Oczyszczacz powietrza dla astmatyków

Na astmę choruje ok. 4 mln Polaków, z czego zaledwie połowa z nich posiada diagnozę medyczną. Na całym świecie z astmą zmaga się ponad 235 mln osób. Aż 20% tych przypadków odnotowują kraje wysoko rozwinięte takie jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia i Australia. W grupie najważniejszych czynników sprzyjających występowaniu i rozwojowi astmy odnaleźć można m.in. zanieczyszczenia powietrza. Są one odpowiedzialne za ok. 4 mln nowych przypadków występowania tej choroby u dzieci.

 

Trudne do opanowania, uciążliwe dolegliwości związane z astmą, mogą być jednak skutecznie eliminowane – między innymi przez stosowanie oczyszczaczy powietrza w otoczeniu. Przedstawiamy najlepsze dostępne na polskim rynku sprzęty, wspomagające walkę z typowymi dla astmatyków objawami.

 

Co to jest astma?

Astma to przewlekła choroba zapalna układu oddechowego objawiająca się napadowym, męczącym kaszlem, dusznościami i tzw. świszczącym oddechem. Choroba dotykająca osoby w każdym wieku powoduje zbyt częste i łatwe zwężanie się oskrzeli, co przyczynia się do występowania powyższych objawów w różnym nasileniu. Typową oznaką astmy u dzieci jest zespół kaszlowy, ujawniający się przez permanentny kaszel utrzymujący się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Podstawowym badaniem potwierdzającym występowanie astmy jest spirometria, czyli analiza czynnościowa układu oddechowego.

 

Co wpływa na pojawienie się astmy?

Najbardziej popularnym czynnikiem wywołującym astmę jest alergia. W tym wypadku najczęściej uczulają roztocza kurzu domowego. Na kolejnych miejscach znajdują się pyłki roślin, sierść zwierząt i pleśń. Uczulenia wywołujące astmę dotykają w szczególności układ oddechowy, a nie jak w typowej alergii wziewnej – nos, gardło, oczy czy skórę.

 

Astma może ujawniać się po wykonaniu aktywności fizycznej. Wówczas mamy do czynienia z astmą wysiłkową. Ten rodzaj schorzenia często dotyka sportowców i osoby rozpoczynające przygodę z uprawianiem intensywnej aktywności fizycznej.

 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na możliwość pojawienia się kaszlu czy duszności, jest wdychane zimne powietrze, które drażni i wysusza układ oddechowy. Perfumy i silne zapachy również mogą przyczynić się do występowania typowych dla astmy oskrzelowej objawów.

 

Astmatyk korzystający z inhalatora
Uciążliwy kaszel, świsty przy oddychaniu, czy duszności to kilka z popularnych objawów astmy

 

Przebieg astmy mogą zaostrzać również infekcje wirusowe lub bakteryjne. Objawy spowodowane tego typu czynnikami utrzymują się dłużej i są zdecydowanie bardziej nasilone. Pogłębienie się dolegliwości może nastąpić wraz z nadejściem nocy. Objawy typowo nocne świadczą o niestabilności choroby i powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

Astmę mogą wywołać także… niektóre leki. W grupie czynników ryzyka znajdują się m.in. pochodne aspiryny i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przyjęcie tego typu medykamentów przez osoby cierpiące na astmę aspirynową może wywołać bardzo silne reakcje w postaci napadów duszności, silnego kataru, a nawet zagrażającej życiu pokrzywki.

 

Zaostrzenie symptomów choroby może być spowodowane także czynnikami zawodowymi – m.in. dymem, oparami, środkami chemicznymi i farbami. Inne nietypowe czynniki drażniące układ oddechowy to mąka, owoce morza, czy ryby.

 

Zanieczyszczenia powietrza takie jak pyły zawieszone, spaliny, smog i dym tytoniowy, to składowe powietrza silnie podrażniające układ oddechowy.

 

Zanieczyszczenia powietrza a astma

Pyły PM10, PM2.5, PM0.1, węglowodory aromatyczne, benzen, benzo(a)piren, tlenki azotu i siarki, ozon i tlenek węgla to grupa szczególnie niebezpiecznych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.

 

Pyły zawieszone przenikające w głąb organizmu tworzą realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Te wyjątkowo małe cząsteczki (otoczone często węglowodorami aromatycznymi) są silnie drażniące i mogą wywoływać stany zapalne, co dla osób z astmą, jest dodatkowym obciążeniem. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, mogą stymulować także pyłki roślin, powodując ich silniejsze działanie.

 

Promieniotwórcze tlenki azotu i siarki powstające m.in. w wyniku spalania paliw, wykazują niekorzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu — w szczególności pod względem działania całego układu oddechowego. Osoby regularnie wdychające zanieczyszczone powietrze bardziej narażone są więc na infekcje i zakażenia w obrębie dróg oddechowych.

 

Astma a dym tytoniowy

Szacuje się, że aż 30% chorych to tak zwani bierni palacze i osoby uzależnione od palenia papierosów. Oskrzela osób zmagających się z astmą są bardziej wrażliwe na toksyczne substancje znajdujące się w dymie papierosowym. Ich stałe wdychanie powoduje u palaczy nadreaktywność oskrzeli. Co więcej, dym tytoniowy wpływa na przerost gruczołów w ścianie oskrzeli, co w ostateczności zwiększa ryzyko zakażenia dróg oddechowych, które uniemożliwia kontrolę astmy i powoduje nasilenie objawów.

 

Dla astmatyków szkodliwy jest także dym, który jest wydychany przez palaczy na zewnątrz, czyli tzw. dym głównego strumienia. Jak wynika z badań, bierni palacze mogą wdychać aż 4000 szkodliwych substancji, które wywołują dodatkowe skurcze, obrzęki oskrzeli i wydzielanie zwiększonej ilości śluzu. Ciągłe podrażnienie dróg oddechowych wzmaga znacznie ryzyko zachorowania na astmę, intensyfikuje jej objawy i utrudnia leczenie.

 

Popielniczka z wypalonymi papierosami
Substancje znajdujące się w dymie papierosowym są szczególnie szkodliwe dla astmatyków

 

Jaki oczyszczacz powietrza dla astmatyka?

Astma może skutecznie zaburzyć codzienny rytm funkcjonowania i zakłócić komfort pracy oraz snu. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować przebieg choroby i eliminować czynniki wpływające na jej rozwój. Tu doskonałym rozwiązaniem będzie stosowanie sprzętów poprawiających jakość powietrza w otoczeniu. Najbardziej wydajne oczyszczacze powietrza wspomagają walkę z tą chorobą, eliminując niebezpieczne cząsteczki takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśń, bakterie, wirusy, smog oraz inne zanieczyszczenia mechaniczne powstałe w wyniku działalności człowieka. 

 

Astmatykom szczególnie polecane są modele posiadające wysokiej jakości filtry HEPA oraz węglowe. Wśród rekomendowanych oczyszczaczy powietrza na astmę na pewno warto wskazać:

 

Sharp UA-HG50E-L

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG50E-L filtruje powietrze aż w 5 etapach. Proces oczyszczania powietrza opiera się tu na działaniu warstw wstępnej, węglowo-krzemionkowej, HEPA, nawilżającej i pracy jonizatora wykorzystującego technologię Plasmacluster.

 

Niewymienny filtr wstępny wymagający okresowego czyszczenia powstrzymuje najbardziej okazałe zanieczyszczenia w tym okruchy, sierść zwierząt, kurz, większe pyły i włosy. Warstwa węglowa pochłania niepożądane zapachy i toksyczne gazy. Posiadający niezwykłe właściwości absorbujące aktywny węgiel blokuje między innymi dym tytoniowy i lotne związki organiczne takie jak benzen, ksylen, formaldehyd i benzo(a)piren. Wzbogacona o dodatkową porcję żelu krzemionkowego warstwa skutecznie neutralizuje także tlenki siarki (Sox) i azotu (Nox). HEPA H13 przechwytuje najmniejsze drobinki w tym niezwykle niebezpieczne pyły PM2.5 i PM10 oraz grzyby, pleśń, pyłki, roztocza, alergeny, wirusy i bakterie. Skuteczność tej warstwy wynosi 99,95%.

 

Sharp wykorzystuje także dwie dodatkowe opcje poprawiające jakość powietrza w otoczeniu – nawilżania i jonizacji. Funkcje te mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, w tym z astmą.

 

Oczyszczacz Sharp UA-HG50E-L
Oczyszczacz Sharp UA-HG50E-L

 

Nawilżacz podnosi poziom wilgotności w powietrzu, dzięki czemu staje się ono mniej drażniące dla układu oddechowego. Metoda ewaporacyjna wykorzystuje do swego działania wyłącznie wodę, więc jest bezpieczna nie tylko dla osób chorych, ale także małych dzieci i seniorów. Wydajność w tym zakresie wynosi 450 ml/h.

 

Jonizacja w technologii Plasmacluster polega na generowaniu jonów, które wspierają proces neutralizacji bakterii, wirusów, pleśni, grzybów, pleśni, alergenów i roztoczy. Skutecznie wyłapuje i eliminuje także opary, gazy i zapachy.

 

Nie bez powodu Sharp UA-HG50E-L polecany jest alergikom. Wyposażony w funkcję pollen sprzęt, pozwala na precyzyjny monitoring poziomu alergenów w pomieszczeniu. Pracując w tym trybie, urządzenie wykrywa i usuwa pyłki roślin z otoczenia.

 

Użytkownik oczyszczacza zyskuje także łatwość monitorowania jakości powietrza. Zanieczyszczenia będące jednym z głównych czynników wpływających ryzyko pojawienia się astmy, przedstawiane są tu na 7-stopniowej skali. Idealne tempo pracy automatycznej reguluje 6 wbudowanych czujników, a sam oczyszczacz może pracować w 3 trybach pracy manualnej.

 

Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan

Oczyszczacze powietrza marki Philips z serii Dual Scan wyposażone są w filtr 3w1 pobierający powietrze niemal z każdej strony urządzenia. Moduł w kształcie walca, pracujący w systemie 360o zapewnia szybkie i bardzo wydajne usuwanie zanieczyszczeń. Filtr Nano Protect HEPA kryje w sobie trzy warstwy – wstępną, HEPA i węglową. Każda z nich odpowiedzialna jest za usuwanie innego rodzaju zanieczyszczeń, stanowiących jeden z głównych czynników wpływających na możliwość pojawienia się astmy.

 

Filtr wstępny zatrzymuje największe zabrudzenia. Powstrzymuje między innymi kurz i sierść zwierząt chroniąc resztę warstw przed nadmierną eksploatacją. HEPA w klasie H13 blokuje ultradrobne cząsteczki o wielkości 0,003 mikrona - mniejsze od smogu PM2.5. Bez problemu radzi sobie z roztoczami kurzu domowego, pyłkami roślin, zarodnikami grzybów, pleśnią, bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami mechanicznymi typu pył PM2.5 i PM10. Filtr węglowy blokuje w swej strukturze nieprzyjemne zapachy i unoszące się w powietrzu gazy. Skutecznie pochłania dym papierosowy, benzen, toulen, formaldehyd i benzo(a)piren, czyli te substancje, które bardzo silnie podrażniają układ oddechowy astmatyków. Żywotność filtra wynosi ok. 3 lata.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50
Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50

 

Czyste i pozbawione zanieczyszczeń powietrze dociera do każdego zakamarka pomieszczenia dzięki zastosowanej tu metodzie cyrkulacji w jakości 3D. Oparta na działaniu spiralnego wylotu konstrukcja, dokładnie rozprasza je z pomocą regulowanego wentylatora i silnika o specjalnej konstrukcji. Innowacyjna metoda przepływu i poboru powietrza zapewnia skuteczne oczyszczenie 20-metrowej powierzchni w zaledwie 6 minut! 

 

Jakość powietrza w otoczeniu badają dwa wbudowane czujniki. Skanują ją 1000 razy na sekundę i oceniają stopień zabrudzenia w zakresie występowania pyłów zawieszonych PM2.5 i gazów. Stan powietrza przedstawiany jest na kolorowej, 4-stopniowej skali, która określa jakość jako dobrą (kolor niebieski), przeciętną (niebiesko-fioletowy), złą (fioletowo-czerwony) lub bardzo złą (czerwony). Poza poziomem cząsteczek PM2.5 i stężeniem szkodliwych gazów sprzęt określa także za pomocą specjalnych wskaźników, ilość alergenów unoszących się w powietrzu. Zastosowana tu technologia AeraSense zapewnia dokładność pomiarów i szybkość reakcji urządzenia na pojawiające się cząsteczki. 

 

Skuteczność działania oczyszczaczy potwierdzają trzy niezależne instytucje. Oczyszczacze marki Philips to produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Polecane przez specjalistów w dziedzinie alergologii sprzęty, gwarantują bezpieczeństwo użytkowania, również przez osoby zmagające się z alergiami. Bezpieczeństwo stosowania potwierdza także atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Sprzęty z kolekcji Dual Scan posiadają certyfikaty ECARF, który zaświadczają o skuteczności w łagodzeniu objawów alergii.

 

Philips Dual Scan AC3858/51 czy AC3059/51?

Świetnie wyposażone, dobrze prezentujące się oczyszczacze z serii Dual Scan mogą pracować na różnych powierzchniach. Niezawodne mechanizmy działania zapewniają najlepszej jakości powietrze pozbawione czynników wpływających na pojawianie się chorób i infekcji, również tych związanych z występowaniem astmy. Świetnie prezentujące się sprzęty odnajdą się w każdym wnętrzu. W zależności od zapotrzebowania proponujemy dwa rewelacyjne modele, których różnice przedstawiamy poniżej:

 

Parametr Philips Dual Scan AC3858/51 Philips Dual Scan AC3059/51
Zalecana powierzchnia: 73 m2 62 m2
CADR: 610 m3/h 520 m3/h
Czas potrzebny na oczyszczenie pomieszczenia wielkości 20 m2: 6 minut 7,5 minuty
Pobór prądu/moc: 60 W 58 W
Głośność: 22,5-58,5 dB 22,5-54,5 dB
Moc akustyczna: 34-70 dB (A) 34-66 dB(A)
Materiał korpusu: plastik/tkanina plastik
Wymiary: 718 x 310 x 310 mm 657 x 295 x 295 mm

 

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza dla palaczy

Bierni i czynni palacze narażeni są na szereg szkodliwych substancji wydzielanych poprzez spalanie się tytoniu. Porównywany składem do smogu dym papierosowy, to przyczyna rozwoju wielu chorób, a nawet zgonów. Na szczęście...

Oczyszczacz powietrza na pleśń

Sprawdź, czym jest pleśń i jak wpływa na zdrowie. Wyjaśniamy, skąd bierze się alergia na ten rodzaj grzybów oraz jak poradzić sobie z ich nadmiarem w pomieszczeniach mieszkalnych. Przedstawiamy też 4 najlepsze modele...

Oczyszczacz powietrza na pył

Doprawdy trudno o większego wroga, w dodatku otaczającego nas zewsząd, niezależnie od miejsca, godziny i pory roku. Pyły, powstające w wyniku spalania, ścierania się materiałów, czy pylenia roślin stanowią najczęściej...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.