Inteligentny oczyszczacz powietrza

Innowacyjne, zaawansowane technologicznie, z szeregiem funkcji dodatkowych i wygodnych trybów pracy, a do tego świetnie się prezentujące – takie właśnie są inteligentne oczyszczacze na miarę XXI wieku. Doskonałe w swoim działaniu, zapewniają czyste powietrze, jednocześnie ograniczają ingerencję użytkownika do niezbędnego minimum. Poznaj najlepsze modele inteligentnych oczyszczaczy i przekonaj się o ich przydatności w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych.

Oczyszczacze w wersji smart

Nowoczesne technologie dumnie wkroczyły na rynek sprzętu RTV/AGD – w tym także oczyszczaczy powietrza. Zaawansowane funkcje, precyzyjne czujniki, sterowanie za pomocą aplikacji i tryby pracy, w których urządzenia pracują z maksymalną skutecznością bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika – to wszystko mogą nam zaoferować tzw. inteligentne oczyszczacze.

 

Ulepszenia wprowadzane przez topowych producentów sprawiają, że walka z zanieczyszczeniami w warunkach domowych i biurowych staje się naprawdę skuteczna. Zastosowane technologie zapewniają nie tylko wydajniejszą filtrację, ale także niższą głośność, wygodniejszą obsługę czy mniejszy pobór prądu, a to oznacza realne oszczędności i wyższy komfort użytkowania.

 

Poniżej opisujemy możliwości nowoczesnych oczyszczaczy, wskazujemy ich najważniejsze funkcje i rekomendujemy kilka modeli z segmentu inteligentnych urządzeń, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia do domu lub biura.

Nowoczesne systemy filtracji w oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacze powietrza najnowszej generacji wykorzystują skuteczne systemy filtracji zdolne do usunięcia ponad 99% zanieczyszczeń z powietrza. W zależności od modelu można spotkać urządzenia oferujące od 2 do nawet 5 stopni oczyszczania. Najczęściej producenci stosują jednak 3-stopniowy system oparty na działaniu:

  • filtra wstępnego,
  • filtra węglowego,
  • filtra HEPA.

Filtr wstępny zatrzymuje największe zanieczyszczenia takie jak włosy, kurz, zwierzęcą sierść czy większe pyły. To on chroni pozostałe warstwy przed nadmiernym zabrudzeniem, a tym samym przedłuża ich żywotność.

 

Filtr węglowy blokuje niebezpieczne lotne związki organiczne. Bez problemu radzi sobie z groźnymi dla ludzkiego zdrowia formaldehydem, benzenem, benzo(a)pirenem, czy ksylenenem. Znany ze swych właściwości absorbujących aktywny węgiel pochłania również najbardziej uciążliwe zapachy, w tym aromaty kuchenne i zapach dymu papierosowego. Niektórzy producenci wzbogacają tę warstwę o dodatkową porcję żelu krzemionkowego (Sharp). Przeczytaj więcej o filtrach węglowych w oczyszczaczach powietrza.

 

Najważniejszy jest jednak filtr HEPA, czyli wysokowydajny komponent odpowiedzialny za kompleksowe usuwanie najmniejszych zabrudzeń. To właśnie na jego powierzchni osadzają się pyły zawieszone (główne składniki śmiercionośnego smogu), alergeny, wirusy, bakterie, zarodniki grzybów i pleśni oraz odchody roztoczy. Najbardziej zaawansowane konstrukcje tego typu (w klasie filtracji H14) są w stanie zatrzymać nawet 99,995% szkodliwych drobinek. Oznacza to, że na 100 000 cząsteczek trafiających do filtra, zaledwie 5 z nich może powrócić do otoczenia. Jednak z punktu widzenia wydajności pracy oczyszczacza, zastosowanie filtrów klasy E12 jest zdecydowanie najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, o którym mówimy w artykule o filtrach HEPA i EPA.

 

Poszczególne modele oferują także opcję jonizacji bądź nawilżania. Pierwsza metoda przydatna jest przede wszystkim w sypialniach alergików, pokojach najmłodszych domowników i biurach, w których pracuje wiele elektronicznych urządzeń jednocześnie. Przebadana technologia jonizacji zapewnia równowagę jonową w powietrzu i wspomaga proces jego oczyszczania. Oczyszczacze z funkcją nawilżania z kolei sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie utrzymanie należytego poziomu wilgotności jest z określonych powodów utrudnione. Tu warto postawić na metodę nawilżania ewaporacyjnego. Do skutecznego działania potrzebuje jedynie wody – nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych ani ultradźwięków wywołujących dyskomfort u zwierząt.

 

Oczyszczacz powietrza Sharp - system filtracji
System filtracji w oczyszczaczu Sharp

Dokładne czujniki kontrolujące jakość powietrza

Dobrej jakości oczyszczacze powietrza za sprawą wbudowanych czujników samodzielnie monitorują skład powietrza. Swoje pomiary przedstawiają za pomocą wskaźnika jakości powietrza, który z reguły przyjmuje formę kolorowej skali lub diody. W oczyszczaczach powietrza znajdziemy różne typy czujników. Są to m.in.:

  • Czujnik pyłów – odpowiada za wykrywanie szczególnie groźnych dla zdrowia człowieka pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 będących głównymi składnikami smogu. Wybrane modele oczyszczaczy wyposażone są w bardzo precyzyjne czujniki, które są w stanie wykryć nawet tak drobne pyły, jak PM1. Czujnik pyłów niekiedy bywa zamiennie nazywany przez producentów czujnikiem smogu lub cząstek. Prócz pyłów zawieszonych wykrywa on także mikroskopijne cząsteczki kurzu i inne drobne zanieczyszczenia typu alergeny, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni.
  • Czujnik zapachów (LZO/TVOC) – pozwala oczyszczaczom reagować na intensywne zapachy, a także będące poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia – lotne związki organiczne, w tym formaldehyd, benzo(a)piren, benzen, toluen.
  • Czujnik wilgotności – stosowany najczęściej w oczyszczaczach z opcją nawilżania, określa procentową wartość wilgotności powietrza.
  • Czujnik temperatury – wskazuje aktualny pomiar temperatury wewnątrz pomieszczenia, co szczególnie ważne jest w przypadku stosowania nawilżacza. 
  • Czujnik światła – wykrywa poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Dzięki temu oczyszczacz pracując w trybie nocnym, jest w stanie dostosować poziom jasności wyświetlacza do warunków panujących w pomieszczeniu (np. poprzez całkowite jego wygaszenie).
  • Czujnik dwutlenku węgla – wskazuje poziom CO2 wewnątrz pomieszczeń.
  • Czujnik ruchu – zwiększa obroty pracy wentylatora w chwili wykrycia aktywności człowieka bądź wręcz przeciwnie, spowalnia je w momencie opustoszenia pomieszczenia.
  • Czujnik dźwięków – reaguje na hałas w otoczeniu i automatycznie dopasowuje prędkość pracy względem jego natężenia.

Komfortowe tryby pracy w inteligentnych oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacze powietrza określane mianem inteligentnych łączy jeszcze jedna cecha – są w stanie skutecznie działać bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Komfort ten dają urządzenia wyposażone w automatyczne tryby pracy.

 

Zależnie od specyfiki oczyszczacza, w poszczególnych modelach znajdziemy następujące tryby:

  • Tryb automatyczny – klasyczny tryb automatyczny zwiększa obroty wentylatora w chwili wykrycia zanieczyszczeń i zmniejsza je po usunięciu ich z otoczenia. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale także ekonomiczne – pozwala oszczędzić energię i zmniejszyć rachunki za prąd.
  • Tryb nocny – korzystamy z nich w nocy, a także w miejscach wymagających skupienia się. Przez producentów określane są także jako tryb sleep / tryb snu. Generują możliwie najniższy poziom hałasu (najlepsze urządzenia w tym zakresie osiągają wyniki w okolicach 16 dB), są cichsze niż szelest liści. Opcja wyciszająca wentylator do wymaganego minimum oraz wygaszająca ikony na wyświetlaczu stwarza najlepsze warunki do regeneracji i odpoczynku.
  • Tryb pracy dla alergików – najbardziej zaawansowane modele oferują również tryby przeznaczone dla konkretnych grup odbiorców. Tryb przeciwpyłkowy/ tryb pollen to świetne rozwiązanie dla alergików, astmatyków i osób zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Tryb o zwiększonej czułości na substancje uczulające uruchamia wentylator automatycznie po wykryciu ich obecności w powietrzu.
  • Tryb turbo – intensywny tryb pozwalający na ekspresowe pozbycie się zanieczyszczeń.
  • Tryb baby – przeznaczony dla małych dzieci stanowi wygodną opcję w nocy. Działa cicho, a zarazem z włączoną jonizacją zapewnia doskonałe warunki do snu u najmłodszych.
  • Yellow dust – opcja specjalnego czyszczenia powietrza z kurzu.
  • Tryb ekologiczny – minimalizuje pobór prądu przez wprowadzenie oczyszczacza w funkcję czuwania w chwili wykrycia czystego powietrza przez określony czas.

Dokładne rozproszenie czystego powietrza

Nie tylko sam proces oczyszczania, ale także system rozproszenia powietrza wpływa na efektywność filtracji. Inteligentne urządzenia wykorzystujące nowoczesne metody dystrybucji pozwalają na dokładne rozprowadzenie powietrza do każdego zakamarka. Właściwy obieg wymuszający odpowiednie ruchy powietrza sprawia, że dociera ono w najodleglejsze zakątki pomieszczenia.

 

Przykłady zastosowanych w oczyszczaczach systemów dystrybucji powietrza:

  • Efekt Coandy – metoda wykorzystywana przez Sharp. Wspomagana jest przez 2 wywiewy powietrza, które sprawiają, że drobinki zanieczyszczeń kierowane są efektywnie ku dołowi, a następnie pobierane przez specjalny wlot.
  • AirSurround – system stosowany w oczyszczaczach marki Electrolux. Wywołuje on spiralny ruch, co sprawia, że czyste powietrze dociera do każdej części pomieszczenia.
  • SpiralAir™ – technologia dystrybucji powietrza wykorzystywana przez Blueair, działa dzięki specjalnie zaprojektowanym wylotom. Generują one łagodne podmuchy i pozwalają na dokładne rozproszenie powietrza. 

 

Inteligentny oczyszczacz Blueair - zasada działania
Działanie technologii SpiralAir™ w oczyszczaczu Blueair

 Funkcje dodatkowe dla większego komfortu obsługi

Inteligentne oczyszczacze powietrza zapewniają nie tylko sprawną pracę, ale również wysoki komfort obsługi i pełne bezpieczeństwo stosowania. Wybierając sprzęt do pokoju dziecięcego, warto wybrać ten z opcją blokady rodzicielskiej. Dzięki tej funkcji zyskasz pewność, że parametry pracy urządzenia nie zostaną zmienione aż do czasu ponownego odblokowania.

 

Dokładny moment wymiany filtra określa wskaźnik zużycia. Informujący o konieczności wymiany sprawia, że oczyszczacz może pracować z najwyższą wydajnością przez cały czas.

 

Opcja zarządzania przez Wi-Fi umożliwia sterowanie na odległość niemal z każdego miejsca na ziemi. Za pomocą specjalnych aplikacji, użytkownik może nie tylko włączyć lub wyłączyć swój oczyszczacz, ale także zmienić większość parametrów.

 

Timer pozwala ustawić konkretny czas wyłączenia urządzenia, dzięki czemu nie trzeba fatygować się do pokoju, by je wyłączyć. Różne modele oferują inny zakres, zazwyczaj można ustawić programator w przedziale 1-12 godzin lub w określonych przez producenta odstępach czasowych (np. 1, 2, 4, 8 h).

Inteligentne oczyszczacze powietrza - rekomendowane modele

Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych, inteligentnych oczyszczaczy wyposażonych w nowoczesne technologie. Oto modele, które zagwarantują ci zdrowe, precyzyjnie przefiltrowane powietrze przy minimalnej ingerencji z twojej strony, a także w pełni intuicyjną obsługę:

  • LIFAair LA510
  • Blueair 7440i
  • Sharp UA-HG40E-L
  • Philips AC2959/53

LIFAair LA510

 

LIFAair LA510 to jeden z najchętniej wybieranych modeli oczyszczaczy powietrza fińskiego producenta. Z wysokim współczynnikiem CADR wynoszącym aż 480 m³/h jest w stanie obsłużyć pomieszczenia o powierzchni maksymalnej 58 m² w zaledwie 18 minut. To zdecydowanie jeden z najlepszych wyników na rynku! Sprzęt działający w kilku wygodnych trybach wykorzystuje 3-stopniowy system filtracji. Ten świetnie prezentujący się model można obsługiwać dotykowo (sensoryczny panel w górnej części urządzenia), za pomocą Wi-Fi (aplikacja LIFAair) lub dzięki dołączonej do zestawu stacji kontrolno-pomiarowej. Stacja LIFAsmart LAM05 nie tylko umożliwia komunikację z oczyszczaczem, ale również na bieżąco monitoruje i wskazuje stan powietrza w pomieszczeniu.

 

Urządzenie wyposażone w filtr HEPA E12 zapewnia dokładną filtrację mikroskopijnych zanieczyszczeń wielkości 0,003 µm na poziomie co najmniej 99,5%. Oczyszczacz znakomicie nadaje się do walki ze smogiem, bakteriami i wirusami. Pyły PM2.5 wchodzące w skład smogu jest w stanie usunąć z dokładnością 99,99% w zaledwie 30 minut. Podobną skuteczność oczyszczacz wykazuje w stosunku do patogennych wirusów i bakterii.

 

Zastosowany tu filtr węglowy zlikwiduje nie tylko LZO, czy niepożądane zapachy, ale także tlenki siarki SOx, tlenki azotu NOx, a nawet zjonizowane cząsteczki promieniotwórcze przenikające do wnętrz, chociażby z materiałów budowlanych. Procentowe zużycie filtra głównego (0-100%) wskazuje stacja kontrolna, dzięki czemu zawczasu można dokonać odpowiedniego zakupu.

LIFAair LA510 - inteligentny oczyszczacz powietrza
LIFAair LA510

Blueair 7440i

Blueair 7440i to jeden z najnowszych oczyszczaczy szwedzkiego producenta. Zapewnia cichą pracę od 25 dB, przez co odnajduje swoje miejsce w gronie urządzeń opatrzonych certyfikatem QuietMark. Sprzęt osiągający zadowalający współczynnik CADR (455 m3/h) pozwala na 3-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny – na powierzchni do 63 m3.

 

Wysoką skuteczność w redukcji drobnoustrojów, pyłów, LZO i alergenów (certyfikat Asthma Allergy Nordic) na poziomie 99% zatwierdza atest AHAM. Tak wysoki wynik pozwala osiągnąć zastosowana w tym modelu technologia HEPASilent Ultra™, która łączy filtrację elektrostatyczną z mechaniczną. Przeczytaj więcej o technologii HEPASilent Ultra™ w oczyszczaczach Blueair.

 

Współpracujący z urządzeniem SmartFilter wraz ze specjalnie zaprojektowanym wentylatorem pozwala uzyskać nawet 50% więcej czystego powietrza, przy zmniejszeniu poboru prądu o 55% i obniżeniu głośności o 10%. Wydajność komponentu bada na bieżąco zaawansowana technologia RFID. Neutralizację osadzających się na filtrach wirusów i bakterii oraz kontrolę jakości powietrza w trakcie czuwania zapewnia z kolei technologia GermShield™.

 

Skład powietrza w otoczeniu kontrolują na bieżąco:

  • laserowy czujnik pyłów PM2.5,
  • czujnik LZO,
  • czujniki temperatury i wilgoci.

Uzyskane przez czujniki dane wyświetlane są na numerycznym wskaźniku pyłów (PM1.0, PM2.5 i PM10) oraz kolorowym wskaźniku zanieczyszczeń. Dokładne pomiary pozwalają oczyszczaczowi działać ekonomicznie w trybie automatycznym.

 

Znakomicie prezentujący się produkt doceniono nagrodami Red Dot Product Design Award 2021 i iF Design Award 2021. Przyznany mu atest higieniczny PZH Narodowego Instytutu Zdrowia gwarantuje pełne bezpieczeństwo stosowania. Równomierne rozproszenie czystego powietrza zapewniają natomiast specjalnie zaprojektowane systemy dystrybucji SpiralAir™.

 

Blueair 7440i - inteligentny oczyszczacz powietrza
Blueair 7440i

Sharp UA-HG40E-L

Sharp UA-HG40E-L to zaawansowany oczyszczacz z opcją nawilżania ewaporacyjnego (400 ml/h) i jonizacji Plasmacluster. Sprzęt zaopatrzony w kolorowy wskaźnik jakości powietrza na bieżąco aktualizuje informację o jego składzie. Wyposażony w czujniki z opcją regulacji czułości, zapewnia maksymalną ochronę przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami mechanicznymi (czujnik pyłów PM2.5/kurzu). Dzięki sensorowi zapachów urządzenie natychmiast reaguje na pojawiające się aromaty. Kontrolując równocześnie w czasie rzeczywistym poziom wilgotności oraz temperaturę, zapewnia optymalny poziom nawilżenia.

 

Zastosowane w oczyszczaczu doskonałej jakości filtr HEPA H13, węglowy z żelem krzemionkowym i ulepszony wstępny dostarczają zdrowe powietrze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Filtracja wzbogacona technologią Plasmacluster likwiduje szkodliwe drobinki wielkości 0,01 mikrona, w tym wirusy, bakterie, alergeny i pyły.

 

W tym modelu na uwagę zasługuje tryb Plasmacluster Spot i Clean Ion Shower. Pierwszy, generując silny strumień jonów, przywraca świeżość większości materiałów w pomieszczeniu. Drugi, emitując wysoką dawkę jonów w określonym czasie (60 minut), sprawia, że powietrze jest wyraźnie odświeżone i rześkie. Jak wynika z najnowszych badań, opatentowana przez Sharp metoda jonizacji usuwa aż 99,9% alergenów i redukuje miano zakaźne SARS-CoV-2 o 91,3% (zaledwie w 30 sekund!).

 

Urządzenie przeznaczone do nieco mniejszych powierzchni (28 m2) wyróżnia się cichym działaniem i wysoką energooszczędnością. Odznaczone złotym godłem Konsumencki Lider Jakości 2020, atestem PZH oraz Certyfikatem Allegry UK zapewnia odpowiednio wysoką jakość wykonania, bezpieczeństwo stosowania oraz ponadprzeciętną skuteczność w walce z alergenami i roztoczami.

 

Sharp UA-HG40E-L - inteligentny oczyszczacz powietrza
Sharp UA-HG40E-L

Philips AC2959/53

Philips AC2959/53 to oczyszczacz holenderskiego potentata działający w systemie 360⁰. Dzięki temu zapewnia maksymalnie szybką i co najważniejsze bardzo dokładną filtrację. Oparta na działaniu 3-warstwowego filtra NanoProtect HEPA 3w1 gwarantuje blisko 100% skuteczności w neutralizacji szkodliwych cząsteczek, w tym również alergenów, co potwierdza certyfikat ECARF.

 

Specjalnie zaprojektowana konstrukcja wlotu umożliwia pobór zanieczyszczeń z każdej strony urządzenia. Właśnie dlatego, według deklaracji producenta jest ono w stanie oczyścić pomieszczenie wielkości 20 m2 w zaledwie… 8 minut! Dokładną dystrybucję powietrza do każdego zakamarka zapewnia cyrkulacja 3D. Procentowy poziom eksploatacji filtra wskazuje natomiast wskaźnik jego zużycia.

 

Najszybszą redukcję zabrudzeń zapewnia tryb turbo działający na najwyższych obrotach wentylatora. Najwygodniejszy dla użytkownika jest jednak niewątpliwie inteligentny tryb automatyczny, który sam dopasowuje prędkość działania do bieżących parametrów powietrza (te bada technologia AeraSense). Tryb delikatny lub tryb snu zapewniają cichą pracę, więc najlepsze będą do użytkowania w sypialniach, biurach i pokojach najmłodszych.

 

Oczyszczacz współpracujący ze wbudowanymi czujnikami wskazuje najważniejsze parametry powietrza – indeks alergenów (skala IAI) oraz stężenie PM2.5 (numeryczny poziom pyłów).

 

Urządzenie bez problemu łączy się z Wi-Fi, dając możliwość bezprzewodowego zarządzania z aplikacją Clean Home+. Z usługą Amazon Alexa można z kolei sterować oczyszczaczem za pomocą komend głosowych.

 

Philips AC2959/53 - inteligentny oczyszczacz powietrza
Philips AC2959/53

 

 

Zobacz również:

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zanieczyszczone powietrze w naszych domach i miejscach pracy może być przyczyną licznych dolegliwości zdrowotnych. Intensywny smog w okresie grzewczym, pylące wiosną i latem rośliny, a do tego jeszcze kurz, brzydkie zapachy, zarodniki pleśni i drobnoustroje sprawiają, że...

Czy wierzyć rankingom oczyszczaczy powietrza?

Rankingi najlepszych oczyszczaczy powietrza to artykuły, które bardzo często determinują nasze decyzje zakupowe. Czy słusznie? Czy dostępne w internecie rankingi opierają się na obiektywnych danych? Sprawdź całą prawdę o...

Oczyszczacze powietrza z czujnikiem PM2.5

Pył PM2.5 jest powszechnie uznawany za najgroźniejszy składnik smogu atmosferycznego, rokrocznie przyczyniający się do tysięcy zgonów oraz powstawania groźnych dla zdrowia chorób. Czym dokładnie jest, jakie są skutki jego oddziaływania na organizm oraz jak wybrać oczyszczacz...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.