Zanieczyszczone powietrze w naszych domach i miejscach pracy może być przyczyną licznych dolegliwości zdrowotnych. Intensywny smog w okresie grzewczym, pylące wiosną i latem rośliny, a do tego jeszcze kurz, brzydkie zapachy, zarodniki pleśni i drobnoustroje sprawiają, że jakość powietrza w naszych domach jest bardzo niska. Czy oczyszczacz powietrza skutecznie poradzi sobie z takimi problemami? Sprawdź jak działa oczyszczacz powietrza, a także na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego modelu.
Zastanawiasz się, czy oczyszczacz powietrza jest Ci naprawdę potrzebny? Niestety jakość powietrza, którym oddychamy zarówno na otwartych przestrzeniach, jak i w naszych domach i zakładach pracy pozostawia wiele do życzenia.
Każdy z nas robi średnio 900 wdechów na godzinę. Wprowadzamy do płuc ok 7,5 litra powietrza na minutę, czyli ponad 10 000 litrów powietrza na dobę. Szkodliwe pyły zawarte w powietrzu zwiększają ryzyko zachorowalności i śmierci w wyniku chorób płuc, nowotworów i dolegliwości układu krążenia.
Pocieszeniem może być fakt, że większą część życia spędzamy w pomieszczeniach, gdzie możemy próbować kontrolować jakość powietrza. Pomimo to 30% domów w Polsce dotyka tzw. 'syndrom chorego budynku'. Oznacza to, że jakość powietrza w pomieszczeniach może być dużo gorsza niż na zewnątrz!
Niesprawna wentylacja, emisja szkodliwych substancji z nowych mebli lub wykorzystanie szkodliwych dla zdrowia materiałów budowlanych mogą wywoływać negatywne dla życia ludzkiego konsekwencje (omdlenia, problemy z oddychaniem, mdłości, bóle głowy).
Na szczęście przed większością z tych zanieczyszczeń może chronić oczyszczacz:
Oczyszczacze powietrza są więc dedykowane wszystkim osobom, które chcą zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny.
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze i usuwa z niego zanieczyszczenia. Jest to więc sprzęt, potrafiący zapewnić czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Zależnie od zastosowania możemy wyróżnić dwa typy oczyszczaczy powietrza:
Domowe |
Budowlane |
Przeznaczenie: Usuwanie zanieczyszczeń w mieszkaniach, domach, biurach, obiektach użyteczności publicznej. |
Przeznaczenie: Usuwanie zanieczyszczeń na placach budowy, na których wykonuje się prace wbijania, szlifowania, frezowania czy też usuwania tynku. |
Cechy charakterystyczne Modele renomowanych marek skutecznie radzą sobie z oczyszczeniem powietrza ze smogu, alergenów, brzydkich zapachów i roztoczy. Przodujący producenci dbają o cichą pracę tych urządzeń, tak abyśmy mogli z nich korzystać w czasie pracy oraz snu. Dodatkowe funkcjonalności urządzeń (jonizacja, nawilżanie) podwyższają komfort naszego życia. |
Cechy charakterystyczne Są wykorzystywane do odciągu i oczyszczania powietrza z substancji szkodliwych. Mogą być stosowane podczas prac związanych z usuwaniem azbestu. Służą też do punktowego odsysania pyłu. Są bardzo wydajne i przeznaczone do pracy na bardzo dużych powierzchniach. |
Wygląd Mają atrakcyjny wygląd i doskonale mogą wpasować się w pomieszczenia w naszych domach. |
Wygląd Mają wytrzymałą obudowę metalową, która pozwala na ich zastosowanie w trudnych warunkach roboczych. |
Cena Od kilkuset złotych |
Cena Od kilku tysięcy złotych |
Dzięki wbudowanemu wentylatorowi inicjowany jest wymuszony obieg powietrza i powietrze dostaje się do urządzenia. Tam następuje filtracja powietrza. W zależności od modelu powietrze może zostać także poddane nawilżeniu i jonizacji. Po usunięciu zanieczyszczeń powietrze zostaje wydmuchane do otoczenia. I choć sam schemat pracy urządzenia jest bardzo prosty, to jednak poszczególne modele bardzo różnią się pomiędzy sobą skutecznością względem poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń, ogólną wydajnością czy głośnością pracy.
Aby zapewnić maksymalną skuteczność i funkcjonalność, producenci stale rozwijają stosowane w nich technologie.
Zależnie od przeznaczenia możemy wyróżnić 4 główne typy oczyszczaczy powietrza (nie jest rzadkością, gdy dany model należy do wszystkich kategorii naraz):
Alergia to jedna z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych współczesnej cywilizacji. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na określony czynnik alergizujący wywołuje bardzo uciążliwe konsekwencje:
Leczenie alergii wziewnej niestety nie należy do najprostszych, a często jest po prostu niemożliwe lub nieskuteczne. W wielu przypadkach jedynym wyjściem jest całkowite ograniczenie kontaktu z czynnikami wywołującymi alergię. I dlatego właśnie oczyszczacz powietrza może rozwiązać Twój problem z alergią w domu czy w miejscu pracy.
Niestety 'nie wyleczy' nas z alergii, ale skutecznie usunie z pomieszczeń, w których przebywamy uczulające nas alergeny. Zastosowanie odpowiednich filtrów oczyszczających pozwoli na niemal całkowite usunięcie pyłków roślin, kurzu i bytujących w nim roztoczy, zarodników pleśni czy drobnoustrojów. Tego typu urządzenia ma w swojej ofercie Philips. Oczyszczacze tego producenta posiadają certyfikację ECARF oraz Polskiego Towarzystwa Antyalergologicznego.
Niezwykle skuteczną metodę dezaktywacji alergenów unoszących się w powietrzu wykorzystuje technologia Plasmacluster. Zastosowanie tego rozwiązania w oczyszczaczach powietrza Sharp sprawia, iż są to doskonałe urządzenia dla alergików.
Pozycja lidera Polski wśród krajów UE, którą otrzymaliśmy w wyniku najwyższego stężenia szkodliwego dla organizmu benzo(a)pirenu nie jest żadnym powodem do dumy.
Niestety oznacza to, że we wdychanym przez nas powietrzu znajdują się rakotwórcze substancje w ilościach przekraczających dopuszczalne normy niemal cały rok.
Przez nieszczelne okna, nawiewniki i kratki wentylacyjne, czy też w czasie wietrzenia smog w ogromnej ilości dostaje się także do naszych domów. Aby skutecznie usunąć smog z pomieszczeń, w których przebywamy, konieczne jest zastosowanie oczyszczaczy, najlepiej wyposażonych w filtr HEPA (klasa minimum E10) oraz filtr z węglem aktywnym.
Im wyższa klasa filtrów HEPA, tym czystsze powietrze. Filtry HEPA H13 pochłaniają minimum 99,97% najtrudniejszych do wychwycenia drobin 0,3μm, czyli niemal 100% pyłów PM2.5.
Najlepsze oczyszczacze bazują przede wszystkim z dwóch rodzajach filtracji:
W okresie grzewczym powietrze w naszych mieszkaniach bardzo często staje się suche. Co jest tego przyczyną? Zimne powietrze z zewnątrz może mieć dużą wilgotność względną. Jednak wilgotność bezwzględna (wyrażona w g wody/m³) może być bardzo niska. Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem temperatury maleje 'pojemność' powietrza na parę wodną. Przez to zjawisko dochodzi do skraplania się wody na zimnych powierzchniach, co wykorzystywane jest w osuszaczach kondensacyjnych. Takie zimne powietrze, gdy dostaje się do ciepłego pomieszczenia, ogrzewa się i jego wilgotność względna maleje.
Suche powietrze w mieszkaniu wywołuje:
Dlatego też wiele oczyszczaczy powietrza zostało wzbogaconych o funkcję nawilżania ewaporacyjnego. Warto w tym momencie wspomnieć, że nawilżacze powietrza dzielą się na:
Jako ciekawostkę warto nadmienić, że o optymalny poziom nawilżenia skóry może zadbać technologia jonizacji Plasmacluster. Jony te wytwarzają cienką warstwę wody na powierzchni skóry, chroniąc ją przed wysychaniem. Tu poznasz rekomendowane oczyszczacze powietrza z nawilżaczem.
Jonizacja – Technologia zapożyczona z natury.
ok. 500 jonów dodatnich oraz ~ 0 jonów ujemnych
/ 1 cm³
|
4100 - 4300 jonów dodatnich oraz 4100 - 4200 jonów ujemnych
/ 1 cm³
|
Zawartość jonów zależnie od miejsca
Urządzenia elektryczne, które są w naszym otoczeniu, wytwarzają aerojony dodatnie. Ich dominacja w powietrzu neutralizuje jony ujemne, przez co praktycznie zanikają. Brak równowagi jonowej w powietrzu wzmaga namnażanie się mikroorganizmów. Dlatego tak ważna jest jonizacja powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Uniwersyteckie laboratoria badawcze wykazały, że technologia Plasmacluster pozwala na wytworzenie jonów, które neutralizują wirusy (w tym grypy), powstrzymują rozmnażanie się roztoczy i rozwój grzybów. Do uczelni, które potwierdziły skuteczność tej technologii, należy m.in. Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Tokijski.
Zalety optymalnej jonizacji powietrza:
Tu dowiesz się więcej o jonizacji i poznasz rekomendowane modele oczyszczaczy powietrza z jonizatorem.
Niemal każdy producent oczyszczaczy wprowadza swoje własne określenia i rodzaje filtrów. To sprawia, że na rynku dostępna jest ogromna ich ilość.
Filtr wstępny |
Filtry HEPA |
Filtr węglowy |
zatrzymują większe cząsteczki pyłków w początkowym etapie filtracji np. sierść zwierząt, kurz. Filtr wstępny wykonany jest z reguły z gęstej siatki z tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie podlega zużyciu (wystarczy go co 1-2 tygodnie odkurzyć/umyć). |
to właśnie filtry HEPA umożliwiają usunięcie najbardziej szkodliwych dla zdrowia pyłów PM 2.5. Na rynku dostępne są następujące klasy filtrów: E10, E11, E12 i H13. Im wyższa klasa, tym większa skuteczność w pochłanianiu najmniejszych i zarazem najbardziej szkodliwych pyłów. Filtry HEPA E13 zatrzymują nawet do 99,97% cząsteczek 0,3 mikrometra (dobrze radzą sobie także z mniejszymi pyłkami). |
pochłania brzydkie zapachy (także dym tytoniowy) oraz lotne związki organiczne. Dzięki rozbudowanej mikrostrukturze filtr jest bardzo wydajny. 1 gram węgla aktywnego posiada do 1500 m² powierzchni aktywnej. |
Filtr wodny |
Jonizator anionowy |
Zimny filtr katalizujący |
To z reguły tak naprawdę mata ewaporacyjna, która umożliwia parowanie wody i nawilżanie powietrza. Gromadzi też sole i osady pozostałe po odparowaniu wody, dlatego z reguły nazywana jest filtrem. |
dzięki wysoce skutecznej technologii jonowej taki filtr jest w stanie wybijać z powietrza nawet najmniejsze cząsteczki o wielkości poniżej 0,01 mikrona. Jednak oczyszczacze oparte wyłącznie o jonizator są z reguły niezbyt skuteczne, nie pochłaniają zanieczyszczeń mechanicznych, tylko powodują ich opadanie na ziemię. Są zupełnie nieskuteczne względem lotnych związków organicznych.
|
katalizuje szkodliwe związki takie jak: formaldehyd, benzen i lotne związki organiczne (VOC). Reakcja rozkładu tych substancji nie wymaga dostarczania energii przez lampę UV. |
Lampa UV |
Filtr tkaninowy z włóknami węglowymi |
Filtr fotokatalityczny |
Jej głównym zadaniem jest wyjaławianie powietrza. Lampa UV emituje fale, które uszkadzają jądra komórkowe mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu. Jej zastosowanie w oczyszczaczach z filtrem HEPA E12 i H13 jest jednak zupełnie niepotrzebne, gdyż te wychwytują niemal 100% zanieczyszczeń mechanicznych, nawet tak małych jak wirusy. Ponadto badania naukowe kwestionują jej skuteczność w oczyszczaczach powietrza (zbyt krótkie oddziaływanie promieniowania UV).
|
filtr wychwytuje m.in. szkodliwe lotne związki organiczne. Działanie takie same jak filtr węglowy. |
jego zadaniem jest likwidacja gazów chemicznych, głównie formaldehydu, amoniaku i benzenu. Niektóre typy filtrów mają zdolność do samooczyszczania. Filtr składa się z lampy UV i maty nasączonej tlenkiem tytanu (katalizator reakcji). |
Filtr hybrydowy |
Filtr z wkładami do aromaterapii |
Filtr elektrostatyczny |
połączenie węgla aktywnego i filtru HEPA. Czyści powietrze z drobnych pyłków i usuwa bakterie, wirusy, brzydkie zapachy.
|
jego zadaniem jest wstępne oczyszczenie powietrza z większych zanieczyszczeń i zapewnienie przyjemnego zapachu w pomieszczeniu. |
usuwa nawet niewielkie pyłki (0,25 mikrona). Likwiduje kurz, pleśnie, alergeny i inne zanieczyszczenia mechaniczne. |
Filtr nietkany
|
Filtr antyalergiczny |
Filtr tkaninowy |
ma działanie antypleśniowe i antybakteryjne. Jego zadaniem jest usunięcie drobin, które mogą wywoływać alergie np. pyłki kwiatowe, drobnoustroje czy pleśń.
|
jego zadaniem jest pochłanianie alergenów takich jak roztocza, zarazki, bakterie. Zwykle jest on złożony z materiału nasączonego substancjami enzymatycznymi, które neutralizują alergeny |
przeznaczony jest do wyłapywania dużych pyłków - większych niż 10 mikrometrów. Często stosowany jest w odkurzaczach |
Paradoksalnie duża liczba filtrów wcale nie musi przekładać się na skuteczniejszą filtrację powietrza. Każdy z oczyszczaczy ma ograniczoną wydajność, która sprawia, że w ciągu minuty jest w stanie przefiltrować tylko określoną ilość powietrza.
Na rynku dostępne są oczyszczacze wyposażone nawet w 7 czy 8 filtrów. To jednak nie ilość filtrów wpływa na wydajność oczyszczacza. Wydajność urządzenia określa wskaźnik czystości dostarczanego powietrza (CADR). Działanie poszczególnych filtrów może się dublować i nie poprawia znacząco wskaźnika CADR.
Z drugiej strony musimy pamiętać, że każdy filtr w oczyszczaczu musi być regularnie wymieniany, zgodnie z zaleceniami producenta. To oznacza, że będziemy musieli ponosić wyższe koszty eksploatacji, które nie przełożą się na większą jakość urządzenia.
Jakie filtry powinien posiadać dobry oczyszczacz?
Jeżeli chcesz, aby Twój oczyszczasz zapewnił czyste i zdrowe powietrze, powinien optymalnie zawierać:
Dodatkowo, jeżeli oczyszczacz posiada także funkcje nawilżacza i jonizatora (co jest bardzo dobrym rozwiązaniem) może być wyposażony w:
Tak naprawdę te filtry w zupełności wystarczą, abyś nie musiał więcej przejmować się problemem smogu, uczulających pyłków czy suchego powietrza.
Z pewnością nie jest to najważniejsze kryterium wyboru, jednakże znacząco wpływa na komfort korzystania z urządzenia. Bywa, że wymiana filtrów lub ich konserwacja wymaga dość dużego wysiłku. Dlatego też warto dopytać sprzedawcę o tę kwestię.
Na rynku jest dostępnych wiele modelów oczyszczaczy, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, ceną, przeznaczeniem oraz skutecznością działania. Zanim zdecydujemy o zakupie oczyszczacza, zastanówmy się, która jego funkcja jest dla nas najważniejsza.
Parametry oczyszczaczy powietrza, które decydują o ich jakości i efektywności:
Zdolność do usuwania drobnych zanieczyszczeń |
Przepływ powietrza |
Głośność |
Aby skutecznie oczyścić powietrze z niebezpiecznego smogu powinniśmy wybierać model, który usuwa drobny pył PM2,5 (0 μm - 0,3 μm). Optymalnym rozwiązaniem jest wybór oczyszczacza, który wykorzystuje filtry HEPA. |
Należy uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie. Przepływ powietrza powinien być min. 3 razy większy od objętości oczyszczanego pomieszczenia w m³/h.
Przykład: Dla pomieszczenia o pow. 10 m2 i wys. 2,5 m (łączna objętość 10 × 2,5 = 25) potrzebujemy oczyszczacza o wydajności min. 3 × 25 = 75 m³/h.
|
Jeżeli chcemy, aby oczyszczacz pracował w czasie snu, jego głośność w tym trybie nie powinna przekraczać 35 dB, jeśli mamy uszy minimum 2 metry od niego. |
Pobór mocy |
Liczba trybów |
Retencja |
Im niższy pobór, tym niższe koszty eksploatacji. W trybie normalnym pobór kształtuje się na poziomie ok. 15 - 30 W.
|
Warto wybrać urządzenia, które pracują w trybie nocnym i dziennym. |
Oznacza poziom usuwania zanieczyszczeń powietrza. Filtr H13 usuwa około 99.97% zanieczyszczeń mechanicznych. |
Waga |
Wymiary |
Automatyzacja i czujniki |
Jeżeli będziemy często przenosić urządzenie, to waga może mieć znaczenie. Wiele modeli wyposażonych jest w kółka, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe przestawienie oczyszczacza. |
Oczyszczacze do dużych powierzchni mogą osiągać spore wymiary. Dlatego zanim zakupimy oczyszczacz sprawdźmy czy będziemy mogli z niego korzystać w każdym docelowym pomieszczeniu. |
Najnowsze modele wyposażone są w czujniki zapachów i pyłów, czujniki wilgotności i temperatury powietrza. Posiadają też programatory czasowe i tryby automatyczne. Dzięki temu nie musimy kontrolować jakości powietrza w naszym domu - oczyszczacz zrobi to za nas. |
To zdecydowanie jedno z najczęściej pojawiających się pytań od osób, które planują zakup oczyszczacza. Tutaj obowiązuje prosta zasada:
Jeden oczyszczacz w jednym pomieszczeniu.
Oczyszczacz filtruje powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. W parametrach technicznych każdego modelu powinna znajdować się informacja do jakiego pomieszczenia jest on dedykowany. Oznacza to, że jeżeli dany model zalecany jest do powierzchni 30 m² (np. Sharp UA-HG40E-L) to oznacza, że oczyści jedną przestrzeń o takim metrażu, przykładowo może to być:
Aby powietrze zostało przefiltrowane, musi się swobodnie dostać do oczyszczacza. W domach zwykle nie ma swobodnego przepływu powietrza między pomieszczeniami, drzwi stanowią niewielki ułamek powierzchni ścian. Tym samym jakość filtracji w pomieszczeniach bez oczyszczacza może nie być dla nas satysfakcjonująca.
Czy to oznacza, że do każdego pomieszczenia należy kupić osobny oczyszczacz?
NIE. Niektóre modele oczyszczaczy posiadają tryb intensywnego usuwania zanieczyszczeń. Dzięki temu, możemy swobodnie przenosić urządzenie pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, np. w ciągu dnia korzystamy z urządzenia w salonie, przed pójściem spać włączamy szybki tryb oczyszczania w sypialni, a w nocy przełączamy na tryb cichy.
Jeżeli jednak posiadamy duże mieszkanie lub piętrowy dom i korzystamy regularnie z kilku pomieszczeń, które nie stanowią otwartej przestrzeni, wówczas warto rozważyć zakup dodatkowego oczyszczacza. Dodatkowy oczyszczacz może być wskazany w okresie wysokiego stężenia smogu, jeżeli chcemy zapewnić czyste powietrze w swojej sypialni i pokoju dziecięcym.
Ile sypialń, tyle oczyszczaczy.
Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie takiej ilości oczyszczaczy, ile jest wykorzystywanych sypialń. Jeśli w przykładowym domu w nocy domownicy śpią w trzech różnych pomieszczeniach, najlepiej kupić 3 oczyszczacze. Dlaczego? Wyżej już zostało to częściowo wyjaśnione. Powietrze stale wnika przez szczeliny okienne czy otwory wentylacyjne, w ciągu 1 godziny od wyniesienia oczyszczacza powietrze może być ponownie poważnie zanieczyszczone (wentylację projektuje się tak, by pełna wymiana powietrza w pomieszczeniu następowała co jedną godzinę).
Decydując się na zakup oczyszczacza pamiętajmy, że cena zakupu nie jest jedynym kosztem, który poniesiemy. W zależności od wybranego modelu koszty mogą bardzo różnić się między sobą. Dlatego też zwróćmy uwagę na takie parametry, jak:
Drobne wydatki mogą w skali roku urosnąć do kwot rzędu kilkuset złotych. Dlatego warto zadać sobie pytania, czy wszystkie dodatkowe funkcjonalności są nam niezbędnie potrzebne. Często okazuje się, że droższy oczyszczacz renomowanej marki o doskonałych parametrach wydajnościowych, przy uwzględnieniu kosztów eksploatacji jest tańszym i nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem.