Technologia HEPASilent™ to innowacyjna metoda stosowana w oczyszczaczach powietrza Blueair. Zapewnia bardzo precyzyjną filtrację, która eliminuje co najmniej 99,97% zanieczyszczeń o wielkości do 0,1 mikrometra. Bardzo cicha, wydajna i energooszczędna jest w stanie zagwarantować znacznie zdrowsze warunki oddechowe. Przebadana w kilku zakresach, daje wiele korzyści jednocześnie. Dowiedz się, czym cechuje się Technologia HEPASilent™ i jaki jest jej mechanizm działania.
Blueair HEPASilent™ to połączenie dwóch nowoczesnych technologii w jeden sprawny system filtracyjny. Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta cechuje się bardzo cichym działaniem umożliwiającym pracę w każdych warunkach. Nie tylko w ciągu dnia, ale także i w nocy. Dlatego też oczyszczacze powietrza Blueair doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie cisza jest szczególnie wymagana – np. w placówkach medycznych, przedszkolach, biurach i w pokojach najmłodszych domowników.
Jak wynika z deklaracji szwedzkiego producenta metoda ta, jest w stanie zredukować ilość niebezpiecznych substancji unoszących się w powietrzu aż o 99,97%! Tak wysoki wynik HEPASilent™ zawdzięcza podwójnej technologii opartej na mechanicznej i elektrostatycznej metodzie eliminacji toksycznych zanieczyszczeń.
Mechanizm działania HEPASilent™ jest naprawdę prosty. Brudne powietrze zasysane przez wlot urządzenia najpierw zostaje naładowane elektrostatycznie, a dopiero później osadza się na właściwym filtrze. Otoczone ładunkami elektrostatycznymi zanieczyszczenia przylegają do warstwy oczyszczającej niczym szpilki przyciągane przez magnez. Właśnie dlatego składający się z włókien polipropylenowych filtr może mieć mniejszą gęstość, a co za tym idzie niższą podatność na zatykanie. Co ważne, zwiększona przepuszczalność komponentu nie powoduje zmniejszenia jego wydajności. Wręcz przeciwnie – sprawia, że cała technologia zachowuje optymalną jakość, nawet w przypadku mocno obciążonych filtrów.
Chcąc porównać klasyczne działanie filtra HEPA z ultranowoczesnym HEPASilent™, należy wyjaśnić, czym w ogóle jest HEPA i jakie są jego najważniejsze cechy. Mianem HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) określa się wysoko skuteczny cząsteczkowy filtr powietrza, który dzięki swym właściwościom pochłaniającym stanowi podstawowe wyposażenie większości dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza.
Pierwotne filtry HEPA wykonywane były ze spiekanego szkła, jednak dziś wypierane są przez bardzo cienkie polipropylenowe arkusze. Ułożone w formie szczelnej harmonijki, zamknięte w sztywnej ramie przypominają nieco strukturę bibułki. Odpowiedzialne są za przechwytywanie z powietrza najdrobniejszych zanieczyszczeń.
Filtry HEPA występują w różnych klasach, które odznaczają się innym poziomem skuteczności w pochłanianiu zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrometra. Przykładowo jeden z najczęściej stosowanych w oczyszczaczach filtrów HEPA H13, wyróżnia się skutecznością na poziomie 99,95%. Oznacza to, że świetnie radzi sobie z pochłanianiem smogu i jego składowymi pyłami zawieszonymi PM2.5 i PM10 oraz bakteriami, wirusami, zarodnikami grzybów i pleśni.
I mimo że technologia HEPASilent™ wykazuje taką samą efektywność w redukcji szkodliwych cząsteczek, to przyciąga znacznie mniejsze zabrudzenia – wielkości zaledwie 0,1 mikrona, w tym również coraz częściej obecne w naszym otoczeniu cząsteczki mikroplastiku, a także ultradrobne pyły zawieszone, wirusy i bakterie.
Przeprowadzone przez producenta testy wykazały, że oczyszczacze HealthProtect redukują aż 99% zarazków unoszących się w pomieszczeniu. Dezaktywując wirusy i bakterie, zapobiegają ich rozmnażaniu i ponownemu przedostawaniu się do otoczenia.
Oczyszczacze wykorzystujące HEPASilent™ są nie tylko bardzo wydajne, ale także wysoce energooszczędne. Klienci używający urządzeń marki Blueair zgodnie potwierdzają, że koszty eksploatacji są bardzo przystępne. Jak deklaruje sam producent, sprzęty wykorzystujące tę technologię, zużywają mniej prądu niż zwykła żarówka (przy pracy w najniższym trybie), czego dowodem mogą być przyznane certyfikaty ENERGY STAR.
Obowiązkowo należy wspomnieć także o głośności pracy. Nie bez przyczyny technologia szwedzkiego wytwórcy ma w swej nazwie słowo Silent, co w dokładnym tłumaczeniu oznacza „cichy”. Wielu użytkowników stosujących oczyszczacze Blueair z filtrem HEPASilent™, stwierdziło, że poziom emitowanych dźwięków jest tak niski, że trudno jest odróżnić działający oczyszczacz od wyłączonego.
Na czym polega ten fenomen? Otóż zastosowane tu filtry o mniejszej gęstości powodują niższy opór powietrza wewnątrz urządzenia. Wentylator przetaczający przez warstwę oczyszczającą więcej aerozolu generuje jednocześnie niższe ciśnienie. Łatwiej przedostające się na drugą stronę filtra czyste powietrze, powoduje więc mniejszy hałas, a dzięki rzadszym filtrom wiatrak nie musi tak mocno pracować, więc urządzenie zużywa też mniej energii
Wysoka skuteczność w redukcji najmniejszych zanieczyszczeń sprawia, że HEPASilent™ polecana jest szczególnie alergikom i osobom zmagającym się z chorobami górnych dróg oddechowych, w tym astmatykom.
Dlaczego właśnie te grupy powinny najbardziej chronić się przed mikrozanieczyszczeniami? Ponieważ unoszące się w ogromnym stężeniu cząsteczki mikroplastiku, kurzu, pyłków, dymu papierosowego i zwierzęcej sierści mogą znacząco nasilać objawy uczulenia lub doprowadzić do ich wystąpienia. Niewidzialne gołym okiem substancje wpływają też na pojawienie się i rozwój astmy.
Toksyczne cząsteczki wypełniające pomieszczenia, w których przebywamy na co dzień, są wyjątkowo groźne dla dzieci. Ich niewykształcone w pełni układy immunologiczne są bardziej podatne na szkodliwe działanie niebezpiecznych aerozoli. Z racji tego, że mają one zmniejszoną pojemność płuc, oddychają częściej, wdychając jednocześnie więcej zanieczyszczeń.
Częste oddychanie skażonym powietrzem przez najmłodszych może prowadzić do upośledzenia ich niektórych funkcji rozwojowych. Poza problemami ze strony układu oddechowego mogą wystąpić także nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym. Występujące w smogu pyły zawieszone obniżają również ogólną odporność organizmu, więc zwiększa się zapadalność na infekcje i zapalenia.
Co gorsza, zabrudzone powietrze jest nadzwyczaj ubogie w tlen. To z kolei powoduje zmniejszenie koncentracji, złe samopoczucie i pogorszenie jakości snu. Nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również u dorosłych. Liczne badania wskazują, że smog oraz inne zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Mogą oddziaływać także na płodność oraz przebieg ciąży. Zanieczyszczenia powietrza to poza spalaniem tytoniu jeden z głównych czynników warunkujących występowanie raka płuc.
Prawidłowe działanie oczyszczaczy powietrza i wydajne usuwanie zanieczyszczeń zapewnia regularna wymiana filtrów. Wykonywana w odpowiednim czasie pozwala również na zachowanie odpowiedniej higieny wewnątrz urządzenia. Umożliwia sprawną pracę sprzętu w każdych, nawet najbardziej zanieczyszczonych pomieszczeniach. Żywotność warstw filtrujących zależna jest m.in. od ilości zabrudzeń, dobowego czasu eksploatacji i użytych trybów.
Filtry Blueair HEPASilent™ zastosowane w serii oczyszczaczy HealthProtect wymagają wymiany mniej więcej co 12 miesięcy. W środku filtra po raz pierwszy znalazł się chip RFID, który monitoruje stan filtra i informuje użytkownika o konieczności wymiany dopiero wtedy, gdy filtr faktycznie się zużyje – może być szybciej niż 12 miesięcy, a może i dłużej, w zależności od warunków, w jakich jest używany. Co ważne jednak komunikat o wymianie filtra nie będzie uzależniony od zaprogramowanego na sztywno czasu jego użytkowania, ale od stanu zużycia. Sama zmiana zajmuje nie więcej niż minutę i jest naprawdę bardzo łatwa. Wystarczy otworzyć pokrywę oczyszczacza, wyciągnąć zużyty filtr i zastąpić go nowym. Natomiast sam filtr wstępny można w wygodny sposób odkurzyć (seria HealthProtect) lub uprać (seria Blue).
Warto zaznaczyć, że składające się z włókien polipropylenowych HEPASilent ™ są bardzo ekologiczne. Odpowiednio zutylizowane, rozkładają się na dwutlenek węgla i wodę, chroniąc tym samym środowisko.