Uniwersalny oczyszczacz, czyli taki, który sprawdzi się w typowych, domowych warunkach. Szukanie urządzeń o jak najszerszym zakresie działania i funkcjonalności to naturalna potrzeba, wynikająca ze świadomości tego, jak niewiele sytuacji jesteśmy w stanie przewidzieć. I oczyszczacze nie stanowią tu żadnego wyjątku. Sprawdź, jakie warunki i parametry powinno spełniać urządzenie, aby skutecznie poradzić sobie z usuwaniem różnego typu zanieczyszczeń.
Najprościej byłoby odpowiedzieć - ponieważ oddychamy powietrzem o bardzo niskiej jakości, które bezustannie szkodzi naszemu zdrowiu.
Aktywiści i organizacje zajmujące się kwestiami zdrowia i środowiska od lat biją na alarm: przez zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, chorujemy częściej i żyjemy krócej. Spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych, transport publiczny i tzw. emisja przemysłowa sprawiają, że rokrocznie znajdujemy się w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej, które „szczycą” się najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Czym oddychamy? Mieszanką substancji, których obecność w powietrzu w odpowiednim stężeniu wiąże się z negatywnym wpływem na nasze organizmy. Górujący nad naszymi miastami smog jest miksturą, składającą się z trujących gazów, pyłów PM2.5 i mniejszych oraz lotnych związków organicznych, takich jak benzopiren. Jeśli chodzi o tę ostatnią – skrajnie toksyczną substancję, to jesteśmy zdecydowanym liderem pod względem jej średniorocznego stężenia.
Skutki? Niestety tragiczne, prowadzące nawet do przedwczesnej śmierci. W 2019 roku, wysokie stężenie pyłów PM2.5 (czyli aerozoli o średnicy poniżej 2,5 mikrona) przyczyniło się do 43 tys. przedwczesnych zgonów. Musimy mierzyć się z częstszą zapadalnością na nowotwory i poważne choroby układu krążenia. Problem nadciśnienia tętniczego i chorób serca dotyka osoby coraz młodsze. Systemowe rozwiązania takie, jak zakazy wykorzystywania niespełniających norm urządzeń grzewczych czy dążenie do zmniejszenia spalania węgla kamiennego, nie odniosą skutku natychmiastowego. O jakość powietrza powinniśmy zacząć troszczyć się także w swoim najbliższym otoczeniu – w swoich domach, biurach i samochodach, wszędzie tam, gdzie mamy taką możliwość.
Pod terminem tym powinniśmy rozumieć przede wszystkim urządzenia, skutecznie zwalczające jak największą ilość substancji szkodliwych. W tym miejscu skreślamy z listy wszystkie modele, wyposażone w systemy filtracji o zbyt niskiej czułości. Uniwersalny oczyszczacz powietrza powinien radzić sobie z każdym typem zanieczyszczeń, na który narażeni jesteśmy w domach lub biurach. Niezależnie od tego, czy przyjdzie mu pracować w środku miejskiego zgiełku, czy na terenach wiejskich, pełnych organicznych zapachów i nawozów.
To, czy urządzenie poradzi sobie w szerokim spektrum warunków, możemy stwierdzić po zastosowanym mechanizmie oczyszczania. Na podstawie badań i doświadczeń empirycznych przyjmuje się, że tego typu urządzenie powinno zawierać system filtracji, na który składają się:
W wyścigu o jak największą skuteczność w walce z zanieczyszczeniami producenci zaczęli też stosować w swych oczyszczaczach jonizatory powietrza. To specjalne urządzenia, generujące mieszankę jonów dodatnich (kationów) i ujemnych (anionów), które po przedostaniu się do powietrza skutecznie eliminują alergeny, kurz, pleśń oraz bakterie. Dużą zaletą tego rozwiązania jest poprawa naszego samopoczucia i nawilżenia skóry, uzyskiwana dzięki bardzo pozytywnemu wpływowi anionów na ludzki organizm. Jonizatory nie są co prawda jeszcze rozpowszechnione na tyle, by stanowić wyposażenie każdego wypuszczanego na rynek modelu, jednak – jeśli zależy nam na wymienionych korzyściach – warto się za tego typu urządzeniami rozejrzeć.
Stawiając na uniwersalność, zdecydowanie nie powinniśmy decydować się na modele pozbawione klasycznego zestawu filtr wstępny-HEPA-węglowy. Brak któregokolwiek z nich znacząco obniża bowiem zakres możliwych zastosowań oczyszczacza.
Czy urządzenie, którego praca jest zbyt głośna, byśmy mogli przenieść je na noc do sypialni, może zostać uznane za uniwersalne? Odpowiedź przecząca nasuwa się sama. Dobry oczyszczacz powinien charakteryzować się przynajmniej trzema trybami pracy, umożliwiającymi wykorzystanie go w dowolnym pomieszczeniu, o każdej porze dnia i nocy.
Tryb nocny: im niższy poziom emitowanego hałasu, tym lepiej. Niemalże wszystkie oczyszczacze od renomowanych producentów mogą pochwalić się dziś niską głośnością podczas pracy. Chcąc swobodnie przenosić urządzenie między kuchnią a sypialnią, bądź salonem a pokojem dziecięcym, obecność tego trybu powinna być jedną z pierwszych rzeczy, na które zwrócimy uwagę. Powszechnie przyjmuje się, że hałas na poziomie 28 dB lub niższym powinien być całkowicie satysfakcjonujący. Nawet gdy urządzenie działa w pokoju naszego wyjątkowo łatwo wybudzającego się dziecka.
Tryb automatyczny i manualny: im więcej czujników i prędkości pracy wentylatora, tym lepiej. Automatyczna praca, w której moc urządzenia regulowana jest (najlepiej w jak najszerszym zakresie) na podstawie przeanalizowanych przez oczyszczacz danych, znacznie ułatwia życie. W końcu im mniej czasu musimy poświęcić na „dostrojenie” wszystkich parametrów, tym lepiej. Opcji umożliwiającej samodzielne ustawienie głównych parametrów pracy urządzenia według naszych własnych preferencji też nie powinno zabraknąć. Niezbędny może okazać się także timer, pozwalający ustawić czas, przez jaki ma pracować oczyszczacz.
Zbędny gadżet? Niekoniecznie. Możliwość zarządzania oczyszczaczem z poziomu aplikacji mobilnej zdecydowanie poprawia komfort. Jeśli zależy nam na uruchomieniu urządzenia na pół godziny przed powrotem z pracy, by od razu po przekroczeniu progu cieszyć się czystym powietrzem, to zdecydowanie powinniśmy wybrać model, który to umożliwi. Oprogramowanie tworzone na potrzeby oczyszczaczy, w większości pozwala także na sprawdzenie stanu filtrów i warunków powietrza w pomieszczeniu, włączenie blokady rodzicielskiej i ustawienie wielu innych funkcji, znacząco zwiększając zakres zastosowania.
CADR to międzynarodowy standard, ustalony przez Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego AHAM. Powstał, aby ustandaryzować jeden spójny sposób mierzenia wydajności oczyszczaczy. Podczas jego pomiaru, pod uwagę bierze się wielkość pomieszczenia i objętość czystego powietrza, wytwarzanego podczas godziny pracy urządzenia.
Tyle z teorii. Co to oznacza dla użytkownika? Im wyższy współczynnik CADR, tym większą ilość powietrza jest w stanie przefiltrować oczyszczacz. Przyjmuje się, że w ciągu godziny pracy w danym pomieszczeniu powinno ono zostać przefiltrowane 3-4 razy. Zbyt mała wartość przepływu będzie więc oznaczała mniejszą skuteczność na większej powierzchni. Dla przykładu: oczyszczacz, który miałby pracować w pokoju o standardowej wysokości 2,5 m i powierzchni 35 m2, powinien cechować się współczynnikiem CADR na poziomie ok. 300 m3/ h.
Zaopatrzenie się w model o jego wyższej wartości pozwoli nam również na swobodne przemieszczanie oczyszczacza, np. między małym pokojem a sporym salonem o powierzchni 40 m2. Odpowiednio duży współczynnik CADR stanowi dla nas gwarancję, że powietrze zostanie oczyszczone na wymaganym poziomie – niezależnie od miejsca, do którego go przetransportujemy.
Wiemy już, jakimi cechami powinien charakteryzować się oczyszczacz powietrza, zasługujący na miano „uniwersalnego”. Chcąc ułatwić wybór, poniżej przedstawiamy cztery proponowane przez nas modele – z dwóch różnych półek cenowych – doskonale wpisujące się w tę kategorię.
Pierwsze z polecanych przez nas urządzeń to propozycja od doskonale znanej na rynku elektroniki użytkowej japońskiej Toshiby. Oczyszczacz ten charakteryzuje się przepływem na poziomie 300 m3/h, co czyni go doskonałym wyborem do pomieszczeń o powierzchni do 36 m2.
W oczyszczaczu zastosowano czterostopniowy system filtracji, w skład którego wchodzą warstwy wstępna, węglowa, HEPA H13 o skuteczności co najmniej 99,97% i generator jonów. Taki zestaw w zupełności wystarcza do zapewnienia czystości powietrza na poziomie bliskim 100%. Według danych producenta, żywotność filtrów wynosi ok. 24 miesiące. Ich atrakcyjna cena przekłada się na bardzo pożądane przez nas niskie koszty eksploatacji. O potrzebie ich wymiany poinformuje nas zaś specjalny wskaźnik.
Urządzenie zostało wyposażone w czujniki kurzu i zapachu, umożliwiające pełną automatyzację pracy oczyszczacza oraz informowanie użytkownika o poziomie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu przy pomocy specjalnego wskaźnika. CAF-X50XPL oferuje cztery prędkości pracy wentylatora, dobierane automatycznie, w zależności od poziomu powietrza w pomieszczeniu, lub manualnie przez użytkownika. Nie zabrakło także funkcji timera i trybu nocnego, zmniejszającego poziom hałasu do minimum.
Oczyszczacz Toshiba CAF-X50XPL to solidne, budżetowe rozwiązanie, idealne dla osób niedysponujących dużym budżetem. Sprawdzony system filtracji, zadowalająca funkcjonalność i niskie roczne koszty eksploatacji czynią z tego modelu jedną z najlepszych opcji w swoim pułapie cenowym.
Znane w Polsce głównie z produkcji smartfonów i tabletów chińskie Xiaomi stale poszerza swą ofertę urządzeń domowych. I wychodzi im to bardzo dobrze, bo przedstawiany model Air Purifier 3H zdecydowanie spełnia swoje zadanie, oferując parametry i funkcje raczej niespotykane w tej półce cenowej.
Współczynnik CADR wynoszący 380 m3/h przekłada się na bezproblemową i wydajną pracę w pomieszczeniach do 48 m2. W porównaniu do poprzednika oczyszczacz Xiaomi działa odrobinę głośniej, w zakresie od 32 do 64 dB. I to właśnie nieco większy hałas może być jedynym mankamentem urządzenia. Na uwagę zasługują także kompaktowe wymiary – 54 x 24 x 24 cm – umożliwiające wpasowanie oczyszczacza także do mniejszych pomieszczeń.
W Air Purifier 3H – podobnie jak w innych oczyszczaczach tego producenta – zastosowano filtr 360o, łączący w sobie warstwy wstępną PET, HEPA H13 i węglową, którego żywotność określana jest przez producenta na ok. 12 miesięcy. Zintegrowane rozwiązanie przekłada się na zdecydowanie łatwiejszą wymianę. Dodatkowo w urządzeniu zastosowano czujnik RFID, mierzący poziom ich zużycia. O potrzebie wymiany filtra dowiemy się za pomocą specjalnego wskaźnika, umieszczonego na obudowie lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Projektując swoje urządzenia, Xiaomi stawia na możliwość pełnej kontroli nad urządzeniami z poziomu smartfona. Po zainstalowaniu aplikacji Mi Home otrzymamy możliwość zdalnego włączania i wyłączania oczyszczacza, ustawienia timera i trybu pracy, sprawdzenia jakości i poziomu wilgotności powietrza.
Oczyszczacz został wyposażony w wysokiej jakości dotykowy wyświetlacz Smart OLED (kolejna rzecz raczej niespotykana w tej cenie). Widoczny na nim specjalny pierścień ma zaś za zadanie informować użytkownika o stężeniu pyłu PM2.5 w powietrzu. Trzy czujniki – temperatury, wilgotności i zanieczyszczeń – umożliwiają poprawną pracę w trybie automatycznym. Nie zabrakło także trybu nocnego i trzech prędkości wentylatora do wyboru.
Nie przedłużając – oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3H to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań w swojej cenie. Wysoka funkcjonalność, design i rozwiązania spotykane dotąd raczej wyłącznie w droższych modelach pozwoliły mu z miejsca zyskać rzeszę oddanych fanów.
Coway to Polsce nieco mniej znana marka, jednak w USA i Azji jej urządzenia zdobyły już ogromną popularność. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej oferowanym produktom. Wysoka energooszczędność (zaledwie 5 W przy najmniejszej prędkości) i bardzo cicha praca (21-44 dB) to dopiero początek zalet, cechujących dziecko koreańskich inżynierów.
Dzięki przepływowi powietrza wynoszącemu 492 m3/h oczyszczacz Coway Storm doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 70 m2. W urządzeniu postawiono na aż cztery filtry – wstępny, drobnego pyłu, węglowy i HEPA E12 o skuteczności co najmniej 99,5%. Interesujący jest zwłaszcza ten drugi – rzadko spotykany na rynku – zatrzymujący cząstki, których nie wyłapała warstwa wstępna, a które w dalszym ciągu mogłyby negatywnie wpływać na żywotność i sprawność pozostałych poziomów filtracji.
Kolejną innowację stanowi nowatorski system dynamicznej dystrybucji powietrza, obejmujący cztery tryby:
Oczyszczacz oferuje aż 6 trybów pracy: Silent, Sleep, Quick cleaning, Haze, manualny i automatyczny, w którym praca urządzenia dostosowywana jest na podstawie odczytów z czujnika cząstek (laserowego) i światła. Oczywiście nie mogło zabraknąć także timera i czterostopniowego wskaźnika jakości powietrza, informującego użytkownika o stężeniu pyłów PM2.5 w powietrzu.
Coway Storm polecamy wszystkim, którzy kupują oczyszczacz z zamiarem wykorzystania go w większych pomieszczeniach – np. kuchniach połączonych z salonem czy biurach – i którym zależy na niskim zużyciu energii, cichej pracy i wysokiej czułości procesu filtracji powietrza. To urządzenie zdecydowanie warte zakupu – doskonale przemyślane i wykonane z dbałością o każdy szczegół.
Po przeglądzie asortymentu z rynku azjatyckiego, wracamy do Europy i propozycji od szwedzkiego Electrolux. Zaczynając od wyróżnień i certyfikatów – model Pure A9 PA91-404DG został nagrodzony wyróżnieniem RedDot 2020, nadawanym urządzeniom, cechującym się najbardziej atrakcyjnym designem. Doskonały system filtracji przełożył się zaś na pozytywną rekomendację Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Urządzenie idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach do 37 m2, wymagających wyjątkowo cichej pracy. Inżynierom Electrolux udało się obniżyć hałas emitowany podczas pracy urządzenia do zaledwie 16 dB (przy najmniejszej prędkości), czyniąc z niego najlepszy wybór do pokojów dziecięcych.
Pure A9 PA91-404DG został wyposażony w filtr w kształcie walca, zawierający domyślnie tzw. zestaw uniwersalny, na który składają się warstwy wstępna, HEPA E12 i węglowa. W ofercie producenta znajdziemy także wersję pozbawioną komponentu węglowego oraz wyposażoną w HEPA klasy H13 i większą ilość węgla aktywnego, zapewniającą najwyższą możliwą skuteczność. Każdy z nich wyposażony jest w inteligentny chip, optymalizujący wydajność, mierzący poziom zużycia oraz informujący użytkownika, kiedy należy dokonać wymiany. Całość uzupełnia technologia jonizacji, znacząco poprawiająca jakość powietrza. Zastosowany system AirSurround, wywołujący spiralny ruch powietrza w pomieszczeniu sprawia, że jest ono w stanie dotrzeć do każdego zakamarka w pokoju.
Precyzyjne czujniki gazów i pyłów PM2.5, w połączeniu z aż 10 poziomami szybkości wentylatora przekładają się na niesamowitą sprawność trybu automatycznego. Urządzeniem możemy sterować także za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej Electrolux Wellbeing, pozwalającej nam m.in. na sprawdzenie i ustawienie aktualnego poziomu pracy, włączenie lub wyłączenie urządzenia oraz monitorowanie stanu zużycia filtrów, temperatury i jakości powietrza.
Słowem podsumowania – dzięki zastosowanemu systemowi filtracji, funkcjonalności i designowi, oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-404DG zostawia daleko w tyle zdecydowaną większość konkurencyjnych modeli, dostępnych w podobnych cenach. Doskonały dla alergików, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i pracy w warunkach nawet najbardziej zanieczyszczonego powietrza. Jeśli więc nie szukacie czegoś do większej powierzchni – śmiało postawcie na produkt szwedzkich ekspertów.
Zaproponowane przez nas urządzenia odnajdą się w zdecydowanej większości miejsc. Od biur i poczekalni, po wymagające idealnej ciszy biblioteki i pokoje dziecięce. Zastanawiasz się jak wybrać oczyszczacz, który cechuje się bardziej specyficznymi wymaganiami – skontaktuj się z nami. Nasi fachowcy z pewnością pomogą ci wybrać rozwiązanie, idealnie dopasowane do twoich potrzeb.