Poznaj najważniejsze zasady korzystania z oczyszczaczy powietrza. Dodatkowo prezentujemy kilka sztuczek, które pozwolą w pełni efektywnie wykorzystać posiadane przez nas urządzenie do oczyszczania powietrza.
Spis treści
Oczyszczacze powietrza są urządzeniami bardzo prostymi w użytkowaniu. Większość wystarczy tylko ustawić w mieszkaniu, włączyć i cieszyć się czystym powietrzem. Istnieje jednak kilka łatwych do zrealizowania sztuczek, które pozwolą nam w pełni wykorzystać zdolności tych maszyn.
Pierwsza i najważniejsza zasada, którą musimy się kierować to 1 pomieszczenie = 1 oczyszczacz powietrza. Nie należy kupować 1 mocnego sprzętu, aby obsłużył kilka pomieszczeń, a zdecydowanie lepiej zakupić mniejsze i tańsze urządzenie do każdego pomieszczenia. Sprzęt powinien być ustawiony w miejscu, w którym najczęściej przebywamy. Dobrym zabiegiem jest też przenoszenie pomiędzy pokojami – dzień w salonie, noc w sypialni – warto wybrać wtedy lekki model, aby nie było kłopotów z ciężarem.
Czytaj również: Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu – gdzie ustawić?
Po pierwsze oczyszczacze najlepiej umieszczać we wszystkich użytkowanych sypialniach. Podczas snu spędzamy w końcu kilka godzin w domu i warto, abyśmy oddychali wtedy zdrowym powietrzem. Wystarczy uruchomić oczyszczacz na najniższych obrotach, aby cicho i systematycznie działał przez całą noc. Urządzenia w naszej ofercie pracują na tyle cicho, że są prawie niesłyszalne i nie przeszkadzają zasnąć. Nawet przy minimalnych obrotach i niewielkim poborze prądu, świetnie radzą sobie z filtracją powietrza, jeśli tylko nie ma jego nadmiernej wymiany na skutek wentylacji (np. okna otworzonego na całą szerokość). Bardzo cichym oczyszczaczem powietrza jest Electrolux Pure A9 PA91-604DG, którego głośność w trybie nocnym wynosi, tyle co cichy szept – 17 dB.
Czytaj również: Oczyszczacz powietrza do sypialni
W ciągu dnia warto kontrolować poziom zanieczyszczenia jaki jest na zewnątrz. Możemy to zrobić instalując odpowiednią aplikacje na naszym telefonie (np. Airly), która będzie nas informować na bieżąco o zanieczyszczeniach. Warto, szczególnie w sąsiedztwie opalającym węglem, wietrzyć dom w ciągu dnia, natomiast na noc ograniczyć wymianę powietrza do minimum. Rada wynika z faktu, iż najintensywniej z reguły dogrzewa się w nocy, gdy dochodzi do znacznych spadków temperatur a co za tym idzie, wzrasta emisja szkodliwych substancji i pyłów.
Czytaj również: Jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie?
Najwyższego biegu oczyszcza powietrza używajmy tylko doraźnie. Jeśli mamy silne objawy alergii na skutek wdychania pyłków, stan powietrza na zewnątrz jest dramatyczny, lub widzimy, że ktoś w naszej okolicy silnie zatruwa powietrze. Wtedy urządzenie będzie filtrować bardzo szybko i skutecznie, tak że po chwili znacznie poprawi jakość powierza. Jednak głośność działania na najwyższych obrotach w perspektywie dłuższego czasu nie jest zbyt korzystna, dlatego kiedy poczujemy, że powietrze uległo poprawie, warto powrócić na średnie lub niskie obroty.
Sugerujemy używać trybu automatycznego, którego musi posiadać dobry oczyszczacz powietrza. Po uruchomienu funkcji urządzenie będzie samo regulowało szybkość wentylatora do stopnia zabrudzenia powietrza. Użytkownik nie musi praktycznie się martwić o obsługę. Co więcej, obecność automatycznej pracy świadczy o wyposażeniu oczyszczacza w czujniki jakości powietrza, które właśnie regulują jego pracę, a dodatkowo będą dostarczały informacji o aktualnej jakości powietrza. Dobierając dobry model z trybem automatycznym, warto wybrać taki, który ma dobrze skonfigurowaną pracę automatyczną – szybko będzie reagował na zmiany jakości powietrza. Przykładem jest LIFAair LA333 reagujący na poziom zanieczyszczeń PM2.5 już od 12 µg/m³ – wtedy przyspieszy swoją pracę i usunie zanieczyszczenia.
Oczyszczacze sprzedawane przez LoveAir przystosowane są do pracy ciągłej. Zostaw włączone urządzenie, nawet na niskich obrotach, kiedy wychodzisz do pracy lub szkoły. Od razu po powrocie do domu, będziesz mógł cieszyć się świeżym i czystym powietrzem. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż powrót do domu pełnego pyłów i próba jego szybkiego oczyszczenia wysokimi obrotami urządzenia. Przy ciągłym użytkowaniu oczyszczacza na niskich obrotach pobór prądu jest bardzo niski, urządzenie zaś jest ciche a powietrze zawsze czyste. Możemy również skorzystać z aplikacji mobilnej, która daje możliwość ustawienia własnego scenariusza – możesz ustawić, aby oczyszczacz uruchomił się godzinę przed powrotem z pracy. Funkcję taką oferuje przykładowo oczyszczacz Blueair HealthProtect 7440i od szwedzkiego producenta.
Jeśli Twój oczyszczacz jest wyposażony w funkcje nawilżania, to warto z niej korzystać. Można, poza oczyszczaniem powietrza, utrzymywać jego najkorzystniejszą wilgotność dla zdrowia człowieka na poziomie ~50-60%. Większość sprzedawanych przez nas modeli z nawilżaczem posiada możliwość automatycznej regulacji wilgotności. Warto w filtrowanym pomieszczeniu mieć także jakieś rośliny, które naturalnie dostosowują wilgotność obszaru w którym się znajdują. Technika i natura mogą się tu świetnie uzupełniać. Najlepszym sprzętem z funkcją nawilżania są bezapelacyjnie oczyszczacze powietrza Sharp oferujące wydajne ekologiczne nawilżanie ewaporacyjne opierające swoją pracę na wykorzystaniu czujników wilgotności oraz temperatury.
Czytaj również: Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem
Filtr w oczyszczaczu powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno jednak zapominać o zwykle niewymiennym filtrze wstępnym. Wystarczy go zdjąć i przepłukać pod wodą lub odkurzyć bez jego ściągania z urządzenia (delikatną końcówką z włosiem), najlepiej raz w tygodniu. Filtrem wstępnym jest z reguły zewnętrzna, zdejmowalna obudowa urządzenia z siateczką lub plastikowy element z siateczką, ukryty za przednim panelem. Filtr węglowy i HEPA wystarczy zwykle jedynie odkurzyć raz na 2-4 tygodnie.
Najbardziej wymagającymi filtrami są te, które mają kontakt z wodą – filtry wodne. Faktycznie nie służą do filtracji wody ale do jej odparowywania. Są to zatem „maty ewaporacyjne”. Pozostałością po odparowaniu z nich wody jest kamień, taki sam jak ten z dna czajnika. W oczyszczaczach Sharp zalecamy czyszczenie ich co 1-2 tygodnie, zgodnie z instrukcją (namaczanie w kwasku cytrynowym, w celu rozpuszczenia kamienia). Instrukcja mówi co prawda o czyszczeniu raz na 4 tygodnie, jednak z zastrzeżeniem, że jeśli woda jest twarda, czyszczenie należy wykonywać częściej. Zachęcamy do zapoznania się z opisem produktu Sharp FZ-A61MFR, gdzie wyjaśniamy pewne kwestie związane z jego konserwacją.
Czytaj również: Filtry hepa w oczyszczaczach powietrza
Wróćmy jeszcze do oczyszczaczy z funkcją nawilżania. Czyszczenie zbiornika i tacki nawilżacza (element z rolkami, na których obraca się filtr wodny) oraz regularna wymiana wody jest równie ważna, jak dbanie o filtry. To właśnie czystość tych dwóch elementów, gdzie znajduje się woda, ma kolosalny wpływ na stan filtra wodnego. Decyduje, czy będziemy cieszyć się przez wiele lat neutralnym zapachem dochodzącym z oczyszczacza czy poczujemy nagle przykrą woń. By spać spokojnie, podczas regularnych konserwacji filtra wodnego (co 1-2 tygodnie) nie zapomnij o wyczyszczeniu tacki nawilżacza. Zbiornik wodny możesz czyścić co miesiąc.
Jednak najczęstszym błędem, doprowadzającym do pojawienia się przykrego zapachu jest pozostawianie wody w urządzeniu, gdy z niego nie korzystamy lub nie używamy funkcji nawilżania. Jeśli planujesz nawet krótką nieobecność w domu (powyżej 1 dnia), wylej wodę zarówno ze zbiornika wody jak i tacki nawilżacza a następnie pozwól „pochodzić” oczyszczaczowi bez wody pół godziny, by resztki wody z niego odparowały. Producenci zalecają, by ta sama woda nie stała w urządzeniu dłużej niż 24 godziny. Woda „stojąca” jest po prostu miejscem, w którym mogą zacząć się rozwijać mikroorganizmy. Jeśli urządzenie stale pracuje w trybie nawilżania i zużywa w ciągu doby minimum 1 pełny zbiornik, wtedy nie występuje ryzyko „zastania” wody. Jeśli na zewnątrz jest wilgotno i urządzenie mimo pracy w trybie nawilżania ma problem ze zużyciem pełnego zbiornika w ciągu doby, najlepiej w tym okresie zrezygnować z nawilżania. Jeśli powietrze znów stanie się suche, można wrócić do trybu pracy z nawilżaniem.
Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które warto eksploatować 24h/doba. Nie musimy martwić się o zużycie energii, ponieważ większość producentów podchodzi do tej sprawy priorytetowo.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oczyszczacz był włączony przy otwartym oknie. Warto jednak wiedzieć, że oczyszczanie nie będzie tak skuteczne – szczególnie jeśli na zewnątrz jest wysoki poziom zanieczyszczeń np. zima z większą ilością smogu lub lato podczas pylenia roślin.