Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

Duszące kłęby spalin przedostają się do domu lub biura z zakorkowanej ulicy? Dym z nieekologicznych pieców, wykorzystywanych przez sąsiadów? A może trudna do usunięcia woń farby po remoncie? Jeśli szukasz skutecznego sposobu na usunięcie wszelkich nieprzyjemnych zapachów, nie mogłeś trafić lepiej. W artykule tym znajdziesz wszystkie informacje na temat tego, co sprawia, że oczyszczacze powietrza tak skutecznie radzą sobie z wymienionymi problemami oraz kilka rekomendowanych przez nas w tym celu modeli.

 

Źródła nieprzyjemnych zapachów

Trudno będzie tu wymienić wszystko, z czym w tej materii musimy się mierzyć. Źródła nieprzyjemnych zapachów moglibyśmy wymieniać bez końca, analizując w nieskończoność ich pochodzenie i sposoby, które mogą pomóc nam je usunąć. Skupiając się na tym, co najczęściej drażni nasz węch w warunkach domowych, w pierwszej kolejności należałoby wspomnieć o jedzeniu. Czyli wszelkiego rodzaju resztkach, lądujących w śmieciach, nieprzyjemnym i intensywnym zapachu, wydzielającym się podczas gotowania niektórych potraw lub groźnym dla zdrowia naftalenie, pojawiającym się w przypadku smażenia na tradycyjnych kuchenkach gazowych.

 

Życie w otoczeniu palaczy zdecydowanie może być uciążliwe, także dla nich samych – i nie mamy tu na myśli jedynie negatywnych skutków zdrowotnych, które niesie za sobą ten nałóg. Dym tytoniowy należy do grupy jednych z najtrudniejszych do usunięcia zapachów, zwłaszcza z obić mebli, ubrań i pościeli. Na tym polu oczyszczacze powietrza także radzą sobie doskonale, neutralizując przy okazji znajdujące się w nim niebezpieczne związki.

 

Kochając zwierzęta, także musimy liczyć się z obecnością nieprzyjemnych zapachów. Właściciele psów, kotów i terrariów dla gryzoni doskonale wiedzą, o czym mówimy. Regularne czyszczenie kuwety czy klatki naszego chomika nie zawsze stanowi bowiem gwarancję świeżego i wolnego od dokuczliwych woni powietrza.

 

Utrzymujący się przez długi czas po remoncie zapach farb, środków czystości po sprzątaniu czy lakieru do paznokci jest w większości przypadków jeszcze bardziej intensywny, niż wyżej wymienione. I wysoce szkodliwy, ze względu na zawartość substancji z grupy lotnych związków organicznych (LZO), takich jak benzen, benzoapiren, dichlorobenzen czy ksylen, odznaczających się bardzo toksycznym wpływem na układ nerwowy i oddechowy oraz sprzyjaniem powstawania nowotworów.

 

Kompleksową ochronę przed wyżej wymienionymi gazami, substancjami i zapachami stanowią oczyszczacze powietrza, wyposażone w filtr węglowy. W przypadku tego typu zanieczyszczeń wykazują się zdecydowanie najwyższą skutecznością. Efektywność systemu filtracji może zostać zwiększona do maksimum poprzez jonizatory powietrza, znajdujące się w wyposażeniu najlepszych modeli.

 

Jak działa filtr węglowy?

W skład systemu filtracyjnego każdego poprawnie skonstruowanego oczyszczacza powietrza wchodzi zestaw zbudowany z trzech filtrów – wstępnego, zabezpieczającego przed większymi zanieczyszczeniami, HEPA, neutralizującego wirusy, bakterie, alergeny, zarodniki pleśni i grzybów oraz tytułowej warstwy węglowej, stanowiącej zabezpieczenie przed uciążliwymi zapachami, gazami i lotnymi związkami organicznymi.

 

Filtr węglowy, przypominający swą strukturą czarny plaster miodu, zawiera w sobie węgiel aktywny. Substancja ta posiada zdolność do adsorpcji, czyli zatrzymywania i neutralizowania zanieczyszczeń za sprawą swej bardzo dużej powierzchni w stosunku do masy. Tylko takie rozwiązanie technologiczne jest nam w stanie zagwarantować nam wydajną neutralizację nieprzyjemnych zapachów – filtr wstępny i HEPA są na tym polu niemal całkowicie bezskuteczne (odpowiadają za usuwanie zanieczyszczeń innego typu).

 

Filtr węglowy do oczyszczacza powietrza
Filtr węglowy stosowany w oczyszczaczach powietrza

 

Producenci, prześcigając się bez przerwy w maksymalizowaniu skuteczności swych oczyszczaczy, wzbogacają często filtry węglowe o specjalny sorbent ditlenku krzemu SiO2, pochłaniający dodatkowo tlenki azotu (NOx) i tlenki siarki (SOx), będące produktem ubocznym spalania paliw w samochodach. Fińska marka LIFAair idzie jeszcze dalej, dodając do filtrów węglowych zeolit, posiadający zdolność do neutralizowania cząstek promieniotwórczych.

 

Czy jonizatory powietrza usuwają nieprzyjemne zapachy?

Jak wspomnieliśmy, z pewnością zwiększają skuteczność ich neutralizacji. Ale od początku. W przypadku większości modeli oczyszczaczy spotkamy się z jonizatorami plazmowymi. Ich zasada działania oparta jest na emisji jonów ujemnych (anionów) i jonów dodatnich (kationów) w odpowiednich proporcjach. Proces ten na ogół odbywa się poprzez przepływ prądu o bardzo dużym natężeniu przez dwie elektrody – dodatnią i ujemną – rozbijające cząsteczki wody i tlenu.

 

Najbardziej istotne z punktu widzenia użytkownika pozostaną aniony, które posiadają zdolność do wiązania się ze znajdującymi się w naszym otoczeniu zarodnikami pleśni i grzybów, wirusami, bakteriami, gazami i substancjami, odpowiedzialnymi za nieprzyjemny zapach. Silnie wzbogacone o jony ujemne powietrze korzystnie wpływa na nawilżenie skóry, samopoczucie i koncentrację, a także zmniejsza objawy chorób układu oddechowego i alergii. Jeśli więc zależy ci na możliwie jak najskuteczniejszym usuwaniu zanieczyszczeń, oczyszczacz z funkcją jonizacji będzie stanowił zdecydowanie najlepszy wybór.

 

Oczyszczacz do usuwania nieprzyjemnych zapachów - na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić filtry do oczyszczaczy powietrza. Podstawowy parametr, istotny z punktu widzenia neutralizacji zapachów, będzie stanowiła ilość węgla aktywnego, zastosowanego w oczyszczaczu. Zasada jest prosta – im większa jego zawartość, tym skuteczniejsza adsoprcja. Wspomniana już funkcja jonizacji znacząco zwiększy zaś skuteczność całości, wspierając zarówno filtr węglowy, jak i HEPA.

 

Nie mniej istotny czynnik będzie stanowić przepływ powietrza. Wybierając oczyszczacz do swojego domu, należy wziąć pod uwagę całkowity metraż pomieszczeń, w których ma być stosowane urządzenie. Wybór modelu o zbyt małym przepływie będzie skutkował znacznym zmniejszeniem skuteczności usuwania zanieczyszczeń, a co za tym idzie – także zapachów. W naszym sklepie internetowym przy karcie produktowej każdego oczyszczacza znajdziesz informację o tym, na jakiej powierzchni sprawdzi się najlepiej.

 

Pod względem użytkowym konieczne będzie przeanalizowanie oferowanych dodatkowych trybów pracy i funkcji, takich jak tryb nocny czy sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Fani oszczędności powinni zwrócić swą uwagę na koszt wymiany filtrów i pobór mocy danego urządzenia. Jeśli szukamy oczyszczacza do sypialni, biura lub pokoju dziecięcego, konieczne będzie zwrócenie się w stronę modeli zapewniających jak najniższy poziom hałasu.

 

Oczyszczacz do usuwania zapachów - rekomendowane modele

Kierując się wszystkimi wymienionymi wymaganiami, które musi spełnić oczyszczacz jak najskuteczniejszy zwłaszcza pod względem usuwania nieprzyjemnych zapachów, wybraliśmy dla was pięć modeli, wpasowujących się w te kryteria idealnie. W przypadku problemów z doborem lub jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie twoje pytania i pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.

 

Sharp UA-HG30E-B 

Sharp UA-HG30E-B to pierwsze polecane przez nas urządzenie i zdecydowanie jedno z najlepszych, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem. Model ten przeznaczony jest do pomieszczeń do 21 m2 i z miejsca wyróżnia się bardzo niskim poziomem hałasu (od 21 dB) oraz zużyciem energii od zaledwie 4,1 W, przekładających się na miesięczne koszty w okolicach zaledwie 6 zł. 

 

Oczyszczacz Sharp UA-HG30E-B
Oczyszczacz Sharp UA-HG30E-B

 

Sharp UA-HG30E-B oferuje swym użytkownikom funkcję nawilżania – idealną do stosowania w sezonie grzewczym, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia – i kultową jonizację Plasmacluster. Po dodaniu kilkunastu kostek do zbiornika nawilżacza oczyszczacz może pracować jako klimatyzer, zapewniający ulgę w najbardziej gorące dni lata.

 

System filtracji Sharp UA-HG30E-B tworzy zestaw, na który składa się – poza wspomnianym jonizatorem i filtrem nawilżacza – filtr wstępny, HEPA H13 o skuteczności co najmniej 99,97% i 170 g węgla aktywnego, przekładające się na powierzchnię adsorpcyjną, wynoszącą około 340 000 m2. Tak duża ilość węgla i jonizacja Plasmacluter pozwalają na skuteczną neutralizację dokuczliwych zapachów - m.in. dymu papierosowego, potu, czy też wilgoci. W połączeniu z zaawansowanym zestawem czujników trybem Sleep zmniejszającym hałas do minimum i trwałymi filtrami otrzymujemy więc zdecydowanie jednego z liderów w swej kategorii cenowej. Model ten dostępny jest także w białej wersji kolorystycznej Sharp KC-F32EUW.

 

Philips AC2959/53

Philips AC2959/53 jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli w portfolio holenderskiego producenta. I nie ma tu żadnych powodów do zdziwienia. Przy możliwości obsłużenia powierzchni do 39 m2, otrzymujemy bowiem gwarancję oczyszczenia 20 m2 w zaledwie 9 minut i rekordowo niski poziom hałasu, zaczynający się od 16 dB. Niemal stuprocentowa skuteczność w usuwaniu alergenów zaowocowała otrzymaniem certyfikatu ECARF.

 

System filtracji Philips AC2959/53 oparty jest na autorskim filtrze NanoProtect HEPA w kształcie walca, zapewniającym cyrkulację 3D, przekładającą się na oczyszczanie powietrza nawet w najtrudniej dostępnych zakamarkach. W jego skład wchodzą warstwy wstępna, HEPA H13 o powierzchni 2,4 m2 i węglowa z powierzchnią aktywną odpowiadającą około 24 boiskom piłkarskim. Ostatni z wymienionych poziomów filtracji zapewnia odpowiada za precyzyjne eliminowanie z otoczenia nieprzyjemnych zapachów i lotnych gazów. Żywotność całości określana jest przez producenta na nawet 3 lata.

 

Oczyszczacz Philips AC2959/53
Oczyszczacz Philips AC2959/53

 

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy manualnej i automatyczny, wspierany czujnikiem pyłów PM2.5 i światła. Innowację stanowi zastosowanie technologii AeraSense, zapewniającej precyzyjny pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym, a następnie przekazanie odczytów na intuicyjny, dotykowy panel sterowania, umieszczony na górze urządzenia, otoczony dodatkowo kolorową obręczą, pozwalającą na pierwszy rzut oka ocenić poziom zanieczyszczeń na kolorowej skali.

 

Pracą oczyszczacza możemy sterować za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej Clean Home+. Z jej poziomu – z dowolnego miejsca na świecie – zdalnie włączymy urządzenie w wybranym trybie pracy, sprawdzimy parametry powietrza w domu i poziom zużycia filtrów, a także otrzymamy porady na temat tego, jak zachować się w sytuacji wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Reasumując, AC2959/53 oferuje naprawdę wiele. Za stosunkowo niewielką cenę.

 

Panasonic F-VXR90G-K

Panasonic po raz drugi, tym razem z modelem F-VXR90G-K, przeznaczonym do powierzchni aż do 66 m2. Model ten z miejsca zwrócił naszą uwagę bardzo wysoką wydajnością nawilżania na poziomie aż 830 ml/h, czyniącą go jednym z najskuteczniejszych w tej kategorii, dostępnych na rynku. Nie zabrakło dobrze znanej nam już jonizacji Nanoe z trybem Spot Air i funkcji EcoNavi, zmniejszającej zużycie energii nawet o 60%.

 

Panasonic F-VXR90G-K wyposażono w taki sam zestaw filtrów, jak w poprzedniku – wstępny, HEPA H13 i węglowy – jednak o powierzchni zwiększonej tak, by bez problemu zapewnić skuteczne oczyszczanie powietrza w większych salonach, pomieszczeniach biurowych i jadalniach. Tryb jonizacji w połączeniu z warstwą węglową oznacza jeszcze większą skuteczność w usuwaniu niechcianych woni, np. dymu tytoniowego i potu. Z kolei o przeciwdziałanie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i pleśni na powierzchni filtra nawilżacza dbają specjalne środki przeciwgrzybiczne, umieszczone w podstawie zbiornika na wodę.

 

Oczyszczacz Panasonic F-VXR90G-K
Oczyszczacz Panasonic F-VXR90G-K

 

O skuteczną pracę w trybie automatycznym dba zestaw 5 czujników, przekładających się na jeden z najbardziej wydajnych trybów automatycznych, dostępnych w oczyszczaczach powietrza, przeznaczonych na rynek konsumencki. Dodatkowe kółka umieszczone w dolnej części ułatwiają transport urządzenia pomiędzy pomieszczeniami. W pakiecie wskaźniki zanieczyszczeń i wilgotności, trzy prędkości pracy manualnej do wyboru i wszystko to, co znamy ze słabszego modelu.

 

LIFAair LA333

Wspomniana już wcześniej fińska marka, znana z bezkompromisowego podejścia do oczyszczania i swoich sztandarowych, autonomicznych stacji kontrolno-pomiarowych. Model LIFAair LA333 powstał z przeznaczeniem do pomieszczeń do 39 m2, które urządzenie jest w stanie oczyścić w zaledwie 20 minut. Naszą uwagę z miejsca zwraca niski poziom hałasu (od 18 dB w trybie nocnym), elegancki design i bezstopniowa regulacja prędkości obrotowej (20 poziomów), możliwa do uzyskania dzięki zastosowaniu bezszczotkowego silnika prądu stałego japońskiej produkcji.

 

Okrągły filtr 360o, zastosowany w LIFAair LA333, zawiera w sobie filtr wstępny, HEPA E12 i 1 kilogram impregnowanego węgla aktywnego z domieszką zeolitu, który – jak wspomnieliśmy – pomaga zatrzymywać cząstki promieniotwórcze. Tak ogromna ilość pierwiastka pozwala na jeszcze bardziej precyzyjną neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Za sprawą doskonałych właściwości warstwy węglowej woń dymu tytoniowego, aromaty kuchenne, czy też odór śmieci lub potu zostaną z powodzeniem wyeliminowane z domowego wnętrza.

 

Oczyszczacz LIFAair LA333 - aranżacja
Oczyszczacz LIFAair LA333

 

W tym modelu znajdziemy także bardzo precyzyjne czujniki pyłu PM2.5, które wychwytują stężenie pyłu już od zaledwie 12 µg/m3, przekładając się na bezkompromisową, 99,99-procentową skuteczność całego systemu. Oczyszczacz ten uzyskał najwyższy możliwy wynik w teście pojemnościowym, przeprowadzanym przez Laboratorium Narodowe.

 

Poza dotykowym panelem, znajdującym się w górnej części urządzenia, oczyszczacz LA333 wyposażony jest w kontroler LIFAsmart, umożliwiający pełny monitoring jakości powietrza i sterowanie urządzeniem. O poprawność działania systemu bez przerwy dba zestaw pięciu amerykańskich i japońskich czujników pyłu PM2.5, CO2, lotnych związków organicznych, wilgotności oraz temperatury. Zwolenników kontroli pracy oczyszczacza z dowolnego miejsca na świecie z pewnością usatysfakcjonuje darmowa aplikacja mobilna, dostępna na smartfony.

 

LIFAair LA510

LIFAair LA510 to ostatni polecany przez nas model, niezmiennie piastujący pierwsze miejsce w wielu rankingach oczyszczaczy. Za sprawą ogromnego przepływu powietrza LA510 jest w stanie oczyścić powierzchnię 58 m² w zaledwie 18 minut. Mimo tak potężnej siły, zużycie energii i generowany hałas wciąż pozostały na minimalnym poziomie.

 

Oczyszczacz LIFAair LA510 - aranżacja
Oczyszczacz LIFAair LA510

 

LA510 wyposażono w taki sam zestaw filtrów jak w słabszym bracie, wzbogacony jednak aż o 2 kilograma węgla aktywnego z domieszką zeolitu, zapewniającego najwyższy możliwy poziom usuwania nieprzyjemnych zapachów (m.in. odoru zwierząt, aromatów kuchennych, dymu papierosowego), gazów i lotnych związków organicznych.

 

Stacja pomiarowa, aplikacja mobilna, najwyższej klasy czujniki i nowoczesne sterowanie gestem – wszystko, co znamy z mniejszego odpowiednika, zostało w LA510 doprowadzone niemal do perfekcji. Jeśli więc dysponujecie większym budżetem, bez zastanowienia dodajcie ten model do koszyka.

 

Który oczyszczacz najlepiej usuwa zapachy?

Pod względem zawartości węgla aktywnego, która przekłada się bezpośrednio na wydajność i szybkość procesu usuwania nieprzyjemnych aromatów, urządzenia fińskiej marki LIFAair pozostają bezkonkurencyjne. Dlatego, jeśli szukasz najskuteczniejszego sprzętu do walki z dokuczliwymi zapachami i dysponujesz większym budżetem, oczyszczacze te będą zdecydowanie najlepszym wyborem.

 

Z kolei osobom szukającym urządzenia mieszczącego się w niższym zakresie cenowym, niezmiennie polecamy modele UA-HG30E-B od Sharpa, AC2959/53 Philipsa i Panasonic F-VXR90G-K. Wszystkie z wymienionych neutralizują nieprzyjemne zapachy na w pełni zadowalającym poziomie, gwarantując przy tym wysokie bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

 

Oto jak przedstawia się zawartość węgla aktywnego w wyżej wspomnianych modelach:

 

Model

Sharp UA-HG30E-B

Philips AC2959/53

Panasonic

F-VXR90G-K

LIFAair

LA333

LIFAair

LA510

Zawartość węgla aktywnego

170 g

ok. 200 g

ok. 300 g

1000 g

2000 g

 

Chciałbyś porównać więcej parametrów technicznych oczyszczaczy ? Wejdź na nasz ranking oczyszczaczy powietrza i sprawdź, które modele osiągają najlepsze wyniki na rynku.

 

 

 

Zobacz również:

Filtry węglowe w oczyszczaczach

Filtry węglowe uzupełniają pracę filtrów HEPA. Usuwają organiczne zanieczyszczenia gazowe, które bywają bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka, a z którymi filtry HEPA nie dają sobie rady. Aktywny węgiel jest jednym z...

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Z pozytywnego wpływu jonów ujemnych na samopoczucie i zdrowie zdajemy sobie sprawę od dekad. Z biegiem lat i rozwojem technologii doczekaliśmy się stworzenia pierwszych jonizatorów i – wreszcie – połączenia ich z oczyszczaczami powietrza w jedno urządzenie. W tym artykule...

Oczyszczacz powietrza dla palaczy

Bierni i czynni palacze narażeni są na szereg szkodliwych substancji wydzielanych poprzez spalanie się tytoniu. Porównywany składem do smogu dym papierosowy, to przyczyna rozwoju wielu chorób, a nawet zgonów. Na szczęście...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.