Oczyszczacze powietrza z czujnikiem PM2.5

Pył PM2.5 jest powszechnie uznawany za najgroźniejszy składnik smogu atmosferycznego, rokrocznie przyczyniający się do tysięcy zgonów oraz powstawania groźnych dla zdrowia chorób. Czym dokładnie jest, jakie są skutki jego oddziaływania na organizm oraz jak wybrać oczyszczacz, który poradzi sobie z tym zagrożeniem?

Skala zanieczyszczenia pyłem PM2.5 w Polsce

Jak wskazują badania, kwestia smogu atmosferycznego i zanieczyszczeń powietrza ogółem staje się jednym z największych wyzwań dzisiejszego świata, zarówno w uboższych regionach, jak i nowoczesnych, rozwiniętych miastach. Według oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2016 roku w wyniku narażenia na zanieczyszczenia powietrza doszło na świecie do 4,2 mln zgonów. Szacuje się także, że aż 99% światowej populacji mieszka w miejscach, w których poziom zanieczyszczeń przekracza limity, wyznaczone przez WHO. W samej Polsce zaś liczba zgonów ma wynosić około 46 tys. rocznie. 

 

Według danych badawczych pył PM2.5 przyczynił się w samym jedynie roku 2019 do aż 43 tys. przedwczesnych zgonów. Na podstawie odczytów ze stacji badających jakość powietrza możemy wywnioskować, że wysokie stężenia PM2.5 stanowią największy problem dla województwa śląskiego i małopolskiego. Według WHO najgorzej w 2021 roku pod tym względem wypadły takie polskie miasta, jak:

  • Żywiec,
  • Pszczyna,
  • Rybnik,
  • Wodzisław Śląski
  • Opoczno.

Idąc za danymi Airly w zimie dobowa norma wyznaczona przez WHO (15 μg/m3) dla pyłu PM2.5 przekraczana była w 2021 roku średnio aż o 181%, osiągając przeciętne stężenie na poziomie 43 μg/m3. Biorąc to wszystko pod uwagę, zdecydowanie nie mamy tu do czynienia z histerią, jak mają w zwyczaju mówić zwolennicy brudnych źródeł energii, a realnym problemem, przekładającym się na znaczne pogorszenie jakości życia milionów osób.

Pył PM2.5 – definicja, skutki zdrowotne

Termin pył PM2.5 (particulate matter) odnosi się do aerozoli atmosferycznych, czyli pyłu zawieszonego o średnicy nieprzekraczającej 2,5 μm (mikrometra), w skład którego wchodzą związki organiczne i nieorganiczne. Dla porównania skali, ludzki włos ma średnicę około 50-70 mikrometrów, a ziarenko piasku – 90 mikrometrów. Tak małe rozmiary pozwalają pyłowi PM2.5 z łatwością przedostać się do płuc, a następnie krwi. Głównymi źródłami jego powstawania pozostaje tzw. niska emisja, czyli spalanie w nieekologicznych piecach, przemysł oraz transport drogowy. 

 

Łatwość w przedostawaniu się do organizmu, którą podczas przebywania na zewnątrz potrafią zatrzymać jedynie maski antysmogowe, przekłada się na istotny wpływ na funkcjonowanie układów oddechowego i nerwowego. Do najważniejszych skutków zdrowotnych, związanych z długotrwałym narażeniem na wysokie stężenia pyłu PM2.5 zaliczymy między innymi:

  • choroby układu oddechowego – astma, rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP, częste przeziębienia i infekcje,
  • schorzenia układu krwionośnego – zwiększone ryzyko zawału, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca,
  • schorzenia układu nerwowego – pogorszenie funkcji poznawczych, problemy z pamięcią, ryzyko pogorszenia stanu chorych na Alzheimera, szybsze starzenie się mózgu,
  • zaburzenia rozwoju dzieci – bezpłodność, obumarcie płodu, niska masa urodzeniowa, zmniejszenie zdolności umysłowych, zmęczenie.

 

Smog atmosferyczny nad miastem
Pył PM2.5 to jeden z najniebezpieczniejszych dla zdrowia elementów, wchodzących w skład smogu.

Czujniki pyłu PM2.5 w oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacze powietrza renomowanych marek cechuje obowiązkowa obecność czujników jakości powietrza. W zależności od producenta rodzaj wykrywanych zanieczyszczeń może się różnić, jednak do najczęściej stosowanych zaliczymy detektory pyłu PM2.5, PM10 oraz lotnych związków organicznych (LZO).

 

W oczyszczaczach powietrza możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje czujników PM2.5 – laserowe, obecne m.in. w oczyszczaczach LIFAair i oczyszczaczach Philips oraz optyczne, cechujące się niższą ceną i precyzją w wykrywaniu szkodliwych cząstek. Pierwsze z wymienionych działają w oparciu o detekcję światła laserowego, rozproszonego na zanieczyszczeniach przemieszczających się przez komorę pomiarową. Taki rodzaj odczytu cechuje przede wszystkim bardzo wysoka dokładność, pozwalająca błyskawicznie zareagować na zagrożenie.

 

Po przestawieniu oczyszczacza w tryb automatyczny oraz wykryciu odpowiednio wysokiego stężenia PM2.5 urządzenie powinno samoczynnie zwiększyć prędkość działania wentylatorów do takiego stopnia, by jak najszybciej je wyeliminować. Zebrane odczyty przekazywane są następnie – w zależności od modelu – na wyświetlacz lub kolorowy wskaźnik, umieszczony na górnym panelu bądź do aplikacji mobilnej.

Wskaźnik stężenia pyłów w uczyszczaczu Blueair HealthProtect 7440i
Wskaźnik stężenia pyłów w uczyszczaczu Blueair HealthProtect 7440i

Oczyszczacze powietrza z czujnikiem PM2.5 – na co zwrócić uwagę?

W dobie stale rosnącej popularności oczyszczaczy powietrza na rynku pojawia się coraz większa ilość modeli od nieznanych, niesprawdzonych marek. Dotyczy to także oczyszczaczy z trybem automatycznym i deklarowanym przez budżetowych producentów czujnikiem PM2.5 w ich wyposażeniu. W takim wypadku przed zakupem należy liczyć się z tym, że podawana skuteczność w wykrywaniu PM2.5 jest najczęściej nieprzetestowana laboratoryjnie, poddając w uzasadnioną wątpliwość sens ich stosowania. Jeśli zależy nam na jak najsprawniejszym działaniu czujnika PM2.5, powinniśmy skierować swą uwagę w stronę modeli od producentów, takich jak Philips, Sharp, Blueair czy LIFAair, których skuteczność znajduje potwierdzenie w przeprowadzonych niezależnych testach.

 

O ile filtr wstępny i węglowy, znajdujące się w wyposażeniu większości dobrych oczyszczaczy, będą niezbędne, tak w przypadku chęci usunięcia przede wszystkim pyłu PM2.5 należy zwrócić większą uwagę na filtry EPA i HEPA. Na ich budowę składają się mikroskopijne włókna z tworzyw sztucznych, ułożone w charakterystyczny kształt harmonijki. Dzięki temu są w stanie usunąć – poza pyłem PM2.5 – także pył PM10, bakterie, wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, alergeny zwierzęce i roślinne oraz wszystkie inny cząsteczki o wyjątkowo małej średnicy. W oczyszczaczach powietrza najczęściej spotkamy się z klasami od E12 do H14, które wyróżniają się następującą skutecznością według normy PN-EN 1822:2009:

 

Grupa filtrów

Klasa

Skuteczność

Penetracja

EPA

E10

≥ 85

≤ 15

EPA

E11

≥ 95

≤ 5

EPA

E12

≥ 99,5

≤ 0,5

HEPA

H13

≥ 99,95

≤ 0,05

HEPA

H14

≥ 99,995

≤ 0,005

ULPA

U15

≥ 99,999 5

≤ 0,000 5

ULPA

U16

≥ 99,999 95

≤ 0,000 05

ULPA

U17

>99,999 995

≤ 0,000 005

Skuteczność filtrów powietrza w zależności od grupy i klasy według normy PN-EN 1822:2009 Wysokoskuteczne filtry powietrza (EPA, HEPA, ULPA)

Oczyszczacze z czujnikiem pyłu PM2.5 – rekomendowane modele

Mając na uwadze powyższe zalecenia, nasi eksperci wytypowali 5 modeli oczyszczaczy powietrza ze sprawdzonymi czujnikami pyłu PM2.5, gotowymi zareagować niemal natychmiast po wykryciu nawet minimalnego poziomu zanieczyszczenia:

  • Electrolux Pure A9 PA91-404DG
  • Philips Dual Scan AC3858/51
  • Blueair HealthProtect 7440i
  • LIFAair LA333
  • Sharp UA-KIL80E-W

Electrolux Pure A9 PA91-404DG

Electrolux Pure A9 PA91-404DG to pierwszy oczyszczacz na naszej liście, przeznaczony do pomieszczeń do 37 m2. Model ten z miejsca wyróżnimy za głośność od zaledwie 16 dB w najsłabszym trybie pracy oraz szacunkowy miesięczny koszt energii, oscylujący w okolicach 7 zł. Dzieło szwedzkich inżynierów zostało także odznaczone rekomendacją Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikatem ECARF.

Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-404DG z aplikacją mobilną
Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-404DG z opcją sterowania aplikacją mobilną

Pure A9 PA91-404DG wykorzystuje system AirSurround, wywołujący ruch spiralny w pomieszczeniu, co przekłada się na dotarcie czystego powietrza do każdego zakamarka. Za pracę w trybie automatycznym oraz badanie poziomu zanieczyszczeń odpowiada czujnik PM2.5, reagujący już od poziomu zaledwie 12 μg/m³ oraz czujnik gazów. Pobrane zanieczyszczenia przechodzą przez zestaw składający się z filtrów wstępnego, HEPA E12, węglowego i specjalnej powłoki antybakteryjnej. Całość wykańcza jonizator, który eliminuje resztę pozostałych w powietrzu alergenów. Odczyty z czujników są przenoszone do aplikacji mobilnej Electrolux Wellbeing, pozwalającej na zdalne sterowanie urządzeniem.

Philips Dual Scan AC3858/51

Philips Dual Scan AC3858/51 to propozycja skierowana do prawie dwukrotnie większych przestrzeni niż poprzednik (do 73 m2). Urządzenie zyskało grono zadowolonych użytkowników dzięki przełomowemu filtrowi 3w1 NanoProtect HEPA, na który składają się warstwy wstępna, HEPA H13 o powierzchni ok. 2,44 m2 oraz węglowa o masie w okolicach 300 g. Takie wartości pozwalają zredukować blisko 100% zanieczyszczeń, krążących w powietrzu, co znalazło potwierdzenie w pozytywnej rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, certyfikacie ECARF oraz ateście PZH.

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3958/51
Philips Dual Scan AC3958/51

Tym, co z uwagi na temat tego artykułu interesuje nas w prezentowanym modelu Philipsa najbardziej, jest jednak technologia Dual Scan, oparta na działaniu dwóch precyzyjnych czujników pyłu i LZO. Skanowanie powietrza odbywa się aż 1000 razy na sekundę, błyskawicznie reagując na pojawienie się zanieczyszczeń w trybie automatycznym. Całość wieńczą m.in. doskonałe inteligentne wskaźniki poziomu pyłu PM2.5, alergenów i LZO, a także opcja zdalnego sterowania za pomocą aplikacji Clean Home+.

Blueair HealthProtect 7440i

Blueair HealthProtect 7440i to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli w budżecie do 3 tys. zł, zaprojektowany z myślą o przestrzeniach do 63 m2. Model ten podbił serca klientów innowacyjną technologią filtracji HEPASilent UltraTM, łączącą filtrację elektrostatyczną i mechaniczną. Zastosowany w nim SmartFilter przekłada się na 50% więcej czystego powietrza, 55% niższy pobór prądu oraz 10% niższą głośność w porównaniu do urządzeń z filtrem HEPA H13.

Blueair HealthProtect 7440i w salonie
Blueair HealthProtect 7440i w aranżacji w salonie

Oczyszczacz Blueair HealthProtect 7440i wyposażony jest w laserowy czujnik pyłów PM2.5 oraz czujniki LZO, temperatury i wilgotności, w inteligentny sposób sterujące pracą urządzenia w trybie automatycznym. Co więcej, odczyty przedstawiane są następnie w formie numerycznej (PM1.0, PM2.5 i PM10) oraz na kolorowym wskaźniku zanieczyszczeń. Model ten oferuje także możliwość obsługi za pomocą rozbudowanej aplikacji mobilnej oraz komend głosowych (poprzez głośniki Amazon Alexa i Google Home).

LIFAair LA333

LIFAair LA333 to prawdziwy bestseller do przestrzeni do 39 m2. Z punktu widzenia pomiaru pyłu PM2.5 najbardziej będzie interesował nas zestaw czujników, umieszczonych w urządzeniu oraz dołączanej stacji pomiarowej, zbierający pomiary poziomu CO2, LZO, wilgotności, temperatury oraz stężenia pyłu PM2.5 już od zaledwie 12 µg/m3. Przekłada się to na prawdziwie bezkompromisową szybkość i dokładność oczyszczania, idealną dla alergików oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego i nerwowego.

LIFAair LA333 w sypialni
Oczyszczacz powietrza LIFAair LA333 w aranżacji w sypialni

Na LA333 składa się maksymalnie szczelny zestaw, składający się z filtrów wstępnego, HEPA E12 i aż 1000 g węgla aktywnego, gotowy zapewnić czystość na poziomie 99,99%. Podobnie jak poprzednicy, także i tutaj nie zabrakło możliwości sterowania za pomocą smartfona. Po resztę zalet zapraszamy do karty produktowej. Bo uwierzcie nam – jest o czym mówić!

Sharp UA-KIL80E-W

Sharp UA-KIL80E-W to ostatni i najwyższy model w naszym zestawieniu, noszący dumne miano najlepszego w obecnej ofercie japońskiej marki. Cicha praca od 21 dB, pobór energii od jedynych 6,4 W oraz w pełni automatyczna praca na najwyższym poziomie, zapewniana przez czujniki PM2.5 i kurzu, zapachów, temperatury i wilgotności oraz światła przekładają się na skuteczność działania i niezrównaną przyjemność z użytkowania.

Sharp UA-KIL80E-W
Sharp UA-KIL80E-W

UA-KIL80E-W oferuje tryb automatyczny, trzy prędkości manualne, oraz tryby Pollen (dla alergików) i Sleep. Poza filtrem wstępnym, węglowym z żelem krzemionkowym i HEPA H13 na jego pokładzie znajdziemy także najlepszy generator jonów Plasmacluster oraz nawilżacz ewaporacyjny, niezbędny zwłaszcza w okresie grzewczym. Doskonale zaprojektowany wylot powietrza pozwala zbierać kurz nawet z najniższych poziomów pomieszczenia, tworząc w pełni zdrowe środowisko w błyskawicznym czasie. Biorąc pod uwagę powyższe oraz wiele innych zaimplementowanych rozwiązań, z czystym sumieniem możemy polecić go nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Oczyszczacze powietrza z czujnikiem PM2.5 w ofercie LoveAir

Jeśli nie znalazłeś interesującego cię rozwiązania w powyższym zestawieniu, zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego lub kontaktu z ekspertami LoveAir. Jako jedni z liderów w dziedzinie urządzeń służących do poprawy jakości powietrza, jesteśmy w stanie zaoferować ci rozwiązanie skrojone pod twoje potrzeby i spełniające wszystkie oczekiwania!

 

 

Zobacz również:

Czy wierzyć rankingom oczyszczaczy powietrza?

Rankingi najlepszych oczyszczaczy powietrza to artykuły, które bardzo często determinują nasze decyzje zakupowe. Czy słusznie? Czy dostępne w internecie rankingi opierają się na obiektywnych danych? Sprawdź całą prawdę o...

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego filtr HEPA jest tak ceniony w oczyszczaczach powietrza? Ten artykuł wnikliwie rozkłada na czynniki pierwsze działanie i zalety tej technologii. Dowiedz się, jak filtr HEPA chroni Twoje zdrowie przed pyłkami, roztoczami, bakteriami i wieloma...

Inteligentny oczyszczacz powietrza

Innowacyjne, zaawansowane technologicznie, z szeregiem funkcji dodatkowych i wygodnych trybów pracy, a do tego świetnie się prezentujące – takie właśnie są inteligentne oczyszczacze na miarę XXI wieku. Doskonałe w swoim działaniu...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.