22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Domowy oczyszczacz powietrza - jak wybrać, gdzie ustawić?

W dwóch różnych mieszkaniach ten sam oczyszczacz może skutecznie filtrować różną ilość powietrza. Wszystko uzależnione jest od miejsca ustawienia urządzenia i warunków panujących w pomieszczeniu. Sprawdź gdzie ustawić oczyszczacz, aby urządzenie osiągnęło największą wydajność, gwarantując czyste i zdrowe powietrze.

 

Oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania

Pytania, które zadają nam najczęściej osoby planujące zakup oczyszczacza to:

 • Gdzie postawić oczyszczacz w mieszkaniu?
 • Czy oczyszczacz zalecany do powierzchni X (np. 40 m2) oczyści powietrze w dwóch sąsiadujących sypialniach o łącznej powierzchni Y (np. 30 m2), stawiając go między nimi na korytarzu?
 • Czy do całego mojego mieszkania o powierzchni X m2 wystarczy oczyszczacz, który zalecany jest do powierzchni X (np. 48 m2)?

Mamy nadzieję, że poniższe symulacje pomogą w lepszym zrozumieniu działania oczyszczacza powietrza, a także uwzględnieniu szeregu czynników, które mają wpływ na wydajność pracy urządzenia.

 

oczyszczacz powietrza w salonie
Odpowiednie ustawienie oczyszczacza w mieszkaniu zapewnia wydajną filtrację powietrza

 

Często spotykamy się z sytuacją, że oczyszczacz jest postawiony w kącie za drzwiami lub we wnękach w pomieszczeniach. To znacząco utrudnia pracę oczyszczacza i czyni ją mniej wydajną. Zdajemy sobie sprawę, że profesjonalne oczyszczacze powietrza posiadają duże rozmiary i niekoniecznie chcemy, aby były głównym eksponatem w naszym salonie. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie oczyszczacza warto przemyśleć, czy lepiej sprawdzi się jedno duże urządzenie, czy może dwa lub trzy mniejsze?

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Tutaj pojawia się pierwszy problem. Rzadko kiedy zdarza się, aby 1 oczyszczacz zagwarantował czyste pomieszczenie w kilku pomieszczeniach. Producenci wskazują w instrukcjach powierzchnię, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, ale tylko pod warunkiem, że będzie to jedno pomieszczenie bez barier takich jak ściany, parawany itp. To, że większość oczyszczaczy ma zalecaną powierzchnię między 15 a 30 m2 sugeruje, że tego typu urządzenia nie są przewidywane do obsługi wielu pomieszczeń na raz.

 

Urządzenie może sprawnie oczyszczać powierzchnię w małym mieszkaniu, pod warunkiem że jest ono zwarte, bez zamkniętych drzwi i pozbawione długiego korytarza. Nawet w takim przypadku nie ma jednak gwarancji, że powietrze będzie swobodnie mieszało się pomiędzy pokojami, a poziom likwidacji zanieczyszczeń będzie zadowalający w każdym pomieszczeniu. 

 

Należy również zauważyć, że duże zanieczyszczenia mają znacznie mniejszą tendencję do swobodnej 'migracji' między pomieszczeniami. Mowa przede wszystkim o latających drobinach kurzu, widocznych gołym okiem, szczególnie w mocnym świetle. Oczyszczacze znakomicie wychwytują kurz, dzięki czemu wycieranie mebli i odkurzanie w pomieszczeniu, gdzie stale pracuje oczyszczacz może być konieczne nawet 3 razy rzadziej

 

Oczyszczacz powinien być przeznaczony do jednej zwartej przestrzeni. Może ją stanowić przykładowo:

 

 • Salon z aneksem kuchennym
 • Kawalerka pozbawiona ścianek, parawanów i innych barier
 • Sala konferencyjna
 • Korytarz (jednak nie nadmiernie długi)

 

Skuteczność oczyszczania zależy w dużej mierze od swobody cyrkulacji powietrza. Warto więc przyjąć zasadę:

 

1 oczyszczacz w jednym pomieszczeniu

 

Oczyszczacz do małego i dużego mieszkania

 

Zgodnie z powyższą zasadą nie powinniśmy kupować jednego oczyszczacza do całego mieszkania, jeżeli nasze mieszkanie nie stanowi jednej przestrzeni całkowicie pozbawionej barier (np. ścianek, przejść, korytarzy, itp.)

 

Przy zakupie oczyszczacza metraż mieszkania nie ma kluczowego znaczenia. Powinniśmy zastanowić się, w których pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu i odpowiednio do ich wielkości dobrać oczyszczacz.

 

Jakość i wydajność oczyszczania nie zależy tylko od samego urządzenia… choć oczywiście ma on duże znaczenie. Przy oczyszczaniu powietrza musimy uwzględnić także:

 • Cyrkulację powietrza w pomieszczeniach
 • Rodzaj zanieczyszczenia (rodzaj i szybkość ich osiadania)
 • Przenikanie powietrza z zewnątrz (wentylacja pomieszczeń)

Wymuszony obieg powietrza w pomieszczeniu

Aby urządzenie przefiltrowało powietrze, to ono musi się w pierwszej kolejności do niego dostać. Tylko oczyszczacze posiadające mocne wentylatory mogą zapewnić odpowiednio intensywny obieg powietrza. Tanie modele często pozbawione są wydajnych wentylatorów, często w ogóle ich nie mają (opierając się na zjawisku konwekcji), tym samym nie spełniają one swojej funkcji. Niektórzy producenci oczyszczaczy powietrza wykorzystują zjawisko fizyczne zwane efektem Coandy, które zwiększa uporządkowanie dopływu zanieczyszczonego powietrza do urządzenia. Dzięki temu powietrze oczyszczone z brudnym nie miesza się chaotycznie, tylko kieruje to brudne w stronę oczyszczacza.

 

Efekt Coandy
Efekt Coandy daje wydajniejsze przechwytywanie zanieczyszczeń

 

Wentylacja powietrza w pomieszczeniach

Obieg powietrza w naszych mieszkaniach i domach uzależniony jest przede wszystkim od systemu naturalnej lub mechanicznej wentylacji. To, gdzie rozłożone są nawiewniki w oknach a gdzie kanały wywiewne w dużym stopniu determinuje, jak zachowuje się powietrze w naszym domu. Tym samym w każdym pomieszczeniu może być różny stopień wymiany powietrza.

 

 • Zbyt intensywna wentylacja czy też częste wietrzenie pomieszczeń w okresie intensywnego smogu sprawia, że dużo niebezpiecznych zanieczyszczeń dostaje się do naszego pomieszczenia z zewnątrz. Tym samym ustawienie oczyszczacza powietrza z dala od okien zewnętrznych sprawia, że oczyszczacz może nie filtrować najbardziej zanieczyszczonego powietrza w naszym domu. Taka sytuacja występuje w Wariancie 2 (opisany poniżej). Wstawienie oczyszczacza powietrza do korytarza sprawia, że duża część zanieczyszczeń, które wnikają do naszego pomieszczenia przez nieszczelne okna nie zostanie oczyszczona, ponieważ oczyszczacz jest ustawiony za daleko.
 • Dobra cyrkulacja powietrza wewnątrz pomieszczenia zwiększa skuteczność oczyszczania powietrza. Powietrze z łatwością dostaje się do oczyszczacza i jest w nim filtrowane.

Gdzie postawić oczyszczacz w mieszkaniu?

Przygotowaliśmy kilka symulacji, które pokazują, w jakim miejscu warto postawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że każde mieszkanie jest inne! Nie tylko układ mieszkania wpływa na to, gdzie powinien znajdować się oczyszczacz. Weźmy pod uwagę także wcześniej wymienione czynniki takie jak obieg powietrza, wentylacja, rozmieszczenie okien, duże elementy wyposażenia, które mogą ograniczać przepływ powietrza, itp.

 

Ważna uwaga!

Poniższe symulacje są poglądowe i opisują najbardziej standardowe sytuacje. Może się okazać, że ze względu na nietypową wentylację lub nietypową aranżację wnętrz, zalecane będzie ustawienie oczyszczacza w innym miejscu niż wynikałoby to z poniższych rysunków.

 

WARIANT 1. Oczyszczacz w salonie połączonym z kuchnią

Taki wariant dobrze sprawdza się w salonie z aneksem kuchennym. Mamy jedną otwartą przestrzeń, która tworzy 'obieg zamknięty'. Oczywiście musimy przeanalizować, czy w tych pomieszczeniach nie ma dużych elementów wyposażenia, które ograniczałyby cyrkulację powietrza (np. wysokie szafy ustawione prostopadle do ściany). Jeżeli zależy nam na wydajnym oczyszczaniu powietrza w salonie i kuchni, pamiętajmy o zamknięciu drzwi. Postawienie oczyszczacza w pobliżu okien zapewnia sprawniejsze wychwytywanie zanieczyszczeń, gdyż przy oknach ich koncentracja jest największa (przez nie wnikają).

Prawidłowe ustawienie oczyszczacza w salonie
Wariant 1: Obieg zamknięty - oczyszczacz ustawiony w salonie połączonym z kuchnią

 

 

Dla kontrastu pokazujemy przykład kuchni połączonej z salonem, która nie posiada drzwi do przedpokoju. W tym przypadku nie zapewniliśmy zamkniętego obiegu powietrza. Ustawienie oczyszczacza w takim miejscu grozi, że nie oczyścimy całego salonu i kuchni. Filtrowaniu będzie poddawane także powietrze z przedpokoju. W wyniku 'otwartego obiegu', nie mamy pewności czy strumień oczyszczonego powietrza nie będzie kierował się poza salon. Konsekwencją tego może być słaby poziom redukcji stężeń zanieczyszczeń w pomieszczeniu, w którym postawiliśmy oczyszczacz.

wpływ ustawienia oczyszczacza w salonie w złym miejscu
Wariant 1: Obieg otwarty - oczyszczacz ustawiony w salonie połączonym z kuchnią

 

 

WARIANT 2. Oczyszczacz w korytarzu

Bardzo często spotykamy się z pytaniem, czy jeżeli ustawimy oczyszczacz powietrza w przedpokoju i otworzymy drzwi do wszystkich pomieszczeń, wówczas przefiltruje się powietrze w całym pomieszczeniu?

 

Z wielu względów jest to kuszące rozwiązanie ale z przykrością stwierdzamy, że to nie zadziała.

 

Oczyszczacz musiałby wytwarzać olbrzymi przepływ powietrza przez filtry, by zebrać zanieczyszczenia z każdego zakamarka mieszkania. W całym domu występuje wiele barier, które uniemożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Dlatego też taki oczyszczacz na całe mieszkanie musiałby mieć kilkukrotnie większą wydajność niż suma wydajności optymalnych oczyszczaczy na każde z pomieszczeń. Mówiąc obrazowo, dla mieszkania 50 m2 należałoby zastosować oczyszczacz, który nadaje się do pomieszczeń o powierzchni 100-150 m2, jeśli chcielibyśmy postawić go na korytarzu. Nie dość, że takie rozwiązanie byłoby nieekonomiczne, niepaktyczne to takie urządzenia są też względnie głośne. Warto dodać, że najlepsza jakość powietrza występowałaby w korytarzu, w którym z reguły nikt długo nie przebywa.

 

Jak widzimy na poniższej symulacji, oczyszczacz filtruje powietrze głównie z korytarza. Tym samym w pomieszczeniach, w których najdłużej przebywamy (salon, sypialnie) powietrze brudne jest w niewielkim stopniu rozrzedzone oczyszczonym powietrzem z korytarza.

 

Przypomnijmy, najbardziej zanieczyszczone powietrze będzie znajdowało się w pobliżu okien i stamtąd się roznosi dalej, w stronę wywiewów wentylacyjnych (z reguły w kuchniach i łazienkach). Jest to dominujący kierunek przepływu powietrza w domach i oczyszczone powietrze z korytarza będzie 'wypychane' przez brudne powietrze poza dom. Jeden oczyszczacz to stanowczo za mało, aby przefiltrować powietrze z całego mieszkania, nawet jeżeli zalecany przez producenta maksymalny metraż pomieszczenia będzie pokrywał się z powierzchnią naszego mieszkania.

skuteczność oczyszczacza w korytarzach
Wariant 2: Obieg otwarty - oczyszczacz ustawiony w korzytarzu

 

 

WARIANT 3. Oczyszczacz w sypialni

Jeżeli zależy nam na dobrym oczyszczeniu powietrza w sypialni, ustawmy tam urządzenie. Najlepiej byłoby, gdyby oczyszczacz stał między łóżkiem o oknem. Mamy wtedy gwarancję, że w czasie snu będziemy oddychać zdrowym powietrzem, doskonale przefiltrowanym.

 

Pamiętajmy, aby tylko lekko uchylić drzwi do sypialni. Dzięki temu zmniejszymy możliwość nadmiernego 'rozrzedzania' się oczyszczonego powietrza z powietrzem z korytarza. Nie wolno jednak szczelnie zamykać pomieszczenia, blokować nawiewników czy kanałów wywiewnych. W wydychanym przez człowieka powietrzu znajduje się ponad 4% dwutlenku węgla. Wentylacja ma na celu przede wszystkim zapobiegać kumulowaniu się tego gazu w pomieszczeniach, w drugiej kolejności jest zwiększanie stężenia tlenu. Już przy stężeniach 0,2% CO2 powietrze jest nieprzyjemne, 'ciężkie'. Oczyszczacze powietrza nie usuwają CO2, te dobre mają jednak na tyle dużą wydajność, że mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie następuje pełna wymiana powietrza co każdą godzinę.

skuteczność oczyszczacza w sypialni
Wariant 3: Obieg zamknięty - oczyszczacz ustawiony w sypialni

 

WARIANT 4. Oczyszczacz w sypialni w nocy, w salonie w ciągu dnia

Mieszkasz w mieście o dużym stężeniu smogu? W okresie grzewczym stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów i zanieczyszczeń kilkukrotnie (a nawet kilkunastokrotnie) przekracza dopuszczalne normy. Pamiętaj, że w nocy (wtedy temperatura jest najniższa i niska emisja zanieczyszczeń może być wyjątkowo wysoka) stężenie smogu jest ogromne. Nieszczelne okna i drzwi sprawiają, że smog może stale przenikać do pomieszczeń, w którym śpią domownicy. Jeżeli chcesz zapewnić zdrowy i bezpieczny sen Twoim domownikom, warto zapatrzyć się w dwa osobne oczyszczacze, które w trybie nocnym będą włączone w obu sypialniach.

 

Decydując się na dwa urządzenia, możesz szukać urządzeń, które są przeznaczone do mniejszego metrażu. Są one często tańsze niż te, które zalecane są do dużej powierzchni. Ponadto można bez problemu zmienić ich ustawienie w mieszkaniu i przenosić doraźnie do tych pomieszczeń, w których akurat przebywamy. A więc w ciągu dnia możemy korzystać z nich w salonie i pokojach dziecięcych, a w nocy w sypialniach.

prawdiłowe rozmieszczenia oczyszczaczy o różnych porach dnia
Wariant 4: Optymalne rozmieszczenie oczyszczaczy w dzień i w nocy

 

Oczyszczacz na półce czy na podłodze?

Wbrew pozorom nie jest to pytanie bezzasadne. Zależy nam przecież na tym, aby powietrze w naszym pomieszczeniu było jak najczystsze.

 

Powietrze, które otacza człowieka zawiera ogromne ilości zawieszonych drobin, które mogą wywoływać liczne choroby i alergie. Cząstki różnią się miedzy sobą wielkością, budową i składem chemicznym.

 

Zanieczyszczenia, które znajdują się w naszym otoczeniu

 

roztocza

 

pyłki roślin

bakterie

wirusy

kurz

dym papierosowy

zanieczyszczenia gazowe

mikroskopijne pyły
(PM2.5, PM10)

 

 

Zanieczyszczenia w powietrzu mają różną wielkość. Szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia pyły PM2.5 to bardzo drobne cząsteczki, które znajdują się w powietrzu przez długi czas. Na skutek oddziaływania grawitacyjnego większe pyły dość szybko opadają na ziemię. Te mniejsze swobodne wznoszą się z prądami powietrznymi.

 

Którą z wizualizacji bardziej przypomina Twoje mieszkanie?

 

 

Pokój 1.

 

 

umeblowany pokój
Przestrzeń wypełniona meblami i elementami wyposażenia, które utrudniają swobodny przepływ powietrza

                                                        

 

Pokój 2.

 

pusty pokój
Pusta przestrzeń, która sprzyja swobodnej cyrkulacji powietrza

 

Zakup małych oczyszczaczy i postawienie ich na wysokiej półce może więc okazać się bardzo nieskutecznym rozwiązaniem. Tych dużych, wydajnych modeli nawet byśmy nie rozważali postawić na półce. Największa koncentracja zanieczyszczeń występuje przy ziemi, dlatego najlepiej postawić oczyszczacz na podłodze.

 

Oczyszczacz dopasowany do objętości pomieszczenia

Większość producentów wskazuje w opisie technicznym metraż pomieszczenia, które jest w stanie przefiltrować oczyszczacz. Podawanie pola powierzchni pomieszczenia nie jest do końca najlepszym rozwiązaniem. Zadaniem urządzania jest przecież filtracja powietrza, a tym samym powinno się uwzględnić kubaturę pomieszczenia, a nie jego metraż. Zdecydowanie więcej powietrza jest do przefiltrowania w mieszkaniu o wysokości 3,5 metra niż o wysokości 2,7 metra. Dodatkowo należy uwzględnić wszelkie nierówności w pomieszczeniu np. skosy, wnęki - które przekładają się na objętość pomieszczenia.

 

W starych kamienicach bardzo często pomieszczenia są wysokie, mogą mieć nawet 4.5 metra wysokości. Zaś producenci, ustalając zalecane maksymalne powierzchnie, przyjmują z reguły wysokość pomieszczeń na poziomie 2,7 metra.

 

Jeżeli chcesz wybrać optymalny oczyszczacz powietrza, weź pod uwagę przepływ powietrza, a jeszcze lepiej współczynnik CADR dla poszczególnych zanieczyszczeń. Parametry te uwzględniają objętość, którą oczyszczacz może przefiltrować w jednostce czasu.

 

Oczyszczacze powietrza Philips

 

Zalecany oczyszczacz do powierzchni pomieszczenia

Jak dobrać najlepszy oczyszczacz powietrza, biorąc pod uwagę przepływ powietrza i kubaturę pomieszczenia? Optymalnie, by oczyszczacz na maksymalnych obrotach był w stanie w ciągu godziny przefiltrować minimum 3 razy większą objętość powietrza niż ta, która znajduje się w pomieszczeniu.

 

 Przykładowe symulacje

Wariant 1.

Oczyszczacz do sypialni

 • powierzchnia 10 m2
 • wysokość. 3,5 m

Wariant 2.                                                     

Oczyszczacz do sypialni

 • powierzchnia 10 m2
 • wysokości. 2,5 m

Zalecana wydajność oczyszczacza:

 

Objętość pomieszczenia: 10 m2  x 3,5 m = 35 m3

Wydajność oczyszczacza: 3 x 35 m3 = 105 m3/h

 

Zalecana wydajność oczyszczacza:

 

Objętość pomieszczenia: 10 m2  x 2,5 m = 25 m3

Wydajność oczyszczacza: 3 x 25 m3 = 75 m3/h

 

Wariant 3.

Oczyszczacz do salonu

 • powierzchnia 20 m2
 • wysokość 2,5 m

Wariant 4.

Oczyszczacz do salonu

 • powierzchnia 30 m2
 • wysokość 2,5

Zalecana wydajność oczyszczacza:

 

Objętość pomieszczenia: 20 m2  x 2,5 m = 50 m3

Wydajność oczyszczacza: 3 x 50 m3 = 150 m3/h

 

Zalecana wydajność oczyszczacza:

 

Objętość pomieszczenia: 30 m2  x 2,5 m = 75 m3

Wydajność oczyszczacza: 3 x 75 m3 = 225 m3/h

 

 

Warto pamiętać, że zalecana przez producentów powierzchnia to tak naprawdę górna granica, liczona z reguły dla najwydajniejszego (i najgłośniejszego) trybu pracy. Stopień oczyszczenia powietrza spada proporcjonalnie do wzrostu powierzchni oczyszczanej i szybkości wymiany powietrza w pomieszczeniu.

 

Na naszym blogu opisaliśmy także jakie są optymalne parametry techniczne oczyszczaczy. Przeczytaj na jakie parametry musisz zwrócić uwagę, aby odpowiednio dobrać urządzenie do swoich potrzeb. 

 

Wchodząc na poszczególne karty produktowe oczyszczaczy na naszej stronie znajdziesz nagłówek 'Parametry techniczne', gdzie wymieniony jest zarówno przepływ powietrza w m3/h, jak również zalecana, maksymalna powierzchnia pomieszczenia.

 

Poniżej przykładowe, polecane produkty, ich przepływ powietrza i maksymalna powierzchnia oczyszczania deklarowana przez producenta:

 

Podsumowanie

Oczyszczonego powietrza nie widzimy, dlatego trudno jest nam ocenić, czy powietrze w całym mieszkaniu zostało oczyszczone. Aby ustawić oczyszczacz w dobrym miejscu, musimy poznać zasady obiegu powietrza w mieszkaniu. Dlatego też, jeszcze przed zakupem oczyszczacza warto rozważyć, czy kupić jeden model przeznaczony do filtrowania dużej ilości powietrza, czy może dwa lub trzy mniejsze, które zagwarantują czyste i zdrowe powietrze w każdym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w miernik jakości powietrza, dzięki któremu możemy zbadać, czy jakość powietrza jest satysfakcjonująca wszędzie tam, gdzie tego oczekujemy. Wiele modeli oczyszczaczy ma taki miernik wbudowany. Pozwala on na wyświetlanie stanu powietrza, co jest obrazowane w np. intuicyjnej skali kolorystycznej lub przedstawia stężenie pyłów PM2.5 i PM10. W naszej ofercie znajdują się też oczyszczacze, które posiadają autonomiczną stację pomiarową. Bada ona stężenia PM2.5, formaldehydu, wilgotności względnej, temperatury i CO2!  Można nią sterować oczyszczaczem, kontrolować stan filtrów i wiele innych. Mowa tu o oczyszczaczach LIFAair.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.