22 602 20 80

Pn-Pt 9-17

Ile energii zużywa oczyszczacz powietrza?

Obawa przed wysokimi kosztami za energię elektryczną może być powodem rezygnacji z zakupu oczyszczacza. Najczęściej jednak informacje o dużym zużyciu prądu to mity, które łatwo obalić, dokonując realnej analizy kosztów i oceny parametrów pracy konkretnych urządzeń. Codzienne używanie oczyszczaczy powietrza nie musi być drogie. Wręcz przeciwnie – w przypadku niektórych modeli może Cię czekać naprawdę pozytywne zaskoczenie. Sprawdź porównanie najbardziej energooszczędnych modeli.

 

Dlaczego powinniśmy oszczędzać prąd? Rachunki to nie jedyny powód 

W związku z coraz wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza i rosnącą świadomością społeczeństwa, w mediach nie ma już dnia bez wspominania o potrzebie redukcji zużycia energii elektrycznej. Propozycja zmiany nawyków w korzystaniu z urządzeń elektrycznych podyktowana jest głównie zmianami klimatycznymi, rosnącą emisją dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych dla atmosfery.  

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wykorzystywana przez nas energia nie bierze się z powietrza (a przynajmniej nie na taką skalę, jakiej potrzebujemy). W Polsce zdecydowana większość energii elektrycznej wciąż produkowana jest z paliw stałych, głównie węgla. Niestety jego ilość w skorupie ziemskiej jest ograniczona i w niedalekiej przyszłości złoża ulegną wyczerpaniu.  

 

Dlatego inwestujemy coraz więcej w alternatywne i odnawialne źródła energii. Ponosimy wysokie koszty badań i udoskonalania nowych technologii produkcji energii. Prowadzone kampanie społeczne mają zachęcić nas do oszczędnego wykorzystania prądu. Kupujemy energooszczędne żarówki i sprzęty RTV, próbujemy wypracować nawyk gaszenia światła po wyjściu z pomieszczeń i odchodzimy od sposobów ogrzewania, wykorzystujących wspomniane paliwa. Wszystko to pozwala nam także na zaoszczędzenie pieniędzy, które możemy wydać na przyjemniejsze cele niż rachunki za prąd.

 

Ekologiczne zużycie prądu
Energooszczędne rozwiązania w domu - to się opłaca!

 

Wysokie koszty energii oczyszczacza? To mit  

Negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasz organizm staramy się zminimalizować za pomocą urządzeń elektrycznych. Ktoś mógłby w tym miejscu stwierdzić, że tym sposobem zataczamy błędne koło, które prowadzi do jeszcze większego zużycia energii.

 

I to jest mit. Rozpowszechniany głównie na podstawie nieznajomości rzeczywistego zużycia energii przez oczyszczacze i wspomniany wyżej tok rozumowania. Jak się okazuje – i co postaramy się udowodnić na przykładzie konkretnych modeli – nowoczesne oczyszczacze powietrza ograniczają ilość wykorzystywanego prądu do całkowitego minimum, niezbędnego do utrzymania możliwie jak najwyższej wydajności i funkcjonalności. Wielu producentom zdecydowanie udało się osiągnąć złoty środek w tej dziedzinie.  

 

Stosowane przez producentów wydajne filtry i coraz bardziej inteligentne systemy, dobierające optymalny tryb pracy do poziomu zanieczyszczeń, skutecznie pozwalają obniżyć wykorzystywaną moc do zaledwie 4 W. Niewiele większym poborem charakteryzują się modele, wyposażone w dodatkowe funkcje nawilżacza. Nowoczesne oczyszczacze powietrza pozwalają wręcz zapomnieć o kosztach swojej pracy. To jest naprawdę ich ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, do których poprawy zostały stworzone. 

 

Energooszczędne oczyszczacze powietrza - polecane modele 

Urządzenia, które przedstawiamy poniżej, zostały wyłonione na podstawie bardzo dobrych wyników czterech parametrów: oferowanych funkcjonalnościwydajności, ceny i oczywiście energooszczędności.  

 

kalkulacja kosztów zużycia prądu przez oczyszczacz powietrza
Ile prądu zużywają oczyszczacze renomowanych producentów? Sprawdź kalkulacje

 

Do obliczeń przyjęliśmy najbardziej typowe warunki pracy oczyszczacza. Założyliśmy, że każde z urządzeń będzie pracowało 8 godzin dziennie przez cały rok. Cenę energii elektrycznej uśredniliśmy - na podstawie danych udostępnianych przez dystrybutorów energii – do 0,60 gr za 1 kWh. Przy każdym modelu znajdują się koszty jego pracy przy najmniejszej, największej i średniej prędkości. Ta ostatnia obliczana jest na podstawie pracy w trybie automatycznym, wykorzystującym - w zależności od stopnia zanieczyszczenia oczyszczenia – wszystkie oferowane prędkości.  

 

 

Sharp KC-A40EUB  

Na początek najmniejszy model z jednej z najpopularniejszych serii oczyszczaczy Sharp KC-A. Budżetowy model do małych pomieszczeń o powierzchni do 26m2. Dobry, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że został wyposażony także w funkcję nawilżania ewaporacyjnego i jonizację Plasmacluster. Dodatkowo jest wydajny i naprawdę bardzo cichy.  

 

Sharp KC-A40EUB
Sharp KC-A40EUB

 

W modelu Sharp KC-A40EUB zastosowano pięciostopniową filtrację powietrza. Mamy tu więc filtr wstępny, zatrzymujący większe zanieczyszczenia, pokroju sierści, włosów czy kurzu, filtr węglowy, chroniący przed nieprzyjemnymi zapachami i szkodliwymi gazami, HEPA H13, usuwający wirusy, bakterie, alergeny i zarodniki grzybów z dokładnością do 99,75% i filtr oczyszczacza, pełniący jednocześnie funkcję maty ewaporacyjnej, umożliwiającej nawilżanie powietrza. Całość dopełnia jonizator Plasmacluster High Density 7000, generujący jony ujemne, pozwalający osiągnąć powietrze czyste w blisko 100%.  

 

Ile prądu zużywa Sharp KC-A40EUB?

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy klasycznej - 4, 15 i 25 W i trzy z opcją nawilżania, z mocą 6.8, 13 lub 18 W. Trzy zaawansowane czujniki umożliwiają całkowitą automatyzację pracy urządzenia, dopasowującą prędkość do stanu powietrza. Gdybyśmy korzystali z urządzenia tylko przy najsłabszym trybie, w rok wykorzystalibyśmy jedynie 11,68 kWh, co przełożyłoby się na koszt zaledwie ok. 7 zł rocznie (!). Przy 25 watach urządzenie zużyłoby zaś 219 kWh energii, kosztując 131,50 zł. Za średnie zużycie w trybie oczyszczania, wynoszące ok. 42,81 kWh, powinniśmy zapłacić ok. 25,68 zł, a z nawilżaczem – 22,60 zł za 37,67 kWh.  

 

 

zużycie energii - kalkulacja

Oczyszczanie powierzchni do 26 m2

Zakładając, że oczyszczacz pracowałby przez całą dobę przy średniej prędkości wentylatora (15 W), miesięcznie za prąd zapłacilibyśmy 7 zł – taki koszt nie powinien nadwyrężyć żadnego portfela.  

 

 

Coway Storm  

Tani i solidny oczyszczacz od koreańskiego producenta Coway, znanego z niespotykanego podejścia do jakości, innowacyjności i energooszczędności. Przepływ powietrza na poziomie 492 m3/h sprawia, że Storm będzie stanowił idealne rozwiązanie do pomieszczeń o powierzchni do 70m2.  

 

Coway Storm
Coway Storm

 

W przypadku tego modelu otrzymujemy zestaw czterech filtrów. Klasyczny filtr wstępnywęglowy oraz HEPA E12, wykazujący się skutecznością na poziomie 99,5%. Nowość w porównaniu do innych modeli stanowi tzw. filtr drobnego pyłu, wyłapujący cząstki, których nie zatrzymał filtr wstępny. Jego obecność zdecydowanie zwiększa żywotność filtra HEPA i węglowego, które mogłyby ulec zapchaniu w przypadku kontaktu z większymi drobinami.

 

Coway Storm został wyposażony w system dynamicznej dystrybucji powietrza, obejmujący cztery tryby: 

  • obieg standardowy - nadający się do usuwania drobnego, niewidocznego pyłu, 
  • obieg intensywnej cyrkulacji - przeznaczony szczególnie do pracy w dużych pomieszczeniach, 
  • obieg bardzo mocny - przeznaczony do pracy w warunkach szczególnie zwiększonego poziomu zanieczyszczenia, 
  • obieg zróżnicowany - polecany do szybkiego oczyszczania powietrza w pobliżu urządzenia. 

 

Ile prądu zużywa Coway Storm?

Specjalny tryb pracy automatycznej steruje pracą oczyszczacza na podstawie inteligentnych czujników, dopasowując moc względem zanieczyszczenia powietrza i warunków oświetleniowych. W przypadku pracy w najsłabszym trybie, pobierającym moc 5 W, roczne zużycie plasowałoby się w okolicach 14,60 kWh, co przekłada się na koszt w wysokości 8,76 zł. Biorąc pod uwagę średnie zużycie przez cały zakres mocy (5-65 W), rocznie oczyszczacz zużywałby 102,20 kWh, co stanowi równowartość ok. 61,30 zł.  

 

 

zużycie energii - kalkulacja

Oczyszczanie powierzchni do 70 m2

Przy włączonym trybie na połowie mocy (czyli ok. 30 W) i 24 godz. pracy dziennie, nasz miesięczny rachunek za prąd wyniesie ok. 14 zł. Funkcjonalność, liczba trybów pracy i skuteczność oczyszczania rekompensują jednak ten koszt z nawiązką.  

 

 

Sharp FP-J80EUW  

Sharp FP-J80EWU przeznaczony do pomieszczeń do 62 m2, będzie stanowił doskonały wybór nie tylko dla fanów oszczędności energii, ale także tych, którym zależy na możliwie jak najcichszej pracy urządzenia. To zdecydowanie najlepiej prezentujący się pod względem tego parametru oczyszczacz w zestawieniu, generujący hałas o głośności w zakresie ledwie 15-47 dB. Czyni to z FP-J80EUW rozwiązanie wprost idealne do zastosowania w pokoikach dziecięcych i sypialniach.  

 

Sharp FP-J80EUW
Sharp FP-J80EUW

 

System filtracji, dostarczony przez japońskiego producenta, tworzy filtr wstępny, węglowy, HEPA klasy H13 i najnowszy jonizator HD Plasmacluster, generujący aż 25 000 jonów na cm3 (w porównaniu do 7000/m3 w HD 7000). Taki zestaw wystarcza w zupełności, by zapewnić filtrację osiągającą blisko 100%. Oczyszczacz ten wytwarza w powietrzu unikalny przepływ powietrza, łączący w sobie silny nadmuch z wydmuchem pod kątem 20o. Umożliwia to skuteczne zbieranie kurzu z podłogi i innych, trudno dostępnych powierzchni.  

 

Ile prądu zużywa Sharp FP-J80EUW?

Urządzenie wyposażone jest w 5 czujników – gazów, pyłów, światła, temperatury i wilgotności – na bieżąco monitorujących jakość powietrza i gwarantujących automatyczną pracę oczyszczacza. W tym trybie urządzenie będzie przełączać się między zakresem trzech mocy – 4, 28 i 48 W. Hipotetyczna roczna praca w najsłabszym z nich wygenerowałaby zużycie, wynoszące 11,68 kWh, kosztujące jedyne 7 zł. Uśredniając wynik dla wszystkich trzech mocy, FP-J80EUW zużyje w ciągu ok. 77,7 kWh energii, co przełoży się na koszty w wysokości 46,60 zł. Należy pamiętać, że są to szacunki hipotetyczne – urządzenie zaprogramowane jest w taki sposób, by zminimalizować zapotrzebowanie na energię do minimum.  

 

 

zużycie energii - kalkulacja

Oczyszczanie powierzchni do 62 m2

Ile wyniesie miesięczny koszt całodobowej pracy? W trybie automatycznym w okolicach 11-13 zł. Niewiele, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę obecność jonizatora i wielkość powierzchni, którą jest w stanie obsłużyć oczyszczacz.

 

 

Ideal AP 60 Pro  

Niemiecka jakość i dbałość o koszty. Tak w skrócie możemy scharakteryzować rekomendowany model oczyszczacza. Ideal AP 60 Pro sprawdzi się w pomieszczeniach o pojemności aż do 80 m2, wymagających jednocześnie niskiego poziomu emitowanego hałasu (17-57 dB).  

 

Ideal AP 60 Pro
IDEAL AP 60 Pro

 

To także jedno z najlepszych pod względem zachowania czystości powietrza urządzeń na rynku. Model ten otrzymał certyfikat Institut Schwarzkopf, który zaświadcza, że może być on stosowany nawet w pomieszczeniach medycznych.  

 

Rdzeń AP 60 Pro stanowi filtr 360o, wyposażony dodatkowo w specjalny chip, umożliwiający kontrolę stanu jego zużycia. W skład konstrukcji wchodzą: 

  • filtr wstępny, zatrzymujący zanieczyszczenia o większej średnicy, takie jak włosy, kurz, okruchy czy sierść zwierząt; 
  • pięciowarstwowy filtr HEPA H14, wyprodukowany przez firmę Fredenberg, światowego lidera branży. Jest jednym z najlepszych filtrów HEPA dostępnych na rynku konsumenckim, odznaczający się skutecznością wynoszącą co najmniej 99,97%. Neutralizuje takie zanieczyszczenia jak m.in. bakterie, wirusy, alergeny, zarodniki grzybów i pyły PM2,5 i PM10, stanowiące główne – i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia – składniki smogu; 
  • filtr węglowy – usuwający nieprzyjemne zapachy (w tym dym tytoniowy) oraz niebezpieczne związki lotne, takie jak benzoapiren czy formaldehyd. Inżynierowie Ideal postanowili zastosować konstrukcję zawierającą aż 670 g węgla aktywnego, którego powierzchnia osiąga 1 340 000 m2.  

 

Za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej Ideal Air Pro otrzymujemy zaś możliwość ręcznego sterowania pracą oczyszczacza z dowolnego miejsca. Przy jej pomocy możemy m.in. zdalne włączać lub wyłączać urządzenie, kontrolować siłę nadmuchu wentylatora, sprawdzać poziom jakości powietrza i poziom zużycia filtrów, uruchamiać blokadę rodzicielską i regulować tryb pracy.

 

Ile prądu zużywa IDEAL AP 60 Pro?

Urządzenie oferuje 5 poziomów prędkości wentylatora, determinujących moc oczyszczania i głośność pracy. W przypadku najmniejszej z nich, oczyszczacz będzie pracował z mocą 6 W i głośnością 16,5 dB. Przez rok pracy AP 60 Pro zużyje wtedy zaledwie 17,52 kWh, co będzie nas kosztować ok. 10,51 zł. Przy pracy przy z największą dostępną mocą, urządzenie zużyłoby zaś 262,80 kWh, za co przyszłoby nam zapłacić w skali rocznej 157,68 zł. Korzystając z trybu automatycznego przy średniej jakości powietrza, oczyszczacz nie powinien wykorzystać zaś więcej niż 76 kWh, co przekłada się na koszt w wysokości ok. 45,60 zł.

 

zużycie energii - kalkulacja

Oczyszczanie powierzchni do 80 m2

Miesiąc nieprzerwanej pracy oczyszczacza IDEAL AP 60 Pro przy mocy 23 W nie powinien wynieść nas więcej niż 11 zł. Możemy więc korzystać z oczyszczacza bez obawy o wysokie rachunki za prąd!

 

 

Oczyszczacz IDEAL AP-60 PRO w salonie
Oczyszczacze IDEAL AP 60 PRO są energooszczędne i doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz

 

Oszczędne oczyszczacze powietrza – to możliwe!

Powyższe wyliczenia zostały przygotowane dla 24-godzinnej pracy oczyszczacza. Realnie jednak urządzenia te pracują zdecydowanie krócej. Na szczęście bywają jeszcze okresy, kiedy poziom smogu jest niski. Do tego dochodzą dni, kiedy nie ma nas w domu z powodu różnego rodzaju wyjazdów. Dlatego realny koszt energii elektrycznej najczęściej jest niższy, niż ten wskazany w powyższych kalkulacjach.

 

Jak się więc okazuje, troska o dobrą jakość powietrza, przekładająca się na nasze zdrowie i samopoczucie, nie musi kosztować wiele. Nowoczesne modele oczyszczaczy, wyposażone w zaawansowane systemy sterowania i wysoce wydajne filtry, pozwalają spać spokojnie, jeśli chodzi o rachunki za prąd i negatywny wpływ na środowisko.

 

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.