Rankingi oczyszczaczy powietrza to artykuły, które bardzo często determinują nasze decyzje zakupowe. Czy słusznie? Czy dostępne w internecie rankingi opierają się na obiektywnych danych?
Podjęcie decyzji o zakupie dobrego oczyszczacza powietrza nie jest łatwe. Wielu producentów, modeli i duży wybór dodatkowych funkcjonalności sprawiają, że czasem ciężko jest nam ocenić, który z parametrów jest kluczowy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze cena, która w przypadku tych urządzeń rozpoczyna się od kilkuset złotych i dochodzi do poziomu nawet 6 tys. zł, za urządzenia dedykowane do tej samej powierzchni… przynajmniej tak twierdzą ich producenci.
W sytuacji, kiedy nie korzystaliśmy wcześniej z oczyszczacza powietrza, wybieramy urządzenie, kierując się głównie opiniami użytkowników, opisami produktów lub zaleceniami doradców klienta. Aby skorzystać z „obiektywnej” wiedzy najczęściej sięgamy po internetowe rankingi. Porównujemy wyniki kilku topowych rankingów i dzięki temu mamy nadzieję, że nasza decyzja będzie oparta na najlepszych przesłankach. Warto jednak pamiętać, że nie każdy dostępny w internecie ranking opiera się na obiektywnych danych. Zwykle są sponsorowane i komercyjne, czerwona lampka powinna zapalić się, gdy sposób oceniania jest niejawny. Poniżej opisujemy kilka kluczowych warunków, które powinny być spełnione, aby ranking uznać za wiarygodny.
Zanim podejmiesz decyzje na podstawie wyników internetowego zestawienia, sprawdź:
Oczyszczacze powietrza dostępne są na polskim rynku już dobre kilkanaście lat. Jednak tak naprawdę największy rozwój tej gałęzi AGD miał miejsce w ostatnich kilku latach. Przez to wiele deklarowanych parametrów nie zostało jeszcze unormowanych i ujednoliconych.
Oto kilka przykładów:
To właśnie dzięki nadaniu priorytetu konkretnym parametrom i ujawnieniu sposobu obliczeń, jesteśmy w stanie stworzyć wiarygodny ranking. Potrzebujemy więc algorytmu, który zastosujemy do przeliczenia cech analizowanych oczyszczaczy. Co powinien oceniać ranking oczyszczaczy powietrza? Naszym zdaniem najważniejsze będą:
Oczywiście liczbę analizowanych kryteriów można dowolnie rozbudowywać. Ważne, aby nadać odpowiednie wagi poszczególnym parametrom, tak aby nie okazało się, że wyższy wynik otrzyma oczyszczacz wyposażony w funkcję sterowania on-line, ale za to bardzo głośny albo z niskim współczynnikiem CADR. Odpowiednio ustawiony algorytm powinien dać nam wyniki, zgodnie z którym otrzymamy zestawienie urządzeń, od „najlepszych”, a więc takich, które w największym stopniu spełniają poniższe kryteria:
Jeżeli nie mamy kryteriów opartych na najczęściej występujących potrzebach, to oznacza, że ranking typu „najlepszy oczyszczacz” uwzględnia parametry, które mogą okazać się całkowicie nieistotne. No bo przecież dla anonimowego właściciela rankingu najlepszym oczyszczaczem może być ten o atrakcyjnym designie. Słowo najlepsze jest w tym kontekście bardzo subiektywne.
Czy wiesz, że dodanie produktu do topowego rankingu internetowego jest często odpłatne? W takich rankingach zajmowana pozycja produktu nie wynika tylko z parametrów technicznych. Często jest ona pochodną parametrów technicznych, ale też ceny, jaką zapłacił producent / sprzedawca, aby umiejscowić swój produkt na określonej pozycji. Aby jednak była jasność - płatność za umiejscowienie produktu w rankingu nie dotyczy tylko oczyszczaczy powietrza. Tak samo funkcjonują wszystkie inne rankingi sprzętów RTV, AGD, kosmetyków, żywności, sprzętu sportowego, ubezpieczeń OC/AC, kredytów hipotecznych, itp. Dlaczego te usługi są płatne? Rankingi wymagają obsługi informatycznej, aktualizacji i znajomości rynku dlatego raczej muszą na siebie zarabiać, a przynajmniej powinny zwracać koszty opracowania i prowadzenia rankingu. Znane są rankingi ubezpieczeń, które reklamują się w najpopularniejszych kanałach telewizyjnych. Dlatego tak ważna jest jawność algorytmu. Dzięki temu wiemy, z czego wynika pozycja danego produktu lub usługi w rankingu. Oczywiście zdarza się też również, że dany ranking ma nieopublikowany wzór, ale mimo wszystko jest obiektywny i stosowany sprawiedliwie. Tego typu przypadki dotyczą organizacji konsumenckich, non-profit lub komercyjnych, które są znane z rzetelności. Dobrym przykładem takiego rzetelnego, konkurencyjnego rankingu jest ranking-oczyszczaczy.pl.
Jednak najczęstszymi rankingami, które niejednokrotnie na pierwszy rzut oka wyglądają mało wiarygodnie, są te prowadzone niejawnie przez duże serwisy e-commerce / sklepy internetowe "sieciówek" RTV / AGD. Używane są do generowania ruchu na właściwą, docelową stronę. Są to tzw. strony zapleczowe, a kolejność w rankingu często jest całkowicie przypadkowa lub wynikająca tylko z popularności danych urządzeń.
Zdajemy sobie sprawę, że ranking w założeniu jest konstrukcją subiektywną, gdyż stanowi uszeregowanie urządzeń od „najlepszego”. Obiektywny ranking w naszym rozumieniu to taki, który został skonstruowany na podstawie porównania konkretnych danych technicznych, nadaniu im wag na podstawie doświadczenia i analizowania potrzeb naszych klientów. I co najważniejsze - nie ma na celu wypromowanie konkretnego producenta oczyszczacza, który z punktu widzenia sprzedawcy lub twórcy rankingu okazuje się najbardziej „marżowy” czy „opłacalny”.
Wskazując na tę cechę, liczymy się z możliwością otrzymania komentarzy pod niniejszym artykułem, że LoveAir.pl również takie zabiegi może stosować, bo w końcu sprzedajemy oczyszczacze. Dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z licznymi artykułami blogowymi, w których bardzo rzetelnie i wiarygodnie informujemy o zaletach i wadach poszczególnych modeli znajdujących się w naszej ofercie.
Chcemy rozwijać nasz ranking oczyszczaczy powietrza, który według jawnego algorytmu porównuje nie tylko oferowane przez nas oczyszczacze ale również te, których u nas nie ma.
Dobrze skonstruowany ranking to bardzo pomocne narzędzie przy podejmowaniu decyzji. Warto jednak przed przeczytaniem rankingu ocenić jego wiarygodność. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wybierzemy oczyszczacz powietrza, który w największym stopniu odpowie na nasze potrzeby.