22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Oczyszczacz powietrza do pokoju - czym się kierować i jaki model wybrać?

Jeśli szukasz porad na temat tego, na co należy zwrócić uwagę, dobierając oczyszczacz powietrza do swojego pokoju – trafiłeś idealnie! Sprawdź, jakimi parametrami powinno wyróżniać się dobre urządzenie. Rekomendujemy oczyszczacze do pomieszczeń o różnej powierzchni, które wykazują się bardzo dobrym stosunkiem jakości i funkcjonalności do ceny. 

 

Oczyszczacz do pokoju - co trzeba wziąć pod uwagę?

Wybierając oczyszczacz powietrza do konkretnego pokoju należy mieć na uwadze jego metraż oraz sposób użytkowania danej przestrzeni. Warto zastanowić się przed zakupem, w jakim pokoju najczęściej będzie pracowało urządzenie. Czy będzie to sypialnia, pokój dziecięcy, czy pokój dzienny, który traktujemy jako miejsce przeznaczone do wypoczynku i chwili relaksu przy dobrej książce lub ze znajomymi. Jeżeli planujemy korzystać z oczyszczacza w różnych przestrzeniach, warto poszukać stosunkowo uniwersalnego oczyszczacza. Przed dokonaniem zakupu niezbędnym będzie zwrócenie uwagi na szereg istotnych parametrów, które będą później rzutować na nasze zadowolenie z jego pracy. Źle dobrany model to ryzyko nieskutecznego oczyszczania lub braku wygody, wynikającej rezygnacji z ważnych dla nas funkcjonalności lub trybów pracy automatycznej.   

 

Pierwszym ze wspomnianych parametrów jest współczynnik CADR. Określa on, ile czystego powietrza urządzenie jest w stanie skutecznie przefiltrować w czasie jednej godziny swojej pracy. Według badań naukowych najlepsze warunki w pomieszczeniu zapewnimy, gdzie urządzenie oczyści je 3 razy w ciągu 60 minut. Jak więc dobrać go do potrzeb swojego pokoju? Obliczając wcześniej przepływ powietrza. Mnożymy więc szerokość, długość i wysokość pomieszczenia przez trzy. Przykładowo, oczyszczacz pracujący w pokoju o powierzchni 40 m2 i wysokości 2,5 m, powinien cechować się współczynnikiem CADR na poziomie minimum 300 m3/h.

 

Kolejnym czynnikiem, który będzie miał duży wpływ na nasz komfort, będzie głośność pracy urządzenia. W oczyszczaczach powietrza za generowany hałas w największym stopniu odpowiada wentylator, zasysający powietrze do środka. Najcichsze oczyszczacze pracują w trybie sleep z głośnością 15 dB+. Taki hałas jest już trudny do wychwycenia przez słuch, pozwalając na niezakłócającą snu pracę także w sypialniach i pokojach dziecięcych. Aby zapewnić komfort użytkowania oczyszczacza w różnych przestrzeniach, polecamy wybrać urządzenie, które w najwolniejszym trybie pracuje nie głośniej niż ok. 25 dB.

 

Kolejne kryterium wyboru to wymiary i design. Oczyszczacz powinien stanowić integralny element, niezaburzający wystroju danego pokoju. Projektanci nowoczesnych urządzeń doskonale o tym wiedzą, prześcigając się w coraz lepszych wizualnie konstrukcjach, które zdecydowanie mogą cieszyć oko. Wielkość danego modelu będzie z kolei bardzo istotna, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca.

Nie bez znaczenia pozostanie także pobór energii. Oczyszczacze powietrza są w stanie pracować nawet przy zaledwie 4 W mocy elektrycznej w najniższym trybie pracy. Tak niskie zużycie pozwoli zapomnieć o potrzebie głębszego sięgnięcia do portfela, przekładając się na miesięczny koszt w okolicach zaledwie 6 zł miesięcznie.

 

Oczyszczacz powietrza do pokoju - aranżacja
Odpowiednie dopasowanie oczyszczacza do pomieszczenia to jedna z kluczowych kwestii przy wyborze konkretnego modelu

 

Filtry, jonizatory… Co wybrać?

Odpowiedni system filtrowania będzie najważniejszą cechą każdego oczyszczacza. Na podstawie wieloletnich badań i testów, rynkowym standardem stał się zestaw składający się z trzech filtrów:

  • wstępnego – zatrzymującego kurz, sierść zwierząt, pyłki, włosy i wszystkie inne zanieczyszczenia o większej średnicy. To pierwszy etap filtracji, mający za zadanie chronić kolejne filtry przed zapchaniem bądź uszkodzeniem;
  • HEPA lub EPA – zbudowany z tworzyw sztucznych i ułożony w kształt harmonijki. Skutecznie zatrzymuje znajdujące się w powietrzu wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów, alergeny, pyły PM2.5 i PM10. W oczyszczaczach przeznaczonych na rynek konsumencki najczęściej stosuje się filtry o klasie skuteczności od E12 do H14, cechujące się skutecznością wynoszącą od 99,5 do 99,995%;
  • węglowego – ten rodzaj filtrów zbudowany jest z węgla aktywnego, który za sprawą dużej zawartości węgla pierwiastkowego posiada zdolność do zatrzymywania na swej powierzchni zanieczyszczeń gazowych, lotnych związków organicznych (LZO) i nieprzyjemnych zapachów. Stanowi skuteczną ochronę przed niebezpiecznymi dla ludzkiego zdrowia substancjami, takimi jak występujący w farbach aceton, mogący powodować poważne uszkodzenia układu nerwowego i oddechowego.

Poza wymienionym zestawem, który powinien stanowić absolutne minimum, coraz więcej producentów montuje w swych oczyszczaczach jonizatory powietrza. Urządzenia te mają za zadanie emitować jony ujemne, nazywane anionami. Poza jeszcze skuteczniejszym usuwaniem wirusów, kurzu i bakterii z powietrza, pozwalają one także poprawić nasze samopoczucie i zadbać o nawilżenie skóry.

 

Oczyszczacze powietrza do pomieszczeń o różnych powierzchniach

Przygotowaliśmy zestawienie kilku modeli oczyszczaczy przeznaczonych do powierzchni o różnej wielkości. Niezależnie od tego, czy szukacie rozwiązania do salonu, czy pokoju dziecięcego, rekomendowane modele oczyszczaczy bardzo dobrze będą spełniały swoją funkcję. Każdy z nich będzie stanowił także odpowiedni wybór dla osób zmagających się z alergiami i chorobami układu oddechowego. Nie przedłużając, rozpoczynamy rekomendacje oczyszczaczy przeznaczonych do małych przestrzeni.

 

Oczyszczacz powietrza do małego pokoju

Przed poleceniem wybranych produktów przypominamy, że nie tylko powierzchnia powinna determinować wybór danego modelu. Nie mniej ważnymi parametrami pozostanie cyrkulacja powietrza, wentylacja, rozmieszczenie okien, drzwi i elementów wyposażenia. Jeśli w naszym pokoju panuje zazwyczaj „artystyczny nieład” złożony z ubrań, mebli i innych gadżetów, powinniśmy zdecydować się na urządzenie o większym przepływie, który poradzi sobie z utrudnionym obiegiem powietrza. W przypadku, gdy dysponujemy niewielkim metrażem (pokoje o wielkości 20 - 30 m2), bez obaw o wydajność możemy wybrać oczyszczacze o współczynniku CADR nieprzekraczającym 250 m3/h.

 

Sharp UA-HG30E-B

Sharp to zdecydowanie światowa czołówka, jeżeli chodzi o produkcję oczyszczaczy powietrza. Model UA-HG30E-B przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach do 21 m2. Z miejsca zwracamy uwagę na efektywną funkcję nawilżania i opatentowaną technologię jonizacji Plasmacluster. Zdolność do uzyskania niemal stuprocentowej czystości powietrza, w połączeniu z cichą pracą (21-48 dB) i niską ceną zdecydowanie utwierdzają nas w słuszności co do pozycji Sharpa na rynku.

 

Zaczynając od filtracji –  oczyszczacz Sharp UA-HG30E-B został wyposażony w filtr wstępny, węglowy zawierający 170 g węgla aktywnego i HEPA H13 o skuteczności wynoszącej co najmniej 99,95%. Wspomniany wcześniej generator jonów Plasmacluster High Density 7000 skutecznie pozbywa się wszelkich drobin o wielkości nawet 0,01 mikrona. Zestaw uzupełnia filtr nawilżacza, który – poza skuteczną walką z suchym powietrzem – zatrzymuje też na swej powierzchni drobne osady.

Oczyszczacz Sharp UA-HG30E-B
Sharp UA-HG30E-B

 

Inne zalety? Bardzo niski pobór prądu. W najsłabszym trybie pracy urządzenie jest w stanie pracować, pobierając zaledwie 0,9 W. W połączeniu z długą żywotnością filtrów otrzymujemy niezwykle ekonomiczne urządzenie w budżecie na prawie każdą kieszeń. Mało tego – UA-HG30E-B jest w stanie po dodaniu kilkunastu kostek lodu do wody pracować jako klimatyzer ewaporacyjny, obniżający temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni.

 

Wygoda? Bez zarzutu. Oczyszczacz został wyposażony w trzy prędkości wentylatora, a także tryb automatyczny, sterowany poprzez pomiar w czasie rzeczywistym, wykonywany przez czujniki temperatury, kurzu i wilgotności. Dzięki czytelnemu panelowi z funkcją ściemniania sprawdzimy ilość kurzu w powietrzu, a także poziom zużycia filtrów. Nie zapominajmy o będącej rzadkością na rynku opcją automatycznego restartu, samoczynnie włączająca oczyszczacz po przywróceniu zasilania. Z pewnością zostanie doceniona przez wszystkich, którzy mieszkają w miejscach, gdzie występują nagłe przerwy w dostawie prądu.

 

Modelem UA-HG30E-B, Sharp po raz kolejny udowodnił, że wysoka funkcjonalność nie musi iść w parze z wysoką ceną. To kompletne urządzenie, które sprawdzi się w pokojach o trochę mniejszym metrażu, a także sypialniach, gabinetach i wszędzie tam, gdzie najwyższa jakość powietrza i niski poziom hałasu grają największą rolę. Urządzenie dostępne jest także w białej wersji kolorystycznej Sharp KC-F32UEW.

 

Sharp UA-HG40E-T 

Drugi w naszym zestawieniu model od Sharpa, tym razem dla bardziej wymagających. Przepływ powietrza na poziomie 240 m3/h pozwala obsłużyć pokoje do 28 m2. Ulepszony system filtracji, wyposażony w filtry, których żywotność sięga nawet 10 lat, niski pobór energii (6,5-24 W) gwarantują wyjątkowo skuteczną i jednocześnie tanią eksploatację.

 

Oczyszczacz Sharp UA-HG40E-T (jego odpowiednik w serii KC-G to model Sharp KC-G40EUH) doczekał się gęściejszej siatki filtra wstępnego, pozwalającej zatrzymywać jeszcze mniejsze zanieczyszczenia o wielkości nawet 240 mikronów. Filtr nawilżacza został wzmocniony tak, by można było go myć ręcznie. Węglowy został zaś pokryty żelem krzemionkowym, uzyskując nawet 3-krotnie wyższy stopień pochłaniania zanieczyszczeń. Dzięki niemu oczyszczacz jest teraz w stanie wychwytywać także tlenki azotu (NOx) i siarki (SOx), występujące na obszarach o dużym natężeniu ruchu drogowego. Nie zabrakło także filtra HEPA H13 o powierzchni 1 m2.

 

Oczyszczacz Sharp UA-HG40E-T
Sharp UA-HG40E-T

 

Jonizator HD 7000 został wyposażony w dodatkowy tryb Plasmacluster Spot, pozwalający usunąć nieprzyjemne zapachy, bakterie i wirusy z różnych przedmiotów, takich jak odzież, zasłony czy kanapy. W trybie tym generator emituje punktowo nawet do 70 000 jonów na cm3. Po jego włączeniu urządzenie będzie emitować tak silny strumień przez 8 godzin, po czym wróci do normalnego trybu pracy. W tym modelu także nie zabrakło nawilżacza oraz możliwości schładzania pomieszczenia (funkcja klimatyzatera ewaporacyjnego).

 

Model UA-HG40E-T został wyposażony w inteligentny wyświetlacz, pozwalający na sprawdzenie jakości powietrza w 7-stopniowej skali, wskaźniki pyłu PM2.5 i kurzu oraz wskaźniki zużycia filtrów. Poza ustawieniem jednego z trzech trybów pracy manualnej otrzymujemy także możliwość ręcznego sterowania kątem nachylenia przedniego wylotu powietrza. Nie zabrakło programatora czasowego i funkcji sleep, obniżającej głośność i jasność panelu. Za doskonałą, ekonomiczną pracę w trybie automatycznym odpowiada zestaw czterech czujników – wilgotności, PM2.5 i kurzu oraz światła.

 

Czy trzeba zachęcać dalej? Chyba nie. Sharp UA-HG40E-T to opcja dla osób, które wymagają dużo więcej. Zarówno pod względem designu i funkcjonalności, jak i jakości powietrza.

 

Oczyszczacz powietrza do pokoju średniej wielkości

Przy powierzchni w okolicach 30-40 m2 przepływ naszego urządzenia będzie musiał być proporcjonalnie większy. Wraz ze wzrostem metrażu rośnie także prawdopodobieństwo sytuacji, w której oczyszczacz może mieć problem z przefiltrowaniem powietrza w trudniej dostępnych zakamarkach. Moc wentylatorów oraz dobrze zaprojektowana konstrukcja wlotu i wylotu zaczynają więc już stanowić w tej kategorii priorytet.

 

Coway Classic

Coway Classic to model, który za sprawą przepływu 300 m3/h doskonale sprawdzi się w pokojach do 40 m2. Poziom głośności w zakresie 22-47 dB i możliwość pracy z wykorzystaniem zaledwie 4 W z energii, w połączeniu z niską cenią, czynią z niego urządzenie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dużym budżetem. Oryginalny design sprawił, że oczyszczacz Coway Classic otrzymał nagrody Good Design Award 2018 oraz Pin Up Design Award. O jego wysokiej skuteczności w zwalczaniu alergenów zaświadcza zaś certyfikat Europejskiej Fundacji Badań nad Alergiami ECARF.

 

Na pokładzie oczyszczacza znajdziemy filtr wstępny, węglowy oraz HEPA E12, którego skuteczność wynosi co najmniej 99,5%. Pierwszy z nich wymaga mycia co dwa tygodnie. Żywotność kolejnych dwóch szacowana jest zaś na około 12 miesięcy. Dzięki dobremu zaprojektowaniu wlotu i wylotu powietrza model ten jest w stanie zapewnić najwyższej jakości czystość w bardzo krótkim czasie.

 

Oczyszczacz powietrza Coway Classic
Coway Classic

 

Urządzenie oferuje aż 6 prędkości pracy wentylatora, możliwość skorzystania z trybu eko, oszczędzającego energię, turbo, który pozbywa się zanieczyszczeń w ekspresowym tempie oraz automatycznego, sterowanego przez precyzyjne czujniki światła i jakości powietrza. Obsługa oczyszczacza odbywa się poprzez panel, umieszczony w górnej części, wyposażony w LED-owy wskaźnik jakości powietrza i poziomu zużycia filtrów. Czyli wszystko, co tylko potrzebne.

 

Model Coway Classic to zdecydowanie jedno z najbardziej godnych polecenia urządzeń w swojej kategorii cenowej. Doskonały design, połączony ze skutecznym systemem filtracji i funkcjonalnością bez problemu poradzą sobie z większością zanieczyszczeń, występujących w domowych warunkach.

 

Oczyszczacz powietrza do dużego pokoju (50-60 m2)

W tej kategorii najwyższa wydajność stanowi absolutny priorytet. Wielkość przepływu powietrza w pomieszczeniach do ok. 60 m2, w połączeniu ze znajdującymi się w nim elementami wyposażenia, tworzą warunki, w których mało wydajne urządzenia nie są w stanie zapewnić odpowiedniej czystości. Jeżeli chcemy mieć pewność, że powietrze będzie oczyszczone nawet w trudno dostępnych zakamarkach, należy wybrać ten model, który posiada wyjątkowo precyzyjne czujniki jakości powietrza, a także wymusza odpowiednią cyrkulację powietrza.

 

Sharp KC-G60EUW

Jeden z najpopularniejszych oczyszczaczy w segmencie premium. Dzięki przepływowi powietrza do 408 m3/h doskonale sprawdzi się także w większych salonach i pomieszczeniach do 50 m2. Ponownie otrzymujemy tu funkcję nawilżacza i jonizację Plasmacluster. Co więc odróżnia KC-G60EUW od poprzedniego modelu?

 

Oczyszczacz Sharp KC-G60EUW
Sharp KC-G60EUW

 

W pierwszej kolejności doskonały system filtracji mechanicznej. Filtr nawilżacza, wstępny i węglowy pozostały takie same, jak w przypadku KC-G40EUH. Ulepszony został zaś HEPA H13, posiadający teraz powierzchnię aż 1,2 m2, przekładającą się na niezrównaną skuteczność. Dokładając do tego generator jonów HD 7000 z funkcją Plasmacluster Spot i aż 6 czujników – PM2.5 i kurzu, zapachu, temperatury, wilgotności, światła i ruchu, otrzymujemy zestaw błyskawicznie reagujący na nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW będzie stanowił doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla alergików. Po włączeniu funkcji pollen urządzenie znacznie zwiększa swą czułość na alergizujące pyłki roślin.

 

Dzięki wysokiej jakości panelowi ustawimy wymagany tryb pracy, a także sprawdzimy poziom zanieczyszczeń i wilgotności oraz temperaturę panującą w pomieszczeniu. Co ważne, oczyszczacz został wyposażony w niespotykaną w innych modelach na rynku funkcję sprawdzenia aktualnego poziomu zużycia energii.

 

Jeśli więc interesuje cię niezawodne urządzenie – śmiało inwestuj w KC-G60EUW! Wyjątkowa jakość wykonania i przywiązanie do każdego detalu, począwszy od obudowy, przez system filtracji, na funkcjonalności kończąc. Model ten niezmiennie należy do ścisłej czołówki najczęściej wybieranych oczyszczaczy, ciesząc swą pracą tysiące zadowolonych użytkowników.

 

Philips Dual Scan AC3858/50

Philips Dual Scan AC3858/50 został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić jak najwyższą wydajność procesu oczyszczania w przestrzeniach do 60 m2. Wysoka wydajność tego modelu to zdecydowanie powód dla dumy dla inżynierów holenderskiej marki. Pomieszczenie o powierzchni 20 m2 zostanie całkowicie oczyszczone w zaledwie 6 minut, co stanowi jeden z najniższych wyników na rynku! Dzięki niezrównanej skuteczności w usuwaniu alergenów model ten został uhonorowany certyfikatem ECARF, rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz atestem PZH.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50
Philips Dual Scan AC3858/50

 

Rdzeń urządzenia stanowi rewolucyjny filtr 3w1 w kształcie walca, który w połączeniu ze spiralnym wylotem powietrza 360o zapewnia najwyższy stopień filtracji i rozprowadzania powietrza. Na system oczyszczania składa się filtr wstępny, węglowy oraz HEPA H13 o bardzo dużej powierzchni, wynoszącej aż 2,44 m2. Precyzyjny zestaw podwójnych czujników pyłu i gazów błyskawicznie reaguje na pojawienie się zanieczyszczeń w pomieszczeniu, przekazując informacje o ich stężeniu za pomocą designerskiej, zmieniającej kolory obręczy, otaczającej dotykowy panel sterowania.

 

Urządzenie oferuje swym użytkownikom trzy automatyczne tryby pracy – auto, turbo i nocny – wspomagane technologią AeraSense, mierzącą jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Bardzo niski poziom hałasu w zakresie 22-58 dB sprawia, że Dual Scan AC3858/50 nadaje się nawet do sypialni i pokojów dziecięcych. Dokładając do tego możliwość pełnej kontroli nad urządzeniem i parametrami powietrza za pomocą aplikacji mobilnej Clean Home+, Philips po raz kolejny udowodnił, że wysoka jakość, efektywność i funkcjonalność nie zawsze muszą iść w parze z ceną mocno obciążającą domowy budżet.
 

Oczyszczacz powietrza do pokoju – czystość i zdrowie gwarantowane

Życie w wiecznie zakorkowanych miastach spowitych gęstym smogiem zawsze będzie szkodliwe dla naszego zdrowia. Kupno oczyszczacza to najprostszy sposób, by poprawić jakość swojego życia i zdrowia, zapominając o szkodliwym wpływie zanieczyszczeń.

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik oraz sugestie odnośnie do polecanych modeli pomogą ci wybrać urządzenie idealnie dopasowane zarówno do twoich potrzeb, jak i budżetu. A jeśli nie wiesz, jaki oczyszczacz kupić – zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia, pomogą ci dobrać najlepsze rozwiązanie, pozwalające cieszyć się czystym powietrzem.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.