Doprawdy trudno o większego wroga, w dodatku otaczającego nas zewsząd, niezależnie od miejsca, godziny i pory roku. Pyły, powstające w wyniku spalania, ścierania się materiałów, czy pylenia roślin stanowią najczęściej występujący rodzaj zanieczyszczeń zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Z którymi z nich mamy styczność na co dzień i jak wybrać skuteczny oczyszczacz, gotowy im zaradzić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który pozwoli ci lepiej zrozumieć powietrze, którym oddychasz!
Każdy z nas potrafiłby intuicyjnie – z mniejszą lub większą trafnością – podać poprawną definicję tego rodzaju zanieczyszczenia. Niewiele osób jednak wie, że posiada ono definicję w normach. Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) określał go w Polskiej Normie PM-64/Z-01001 jako “fazę stałą układu dwufazowego ciało stałe-gaz lub gaz-ciało stałe, jeżeli stopień zdrobnienia fazy stałej jest tak duży, że w nieruchomym powietrzu o ciśnieniu 1013,25 hPa i temperaturze 20oC ziarna ciała stałego, na które działa tylko siła ciążenia, po bardzo krótkim okresie przyspieszenia, wskutek oporu przepływu ośrodka, będą opadały ze stałą prędkością mniejszą niż 500 cm/s lub będą wykonywały ruchy Browna”. Obowiązująca dziś norma PN-ISO 4225:1999 definiuje je zaś jako cząstki ciała stałego różnej wielkości i różnego pochodzenia, przez pewien czas pozostające w zawieszeniu w gazie.
Przekładając z języka mocno specjalistycznego na bardziej przystępny, możemy powiedzieć, że pył jest nazwą zbiorczą dla cząstek stałych o wielkości od kilku nanometrów do nawet 100 mikrometrów, które, trafiając do powietrza, utrzymują się w nim przez pewien czas. Zbieranina tych substancji nazywana jest często wymiennie aerozolami atmosferycznymi.
Pyły są produktem procesów zarówno pochodzenia naturalnego – np. pył mineralny, popioły wulkaniczne – jak i działalności człowieka. Wiele z nich ma pochodzenie wtórne, powstając w wyniku przekształceń chemicznych i fotochemicznych związków obecnych w powietrzu, np. tlenków siarki i azotu, emitowanych przez ruch drogowy.
Substancje te, z uwagi na swe mikroskopijne rozmiary, z łatwością przenikają do ludzkich dróg oddechowych i krwioobiegu, wpływając w sposób negatywny i wielowektorowy na organizm. Szczególnie duże niebezpieczeństwo stanowią pyły o średnicy poniżej 7μm, z łatwością przenikające do obszaru wymiany gazowej. Te pyły dzielą się na frakcję respirabilną, włókna respirabilne oraz pył inhalabilny i odpowiadają za rozwój pylicy płuc, nowotworów, zapalenia pęcherzyków płucnych oraz wielu innych poważnych schorzeń.
Po raz kolejny zaczniemy od bardziej naukowej nomenklatury. Pierwszy podział, który przedstawimy, pochodzi z Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Dokument ten przekazuje następującą klasyfikację pyłów:
Ponadto norma PN-EN 481 wyróżnia ze względu wnikania cząstek pyłu do organizmu:
Najpowszechniej wykorzystywany podział dzieli pyły ze względu na rozmiar cząstek w następujący sposób:
Aby dobrać idealny oczyszczacz powietrza do określonych warunków, dokonamy jeszcze jednego podziału, tym razem na wymienione wyżej pyły zawieszone, roślinne (alergizujące) i remontowe. Każda z tych grup będzie bowiem charakteryzowała się odmiennym wpływem na organizm, wymagając często zastosowania innego rodzaju filtracji.
Pyły zawieszone, które określiliśmy wyżej jako mieszankę substancji o średnicy od mniej niż 0,1 μm do 10 μm, zawierają w sobie cząstki stałe i ciekłe pochodzenia zarówno organicznego, jak i nieorganicznego. Wśród nich, ze względu na źródło pochodzenia, wyróżniamy dwie grupy:
Aerozole te wchodzą w skład smogu atmosferycznego, powstającego w wyniku zmieszania się zanieczyszczeń z mgłą. Wchodzące w jego skład związki charakteryzują się wysoką szkodliwością, przyczyniając się do powstawania groźnych dla zdrowia i życia chorób. Według badań Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) w 2019 roku na terenie Polski doszło do 43 tysięcy przedwczesnych zgonów, spowodowanych ekspozycją na zbyt wysokie stężenie pyłu PM2.5. Z kolei jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, nasz kraj w 2018 roku zajął też niechlubne pierwsze miejsce pod względem średniego rocznego stężenia benzo(a)pirenu, czyli związków chemicznych, należących do grupy węglowodorów aromatycznych, wykazujących się niezwykle toksycznym, kancerogennym wpływem na ludzki organizm. Występowanie pyłów zawieszonych w powietrzu jest więc niezwykle realnym problemem, odciskającym swe mniejsze lub większe piętno na każdym mieszkańcu naszego kraju.
Z tego też powodu walka z pyłami zawieszonymi stanowi najwyższy priorytet dla producentów oczyszczaczy. Coraz bardziej wyspecjalizowane technologie skutecznie zwalczają nawet do 99,99% cząstek, znajdujących się w powietrzu zarówno w miejskich, jak i wiejskich warunkach. W neutralizacji pyłów największą rolę odgrywają filtry HEPA (wysokoskuteczne cząsteczkowe filtry powietrza), wykonywane ze specjalnych tworzyw sztucznych. Coraz częściej na ich pokładzie znajdziemy również jonizatory, znacznie zwiększające całkowitą skuteczność urządzenia poprzez emisję jonów dodatnich i ujemnych w specjalnie dobranych proporcjach 1,2:1.
Alergicy stanowią niezwykle liczną grupę wśród użytkowników oczyszczaczy powietrza. I trudno się temu dziwić – w końcu objawy alergii mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych na ich występowanie lub jednocześnie chorujących na schorzenia układu oddechowego.
Pyłki roślinne przenoszone są przez wiatr, bez problemu docierając do wnętrz budynków, zwłaszcza podczas wietrzenia pomieszczeń. Sporą ich ilość z pewnością przyniesiemy także wraz z odzieżą, wracając ze spaceru, szkoły lub pracy. Grupę tę cechuje oczywiście sezonowość – określone ich rodzaje spotkamy przez daną część roku.
Na terenie naszego kraju najczęściej diagnozuje się alergię na pyłki traw pastewnych i uprawnych (zbóż, zwłaszcza żyta), których okres intensywnego pylenia trwa od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Już zaledwie 20 ziaren pyłku w 1 m3 powietrza może wywołać objawy alergiczne u osoby uczulonej, proporcjonalnie zwiększając swą dotkliwość wraz ze wzrostem stężenia. Co więcej, pyłki traw charakteryzują się między sobą dużym podobieństwem w budowie, przyczyniając się do reakcji krzyżowych. Oznacza to, że osoba, u której zdiagnozowano uczulenie np. na kupkówkę pospolitą, może spodziewać się objawów alergii przy kontakcie z innym pyłkiem, należącym do podrodziny wiechlinowatych.
Nie mniej powszechna pozostaje alergia na pyłki drzew. Tu do najsilniej uczulających zalicza się pyłek brzozy, leszczyny (kwitnącej od stycznia), topoli, dębu i wierzby, krążące w powietrzu w okresie od lutego do maja. Najsilniejsze zaostrzenie objawów obserwuje się zaś najczęściej w kwietniu. Problem alergii na drzewa będzie szczególnie uciążliwy dla osób mieszkających w bliskim sąsiedztwie lasów, parków oraz innych obszarów zielonych.
Trzecią i ostatnią dużą grupę pyłków alergizujących stanowią pyłki chwastów. Mamy tu na myśli szczególnie bylicę, czyli rodzaj roślin z rodziny astrowatych, liczący aż 300 gatunków, kwitnący w okresie letnim. Miejscem jej naturalnego występowania są pola, pastwiska, sady oraz okolice dróg – stąd też bywa wyjątkowo uciążliwa dla kierowców.
Ostatecznie okres pylenia roślin zależny jest od liczby słonecznych dni i warunków pogodowych. Musimy mieć na uwadze, że wraz z postępującymi zmianami klimatu, zmianom ulegają także zwyczaje roślin. Sezon pylenia w Polsce zaczyna się więc coraz wcześniej i trwa coraz dłużej, niż jeszcze dwie dekady temu, doprowadzając rzesze alergików do prawdziwej rozpaczy.
Podobnie jak w przypadku pyłów zawieszonych, alergicy powinni stawiać na oczyszczacze, wyposażone w jak najskuteczniejsze filtry HEPA i opcjonalną jonizację. Warto rozważyć zakup modelu, wyposażonego w funkcję nawilżania, która pomoże zwalczyć problem roztoczy, minimalizując jednocześnie ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Szczególną uwagę należy poświęcić urządzeniom z pozytywną rekomendacją Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii ECARF oraz certyfikatem UKallergy, które zostały dokładnie przebadane i zarekomendowane pod względem skuteczności w walce z pyłkami roślinnymi.
Ryzyko narażenia na pyły budowlane występuje wśród wszystkich osób, pracujących na terenach budów w charakterze zarówno pracowników fizycznych, jak i inżynierów, kadry zarządzającej oraz ekip sprzątających. Nie mniejsze ryzyko stanowi on dla mieszkańców terenów przyległych do dużych budów oraz nas samych podczas wykonywania prac remontowych. O ile niewielka ekspozycja na większość z nich nie jest groźna dla zdrowia, tak już wielogodzinna lub wieloletnia niesie ze sobą ryzyko powodowania chorób układu oddechowego. Pod terminem pyłu budowlanego tu też remontowego mieści się wiele substancji, takich jak m.in.:
Do chorób powstających w wyniku długotrwałej ekspozycji na wymienione wyżej czynniki zaliczamy między innymi krzemicę, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę oraz – zwłaszcza w przypadku azbestu – nowotwory płuc, krtani, oskrzeli i jajników. Wykonując prace remontowe, należy więc obowiązkowo pamiętać o stosowaniu maski przeciwpyłowej, której rodzaj powinien być zależny od NDS (najwyższego dopuszczalnego stężenia), wysiłku fizycznego oraz długości czasu narażenia. Poniższa tabela przedstawia trzy klasy stosowanych w nich filtrów, zgodne z obowiązującą w całej Unii Europejskiej normą EN 143:
Klasa |
Ochrona przed |
Zdolność filtracyjna |
Dopuszczalna penetracja |
P1 |
Nietoksyczne aerozole w stanie stałym lub ciekłym w stężeniach do 4NDS (NDS w wypadku skompletowania z maską) |
80% |
20% |
P2 |
Nietoksyczne i średniotoksyczne aerozole w stanie płynnym lub stałym stężeniu nieprzekraczającym 10NDS (16 w wypadku skompletowania z maską) |
94% |
9% |
P3 |
Nietoksyczne, średniotoksyczne oraz wysokotoksyczne aerozole w stanie płynnym lub stałym w stężeniach do 20NDS (do 900NDS w wypadku skompletowania z maską) |
99,95% |
0,05% |
Klasyfikacja kompletnych masek z filtrami przedstawia się zaś następująco:
Klasa |
Ochrona przed |
Zdolność filtracyjna |
Dopuszczalna penetracja |
FFP1 |
Nietoksyczne aerozole w stanie stałym lub ciekłym w stężeniach do 4NDS |
80% |
20% |
FFP2 |
Nietoksyczne i średniotoksyczne aerozole w stanie płynnym lub stałym w stężeniu nieprzekraczającym 10NDS |
94% |
6% |
FFP3 |
Nietoksyczne, średniotoksyczne i wysokotoksyczne aerozole w stanie płynnym lub stałym w stężeniach do 20NDS |
99% |
1% |
Podobnie jak w poprzednich przypadkach, tak i w skutecznej walce z pyłami remontowymi pomocny okaże się oczyszczacz powietrza z możliwie jak najwyższą klasą filtra HEPA. Z uwagi na dużą ilość pyłu o większej średnicy zalecamy zwrócić uwagę na konstrukcję warstwy wstępnej, która ma za zadanie chronić kolejne elementy systemu – modele o zbyt dużych otworach mogą ulec zbyt szybkiemu zapchaniu.
W celu usunięcia zapachów i substancji, znajdujących się w farbach do malowania ścian oraz lakierach, konieczny będzie zakup modelu wyposażonego w filtr węglowy. Element ten składa się z węgla aktywnego, posiadającego zdolność do adsorpcji, czyli przyciągania, a następnie neutralizowania na swej powierzchni gazów, nieprzyjemnych woni oraz substancji z grupy lotnych związków organicznych (LZO), odznaczających się wyjątkowo toksycznym, kancerogennym wpływem na ludzki organizm. Przykład może stanowić tu między innymi aceton, obecny w farbach, benzen, znajdujący się w tynkach i masie gipsowej oraz chlorek metylu, występujący w rozpuszczalnikach.
Skoro wiemy już, z jakimi rodzajami pyłu oraz substancjami mamy najczęściej do czynienia, pora przejść do punktu głównego, czyli wyboru wydajnego i skutecznego oczyszczacza powietrza, wyposażonego w wymienione wyżej, wymagane rozwiązania. Poniższe 9 modeli zostało przez nas wytypowanych na podstawie analizy ich zdolności do wykrywania i szybkiego reagowania na określone aerozole oraz wielkości pomieszczeń, w których mają odegrać swą rolę. Zapraszamy więc do lektury wszystkich walczących na co dzień z problemem zbyt wysokiego stężenia pyłów w warunkach domowych lub środowisku pracy!
Xiaomi Air Purifier 3H jest naszą pierwszą i najbardziej budżetową propozycją, przeznaczoną do pomieszczeń do 48 m2. Podkreślamy od razu, że “budżetowa” nie oznacza w tym przypadku “słaba”. Model ten bowiem skrywa w swojej niewielkiej obudowie precyzyjny system filtracji 360o, składający się z filtra wstępnego, HEPA H13 o skuteczności co najmniej 99,97% oraz węglowego, wyposażonego dodatkowo w czujnik RFID, umożliwiający dokładne kontrolowanie stanu jego zużycia.
Za sprawą cylindrycznego kształtu filtrów oraz setek mikrootworów w obudowie powietrze jest efektywnie zasysane z trzech stron, co w połączeniu z wentylatorem promieniowym pozwala wygenerować potężną siłę, zdolną poradzić sobie z niemal każdym typem zanieczyszczeń.
O jak najwyższą efektywność w trybie automatycznym w Xiaomi Air Purifier 3H dba laserowy czujnik pyłów PM2.5, czujnik wilgotności i temperatury, z których odczyty przekazywane są następnie na dotykowy panel sterowania i gustowny, kolorowy pierścień. Ponadto poziom wymienionych parametrów możemy sprawdzić również za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mi Home, pozwalającej przejąć pełną kontrolę nad urządzeniem. Podsumowując – najlepszy w swej kategorii cenowej.
Xiaomi Air Purifier Pro H jest z kolei mocniejszym bratem opisanego wcześniej modelu, gotowym obsłużyć pomieszczenia do 72 m2 przy poborze mocy do maksymalnie 60 W. Zastosowany tu filtr 360o cechuje się jeszcze wyższą wydajnością i trwałością sięgającą 14 miesięcy. Podobnie jak w poprzedniku, tu także znajdziemy warstwy wstępną (PET), HEPA H13 i węglową, oczywiście o proporcjonalnie większej powierzchni.
Xiaomi Air Purifier Pro H został wyposażony w czujnik pyłów zawieszonych, temperatury i wilgotności, sterujące pracą oczyszczacza w trybie automatycznym i ponownie przenoszące odczyty na dotykowy panel, okrągły pierścień oraz do aplikacji mobilnej Mi Home. Urządzenie gwarantuje odpowiednio wysoki przepływ powietrza (do 600 m3/h), dzięki któremu usuwa pyły nawet z najtrudniej dostępnych zakamarków pomieszczenia. Warto także dodać, że w modelu tym zastosowano najsprawniejszy bezszczotkowy silnik prądu stałego, dostępny w ofercie producenta.
Do dyspozycji użytkownika oddano trzy tryby pracy manualnej, tryb nocny, w którym głośność oczyszczacza zostaje zmniejszona do minimum oraz tryb ulubiony, w którym użytkownik otrzymuje możliwość ustawienia prędkości w zależności od powierzchni. Ostatnia z funkcji będzie z pewnością przydatna dla każdego, kto planuje często przenosić urządzenie między pomieszczeniami. Wraz z premierą Air Purifier Pro H chińska firma ponownie udowodniła, że wysoka skuteczność nie musi być jednoznaczna z bardzo głębokim sięgnięciem do portfela.
Kolejną nasza propozycja, tym razem prosto z kraju kwitnącej wiśni, jest Toshiba CAF-X116XPL, zdolna poradzić sobie z pyłami na powierzchni nawet 84 m2. I to przy minimalnym poziomie hałasu od zaledwie 21 dB oraz poborze energii do 39 W. Model ten został wyposażony w filtr 5w1, łączący w sobie filtry wstępny, HEPA H13 i węglowy. Całość została zaś pokryta warstwą PET, zbierającą większe zanieczyszczenia. Taki system uzupełnia autorska technologia jonizacji powietrza, podkręcająca ostatecznie skuteczność oczyszczania do niemal stu procent.
Japonia słynie z precyzji, co znajduje pełne potwierdzenie w CAF-X116XPL. Oczyszczacz został wyposażony w podwójny zestaw czujników pyłu oraz czujnik gazu, które na bieżąco monitorują stan powietrza, przedstawiając zebrane odczyty na wskaźniku, znajdującym się z przodu urządzenia. Przydatny okaże się czujnik światła, który po wykryciu jego braku automatycznie uruchomi tryb nocny.
Niewątpliwie innowacyjne rozwiązanie stanowi samodzielna inspekcja błędów. Toshiba CAF-X116XPL automatycznie diagnozuje usterki, takie jak nieprawidłowo zamontowana kratka wylotowa, czy awarie czujników, wyświetlając odpowiedni kod na wyświetlaczu. Jeśli więc potrzebujesz urządzenia, zdolnego poradzić sobie w naprawdę dużych pomieszczeniach, likwidując wszelkie pyłki, model ten będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem w swoim segmencie.
Z Japonii trafiamy prosto do Szwecji i oczyszczacza Electrolux A9 PA91-404DG. Luksusowa czerń obudowy skrywa tu naprawdę dużo. To jeden z najcichszych modeli na rynku, generujący w najsłabszym trybie zaledwie 16 dB, czyli poniżej poziomu ludzkiego szeptu. Wysoką skuteczność rozwiązań w nim zastosowanych potwierdza rekomendacja Polskiej federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz certyfikat ECARF.
Oczyszczacz Electrolux A9 PA91-404DG został wyposażony w filtr w kształcie walca, na który składają się warstwy wstępna, HEPA E12 o skuteczności co najmniej 99,5% oraz węglowa. Komponent ten przeznaczony jest do walki z każdym rodzajem zanieczyszczeń i otrzymujemy go wraz z urządzeniem przy zakupie. Jednak, jeśli zależy ci na wzmocnieniu ochrony stricte przed pyłkami roślinnymi i alergenami unoszącymi się w otoczeniu, możesz wybrać filtr antyalergiczny (połączenie filtrów wstępnego i HEPA E11). Z kolei wysoką skuteczność w neutralizacji m.in. pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 zapewnia opcja antysmogowa (połączenie filtrów wstępnego, HEPA E12, węglowego). Za wydajne usuwanie zapachów i gazów odpowiada filtr antyzapachowy (połączenie warstw wstępnej, HEPA E12 i węglowej).
Komponent filtrujący został pokryty powłoką antybakteryjną i wyposażony w inteligentny chip, optymalizujący wydajność oraz informujący o poziomie zużycia. Co więcej, podobnie jak poprzednik, tu także znajdziemy przydatną funkcję jonizacji powietrza.
Electrolux A9PA91-404DG posiada jeden z najlepszych systemów monitoringu jakości powietrza PureSense, wykrywający nawet minimalne stężenie gazów oraz pyłu PM2.5. Poza trybem nocnym i automatycznym otrzymujemy także możliwość wyboru spośród aż 10 poziomów prędkości manualnej. Zdalne sterowanie? Bez problemu. Wystarczy, że pobierzemy aplikację mobilną Electrolux Wellbeing, by otrzymać możliwość pełnej regulacji parametrów urządzenia oraz sprawdzenia jakości powietrza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Kolejna podróż, tym razem do Holandii. Philips AC2959/53 jest naszą propozycją do powierzchni do 45 m2, cechującą się niezwykłą wydajnością, dzięki której pomieszczenie 20 m2 zostaje całkowicie oczyszczone z pyłów i gazów w zaledwie 8 minut. Niemal bezszelestna praca od 16 dB zaowocowała przyznaniem certyfikatu Quiet Mark, udowadniając, że sprawdzi się idealnie również w pokojach dziecięcych i sypialniach.
Philips AC2959/53 został wyposażony w 3-warstwowy, autorski filtr NanoProtect HEPA 3w1, składający się z warstw wstępnej, HEPA H13 oraz węglowej, której powierzchnia po rozłożeniu odpowiada około 24 boiskom piłkarskim. Robi wrażenie? I słusznie. Spiralna konstrukcja 360o pobiera powietrze z każdej strony, które po oczyszczeniu zostaje efektywnie rozprowadzone poprzez specjalną konstrukcję wlotu pod kątem 270o.
Skoro szukamy dobrych oczyszczaczy powietrza na problem pyłów, nie trudno się domyślić, że AC2959/53 został wyposażony w czujnik PM2.5. Nowość stanowi z pewnością opatentowana technologia AeraSense, jedna z najlepszych pod względem szybkości reakcji na zanieczyszczenia oraz przekazywania odczytów na wskaźnik jakości powietrza. Wskaźnik, dodajmy, jeden z najładniejszych na rynku, obrazujący poziom występujących na danej powierzchni ilości pyłu PM2.5 i stężenia alergenów. Całość wieńczy aplikacja mobilna Clean Home+, pozwalająca przejąć całkowitą kontrolę nad oczyszczaczem oraz możliwość obsługi głosowej Amazon Alexa.
Urządzenia niemieckiej marki IDEAL zwykło nazywać się czasem chirurgicznymi. Dlaczego? Z powodu ich niezwykłej szczelności i sprawności, oczywiście, uhonorowanych certyfikatem Institut Schwarzkopf, zaświadczającym, że mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach medycznych. Nie inaczej jest z tytułowym IDEAL AP 30 Pro, rekomendowanym do wszystkich przestrzeni do 40 m2. Ogromna skuteczność w usuwaniu pyłów – zarówno zawieszonych, jak i tych pochodzenia roślinnego – przełożyła się na dodatkową rekomendację ECARF.
Inne zalety? Głośność od 16 dB w najcichszym trybie pracy oraz pobór energii od 5 W, czyli na poziomie… typowej LED-owej żarówki. Warto dodać, że cała konstrukcja została zaprojektowana i złożona od początku do końca w Niemczech. Jedyny “obcy” element stanowi tu japoński czujnik PM2.5, wykorzystany z uwagi na najwyższą precyzję pomiaru.
IDEAL AP 30 Pro wyposażony jest w pięciowarstwowy filtr HEPA o klasie H14, wykazujący się aż 99,998% skutecznością oraz warstwę węglową marki Fredenberg o powierzchni 740 000 m2. Liczby te robią wrażenie nie tylko na papierze. Za sprawą szczelnego spasowania, zestaw zastosowany przez niemieckich inżynierów zasługuje na miano jednego z najlepszych, dostępnych na rynku konsumenckim.
Ideal AP 30 Pro oferuje 5 poziomów pracy manualnej, tryb nocny oraz oczywiście automatyczny, sterowany czujnikiem pyłu i gazów. Urządzenie można kontrolować również za pomocą aplikacji IDEAL AIR PRO, dostępnej w App Store i Google Play. Ten niezwykle skuteczny oczyszczacz polecamy zwłaszcza osobom doświadczającym silnej reakcji alergicznej na nawet najmniejsze stężenia pyłków roślinnych oraz wszystkim zmagającym się z chorobami skóry, układu oddechowego i nerwowego.
Jak się okazuje, nawet tak zaawansowaną konstrukcję, jak u poprzednika, da się jeszcze bardziej podkręcić. LIFAair LA500V, za sprawą CADR aż 600 m3/h jest w stanie obsłużyć nawet 72 m2. Oczyszczacz został wykonany ze stopu stali węglowej SPCC, używanej w przemyśle samochodowym i zapewniającej prawdopodobnie największą wytrzymałość, jeśli chodzi o modele przeznaczone na rynek komercyjny.
Kolejną zmianę zauważymy w systemie filtracji. W LA500V zastosowano dwa filtry kompozytowe, łączące w sobie warstwy wstępną, HEPA E12 i węglową (łącznie 750 g węgla aktywnego). Taki zestaw, przy pomocy wywoływania efektu Coandy, jest w stanie pozbyć się 91,33% niebezpiecznego formaldehydu w 30 minut. Żywotność zestawu określana jest przez producenta na 3 lata użytkowania.
Podobnie jak u poprzednika, w LA500V znajdziemy tę samą stację LAM01, wyposażoną w zestaw czterech czujników, regulujących pracę urządzenia w trybie automatycznym. Do 20 prędkości otrzymujemy jeszcze jedną, dodatkową, w celu zapewnienia płynniejszej, bezstopniowej jej zmiany.
Nadeszła w końcu pora na najlepszy model, dostępny w ofercie Finów, piastujący jednocześnie pierwsze miejsce w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza (pod względem jakości). LIFAair LA510 został zaprojektowany z myślą o przestrzeniach do 58 m². Czy biorąc pod uwagę wyższą cenę, warto w tym przypadku dopłacać?
Pytamy mocno retorycznie, bo odpowiedź nasuwa się sama. Poza obudową wykonaną ze stali węglowej SPCC LA510 otrzymał jeszcze wytrzymalszy filtr wstępny, wykonany z lotniczego stopu aluminium. Powierzchnia HEPA E12 została zwiększona do 4,6 m2. Filtr węglowy zaś ponownie liczy sobie 2 kg wagi. Dodatkowo został on pokryty domieszką zeolitu, posiadającego zdolność do neutralizowania tlenków azotu NOx i siarki SOx oraz zatrzymywania zjonizowanych cząstek promieniotwórczych, które mogą przenikać do otoczenia z materiałów budowlanych. Warto dodać, że żaden inny producent na tę chwilę nie wykorzystuje go w swoich urządzeniach na rynek konsumencki.
W LA510 zastosowano najwyższy model stacji pomiarowej LIFAair LAM02, który w odróżnieniu od LAM01 posiada wbudowany czujnik lotnych związków organicznych w celu zwiększenia czułości na najbardziej niebezpieczne związki.
Oczyszczacz LIFAair LA510 czerpie więc w pełni z najlepszych cech swoich poprzedników, podkręcając ostateczną skuteczność w walce z pyłkami oraz innymi zanieczyszczeniami do całkowitego maksimum. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających, którzy nie lubią się ograniczać. Zarówno pod względem wydajności i efektywności, jak i traktowania sprzętu jako ważny element aranżacji całego pomieszczenia. Nagroda RedDot 2017, którą LA510 otrzymał za swój minimalistyczny design, nie wzięła się w końcu znikąd.
Nie wiesz, który z wymienionych modeli wybrać? A może szukasz czegoś o innych funkcjonalnościach? Niezależnie od problemu, zapraszamy do skontaktowania się z nami za pośrednictwem maila, telefonu lub naszego profilu na Facebooku. Nasz zespół specjalistów z pewnością pomoże ci odnaleźć najlepsze rozwiązanie, gotowe sprawdzić się w twoim domu, biurze, gabinecie i każdym innym pomieszczeniu, w których czystość powietrza stanowi priorytet!