Porównanie oczyszczaczy LIFAair

Oczyszczacze LIFAair to rozpoznawalne na całym świecie urządzenia cechujące się niebywałą jakością wykonania i dużą wydajnością. Producent łączy pasję, ponad 30-letnie doświadczenie w tworzeniu funkcjonalnych sprzętów oraz najwyższe standardy stosowanych technologii. Obecnie w sklepie LoveAir dostępnych jest aż 5 modeli pokojowych. Czym różnią się między sobą?

 

Oczyszczacz LIFAair aranżacja

 

Oczyszczacze LIFAair – bezkompromisowa wydajność

Oczyszczacze powietrza LIFAair to połączenie wydajności, komponentów najwyższej jakości i ponadczasowego designu. Większe modele mogą z powodzeniem działać w pomieszczeniach o powierzchni nawet 58 m²! Dzięki obudowie wykonanej ze stali pozostają odporne na uszkodzenia mechaniczne. W środku każdego z nich znajdziesz japoński silnik bezszczotkowy i doskonały wentylator osiowy, dzięki którym oczyszczacze LIFAair działają skutecznie i cicho (już od 17 dB). Warto zaznaczyć, że producent zdefiniował groźny poziom zanieczyszczeń PM2.5 już od 12 µg/m³, co oznacza bardzo szybką reakcję na zmianę jakości powietrza w trybie automatycznym.

 

Rozwiązaniem wyróżniającym oczyszczacze LIFAair jest także stacja kontrolno-pomiarowa LIFAsmart, którą znajdziesz w większości zestawów z jednostką. To właśnie w niej znajduje się część istotnych w pracy urządzenia czujników – czujnik pyłów PM2.5 (i PM10 w przypadku modeli ze stacją LAM01 czy LAM01a) oraz zasługujący na uwagę czujnik CO2. W modelu LIFAsmart LAM02 znajduje się również czujnik LZO (TVOC), dzięki któremu urządzenia szybko reagują na niebezpieczne gazy. To one warunkują sprawną pracę automatyczną, która nie wymaga ingerencji użytkownika.

 

Nowoczesny design

Przede wszystkim, oczyszczacze powietrza LIFAair wykonane są z wysokiej jakości stali SPCC. To stop wykorzystywany w przemyśle samochodowym, który wyróżnia się naprawdę dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nawet jeśli coś nieprzewidzianego wydarzy się podczas ich użytkowania w domu, z dużym prawdopodobieństwem nie dojdzie do większych i/lub istotnych z punktu prawidłowego działania zniszczeń.

 

Aranżacja oczyszczacza powietrza LIFAair

 

Oczyszczacze powietrza LIFAair to bardzo minimalistyczne urządzenia, które doskonale wpisują się w obecne trendy aranżacyjne. Bez trudu dopasujesz je do nowoczesnych wnętrz. Dzięki konstrukcji w kształcie walca pozwalają maksymalnie oszczędzić miejsce – najmniejsze modele to tylko 0,05 m² zajętej podłogi. Wyróżniają się bardzo charakterystyczną turbiną wywiewu powietrza, którą otacza dotykowy panel do kontroli prędkości wentylatora. Producent podczas tworzenia ich projektu inspirował się łopatkami silników odrzutowych. Urządzenia nie posiadają klasycznych paneli sterowania, a jedynie diody sygnalizujące tryb pracy. Całość została uznana przez krytyków o międzynarodowej sławie. Oczyszczacze LIFAair otrzymały prestiżową nagrodę RedDot 2017.

 

Czym różnią się oczyszczacze LIFAair?

Oczyszczacze LIFAair mają niemal identyczny wygląd i oferują 3 poziomy CADR dla pyłów – 330 m³/h, 480 m³/h lub 170 m³/h. Aby pokazać, czym naprawdę się między sobą różnią, spróbowaliśmy w jednej tabeli zestawić ich najważniejsze cechy główne, które mają znaczenie podczas wyboru modelu dopasowanego do potrzeb.

 

  LIFAair LA510 LIFAair LA333 LIFAair LA502C LIFAair LA352C LIFAair LAX200
Powierzchnia
[m²]
58 39 54 39 25
CADR (pyły)
[m³/h]
do 480 55-330 139-450 55-330 do 170
CADR (formaldehyd)
[m³/h]
240 141 240 141 brak danych
Stacja LAM02 LAM05 brak brak
Czujniki 5:
pyłów PM2.5, 
LZO (TVOC)
CO2
wilgotności
temperatury
2:
wilgotności
temperatury
1:
pyłów PM2.5
Tryby pracy Smart
Turbo
Night
Manual – (20 poziomów prędkości)
Smart
Turbo
Night
Allergy
Manual – (20 poziomów prędkości)
Manual – (20 poziomów prędkości) Auto
Manual – (4 poziomy prędkości)
Filtry • wstępny
• 2 kg węgla z dodatkiem zeolitu
• 4,6 m² HEPA E12
• wstępny
• 1 kg węgla z dodatkiem zeolitu
• 2,3 m² HEPA E12
• wstępny
• 3,5 kg węgla z dodatkiem zeolitu
• 4,6 m² HEPA E12
• wstępny
• 1 kg węgla z dodatkiem zeolitu
• 2,3 m² HEPA E12
• wstępny
• węglowy
• HEPA H13
• fotokatalityczny
Głośność
[dB]
20-52 18-50 20-52 18-50 17-49
Pobór prądu
[W]
1-60 1-45 1-60 1-45 do 20
Cena
[zł]
4999 3999 3799 2499 1499

 

Jak widać, wszystkie modele oczyszczaczy LIFAair są ciche i energooszczędne. Ich działanie nie będzie więc przeszkadzać zarówno podczas wytężonej pracy umysłowej, jak i w czasie snu. Dzięki wysokiemu poziomowi CADR poszczególne modele można stosować w pomieszczeniach o wielkości do 25, 39, a nawet 58 m². Różnią się systemami filtracyjnymi i stacją kontrolną, która wpływa na oferowane tryby pracy.

 

Wszystkie podłogowe oczyszczacze LIFAair oferują 3-stopniową filtrację powietrza – zawierają moduły węglowe i HEPA E12 pokryte delikatną siateczką, która stanowi filtr wstępny. Zwróć jednak uwagę, że w większych modelach znajduje się aż 2 kg węgla aktywnego (3,5 kg w LA502C) i filtr HEPA E12 o powierzchni aż 4,6 m². Mniejsze modele wykorzystują 1000 g węgla i o połowę mniejszą powierzchnię filtra HEPA. Należy także podkreślić, że wyłącznie regularne oczyszczacze LIFAair (LA510 i LA333 oraz ich odpowiedniki bez stacji - LA502C i LA352C) posiadają dodatek zeolitu, który odpowiada za wychwytywanie groźnych tlenków NOx, SOx czy cząstek promieniotwórczych.

 

Wyjątkiem jest tutaj nowy model na sezon 2022/23 – LAX200 został wyposażony w zintegrowany moduł filtra. Model zapewnia aż 6 stopni filtracji (technologia 6G), mamy standardowo filtr wstępny, węglowy oraz HEPA, który ma klasę H13. Oprócz tego znajduje się w nim powłoka z dwutlenku tytanu (TiO2) oraz dezynfekujące światło UV, które na powierzchni TiO2 wytwarza reakcję fotokatalityczną oraz jonizator. Jest to niezwykle innowacyjne rozwiązanie w oczyszczaczach domowych.

 

Filtry do oczyszczaczy LIFAair należy regularnie wymieniać. Dzięki dużej zawartości węgla oraz sporej powierzchni HEPA wyróżnia je długa żywotność:

  • moduły węglowe i węglowo-zeolite podlegają wymianie maksymalnie co 5 lat,
  • filtry HEPA należy wymieniać co ok. 3 lata,
  • filtr kompozytowy do oczyszczacza LAX200 zaleca się wymieniać co ok. 2 lata.

Bardzo istotne jest to, czy wybierasz oczyszczacz powietrza LIFAair ze stacją kontrolno-pomiarową, czy też sięgniesz po model bez niej. To właśnie w niej znajdują się ważne z punktu widzenia wygodnego użytkowania czujniki – jednostki mierzą wyłącznie temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Stacja LIFAsmart to miernik jakości powietrza i dostęp do zmiany ustawień pracy oczyszczacza. Dostępne są dwa modele:

  • LIFAsmart LAM02 (dostępna w modelu LA510), która posiada 3 czujniki: pyłów PM2.5, LZO (TVOC) i CO2, co ważne została wyposażona w kolorowy wyświetlacz, obsługiwana w języku angielskim,
  • LIFAsmart LAM05 (dostępna w modelu LA333), która posiada 3 czujniki: pyłów PM2.5, LZO (TVOC) i CO2 oraz umożliwia uruchomienie trybu Allergy, obsługiwana w języku angielskim,
  • LIFAsmart LAM01a z kolorowym wyświetlaczem, w której znajdziesz 2 czujniki: pyłów PM2.5 i PM10 oraz CO2, również obsługiwana w języku angielskim (domyślnie obsługa odbywa się w języku chińskim.

 

Inaczej wygląda sytuacja z nowym modelem LAX200, który jest wyposażony w czujnik kontroli PM2.5 – oczyszczacz nie jest kontrolowany przez stację, a przez dotykowy panel.

 

Aranżacja oczyszczacza powietrza LIFAair

 

Funkcje dodatkowe w oczyszczaczach LIFAair

Co jeszcze warto wiedzieć o oczyszczaczach fińskiej marki? Na uwagę zasługuje rozbudowana aplikacja mobilna LIFAair, do obsługi której potrzebne jest połączenie ze stacją pomiarową. Łączy się z chmurą, więc nie potrzebujesz stałego adresu IP, a interfejs umożliwi m.in. kontrolę jakości powietrza, ustawienie trybu pracy czy sprawdzenie poziomu zużycia filtrów.

 

Oczyszczacze LIFAair nie posiadają panelu sterowania (wyjątek LAX200) – wskaźniki jakości powietrza znajdują się w stacji pomiarowej. Dzięki niej poznasz stężenie pyłów PM2.5, poziom dwutlenku węgla, poziom zanieczyszczenia gazowego, temperaturę czy wilgotność powietrza (w zależności od wybranego modelu). Ciekawym rozwiązaniem jest żyroskop zastosowany w większych modelach, który powoduje automatyczne zatrzymanie pracy, gdy urządzenie zostanie przechylone (np. przez dziecko czy zwierzę). Rodzice doceniają również blokadę rodzicielską zastosowaną we wszystkich urządzeniach.

 

Bezwzględne wobec wirusów i alergenów

Wybierając oczyszczacze powietrza do domu czy mieszkania, należy wziąć pod uwagę ich skuteczność w usuwaniu nie tylko smogu, ale również wirusów czy alergenów. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu, nie są to rozwiązania sezonowe i mogą wspierać domowników przez cały rok, pozwalając im uniknąć nieprzyjemnych chorób czy uciążliwych objawów alergii. Pod tym względem oczyszczacze powietrza LIFAair nie mają sobie równych.

 

Fińskie urządzenia do oczyszczania powietrza doskonale nadają się do usuwania nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Filtr HEPA zastosowany w nich cechuje skuteczność na poziomie co najmniej 99,5%. Oczyszczacz LIFAair zatrzymuje większość wirusów, bakterie (99,99%) oraz nawet 99,99% pyłów PM2.5 w ciągu 30 minut. Badania Ghoung Zhou Institute of Microbiology potwierdziły, że filtry wyłapują aż 99,99% wirusów H1N1 o wielkości zaledwie 80-120nm, czyli zbliżonej do wymiarów koronawirusa.

 

Oczyszczacz LIFAair w salonie

 

Na uwagę zasługuje również perfekcyjne spasowanie filtrów, które sprawia, że oczyszczacze LIFAair zatrzymują blisko 100% wszystkich zanieczyszczeń. Nie ma bowiem mowy, by brudne powietrze przedostało się bokiem i wróciło do pomieszczenia. Dzięki temu urządzenia zatrzymują niemal wszystkie alergeny, które powodują problemy ze strony układu oddechowego lub zmiany skórne.

 

Oczyszczacze powietrza LIFAair – podsumowanie

Który oczyszczacz powietrza LIFAair wybrać? Biorąc pod uwagę perfekcyjne spasowanie części i niezwykle wydajne filtry, wszystkie będą skutecznie zatrzymywały zanieczyszczenia – zarówno stałe, jak i gazowe. Warto jednak podkreślić, że to obecność czujników pozwala na automatyczną pracę, w której wentylator samoczynnie przyspiesza lub zwalnia w zależności od stanu powietrza wewnątrz pomieszczenia.

 

Rozwiązaniem dla najbardziej wymagających jest oczyszczacz LIFAair LA510 ze stacją kontrolno-pomiarową LIFAsmart LAM02 lub jego mniejszy odpowiednik – LA333. Gwarantuje skuteczne działanie i automatyczną pracę kierowaną przez bardzo precyzyjne czujniki pyłów i gazów. Istotne jest także to, że wyróżniają się sporą powierzchnią filtra HEPA i posiadają największą ilość węgla aktywnego z dodatkiem zeolitu (nawet 2 kg!). Użytkownicy zyskują również połączenie z bezpłatną aplikacją, która sprawia, że sterowanie urządzeniem jest niezwykle wygodne i możliwe z dowolnego miejsca. Gdy szukamy niezawodnych i kompleksowych rozwiązań, oczyszczacze LIFAair LA510 lub LA333 nie mają sobie równych.

 

 

Zobacz również:

LIFAair LA333 - testy i recenzja

LIFAair LA333 ze stacją kontrolno – pomiarową pojawił się na rynku w 2017 roku. To oczyszczacz powietrza, który zachowuje dokładność pomiarów, rozsądne koszty eksploatacji i minimalistyczny design.        

Porównanie oczyszczaczy: Dyson, LIFAair i Sharp

Stale rosnąca świadomość na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza sprawiła, że znacząco wzrosło zainteresowanie oczyszczaczami. Na rynku pojawiło się więc sporo nowości, które przyciągają uwagę...

Stacje kontrolne LIFAair – najważniejsze informacje

Kontrola jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień, jest bardzo ważna, by podjąć prawidłowe działania zmierzające do usunięcia zanieczyszczeń. Nowoczesne oczyszczacze posiadają wbudowane czujniki, które pozwalają na automatyczną regulację...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.