22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

Wszechobecny śmiercionośny smog, toksyczne spaliny samochodowe, alergizujące roztocza kurzu domowego i pyłki roślin, chorobotwórcze bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśń – to najczęściej spotykane zanieczyszczenia w naszych domach i biurach. Niewidzialne dla ludzkiego oka, niewielkich rozmiarów substancje są niezwykle groźne dla naszego zdrowia i życia. Jedną z najbardziej skutecznych broni na zanieczyszczenia tego typu są filtry HEPA stosowane m.in. w oczyszczaczach powietrza.

 

Specjalnie skomponowane warstwy HEPA mogą usunąć najdrobniejsze zabrudzenia w bardzo krótkim czasie. Chętnie wykorzystywane przez producentów sprzętu AGD, wyznaczają standardy w oczyszczaniu powietrza. Jak działa ten filtr i z czego jest zbudowany? Co oznacza jego klasa i jak wpływa na skuteczność usuwania zanieczyszczeń? Który oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA jest wart polecenia i dlaczego? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Co to jest HEPA?

Wraz ze wzrostem świadomości niebezpieczeństw płynących z oddychania zabrudzonym powietrzem, oczyszczacze stają się coraz częściej wybieranym sprzętem codziennego użytku. Wyposażone w odpowiednie filtry, potrafią zredukować szkodliwe cząsteczki w zaledwie kilkanaście minut.

 

HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) to wysokogatunkowy, cząsteczkowy filtr powietrza przypominający w swej budowie złożoną harmonijkę. Produkowany niegdyś wyłącznie ze spiekanego szkła, stworzony został na potrzeby projektu Manhattan – amerykańskiego programu budowy bomby atomowej. Dziś filtr HEPA wykonywany jest głównie z polipropylenu i stosowany bardzo często w sprzętach poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach, tj. oczyszczaczach, odkurzaczach, systemach wentylacyjnych oraz chłodzących.

Znane ze swych znakomitych właściwości absorpcyjnych warstwy, określane mianem HEPA, wykorzystywane są zarówno przez prywatnych użytkowników, jak i placówki medyczne (szczególnie na salach operacyjnych), laboratoria, hale przemysłowe, schrony wojskowe, przemysł spożywczy, farmaceutyczny i elektroniczny. Krótko mówiąc, odnajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie sterylna czystość powietrza jest kwestią priorytetową.

 

Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr HEPA?

Filtr HEPA zatrzymuje w swej strukturze najdrobniejsze zanieczyszczenia, również te, których nie sposób dostrzec ludzkim okiem. Dzięki swym właściwościom przechwytuje wszelkie cząstki stałe, w tym:

 • bakterie,
 • pyły zawieszone,
 • roztocza kurzu domowego,
 • sierść zwierząt,
 • pleśń,
 • pyłki roślin.

Teoretycznie najmniejsze spośród wymienionych są bakterie. Przyjmują z zasady typowy rozmiar 0,35-10 µm. Nieco większe i zarazem jedne z najbardziej niebezpiecznych są pyły zawieszone. Występują głównie w 2 rodzajach, klasyfikuje się je jako PM2.5 i PM10. Pierwsze osiągają rozmiar do 2,5 µm, dzięki czemu przenikają bezpośrednio do krwi, stanowiąc realne zagrożenie dla organizmu. Drugie o wielkości 2,5-10 µm mogą być filtrowane przez ludzki układ oddechowy, jednak wciąż stanowią źródło wielu chorób, również tych cywilizacyjnych. Uczulająca sierść zwierząt (0,5-100 µm) to kolejne z zanieczyszczeń przechwytywanych przez filtry HEPA. Pleśń (2-20 µm) wywołana między innymi przez nadmierny poziom wilgoci także stanowi zagrożenie dla układu oddechowego. Podobnie jak pyłki roślin (5-100 µm), będące jednym z głównych źródeł dolegliwości alergicznych.

 

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza
Filtr HEPA stosowany w oczyszczaczach powietrza

 

Klasa filtra - co oznacza?

Mianem filtra HEPA określa się te warstwy oczyszczające, które spełniają określone kryteria. Badane pod względem umiejętności zatrzymywania szkodliwych substancji w konkretnych warunkach, wykazując swoje właściwości pochłaniające, klasyfikują się do danego typu „szczelności”.  

 

Wymagania, jakie musi spełniać filtr, by mógł znaleźć się w danej kategorii, określa norma PN-EN 1822- 1:2009. Obecnie, na podstawie podziału z 2010 roku, filtry HEPA można rozdzielić na:

 • HEPA H13,
 • HEPA H14.

Skuteczność tego typu komponentów wynosi odpowiednio, co najmniej 99,95% (H13) i 99,995% (H14).

 

Poza HEPA w oczyszczaczach powietrza można znaleźć także filtry EPA. Zaliczające się do klasy filtracji 10-12 warstwy, wykazują efektywność w redukcji zanieczyszczeń na poziomie co najmniej 85% (E10), 95% (E11) i 99,5% (E12).

 

Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA - nasze rekomendacje

Przedstawiamy subiektywny zbiór najlepszych oczyszczaczy powietrza wyposażonych w wysokiej klasy filtry HEPA/EPA. Wspomagane dodatkowymi warstwami filtrującymi sprzęty, ułatwią walkę z alergiami, wspomagają procesy leczenia w chorobach górnych dróg oddechowych (w tym astmie), usuwają z otoczenia szkodliwe substancje i zapewniają odświeżone, zdrowe powietrze.

 

Ideal AP 40 Pro

Ideal AP 40 Pro to niewielki, lekki (3,6 kg) sprzęt, który zmieści się w nawet bardzo małych pomieszczeniach. Mimo swego kompaktowego rozmiaru nadaje się do powierzchni o wielkości do 55 m2. Cichy w swym działaniu (17 dB), wyposażony w nocny tryb, może być użytkowany również podczas snu oraz w otoczeniu dzieci i osób starszych.

 

Ten model niemieckiego producenta wykorzystuje 3-stopniowy system oczyszczania oparty na działaniu filtrów wstępnego, HEPA i węglowego. Zastosowany tu pięciowarstwowy HEPA w wysokiej klasie H14 wykorzystuje technologię głębokiej kumulacji zanieczyszczeń. Jako jeden z najbardziej skutecznych i wydajnych filtrów dostępnych na polskim rynku, powstrzymuje ultradrobne pyły zawieszone, stanowiące główne składniki smogu. Bez problemu przechwytuje PM10 i PM2.5, ale świetnie radzi sobie także z PM0.3 i PM0.1. Ponadto zatrzymuje również alergeny wziewne, zarodniki grzybów i pleśń. Jak deklaruje producent, Ideal AP 40 Pro usuwa aż 99,99% wirusów, w tym koronawirusa SARS-CoV-2. Wspomagany działaniem filtrów wstępnego i węglowego (o powierzchni aż 740000 m2!) usuwa niemiłe zapachy w tym dym papierosowy, opary chemiczne, spaliny, gazy (np. formaldehyd i benzo(a)piren), sierść zwierząt, kurz i okruchy.

 

Oczyszczacz IDEAL AP 40 pro z filtrem HEPA
Oczyszczacz IDEAL AP 40 pro

 

Wysoki przepływ powietrza przy niskiej głośności zapewnia tu filtr w kształcie walca, który zasysa powietrze z każdej strony oczyszczacza. Wyposażony w specjalny chip dostarcza na bieżąco informacje o jego stanie pracy i poziomie eksploatacji. Zestaw filtrowy połączony z wysokiej klasy wentylatorem i precyzyjnymi czujnikami (pyłów i lotnych związków organicznych) daje nam produkt sygnowany mianem “premium”.

 

Oczyszczacz z możliwością sterowania na odległość (pilot + aplikacja mobilna) jest bardzo łatwy w obsłudze i komfortowy w użytkowaniu. Zaopatrzony w specjalny pokrowiec, chroni filtr przed zabrudzeniem w czasie, kiedy oczyszczacz jest w stanie spoczynku.

 

Znakomity w swym działaniu oczyszczacz z serii “Pro” rekomendowany jest przez Instytut Schwarzkopf (współpracujący z Mainfranken Institute of Hygiene), jako urządzenie przeznaczone do placówek medycznych.

 

Sharp FP-J40EUW

Sharp FP-J40EUW najwydajniej pracuje na powierzchniach do 30 m2, więc z pewnością przyda się w dziecięcych pokojach, sypialniach, kameralnych salonach oraz małych biurach i innych niewielkich miejscach aktywności zawodowej (np. salonach urody, bankach). Automatyczny tryb pracy regulujący funkcjonowanie urządzenia względem występujących zanieczyszczeń sprawia, że obsługa jest komfortowa i nie wymaga zbytniej interwencji ze strony użytkownika.

 

Ten model od Sharpa wykorzystuje 4-stopniowy system oczyszczania powietrza oparty na pracy filtrów wstępnego, z aktywnym węglem, HEPA H13 i jonizatora. Za przechwytywanie najmniejszych zanieczyszczeń, będących niewidzialnym zagrożeniem dla człowieka odpowiedzialna jest warstwa HEPA. Występująca w klasie H13 redukuje smog (w tym pyły zawieszone PM2.5 i PM10), alergeny wziewne, roztocza, wirusy, pleśń, bakterie i grzyby w 99,97%. Działająca w asyście filtra wstępnego i węglowego warstwa, dodatkowo wspierana jest pracą jonizatora generującego jony Plasmacluster. Technologia czerpiąca z procesów występujących w naturze neutralizuje cząsteczki wielkości 0,01 mikrona!  

 

Żywotność filtra HEPA dla tego modelu określana przez producenta na ok. 10 lat. Warto jednak zaznaczyć, że jest ona mocno uzależniona od ilości występujących zanieczyszczeń, użytych trybów i dobowego czasu eksploatacji urządzenia.

 

Oczyszczacz Sharp FP-J40EUW z filtrem HEPA
Oczyszczacz Sharp FP-J40EUW

 

Będąc użytkownikiem tego modelu, nie musisz martwić się o to, że przeoczysz moment wymiany filtra. Oczyszczacz wyposażony jest bowiem we wskaźnik konserwacji, który w odpowiednim czasie poinformuje o konieczności jego zmiany na nowy.

 

To między innymi dzięki wysokiej klasy filtrom i nowoczesnym technologiom (zezwalającym na uzyskanie poziomu CADR o wartości 240 m3/h), Sharp FP-J40EUW jest rekomendowany przez British Allergy Foundation, jako urządzenie wspomagające walkę z alergiami. Silny nadmuch połączony ze specjalnym systemem cyrkulacji zapewnia dokładne rozproszenie czystego powietrza w wielu kierunkach.


Philips Dual Scan AC3059/50

Philips Dual Scan AC3059/50 posiada podwójny system skanowania zanieczyszczeń, który monitoruje jakość powietrza w czasie rzeczywistym i steruje pracą urządzenia w trybie automatycznym. Energooszczędny model zużywający maksymalnie 58 W w swoim najmocniejszym trybie zapewnia dokładną cyrkulację powietrza w technologii 3D. Zaprojektowany w nowoczesnym stylu sprzęt dobrze prezentuje się zarówno w domowych, jak i biurowych wnętrzach. Ten model holenderskiego producenta osiągający poziom CADR równy 400 m3/h jest w stanie pracować z najwyższą skutecznością w pomieszczeniach do 48 m2. Na powierzchni o wielkości 20 m2 rozprawi się z zanieczyszczeniami w zaledwie 7,5 minuty.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3059/50 z filtrem HEPA
Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3059/50 

 

Oczyszczacz AC3059/50 współpracuje z filtrem 3w1 NanoProtect HEPA o żywotności ok. 3 lat. Składa się on z warstw wstępnej, HEPA oraz węglowej. Ten zintegrowany filtr usuwa nawet najgroźniejsze cząsteczki – 800 razy mniejsze od smogu i natychmiast wysyła informację do urządzenia, które w trybie automatycznym uruchamia bezzwłocznie odpowiedni system oczyszczający. Odpowiedzialny za usuwanie najdrobniejszych substancji HEPA H13 zatrzymuje nie tylko smog i jego najgroźniejsze składowe (pyły zawieszone PM10 i PM2.5), ale także inne zanieczyszczenia mechaniczne, w tym spaliny, opary i substancje smoliste. Warstwa ta bez problemu rozprawia się z cząsteczkami o wielkości 0,003 mikrona, więc skutecznie usuwa również alergeny wziewne, zarodniki grzybów, pleśń, wirusy i bakterie. Technologia Dual Scan składająca się z 2 niezwykle precyzyjnych czujników skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, szybko i skutecznie wykrywając pojawiające się zanieczyszczenia.

 

Na czytelnym i świetnie zaprojektowanym wyświetlaczu odczytamy pomiary dotyczące:

 • poziomu cząstek PM2.5,
 • wskaźnika alergenów,
 • wskaźnika szkodliwych gazów.

Z pomocą dotykowego panelu sterowania łatwo i komfortowo można wybrać jeden spośród dostępnych trybów pracy (auto, nocny, turbo), sprawdzić stan zużycia filtra czy włączyć lub wyłączyć podświetlenie. 

 

Sharp KC-A60EUW

Sharp KC-A60EUW to drugi polecany przez nas oczyszczacz japońskiego producenta. Bardziej wydajny (400 m3/h), wyposażony w funkcję nawilżania sprzęt, doskonale radzi sobie na powierzchniach do 48 m2. Produkt atestowany przez Polski Związek Higieniczny może być użytkowany w otoczeniu dzieci, seniorów i osób chorych. Bezpieczny, niestanowiący zagrożenia dla środowiska, a zarazem skuteczny, filtruje powietrze aż w 5 etapach!

 

Wyposażony w filtr HEPA H13, oczyszcza powietrze ze skutecznością 99,97%. Posiada czujnik mikropyłów, reaguje na niezwykle drobne zanieczyszczenia mechaniczne, w tym pyły zawieszone PM2.5. Urządzenie wykrywa lotne związki organiczne (czujnik zapachów), bada temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Sam HEPA doskonale radzi sobie z alergenami wziewnymi, bakteriami, wirusami, zarodnikami grzybów i pleśnią. Zarówno on, jak i filtr węglowy mogą być użytkowane nawet przez 10 lat.

 

Oczyszczacz Sharp KC-A60EUW z HEPA
Oczyszczacz Sharp KC-A60EUW

 

Ten model od marki Sharp poza klasycznym oczyszczaniem filtrowym wykorzystuje także jonizację w technologii Plasmacluster i nawilżanie ewaporacyjne. Pierwszy proces wspomaga warstwę HEPA w neutralizacji szkodliwych substancji. Inspirowany zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie, pozwala na uzyskanie rześkiego, odświeżonego, zrównoważonego jonowo powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny z kolei dba o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Wykorzystujący wyłącznie wodę system, jest nie tylko bezpieczny, ale i trwały – żywotność maty ewaporacyjnej wynosi także 10 lat.

 

Zastosowany w oczyszczaczu wskaźnik jakości powietrza współpracuje ze wbudowanymi czujnikami i z pomocą kolorowej skali przedstawia swoje odczyty na panelu świetlnym. Posiadający liczne funkcje dodatkowe (AutoRestart, tryb pyłki, sterowanie podświetleniem) sprzęt jest niezwykle cichy i energooszczędny. Do swojego podstawowego działania zużywa zaledwie 9 W i generuje hałas na poziomie 19 dB, czyli tyle, co szelest spadających z drzewa liści.

 

Xiaomi Air Purifier Pro EU

Xiaomi Air Purifier Pro to skomponowany z najlepszej jakości materiałów, wysoce energooszczędny (1,5 W!) o wielkiej wydajności (CADR 500 m3/h) sprzęt przeznaczony do powierzchni do 60 m2. Zaopatrzony w trójwarstwowy filtr działający w systemie 360o pobiera powietrze z trzech stron oczyszczacza.

 

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Pro z filtrem HEPA
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Pro 

 

Moduł oczyszczający składający się z filtra wstępnego, EPA E12 i węglowego, cechuje się dużą szczelnością (dzięki specjalnej podstawie dociskającej filtr ku górze). Odpowiedzialna za usuwanie najdrobniejszych zanieczyszczeń warstwa (EPA E12), która po rozłożeniu mierzy 7,7 m, zezwala na równomierny przepływ powietrza i efektywne wychwytywanie takich cząsteczek jak bakterie, zarodniki grzybów, wirusy, pyłki roślin, alergeny i zanieczyszczenia mechaniczne, w tym smog i jego pochodne – pyły zawieszone PM2.5 i PM10. Dokładnie rozmieszczone odległości między zagięciami filtra (co 3,5 mm) zezwalają na niezwykle szybką rotację powietrza. Skuteczność oczyszczania dla tego modelu przedstawia się następująco:

 • 100% - duże cząstki,
 • 99,99% - cząsteczki wielkości do 2,5 μm,
 • 99,3% - cząsteczki wielkości do 0,3 μm,
 • 91% - formaldehydy i inne szkodliwe substancje.

Moduł cylindryczny wyposażony jest w specjalny system zawiadamiający o konieczności wymiany filtra, więc nie musisz martwić się o to, że przeoczysz odpowiedni moment. Xiaomi Air Purifier Pro EU informuje o jakości powietrza w pomieszczeniu z pomocą kolorowej obręczy umieszczonej na przednim panelu. Barwa zielona oznacza tu czyste powietrze, pomarańczowa – umiarkowane, a czerwona – mocno zanieczyszczone.

 

Dla obniżenia poziomu głośności urządzenia, producent zastosował 2 wentylatory, które szybciej i efektywniej rozprowadzają czyste powietrze do nawet najbardziej odległych zakamarków pomieszczenia. Zastosowane w oczyszczaczu czujniki (pyłów zawieszonych, wilgotności i temperatury) regulują pracę w trybie automatycznym, a kontroler światła dostosowuje jasność wyświetlacza do warunków panujących w pomieszczeniu.

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.