5. Decydując się na wybór słabych oczyszczaczy, które nie usuwają pyłów mniejszych niż 0,3 μm, musimy liczyć się z tym, iż do naszego organizmu przedostaną się najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia.
4. Głośność

< 35 dB

 

w trybie nocnym, oczyszczacz minimum 2 metry od ucha

 

Zwróćmy szczególną uwagę na poziom głośności urządzenia, jeżeli jest on przeznaczony do oczyszczania sypialni.

 

Zgodnie z normą PN-87B-02151/02 poziom głośności docierającej do ucha w nocy nie powinien przekraczać 30 dB w ciągu nocy i 40 dB w ciągu dnia. Poziomy natężenia dźwięku dla oczyszczaczy mierzone są standardowo z odległości 1 metra. A dwukrotny wzrost odległości daje dwukrotny spadek ciśnienia akustycznego. 

 

Jeśli oczyszczacz stoi 2 metry od Twoich uszów, to nawet jeśli ma zadeklarowane 35 dB na niskich obrotach, z całą pewnością nie dojdzie do przekroczenia zaleceń zgodnych z przytoczoną wyżej normą. Jeśli musisz postawić oczyszczacz bardzo blisko głowy (np. na odległości 1 metra), rozważ urządzenie o poziomie głośności poniżej 23 dB na niskich obrotach.

 

Należy też sprawdzić, jaki poziom przepływu powietrza występuje na niskich, najcichszych obrotach. Niektórzy producenci świadomie i uczciwie względem swoich klientów regulują niski poziom obrotów tak, że nie ścigają się o tytuł najcichszego urządzenia. W zamian na niskich obrotach urządzenie nadal jest bardzo wydajne. Porównujmy zatem też wydajność na cichych obrotach i stosunek wydajności do głośności. 

 

Dla osób, które cenią sobie komfort i spokój, jest to niewątpliwie jeden z ważniejszych parametrów.

 

Pamiętajmy, że sen jest niezwykle ważny dla naszej ogólnej kondycji psychofizycznej. Zaburzenia snu spowodowane nadmiernym hałasem mogą skutkować zmęczeniem, bólem głowy, czy obniżoną odpornością organizmu.

Osoby, które mieszkają na obszarze o dużym zanieczyszczeniu powietrza, powinny jak najczęściej korzystać z oczyszczacza. Tym samym wybór 'cichego' modelu jest zdecydowanie wskazany. 

5. Pobór mocy

< 10 W-tryb nocny

< 50 W-tryb maksymalny

Średni pobór mocy oczyszczaczy w trybie normalnym kształtuje się na poziomie ok. 15 - 20 W.

Pomimo iż w trybie maksymalnych obrotów wartość może być ponad dwukrotnie wyższa, warto pamiętać, że ten tryb stosuje się tylko doraźnie.

Mając na uwadze troskę o środowisko naturalne i swoją kieszeń, warto wybierać urządzenia energooszczędne. Choć zużycie energii oszyczacza nie jest wysokie, to przy pracy ciągłej, w skali roku, wybierając urządzenie energooszczędne, możemy zaoszczędzić nawet 100 zł.

Bardzo dobre parametry w zakresie poboru mocy wykazuje oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Pro, który pracuje już przy mocy 1,5 W.

6. Liczba trybów pracy (prędkości działania) Min. 2 tryby i tryb automatyczny

Bardzo ważne jest, aby oczyszczacz powietrza posiadał przynajmniej dwie prędkości: normalną i wolną (nocną).

 

Optymalnym rozwiązaniem są trzy prędkości:

  • szybka — aby w krótkim czasie pozbyć się zanieczyszczeń powietrza, normalna — tryb najczęściej wykorzystywany w ciągu dnia,
  • wolna — przeznaczony do pracy nocnej.

 

Dobrze, by urządzenie miało tryb automatyczny i czujnik zanieczyszczeń, dzięki którym oczyszczacz sam będzie się przestawiał na odpowiednie do danej sytuacji tryby.

Wybór oczyszczacza, który posiada tylko jeden, regularny tryb pracy oznacza, że prawdopodobnie nie będziemy mogli z niego korzystać w nocy. Zbyt głośna praca oczyszczacza powietrza w trybie regularnym uniemożliwia swobodne zasypianie i komfortowy sen.

 

Ponadto może okazać się, że nie zawsze będziemy mogli pozostawić oczyszczacz włączony przez cały dzień. W przypadku nagłego wzrostu poziomu zanieczyszczenia powietrza będziemy musieli przez długi czas wdychać zanieczyszczone powietrze. Dlatego warto wybrać model, który posiada także tryb bardzo szybkich obrotów (mimo głośności).

 

Każdy oczyszczacz powietrza dostępny w naszej ofercie został dobrany tak, by mieścił się we wszystkich, ważnych parametrach wymienionych w powyższej tabeli. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze optymalnego oczyszczacza dla siebie, zapraszamy do kontaktu.

 

 

Zobacz również:

Obsługa oczyszczacza powietrza - praktyczne porady

Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z oczyszczacza powietrza, aby cieszyć się idealnym klimatem w domu? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiemy, jak w pełni wykorzystać potencjał swojego oczyszczacza i jakie błędy unikać. Dbaj o zdrowe powietrze w swoim otoczeniu...

Porównanie ceny i kosztów eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Czy zakup drogiego oczyszczacza może się opłacać? Sprawdź zestawienie ogólnych kosztów zakupu i eksploatacji dwóch z pozoru podobnych oczyszczaczy powietrza. Przekonaj się, które rozwiązanie jest...

Czy oczyszczacz powietrza jest potrzebny?

Kiedyś nie było oczyszczaczy powietrza - ludzie żyli i mieli się dobrze. Czy zatem oczyszczacze to wymysł producentów sprzętu AGD, aby zarobić na nas pieniądze? Co Ty sądzisz na ten temat? Podziel się z nami swoją opinią.

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.