Mimo ogólnej poprawy, powietrze w Polsce wciąż jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Co więcej, na ten rok zapowiadane są problemy z dostępem do paliw stałych. Nadchodząca zima może więc oznaczać palenie w kotłach śmieciami lub innymi niskiej jakości paliwami. Przewidujemy, że indeksy jakości powietrza będą alarmujące. Właśnie dlatego oczyszczacze powinny stać się jednym z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania, domu i miejsca pracy. To najskuteczniejsze rozwiązanie do walki ze smogiem, alergenami i wirusami. Podpowiadamy, jaki oczyszczacz powietrza wybrać. Sprawdź, na które parametry zwrócić szczególną uwagę.
Oczyszczacze powietrza to skuteczna ochrona domowników i pracowników. Można stosować je w mieszkaniach, domach, biurach i innych lokalach usługowych. Są wyposażone w zaawansowane filtry, które zatrzymują najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia. Dzięki wrażliwym czujnikom i praktycznym trybom działają cicho i wydajnie. Jakie parametry techniczne oczyszczaczy mają znaczenie, gdy szukasz modelu dla siebie? Skorzystaj z naszego poradnika i ciesz się czystym powietrzem w każdym pomieszczeniu.
Każdy oczyszczacz powietrza służy ochronie osób znajdujących się w danym pomieszczeniu. Zabezpiecza przed drobnymi pyłami PM2.5, wirusami, alergenami i szkodliwymi gazami. Może więc kompleksowo zadbać o jakość tego, czym oddychasz. Aby jednak było to możliwe, musisz wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, który ułatwi ci przebrnięcie przez marketingowe opisy i wyretuszowane zdjęcia. Na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz oczyszczacz powietrza?
Najważniejszym parametrem jest współczynnik CADR lub przepływ powietrza. To właśnie on mówi nam, jak dużą ilość powietrza w ciągu godziny przefiltruje urządzenie. Aby dobrać jego właściwą wielkość, należy podzielić przez wysokość pomieszczenia i odpowiednią liczbę zupełnych wymian. Optymalna ich liczba to 3. Dla przykładu policzymy powierzchnię pracy oczyszczacza Sharp UA-KIN40E-H:
przepływ powietrza | wysokość pomieszczenia | liczba pełnych wymian | powierzchnia działania |
do 240 m³/h | 2,75 m | 3 | 29 m² |
Kolejną istotną kwestią są filtry. To właśnie na nich zatrzymują się zanieczyszczenia. Najczęściej spotykany zestaw to połączenie zawierające:
Niektóre urządzenia, jak np. oczyszczacze powietrza Sharp, posiadają także dodatkową jonizację. Znajdziemy w nich specjalny generator, który wypuszcza jony (dodatnie i ujemne lub ujemne) do wnętrza pomieszczenia. Zapewnia ich optymalną liczbę, co pozwala na zmniejszenie elektryczności statycznej. Jony mają również właściwości, które pozwalają im wchodzić w reakcję z napotkanymi zanieczyszczeniami i dezaktywować je. Są więc dużym wsparciem dla filtrów.
Niebagatelne znaczenie mają również wbudowane czujniki. Dzięki nim oczyszczacze powietrza na bieżąco kontrolują poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Najlepiej jest zdecydować się na urządzenie, które mierzy stężenie pyłów PM2.5 i lotnych związków organicznych (TVOC). Najczęściej informacja przekazywana jest na panel sterowania, gdzie znajdziemy wskaźniki jakości powietrza. Mogą występować w formie kolorystycznej lub liczbowej, jeśli zastosowany czujnik jest wystarczająco czuły.
Wbudowane czujniki sprawiają również, że oczyszczacze oferują zróżnicowane tryby pracy. Dzięki pomiarowi zanieczyszczeń możemy cieszyć się działaniem automatycznym. Oznacza to, że urządzenie wystarczy włączyć, a ono dobierze odpowiednią prędkość pracy wentylatora. To najlepsze rozwiązanie, które pozwala także zachować najniższe pobór prądu i głośność. Do dyspozycji użytkownika nierzadko pozostaje również tryb cichy lub nocny. Oczyszczacz powietrza działa wtedy na najniższych obrotach i wygasza wskaźniki, zapewniając dobre warunki do snu. Niektóre urządzenia oferują także tryby specjalistyczne, np. pollen. Po ich włączeniu czujniki stają się wrażliwsze na obecność konkretnych cząsteczek.
Co jeszcze ma znaczenie, gdy wybierasz oczyszczacz powietrza? Z pewnością warto zwrócić uwagę na głośność. Nawet jeśli nie jesteś szczególnie wrażliwy i na co dzień dużo hałasujesz, stosunkowo głośne urządzenie może zacząć ci przeszkadzać. Pamiętaj, że najlepiej byłoby, gdyby pracowało całą dobę – również gdy pracujesz lub śpisz. Generowany poziom hałasu ma największe znaczenie, gdy wybierasz sprzęt do sypialni. Cichy oczyszczacz powietrza jest potrzebny również w pokoju dziecka.
Naszym zdaniem podczas wyboru oczyszczacza powietrza, warto wziąć pod uwagę również:
To bardzo ważne, ponieważ na rynku nie brakuje bezimiennych firm, które pojawiają się na jeden sezon. Najczęściej oferują tanie oczyszczacze powietrza, jednak warto mieć na uwadze, że to sprzęty jednorazowe. Po zużyciu filtrów nie będziemy w stanie kupić części zamiennych. Co więcej, przez niedokładne opisy producenta i brak opinii konsumentów nie wiemy, jaka jest ich realna skuteczność. Polecamy stawiać na sprawdzone oczyszczacze powietrza od znanych producentów. Zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nich posiada w ofercie produkty bardzo zróżnicowane cenowo.
Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, który oczyszczacz powietrza jest najlepszy. Z całą pewnością natomiast możemy stwierdzić, że to dzisiaj obowiązkowe wyposażenie domu i mieszkania oraz miejsca pracy. Aby znaleźć model dla siebie, powinieneś przeanalizować swoje potrzeby. Weź pod uwagę posiadany metraż, parametry powietrza (wilgotność względną), choroby domowników. Pozwoli ci to ustalić, jak wyposażony powinien być twój oczyszczacz.
Aby ułatwić sobie poszukiwania, możesz skorzystać również z naszego rankingu oczyszczaczy powietrza. W dużym zestawieniu znalazły się zarówno modele dostępne na naszej stronie, jak i te z oferty konkurencji. Stworzyliśmy specjalne wzory, które pozwoliły nam obiektywnie ocenić urządzenia pod względem jakości i opłacalności. Korzystając z dostępnych filtrów, znajdziesz oczyszczacz powietrza szyty na miarę.