Takiego oczyszczacza nie kupuj do domu

Nie lubisz przepłacać i wyrzucać pieniędzy w błoto? Zależy Ci na zdrowiu Twojej rodziny? Sprawdź zatem, jakich oczyszczaczy nie warto kupować do swojego domu. Mając na uwadze Twoją satysfakcję, chcemy przestrzec Cię przed zakupem urządzeń, które posiadają określone wady lub nie są warte swojej ceny. Poznaj największe wady, których na pierwszy rzut oka możesz nie zauważyć.

 

Takiego oczyszczacza nie kupuj do domu

 

Nie wszystkie oczyszczacze powietrza są godne polecenia. W ostatnich latach temat smogu stał się bardzo głośny, głównie za sprawą samorządowych dofinansowań do wymiany pieców. Niestety, wzrost realnej wiedzy i świadomości Polaków jest bardzo powolny - wielu z nas wciąż nie wie, jak bardzo szkodliwy jest smog i jak skutecznie się przed nim chronić. Wykorzystują to niedoświadczeni producenci, którzy oferują nam rozwiązania niskiej jakości. Przekonaj się, jak rozpoznać oczyszczacze powietrza, których nie warto kupować.

 

Wady oczyszczaczy powietrza

Jeżeli właśnie rozważasz zakup oczyszczacza powietrza sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model posiada poniżej wskazane wady i ograniczenia. Zdecydowanie nie polecamy żadnego z oczyszczaczy, które znajdziesz na przedstawionej liście.

 

1. Oczyszczacz, który generuje bardzo wysokie koszty eksploatacji

 

Często zdarza się, że z pozoru tańszy oczyszczacz wiąże się z koniecznością ponoszenia dużo wyższych kosztów eksploatacji. Ze względu na wysokie koszty filtrów, a także duże różnice w poborze energii, średnioroczne koszty eksploatacji mogą różnić się o 200-400 zł. Ostatecznie oznacza to, że kupując tańszy model, będziesz musiał ponieść dużo wyższe koszty, niż w przypadku zakupu nieco droższego modelu.

 

Model Sharp UA-HD40E-T
 
Sharp UA-HD40E-T
WEBBER AP9405B
(zdjęcie ze strony producenta)
WEBBER AP9405B
pobór prądu maks. 25 W – średni 15 W maks. 60 W - średni 30 W
roczny koszt wymiany filtrów ok. 200 zł ok. 320 zł

 

Aby przekonać się jaka może być różnica w kosztach eksploatacji, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy porównanie ceny oczyszczaczy powietrza.

 

1. Oczyszczacz, do którego nie będziesz mógł dokupić części zamiennych

 

Najtańsze modele oczyszczaczy nieznanych marek bardzo często pozbawione są możliwości zakupu części zamiennych – to oczyszczacz jednorazówka. Jakakolwiek usterka lub zużycie filtrów sprawi, że będziemy musieli go zutylizować. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najdroższą opcją, pomimo iż z pozoru cena może okazać się bardzo atrakcyjna. Kupując co roku nowy oczyszczacz za kilkaset złotych, poniesiemy bardzo wysokie koszty i dodatkowo obciążymy środowisko naturalne. Dlatego warto zastosować zasadę, że nie stać nas na zakup niskiej jakości produktów.

 

3. Oczyszczacz, który nie posiada trybu nocnego, jeżeli chcesz korzystać z urządzenia bez względu na porę dnia

 

Głośność pracy urządzenia to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na komfort osób przebywających w pomieszczeniu, w którym włączony jest oczyszczacz. O ile w ciągu dnia jesteśmy przyzwyczajeni do lekkiego hałasu, o tyle w nocy powinna panować cisza, by sen był rzeczywiście efektywny.

 

Pamiętajmy, że zgodnie z normą PN-87B-02151/02 poziom hałasu w nocy nie może być wyższy od 30 dB, a w ciągu dnia powinien wynosić max. 40 dB. Warto pamiętać, że nie wszystkie dźwięki o tej samej energii są uznawane przez ucho ludzkie za równie głośne. Dodatkowe 10 dB to dwukrotny wzrost głośności dla ludzkich zmysłów (choć to wrażenie subiektywne, rzeczywiście moc akustyczna rośnie aż 10-krotnie). Dlatego też dbanie o układ oddechowy i czyste powietrze nie może odbywać się kosztem naszego zdrowia i samopoczucia.

 

Takiego oczyszczacza nie kupuj do domu

 

Hałas może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Dźwięki wpływają na poziom ciśnienia krwi, zmianę rytmu pracy serca, poziom cukru i kwasów tłuszczowych, czy też na wydzielanie soków żołądkowych. Negatywne skutki hałasu to m.in.

  • problemy ze słuchem,
  • obniżenie koncentracji,
  • zwiększenie poziomu stresu,
  • wzrost temperatury ciała,
  • zaburzenia snu,
  • schorzenia o podłożu nerwicowym.

Jeżeli mieszkamy w miejscu, w którym występuje duży poziom zanieczyszczenia powietrza, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości oczyszczacz, który będzie mógł pracować przez całą dobę, bez uszczerbku na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Pomiar głośności sprzętu dla danych technicznych do instrukcji wykonywany jest z odległości 1 metra od niego. Jeśli w nocy trzymamy głowę minimum 2 metry od urządzenia, jego głośność powinna pozostawać na poziomie poniżej 35 dB. Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się oczyszczacze powietrza Sharp – pracują już od 16 dB.

 

4. Oczyszczacz wyposażony dodatkowo w nawilżacz ultradźwiękowy

 

Ultradźwięki rozbijają wodę na małe cząsteczki, co sprawia, że powstaje delikatna, “zimna” mgiełka. Jednak musimy pamiętać, że niektóre gatunki psów i kotów mają bardzo wysoką wrażliwość na dźwięki, zaś niemal wszystkie odznaczają się dużo szerszym zakresem słyszalności niż ludzie. To znaczy, że zwierzaki będą nieustannie słyszały pracę nawilżacza ultradźwiękowego, co może w dłuższej perspektywie czasu okazać się bardzo uciążliwe, a wręcz nawet szkodliwe dla ich zdrowia psychicznego. Nieustanny, uciążliwy dźwięk może wywołać agresywne zachowania u zwierzęcia.

 

Warto zwrócić również uwagę, że do nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać względnie drogą wodę zdemineralizowaną. Taki oczyszczacz-nawilżacz może być ewentualnie wyposażony w specjalne wkłady odkamieniające, co z reguły trochę zmniejsza koszty eksploatacyjne. W przeciwnym wypadku, a więc kiedy urządzenie rozpyla zwykłą wodę z kranu, musimy liczyć się z powstawaniem białego nalotu na meblach (to te same sole, które osadzają się na dnie czajników podczas gotowania wody).

 

Takiego oczyszczacza nie kupuj do domu

 

Przykładem popularnego oczyszczacza z nawilżaczem ultradźwiękowym jest Webber AP9405B.

 

Wszystkich wymienionych wyżej wad pozbawiony jest nawilżacz ewaporacyjny, jednak jest on zwykle znacznie większy, droższy w produkcji i znacznie trudniej zaprojektować go tak, by był cichy. To powoduje, że część producentów eksperymentuje z innymi, prostszymi technologiami. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie oczyszczacze z nawilżaczem ewaporacyjnym.

 

5. Oczyszczacz nie warty swojej ceny

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zakup oczyszczacza to spory wydatek. Dlatego też oczywistym wydaje się fakt poszukiwania modelu, który odznaczać się będzie optymalną relacją ceny do jakości. Najlepszy oczyszczacz wcale nie musi być tym najdroższym. Często przepłaca się za markę, a z drugiej strony mamy przykłady, że można kupić markowy sprzęt ze świetną relacją cena/jakość. Do domu rekomendujemy urządzenia z 3-stopniową filtracją oraz te wyposażone w funkcje nawilżania i jonizacji. Warto jednak zawsze upewnić się, jaka jest wydajność urządzenia i czy zastosowane technologie zostały przebadane pod kątem skuteczności.

 

6. Oczyszczacz o nieokreślonych parametrach

 

Niektórzy producenci wykorzystują brak zorientowania Klientów, nie informując ich o podstawowych parametrach urządzenia. Zarówno w opisach sklepowych, jak i instrukcjach dołączanych bezpośrednio do zestawu, brakuje najważniejszych informacji. Niekiedy zdarza się, że użytkownicy nie poznają CADR (sic!), innym razem natomiast nie są informowani o rodzaju filtra. Dobrym przykładem jest tutaj oczyszczacz powietrza z Lidla – SILVERCREST® SLR 30 A1. Kupując go, nie wiemy, jaki filtr znajduje się w środku i jaka jest jego żywotność ani jak głośno pracuje sprzęt. W instrukcji nie można znaleźć również wydajności na wybranych poziomach pracy. Producent nie informuje także, jaki rodzaj jonizacji oferuje urządzenie i nie przedstawia żadnych dokumentów potwierdzających jej skuteczność.

 

7. Oczyszczacze bez atestów i certyfikatów

 

Takiego oczyszczacza nie kupuj do domu

 

Każde urządzenie, które ma wpływ na jakość wdychanego powietrza, powinno posiadać certyfikaty, które potwierdzają jego skuteczność oraz nieszkodliwość dla ludzkiego organizmu. Dlatego też w opisie produktu warto poszukać rekomendacji wystawionych przez uznane na świece instytucje. Niestety wiele niszowych producentów samodzielnie zakłada organizacje, nazywając je zakładami czy instytutami (np. zdrowego oddechu czy higieny) i samodzielnie przyznają sobie certyfikaty. Dlatego warto sprawdzić, czy model, który chcemy zakupić został uznany przez np.:

  • Państwowy Zakład Higieny PZH, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, TÜV Rheinland Polska, Instytut Matki i Dziecka.

W ofercie sklepu LoveAir znajdziesz urządzenia wyróżniające się dużą ilością istotnych z punktu widzenia użytkownika certyfikatów. Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:

Możemy zapewnić, że wszystkie oferowane u nas oczyszczacze są skuteczne i w pełni bezpieczne dla naszych Klientów.

 

Jaki oczyszczacz warto kupić?

Zakup oczyszczacza powietrza to często spory wydatek, dlatego warto dokładnie przemyśleć, który model będzie dla nas optymalny. Na rynku istnieje kilku renomowanych producentów oczyszczaczy, którzy dostarczają sprzęt najwyższej jakości. Oprócz polecanych już w tekście urządzeń Sharp, Blueair, Coway czy Daikin, możemy polecić również marki LIFAair, Toshiba czy IDEAL.

 

Oczyszczacze LIFAair w aranżacji
Oczyszczacze LIFAair w aranżacji

 

Dlaczego te oczyszczacze powietrza są warte uwagi? Wyróżnia je nie tylko wysoka funkcjonalność, ale także bardzo dobra obsługa serwisowa i dostępność oryginalnych filtrów. Oznacza to, że nie będziemy mieli problemu z zakupem elementów eksploatacyjnych lub ich naprawą w przypadku, gdybyśmy niefortunnie je uszkodzili. Ponadto poszczególne modele zostały wyposażone w dobrze przemyślane dodatkowe funkcje, które mogą mieć istotne znaczenie dla osób, które szukają urządzeń o konkretnych parametrach i właściwościach.

 

 

Zobacz również:

Porównanie ceny i kosztów eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Czy zakup drogiego oczyszczacza może się opłacać? Sprawdź zestawienie ogólnych kosztów zakupu i eksploatacji dwóch z pozoru podobnych oczyszczaczy powietrza. Przekonaj się, które rozwiązanie jest...

Optymalne parametry techniczne oczyszczaczy powietrza

Zastanawiasz się, jakie parametry techniczne oczyszczacza powietrza są najważniejsze? Wybór idealnego urządzenia może być trudny w morzu dostępnych opcji. Odkryj, na co zwracać uwagę, aby inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty. Nasz przewodnik przybliży Ci kluczowe...

Jak wybrać uniwersalny oczyszczacz powietrza?

Uniwersalny oczyszczacz, czyli taki, który sprawdzi się w typowych, domowych warunkach. Szukanie urządzeń o jak najszerszym zakresie działania i funkcjonalności to naturalna potrzeba, wynikająca ze świadomości tego, jak...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.