Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy

Bierni i czynni palacze narażeni są na szereg szkodliwych substancji wydzielanych poprzez spalanie się tytoniu. Porównywany składem do smogu dym papierosowy, to przyczyna rozwoju wielu chorób, a nawet zgonów. Na niebezpieczeństwo związane z wdychaniem dymu papierosowego narażone są w szczególności dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się z otoczenia tego chorobotwórczego czynnika. Jednym z najskuteczniejszych jest stosowanie filtrowych oczyszczaczy powietrza wykorzystujących w swym działaniu właściwości aktywnego węgla.

 

Główne składniki dymu papierosowego

Dym tytoniowy to mieszanka dwóch rodzajów dymu powstałego w wyniku spalania tytoniu. Dym głównego strumienia to ten, który jest wydychany przez palacza, a dym bocznego strumienia wydzielany jest poprzez spalanie się końca papierosa, fajki lub cygara. W 1993 roku dym tytoniowy został wpisany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, na listę najgroźniejszych czynników rakotwórczych na świecie.

 

Dym tytoniowy składa się z blisko 4 000 substancji chemicznych. Co najmniej 60 z nich wykazuje działanie rakotwórcze, a pozostałe są mocno toksyczne dla organizmu. Nikotyna, czyli główny składnik wyrobów tytoniowych, to silnie trująca substancja o właściwościach uzależniających. Ta bezbarwna ciecz stosowana jest także w środkach owadobójczych i środkach ochrony roślin. Dawka śmiertelna nikotyny to 50-60 mg. Jeden papieros zawiera ok. 15-30 mg tej substancji, lecz wraz z dymem, do organizmu człowieka z każdym wypalonym papierosem przedostaje się od 10 do 30% tej gramatury. Bezpośrednio do krwi przenika ok. 1 mg czystej nikotyny

 

W dymie głównego strumienia odnaleźć można mnóstwo trujących substancji. Do najważniejszych wraz z nikotyną należą:

  • formaldehyd — używany m.in. w produkcji lakierów przemysłowych, wosków samochodowych i pianek izolacyjnych,
  • cyjanowodór — gaz zwany też kwasem pruskim, wykorzystywany przez hitlerowców w komorach gazowych,
  • benzopiren — substancja rakotwórcza występująca m.in. w smogu,
  • polon — radioaktywny pierwiastek chemiczny z grupy metali,
  • naftyloamina — rakotwórczy związek chemiczny wchodzący w skład barwników drukarskich,
  • kadm — śmiertelnie niebezpieczny metal ciężki,
  • ureatan  — rakotwórczy związek stosowany do produkcji tworzyw poliuretanowych,
  • aceton — rozpuszczalnik używany m.in. w zmywaczach do paznokci,
  • dimetylonitrozoamina — składnik silnie rakotwórczy,
  • amoniak — parząca substancja wykorzystywana w produkcji nawozów sztucznych,
  • DDT — związek chemiczny odnajdujący swe właściwości w środkach owadobójczych,
  • naftalina — substancja stosowana przeciw molom,
  • piren — związek rakotwórczy używany w produkcji pestycydów i pigmentów,
  • arsen — rakotwórczy trujący metal ciężki,
  • fenol — żrąca substancja toksyczna, stosowana w środkach dezynfekujących,
  • chlorek winylu — składnik stosowany głównie podczas produkcji plastiku,
  • toluen — rozpuszczalnik organiczny o działaniu rakotwórczym,
  • butan — łatwopalny gaz używany m.in. jako rozpuszczalnik przemysłowy i czynnik chłodzący w lodówkach,
  • tlenek węgla — toksyczny, śmiertelny gaz powodujący zaczadzenie,
  • metanol — silnie trujący alkohol wykorzystywany jako rozpuszczalnik w żywicach, farbach, lakierach i barwnikach,
  • akrydyna — szkodliwa substancja używana w produkcji barwników,
  • toluidyna — trujący rozpuszczalnik chemiczny.
papierosy
dym papierosowy zawiera wiele trujących substancji

Jak dym tytoniowy wpływa na organizm człowieka?

Szacuje się, że z wyrobów tytoniowych korzysta na całym świecie aż 1,3 mld ludzi, co stanowi blisko 17% całej populacji. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) globalnie każdego roku z powodu palenia tytoniu umiera ponad 8 mln ludzi

 

Dym papierosowy wdychany przez palacza wchłaniany jest głównie przez jego układ oddechowy. Wraz ze śliną przedostaje się jednak także do układu pokarmowego. Czynne palenie tytoniu może prowadzić więc do wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz przepukliny jelitowej. Wśród palaczy zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, astmy, cukrzycy, udaru i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wdychanie dymu papierosowego może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zaburzeń pracy serca, a nawet wystąpienia tętniaka aorty.

 

mężczyzna palący papierosy podczas pracy przy komputerze
Palenie papierosów to przyczyna licznych chorób układu oddechowego i krążenia

 

Palenie to jedna z głównych przyczyn raka płuc. Aż 9 na 10 pacjentów, u których wykryto tę chorobę to właśnie palacze. Zerwanie z nałogiem zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, nawet jeśli rzucenie palenia nastąpi po wieloletnim okresie palenia. Rezygnacja z palenia tytoniu przed 40 rokiem życia obniża ryzyko chorób odtytoniowych nawet o 90%!  

Toksyczne składniki dymu przenikają do krwioobiegu, a następnie do wszystkich narządów człowieka. Negatywne działanie dymu papierosowego zauważalne jest więc nie tylko w jamie ustnej i płucach, ale także innych częściach ciała w tym w trzustce, narządach rodnych i pęcherzu moczowym.

 

Pochłaniany dym tytoniowy może prowadzić do problemów z erekcją, a nawet powodować impotencję. Kobiety, które palą w trakcie ciąży, narażają swoje dzieci na poważne wady rozwojowe. Zwiększa się także ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Poza tym dym papierosowy niekorzystnie wypływa na kondycję skóry, paznokci i włosów.

 

Bierne palenie — skutki

Na negatywny wpływ dymu tytoniowego narażeni są nie tylko sami palacze, ale także osoby w ich otoczeniu. Wdychanie dymu papierosowego przez osoby niepalące nazywa się biernym paleniem. Na negatywne skutki biernego palenia narażeni są wszyscy ci, którzy przebywają w zamkniętym pomieszczeniu wraz z osobą palącą. Nie istnieje żadna bezpieczna dawka pochłanianego dymu papierosowego.

 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu biernego palenia umiera rokrocznie aż 1,2 mln ludzi na całym świecie! Aż 65 000 zgonów u dzieci to wynik chorób powstałych wskutek biernego palenia. Szacuje się, że w Polsce ofiarami biernego palenia zostaje rok rocznie ok. 1 000 osób, a w całej Unii Europejskiej z tego samego powodu odnotowuje się ponad 70 000 zgonów

 

Podobnie jak palenie czynne, także i to bierne, zwiększa ryzyko zachorowań na raka płuc i choroby ze strony układu oddechowego. Pasywne palenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy, ciężkich, przewlekłych chorób serca i zapalenia płuc. Jest przyczyną pogorszenia sprawności płuc, występowania przewlekłego kaszlu, świszczącego oddechu, podrażnień błony śluzowej nosa i łzawienia oczu. U niektórych biernych palaczy wdychanie dymu wywołuje uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej. Nawet bardzo mała dawka dymu tytoniowego może wpływać na krzepnięcie krwi, powstawanie zakrzepów, a nawet pojawienia się miażdżycy.

 

Bierne palenie u dzieci może powodować u nich groźne zapalenia: płuc, oskrzeli i ucha środkowego. Pochłanianie dymu tytoniowego przez najmłodszych zwiększa ryzyko wystąpienia dziecięcej astmy oraz zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Dzieci, których matki paliły biernie w trakcie ciąży, z reguły rodzą się z mniejszą masą urodzeniową. U takich dzieci mogą wystąpić wady wrodzone, problemy oddechowe i niedotlenienie mózgu.

 

kobieta w ciąży wdychająca dym papierosowy
Bierne palenie w ciąży może prowadzić do powstania wad wrodzonych i niedotlenienia mózgu u niemowląt

Jak unikać biernego palenia?

Jednym z najprostszych sposobów na unikanie biernego palenia jest zakaz palenia tytoniu w najbliższym otoczeniu. Niestety, jak wynika z badań, wyznaczenie osobnych przestrzeni dla palaczy nie eliminuje całkowicie zjawiska rozprzestrzeniania się dymu papierosowego.

 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na jego pozbycie się jest oczyszczacz powietrza. Te niepozorne urządzenia są w stanie całkowicie wyeliminować z powietrza dym powstały wskutek palenia tytoniu. Najbardziej skuteczne w tym zakresie będą sprzęty wyposażone w filtry węglowe o dużej zawartości aktywnego składnika.

Oczyszczacze powietrza dla palaczy

Do najczęściej spotykanych w domach i biurach rodzajach zanieczyszczeń powietrza zaliczamy smog i  dym papierosowy. Oba komponenty zaliczane są do grupy czynników rakotwórczych — głównie za sprawą występowania w ich składzie sadzy, benzo(a)piranu, tlenków azotu, dwutlenku węgla i metali ciężkich.

 

Filtry stosowane w oczyszczaczach powietrza w swoim podstawowym działaniu mają filtrować powietrze z zanieczyszczeń. Spośród wielu dostępnych na rynku sprzętów tego typu, rekomendujemy te, które najlepiej rozprawią się z dymem papierosowym w Twoim otoczeniu:

  • LIFAair LA510,
  • Philips AC3858/51,
  • Ideal AP40 Pro.

1. LIFAair LA510

Oczyszczacz powietrza fińskiego producenta LIFAair LA510 jest prawdopodobnie najlepszą opcją w eliminacji dymu papierosowego. Wychwyci najmniejsze cząsteczki wielkości 0,003 µm ze skutecznością co najmniej 99,5%. Swoją efektywność zawdzięcza potrójnemu systemowi oczyszczania opierającego się na działaniu filtra wstępnego, węglowego i HEPA.

 

oczyszczacz powietrza LIFAair LA510
Oczyszczacz LIFAair LA510

 

Filtr wstępny usunie największe zanieczyszczenia typu sierść zwierząt, kurz, okruchy i włosy. HEPA w klasie E12 bez problemu pochłonie najmniejsze pyły rzędu PM2.5 i PM10 stanowiące główne składniki smogu. Rozprawi się także z chorobotwórczymi bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami i pleśnią.

 

Gazy i nieprzyjemne zapachy (w tym dym papierosowy) zaabsorbuje tu filtr węglowy posiadający niebagatelną ilość aktywnego węgla wzbogaconą o dodatkową porcję zeolitu (łącznie 2 kg wyrafinowanego materiału filtracyjnego, kilkukrotnie więcej niż średnia rynkowa).

 

Filtr węglowo-zeolitowy usunie z otoczenia tak groźne substancje, jak benzen, ksylen, styren, toluen i etylobenzen. Aktywny węgiel zatrzyma formaldehyd i benzoapiren, czyli jedne z wielu rakotwórczych substancji znajdujących się w dymie głównego strumienia. Zeolit (sito molekularne) oczyści powietrze z groźnych dla zdrowia tlenków – azotu i siarki oraz cząstek promieniotwórczych przenikających do powietrza m.in. z materiałów budowlanych. Stosunek aktywnego węgla do zeolitu wynosi tu 50:50.

 

LIFAair LA510 posiada łącznie 4 moduły filtrowe – 2 węglowe oraz HEPA E12. Poszczególne komponenty filtra działającego w systemie 360°, można użytkować odpowiednio przez ok. 3 (filtr HEPA) i 5 lat (filtr węglowy). Jak podają badania Ghoung Zhou Institute of Microbiology, filtry stosowane w  LIFAair LA510 powstrzymują aż 99,99% wirusów H1N1 o wielkości 80-120 nm. Skuteczność działania w tym zakresie potwierdza bardzo wysoki poziom CADR, który wynosi (dla mikroskopijnych pyłów) 480 m³/h. Wydajność oczyszczacza pozwala na ekspresowe oczyszczenie największej zalecanej powierzchni (58 m²) w zaledwie 18 minut!

 

Urządzenie poza tym, że wykazuje bardzo dużą skuteczność działania, to dodatkowo jest niezwykle ciche w swej pracy. W swoim najcichszym trybie generuje zaledwie 20 db, co porównywalne jest z szelestem liści. Dzięki temu oczyszczacz może być bez problemu użytkowany przez całą dobę (również w nocy).

 

O poprawną jakość powietrza dbają zastosowane tu niezwykle precyzyjne czujniki. Dołączona przenośna stacja pomiarowa LAM02, we współpracy z oczyszczaczem kontrolują na bieżąco:

  • stężenie pyłów PM2.5 oraz PM10,
  • stężenie lotnych związków organicznych (TVOC),
  • poziom CO2,
  • poziom wilgotności,
  • temperaturę otoczenia. 

LIFAair LA510 posiada bardzo przydatne funkcje dodatkowe, w tym 2 zróżnicowane automatyczne tryby pracy (Smart, Night) i jeden ręczny (Manual). Dostępny jest także tryb Turbo, który ekspresowo oczyści powietrze z zanieczyszczeń.

 

Ponadto oczyszczacz jest bardzo trwały w swej konstrukcji oraz odporny na zarysowania i wgniecenia. Zastosowany do produkcji stop stali węglowej wykorzystywany między innymi w przemyśle samochodowym sprawia, że urządzenie może być użytkowane przez wiele lat. Niezwykle nowoczesny design LIFAair LA510  został doceniony przez branżę projektową i wyróżniony nagrodą RedDot 2017

 

Oczyszczacz może być sterowany tradycyjnie, jak i za pomocą dedykowanej aplikacji LIFAair, która poza odczytami z czujników, wskaże także poziom zużycia filtrów oraz umożliwi włączenie i wyłączenie urządzenia na odległość.

 

2. Philips AC3858/51

Drugim spośród rekomendowanych przez nas oczyszczaczy będących znakomitą formą pochłaniacza zapachów jest urządzenie marki Philips. Model AC3858/51 posiada 2 ponadprzeciętnie precyzyjne czujniki pyłów i gazów. Skuteczność działania oczyszczacza potwierdza uzyskiwany wysoki poziom przepływu powietrza (CADR), który wynosi 610 m3/h.

 

Philips AC3858/50
Philips Dual Scan AC3858/51

 

Philips Dual Scan AC3858/51 oczyszcza powietrze z pomocą filtra 360o, który zasysa powietrze z niemal każdej strony oczyszczacza. Dzięki temu urządzenie pracuje szybciej i wydajniej. Sprzęt jest w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20m2 w zaledwie 6 minut! Oczyszczacz wykorzystuje zintegrowany filtr 3 w 1, który gwarantuje skuteczną redukcję smogu, alergenów i innych niebezpiecznych substancji na poziomie co najmniej 99,97%.

 

Brudne powietrze zasysane przez setki małych otworów w obudowie natrafia na 3 warstwy filtrujące:

  • Filtr wstępny – przyciąga większych rozmiarów zanieczyszczenia typu łupież, sierść, kurz, większe pyły i włosy. Chroni resztę filtrów przed nadmierną eksploatacją. 
  • Filtr HEPA H13 – pochłania najdrobniejsze szkodliwe cząsteczki takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów, pleśń, patogenne bakterie i wirusy. Warstwa HEPA, która po rozłożeniu osiąga powierzchnię 2,44m2, skutecznie blokuje również smog i jego główne składowe, czyli pyły PM2.5 i PM10.
  • Filtr węglowy – zatrzymuje w swojej strukturze szkodliwe gazy i niepożądane zapachy. W warstwie zbudowanej z granulek aktywnego węgla kumulują się między innymi dym papierosowy, zapach zwierząt, nieprzyjemne aromaty kuchenne oraz groźne dla zdrowia gazy (w tym lotne związki organiczne).

Filtr węglowy odpowiedzialny między innymi za usuwanie lotnych związków z dymu tytoniowego zawiera około 300 gramów węgla aktywnego. Z pozoru może wydawać się to małą wartością, ale po rozłożeniu jego wielkość porównać można do 37 boisk piłkarskich (jedno boisko ma 7 000 m2 powierzchni!). Wynika to z faktu, że węgiel aktywny ma niezwykle skomplikowaną, porowatą powierzchnię. Wbudowywany wskaźnik filtra informuje o poziomie jego eksploatacji, a konieczność czyszczenia i wymiany jest zasygnalizowana odpowiednim alarmem. Żywotność filtra to ok. 3 lata.

 

Dual Scan AC3858/51 obsługiwany jest dotykowo za pomocą intuicyjnego panelu sterowania. Nowoczesny  wyświetlacz informuje między innymi o procentowym zużyciu filtra oraz trybie, w jakim aktualnie pracuje oczyszczacz. Urządzenie pokazuje także precyzyjne odczyty z czujników. Niezwykle atrakcyjny, kolorowy wyświetlacz sygnalizuje poziom zanieczyszczeń powietrza w otoczeniu. Czterostopniowa skala określa jakość powietrza względem występowania pyłów PM2.5, stężenia alergenów (IAI) i gazów (GAS). Dobre powietrze sygnalizowane jest kolorem niebieskim, przeciętne – fioletowym, złe – fioletowo-czerwonym, a bardzo złe – czerwonym.

 

Oczyszczacz wykorzystuje technologię AeraSense, która pozwala na automatyczną zmianę trybów (do wyboru automatyczny, turbo i nocny) pracy względem występowania najmniejszych toksycznych cząstek w powietrzu. Wartości określające poziom pyłów PM2.5 przedstawiane są w czasie rzeczywistym skalą w g/m3, poziom alergenów w skali 1-12 (gdzie 1 to brak alergenów), a ilość występujących gazów w stopniach L1-L4 (gdzie L1 oznacza najlepszą jakość powietrza).

 

Przefiltrowane powietrze wydostaje się z urządzenia poprzez spiralny wylot, który zapewnia rozproszenie powietrza w każdy, nawet najbardziej odległy zakamarek pomieszczenia (cyrkulacja 3D).

 

Dzięki różnorodnym trybom Philips AC3858/51 może być użytkowany przez całą dobę. Tryb snu zapewni cichą pracę urządzenia (22,5 dB) oraz maksymalne wygaszenie emitowanego światła. Dzięki temu zapewnisz sobie i swoim domownikom komfortowy wypoczynek tuż po zmroku. Ponadczasowy  design i klasyczna kolorystyka doskonale wpasują się w tradycyjne białe i szare, ale także nowoczesne kolorowe wnętrza.

 

3. Ideal AP40 Pro

Kolejnym niezwykle skutecznym w pochłanianiu niepożądanych woni urządzeniem jest sprzęt niemieckiej marki – IDEAL AP 40 Pro. Ten kompaktowy oczyszczacz zapewni skuteczną filtrację w pomieszczeniach do 55 m2. Swoją wydajność na poziomie 440m3/h uzyskuje dzięki precyzyjnemu systemowi oczyszczania, opartego na działaniu pracy 3 warstw filtrowych: wstępnej, HEPA H14 i węglowej.

 

Ideal AP 40 Pro w salonie
Oczyszczacz Ideal AP 40 PRO

 

Filtr wstępny zwiększa żywotność warstwy HEPA, zatrzymując większych rozmiarów zabrudzenia takie jak włosy, okruchy sierść, kurz i łupież. HEPA w klasie H14 neutralizuje chorobotwórcze wirusy i bakterie oraz alergeny wziewne, zarodniki pleśni, grzybów i odchody roztoczy kurzu domowego. Ta warstwa pochłania także bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu pyły PM2.5 i PM10, które przedostają się z układu oddechowego do krwi. HEPA w klasie H14 to najskuteczniejszy na rynku filtr, którego skuteczność określa się na 99,99%.

Filtr węglowy usuwa najbardziej uciążliwe zapachy takie jak dym tytoniowy, spaliny i opary chemiczne (w tym formaldehyd i benzoapiren stanowiące główne składniki dymu głównego strumienia). Aktywna powierzchnia składa się tu na 740 000 m2 filtra posiadającego 370 gramów węgla. Żywotność warstwy węglowej wynosi ok. 24 miesiące. Konieczność wymiany filtra jest kontrolowana przez specjalny chip z unikalnym kodem, który bada na bieżąco jego zużycie.

 

Jakość powietrza w otoczeniu komunikowana jest za pomocą 3-stopniowej skali. Zielona barwa na wyświetlaczu informuje o czystym powietrzu, żółta o umiarkowanie zabrudzonym, a czerwona o mocno zanieczyszczonym. Szybkość przepływu czystego powietrza możemy dowolnie regulować w trybie średnim (90-139,5 m3/h) i wysokim (130-238 m3/h). Najcichszy z trybów (nocny) pracuje na poziomie 16,7 dB, więc będzie idealnym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym i sypialni.

 

Dla maksymalnej wygody użytkowania producent dołącza do urządzenia pilot do zdalnego sterowania. Oczyszczacz może być także obsługiwany za pomocą aplikacji mobilnej IDEAL AIR PRO, która daje możliwość kontrolowania jego pracy przez Wi-Fi z każdego miejsca na ziemi. Innowacyjny wygląd dopasuje się do nawet najbardziej wymagających wnętrz, a bardzo niska waga pozwoli na szybki transport między pomieszczeniami.

 

IDEAL AP 40 Pro posiada atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który zaświadcza o jego bezpieczeństwie stosowania.

 

 

 

Zobacz również:

Papierosy vs smog - co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia?

Czy wiesz, że papierosy i smog mają ze sobą naprawdę sporo wspólnego? Okazują się być najbardziej istotnymi przyczynami wielu chorób - zwłaszcza tych, które wyróżnia przewlekły charakter. Głównym problemem i cechą...

Oczyszczacz powietrza dla astmatyków

Trudne do opanowania, uciążliwe dolegliwości związane z astmą, mogą być skutecznie eliminowane – między innymi przez stosowanie oczyszczaczy powietrza w otoczeniu. Przedstawiamy najlepsze dostępne na polskim rynku sprzęty...

Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

Duszące kłęby spalin przedostają się do domu lub biura z zakorkowanej ulicy? Dym z nieekologicznych pieców, wykorzystywanych przez sąsiadów? A może trudna do usunięcia woń farby po remoncie? Jeśli szukasz skutecznego sposobu...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.