22 602 20 80

Pn-Pt 9-19, So 10-18

Oczyszczacze z funkcją jonizacji – jak działają i jaki model wybrać? 

Z pozytywnego wpływu jonów ujemnych na samopoczucie i zdrowie zdajemy sobie sprawę od dekad. Z biegiem lat i rozwojem technologii doczekaliśmy się stworzenia pierwszych jonizatorów i - wreszcie – połączenia ich z oczyszczaczami powietrza w jedno urządzenie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje i korzyści płynące z zastosowania jonizatorów oraz przedstawimy trzy rekomendowane modele, których skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi.   

 

Jony dodatnie, jony ujemne… czyli trochę chemii  

Jonami nazywamy grupę atomów, połączonych wiązaniami chemicznymi, charakteryzujących się nadmiarem bądź niedomiarem elektronów (cząstek o ładunku ujemnym) w stosunku do protonów  (czyli cząstek z ładunkiem dodatnim). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z jonem ujemnym, nazywanym anionem. W drugim zaś – gdzie występuje zdecydowana przewaga protonów – mówimy o jonach naładowanych dodatnio, czyli kationach.  

 

Zadanie oczyszczaczy powietrza z funkcją jonizacji polega na emitowaniu głównie anionów. Dlaczego? Wynika to z ich zbawiennych właściwości zdrowotnych. Cząstki ujemne skutecznie neutralizują i usuwają z powietrza m.in. bakterie, wirusy, alergeny i zarodniki pleśni. Przebywanie w powietrzu naładowanym jonami ujemnymi wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, minimalizuje objawy alergii i sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego.

 

Największa koncentracja anionów występuje w pobliżu wodospadów (aż do 450 000/cm3), łąk, gór i lasów. Liczba cząsteczek w tym pierwszym przypadku robi szczególnie wrażenie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że w pomieszczeniach biurowych koncentracja anionów wynosi zaledwie 40-100/cm3.  

 

Naturalna jonizacja powietrza
Naturalna jonizacja powietrza w przyrodzie

 

Inaczej sprawa ma się z kationami. Przebywanie w pomieszczeniach, które jest nimi silnie naładowane, skutkuje m.in. problemami z układem krążenia, spadkiem koncentracji, sennością i bólami głowy. Głównymi źródłami ich emisji są wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne i grzewcze, asfalt, beton i sieci wysokich napięć. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy dążyć do pozbycia się ich. Kluczem do uzyskania idealnego powietrza jest – jak zawsze w przyrodzie – utrzymanie odpowiedniej równowagi. Prawidłowy stosunek anionów do kationów w powietrzu powinien wynosić ok. 1,2 do 1. 

 

Jonizator powietrza – jak to działa?  

Ustaliliśmy już, że dobrej jakości powietrze powinno charakteryzować się możliwie jak największą zawartością jonów ujemnych. By ją zwiększyć – jeśli oczywiście nie mieszkamy w pobliżu wodospadu – możemy wykorzystać oczyszczacze powietrza, wyposażone w jonizatory

 

Wyróżniamy dwa sposoby wytwarzania jonów – jonizację ostrzową i plazmową. W przypadku pierwszej z nich aniony wytwarzane są w wyniku przepływu prądu o bardzo wysokim napięciu, rzędu kilku kV, który – rozbijając kropelki wody – powoduje powstawanie jonów ujemnych. Dużym minusem tej metody jest niska masa otrzymanych cząstek, co sprawia, że łatwo rozbijają się na pierwszej napotkanej przeszkodzie, np. firance czy ścianie. Do wad jonizacji ostrzowej należy zaliczyć także wytwarzanie ozonu (do którego jeszcze wrócimy) i tlenków azotu. Z tych też powodów większość producentów odeszła od stosowania jonizatorów ostrzowych na rzecz plazmowych.  

 

Jak działają jonizatory plazmowe?  

Wytłumaczymy na przykładzie technologii Plasmacluster, zaprojektowanej przez japońskiego producenta oczyszczaczy marki Sharp. Jony ujemne wytwarzane są tutaj dzięki dwóm elektrodom – dodatniej i ujemnej – przez które przepływa prąd o wysokim natężeniu. Cząsteczki wody, które docierają do elektrody dodatniej, rozbijane są na jony dodatnie (pamiętajmy o proporcjach!), zaś cząsteczki tlenu, trafiające na elektrodę ujemną – na jony ujemne. Na tym etapie jony charakteryzują się dużą niestabilnością, co sprawia, że przyciągają do siebie cząsteczki wody. Po połączeniu się z nią nabierają stabilności, dzięki czemu są w stanie utrzymywać się w powietrzu o wiele dłużej i pokonywać większe odległości. W przypadku jonizacji plazmowej także dochodzi do emisji ozonu – jednak w ilościach całkowicie bezpiecznych dla zdrowia.  

 

Powyższe zalety sprawiły, że inni producenci także zaczęli intensywnie pracować nad swoimi własnymi technologiami, opartymi na podobnej zasadzie działania. Wśród nich, poza wspomnianym Sharpem i oczyszczaczami z jonizacją Plamacluster, należy wymienić jeszcze system Nanoe, opracowany przez Panasonic i koreańską markę Winix, proponującą rozwiązanie o nazwie PlasmaWave. O ile systemy te charakteryzują się podobną zasadą działania, to potwierdzoną badaniami naukowymi skutecznością może pochwalić się jedynie pierwsza wymieniona dwójka (jonizacja Plasmacluster oraz jonizacja Nanoe).

 

zalety jonizacji Plasmacluster
Potwierdzone naukowo korzyści jonizacji Plasmacluster

 

A co z ozonem?  

Wspomnieliśmy, że jednym z produktów ubocznych jonizacji jest ozon, czyli wysoce reaktywna, trójatomowa cząsteczka tlenu. Powszechnie ozon znany jest ze swych silnych właściwości dezynfekcyjnych i bakteriobójczych. Wydawać by się mogło, że emisja ozonu będzie doskonałym wzmocnieniem pracy oczyszczacza powietrza. Niestety, nie jest to do końca prawda. Wysoka zawartość ozonu w powietrzu skutkuje objawami takimi jak kaszel, trudności z oddychaniem, podrażnienie spojówek czy suchość w ustach. Oznacza to, w pomieszczeniu, w którym przeprowadza się ozonację, nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Dlatego też ozonatory powietrza cieszą się dziś dużo mniejszym zainteresowaniem niż oczyszczacze wyposażone w jonizatory.

 

Natomiast co do samej emisji tego związku w procesie jonizacji plazmowej, zapewniamy – nie ma żadnych powodów do obaw. Urządzenia dostępne na rynku spełniają rygorystyczne normy, które wymagają ograniczenia emisji ozonu do minimum. Dla przykładu – oczyszczacze Sharp z technologią Plasmacluster, nawet podczas nieprzerwanej pracy przez 8-10 godzin, wytwarzają 50 razy mniej ozonu, niż dopuszczalna norma, wynosząca 0,05 ppm. Dlatego też z jonizatorów możemy korzystać w każdej chwili – także podczas snu.  

 

Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji – polecane modele 

Analizując parametry oraz zastosowane technologie dostępnych na rynku oczyszczaczy z funkcją jonizacji, wyodrębniliśmy trzy modele, które pozwolą Ci zadbać o czyste i zdrowe powietrze w Twoim domu lub biurze.  

 

małżeństwo relaksujące się w swoim mieszkaniu
Wybierz oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który zapewni czyste i rześkie powietrze w Twoim domu

Sharp UA-KIL80E-W

Pierwszy polecany przez nas model, przeznaczony do oczyszczania pomieszczeń o powierzchni do 62 m2. Niski poziom emitowanego hałasu - od zaledwie 21 do 55 dB - czynią go doskonałym wyborem także do sypialni czy pokoju dziecięcego. 

 

Pierwszą zaletą, którą należy wymienić, jest system inteligentnego nawilżania ewaporacyjnego. Wbudowane czujniki stale mierzą temperaturę i wilgotność względną powietrza, wypuszczając parę wodną w takiej ilości, by utrzymać idealny poziom nawilżenia. W przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie, urządzenie redukuje wilgotność względną, zapobiegając tym samym parności powietrza.

 

Sharp UA-KIL80E-W
Oczyszczacz powietrza z jonizacją Sharp UA-KIL80E-W

 

Proces oczyszczania powietrza w Sharp UA-KIL80E-W składa się aż z 5 etapów. Pierwszym z nich jest filtr wstępny, wychwytujący większe zanieczyszczenia, takie jak sierść, kurz, okruchy i włosy. Następnie, powietrze oczyszczane jest przez filtr HEPA H13. To wysokoskuteczny filtr powietrza, który zatrzymuje bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, alergeny oraz pyły PM2,5 i PM10, będące głównymi składnikami smogu. Klasa H13 oznacza, że filtr oczyszcza powietrze ze skutecznością wynoszącą przynajmniej 99,97%.  

Filtr węglowy będący kolejnym elementem procesu filtracji, skutecznie neutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy, a także niebezpieczne dla zdrowia gazy, w tym lotne związki organiczne, takie jak benzo[a]piren, benzen czy ksylen. Z kolei dodatek żelu krzemionkowego ułatwia usuwanie tlenków siarki (SOx) i tlenków azotu (NOx). Oczyszczacz został też wyposażony w specjalny filtr nawilżacza, usuwający kamień, osad i mikroorganizmy z wody. Sposób, w jaki został zaprojektowany, powoduje, że pełni on także funkcję maty ewaporacyjnej, oddającej wilgoć do powietrza.  

 

Docierając wreszcie do punktu głównego, czyli jonizacji powietrza – oczyszczacz UA-KIL80E-W wyposażony został w potężny generator jonów Plasmacluster High Density 25000, cechujący się ogromną wydajnością i efektywnością procesu emisji jonów. Skuteczność technologii Plasmacluster została potwierdzona naukowo m.in. poprzez badania i testy przeprowadzone na Uniwersytecie Tokijskim. Zastosowany w tym oczyszczaczu generator Plasmacluster PCI 25 000 to najwydajniejszy z generatorów Sharpa, którego żywotność sięga nawet 10 lat. Taki zestaw filtrów, w połączeniu z jonizatorem, gwarantuje utrzymanie czystości powietrza na poziomie 99,97%. 

 

Klasa generatora jonów Oczyszczanie powietrza Redukcja
elektryczności statycznej
Usuwanie zapachów Efekt
nawilżonej
skóry
Deaktywacja Przyleganie Zapach dymu
papierosowego
Miejscowe usuwanie
zapachów
Pleśń Wirusy Mikroby Alergeny Pleśń Wirusy Zapach
potu
Zapach
wilgoci
High Density 25000 jonów/cm3 14 min. 9 min. 14 min. 14 min. 3 dni 10 godz. 2,7 min. 55 min. 6 godz. 3 godz. 20 min.

 

Sharp UA-HG50E-L

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG50E-L to jeden z topowych modeli z serii UA-HG (jego odpowiednik w serii KC-G to model Sharp KC-G50EUW). Podobnie jak poprzednik, także sprawdzi się w pomieszczeniach do 38 m2, gwarantując przy tym bardzo cichą pracę. Na korzyść UA-HG50E-L przemawia energooszczędność – urządzenie do prawidłowej pracy potrzebuje zaledwie 14 W energii. 

 

Sharp UA-HG50E-L
Oczyszczacz powietrza z jonizacją Sharp UA-HG50E-L

 

Sharp UA-HG50E-L to inteligentny oczyszczacz, wyposażony w zestaw 6 czujników, stale monitorujących parametry powietrza w pomieszczeniu. Na jego pokładzie znajdziemy: 

  • Czujnik pyłów PM2,5 z regulacją czułości, 
  • Czujnik temperatury dopasowujący temperaturę do poziomu wilgotności, 
  • Czujnik wilgotności regulujący ilość jonów generowanych przez jonizator, zapobiegając rozwojowi pleśni, 
  • Czujnik zapachów, przełączający tryb pracy na wyższy w przypadku wykrycia nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego, 
  • Czujnik światła, który po wykryciu wyłączenia światła w pomieszczeniu przełącza urządzenie w tryb sleep, 
  • Czujnik ruchu o zasięgu 2 metrów, zmniejszający moc pracy urządzenia po wykryciu braku ruchu.  

W porównaniu do poprzedniego modelu oczyszczacz KC-G50EUW oferuje ulepszony zestaw filtrów. Po pierwsze, filtr wstępny otrzymał tu nową, gęściejszą siatkę, będącą w stanie zatrzymać jeszcze mniejsze zanieczyszczenia, o powierzchni nawet do 240 mikronów. Filtr nawilżacza został przebudowany zaś tak, by jeszcze bardziej zwiększyć jego wytrzymałość i umożliwić mycie ręczne.  

 

Powierzchnia filtru HEPA H13 została zwiększona do aż 1m2, co umożliwia jeszcze skuteczniejszą pracę. Filtr węglowy pokryto zaś żelem krzemionkowym (SiO2). Dzięki temu jest on teraz w stanie neutralizować także tlenki azotu (NOx) i siarki (SOx).  

 

Podobnie jak w poprzedniku, ten model także został wyposażony w generator jonów Plasmacluster HD 7000. Nowość stanowi tryb Plasmacluster Spot, pozwalający na usunięcie bakterii, wirusów i nieprzyjemnych zapachów z różnych przedmiotów, takich jak ubrania, poduszki czy kaski motocyklowe. Po włączeniu tej opcji urządzenie emituje punktowo (przed urządzeniem) 10-krotnie większą dawkę jonów niż normalnie – nawet do 70 000 jonów/cm3! Strumień ten emitowany jest przez 8 godzin, aż do całkowitego usunięcia zapachu i zanieczyszczeń, po czym automatycznie wraca do poprzedniego trybu pracy. 

 

Oczyszczacz oferuje także funkcję pollen, przeznaczoną dla alergików, podczas której urządzenie zwiększa czułość i wydajność usuwania pyłków roślin. Model ten będzie stanowił doskonałe rozwiązanie dla bardziej wymagających klientów, oczekujących maksymalnej funkcjonalności, energooszczędności i wygody, płynącej z cichej pracy oraz zastosowanych technologii. 

 

Panasonic F-VXR90G    

Najwydajniejszy model oczyszczacza w ofercie tego japońskiego producenta, który doskonale sprawdzi się w większych pomieszczeniach nawet do 66 m2. Wydajność oczyszczania na poziomie 455 m3/h, niski poziom hałasu (od 18 dB), wysoce efektywny nawilżacz powietrza i doskonały system filtracji czynią go jednym z najlepszych modeli dostępnych na rynku.  

 

oczyszczacz Panasonic F-VXR90G-K
Oczyszczacz powietrza z jonizacją Panasonic F-VXR90G-K

 

Podobnie jak u konkurencji, tu także znajdziemy filtr wstępny, HEPA klasy H13, węglowy i nawilżacza, których żywotność producent określa na około 10 lat. Nowość stanowi autorska, innowacyjna technologia jonizacji powietrza Naone. Polega ona na emitowaniu bardzo małych jonów, o wielkości zaledwie jednej miliardowej części kropli wody. Pomimo tego, jony te są w stanie przenosić ok. 1000 razy więcej wilgoci, niż zwykłe jony ujemne. Przeprowadzane badania wykazały, że jony Naone mają zbawienny wpływ na nawilżanie skóry i wykazują się dużo większą skutecznością w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. 

 

Jeśli o funkcjonalność chodzi – oczyszczacze F-VXR90G zostały wyposażone w 5 czujników – kurzu, wilgoci, zapachu, ruchu i światła – które pozwalają zautomatyzować pracę urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje inteligentna funkcja EcoNavi, mogąca ograniczyć zużycie energii nawet o 60%. Ten oczyszczacz, prócz atestu PZH, otrzymał także rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, potwierdzającą jego wysoką skuteczność w walce z alergenami

 

Panasonic F-VXR90G-K będzie stanowił doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają urządzenia do dużych powierzchni. Doskonały system oczyszczania powietrza, funkcjonalność i energooszczędność - to cechy, które sprawiają, że urządzenie to będzie gotowe służyć przez długie lata.   

 

 

 

 

 

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie. Nie wysyłamy spamu!

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.