Najcichsze oczyszczacze powietrza — który wybrać?

Cichy oczyszczacz powietrza może być użytkowany przez całą dobę zarówno w sypialni, pokoju dziecka, jak i salonie czy kuchni. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem oczyszczacza powietrza i zależy ci, by był jednym z najcichszych dostępnych na rynku – przeczytaj ten artykuł. Wybierz najlepszy model i zapewnij sobie i swoim domownikom komfortowy sen oraz czyste powietrze niezakłócone hałasem.

 

 

Czym jest hałas?

Hałas to dźwięki o wysokim natężeniu, które uznawane są za nieprzyjemne, dokuczliwe i mające wpływ na samopoczucie i zdrowie. Te drgania akustyczne o wysokiej intensywności, to jedne z głównych czynników powodujących utratę lub pogorszenie się słuchu. Ich intensywność mierzy się za pomocą decybelomierzy, czyli mierników określających, rejestrujących i analizujących poziom hałasu z otoczenia.  

 

Wpływ hałasu na zdrowie

Jak wynika z badań, duża część społeczeństwa aż 90% swojego dziennego czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach, nierzadko dzieląc tę przestrzeń z innymi ludźmi. Nic więc dziwnego, że wszystko, co się wewnątrz budynków znajduje, oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Niebagatelną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia w tym zakresie, odgrywa jakość powietrza oraz poziom emitowanego hałasu.

 

mama z krzyczącymi dziećmi
Hałas oraz jakość powietrza mają ogromny wpływ na nasze zdrowie

 

Głośność urządzeń przeznaczonych zarówno do domu, jak i biura, to nierzadko jeden z determinantów decydujących o wyborze kupna danego modelu oczyszczacza. Rozważając zakup jakiegokolwiek sprzętu poprawiającego jakość i komfort życia, powinniśmy każdorazowo brać pod uwagę poziom hałasu, jaki emituje. Im mniejszy poziom decybeli, tym większy komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym takie urządzenie pracuje.

 

Słuch to wyjątkowo czuły zmysł człowieka, który aktywny jest przez całą dobę (nawet podczas snu!), dlatego tak istotne jest dbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie. Wraz z rozwojem cywilizacji jesteśmy coraz częściej narażani na zbyt wysokie stężenie hałasu (zwanym także smogiem akustycznym), co długofalowo może przerodzić się w niedosłuch lub całkowitą utratę słuchu.   

 

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że hałas to jedno z najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych współczesnego świata. Zbyt duże natężenie dźwięków może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie i być szkodliwe dla zdrowia. Jak podaje CNN, z powodu hałasu rokrocznie choruje aż 100 milionów Europejczyków. O ile dźwięk na poziomie poniżej 35dB nie jest dla ludzkiego organizmu szkodliwy, to już ten w granicach 35-70 dB może powodować negatywne skutki takie jak spadek wydajności, zmęczenie i problemy ze snem. Hałas powyżej 85 dB jest przyczyną uszkodzeń słuchu, a nawet problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego lub krążenia. Bardzo niebezpieczne jest przebywanie w pomieszczeniach o natężeniu hałasu 130-150 dB, ponieważ może to prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Hałas osiągający najwyższe wartości (powyżej 150 dB) może paraliżować organizm, wywołując stany lękowe, mdłości, zaburzenia równowagi i inne schorzenia wywołane drganiem narządów wewnętrznych.

 

Przesadnie głośne dźwięki są uciążliwe nie tylko w pracy, ale także i podczas snu. Nadmiernie wysoki poziom hałasu przeszkadza w regeneracji organizmu, powoduje spadek koncentracji, pogłębia zmęczenie, pogarsza ostrość widzenia i wyzwala agresję. Przebywanie w hałasie wpływa nawet na opóźnienie reakcji obronnych organizmu i bystrość obserwacji. 

 

Normy hałasu w pomieszczeniach

Maksymalny dopuszczalny poziom hałasu determinowany jest dwojako. Codzienne natężenie dźwięków mierzone jest na zewnątrz i wewnątrz budynków. Jako że większość swojego czasu spędzamy jednak w pomieszczeniach, skupimy się na tych danych, które określają normy hałasu dla tych właśnie powierzchni. Najwyższy dopuszczalny poziom dźwięku określony jest przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

 

Maksymalny poziom hałasu równoważny jest od sumy wszystkich swoich źródeł. W dzień (600-2200) wynosi 40 decybeli, a w nocy (2200-600) 30 decybeli. Wyjątki stanowią:

  • kuchnie i pomieszczenia sanitarne (dzień: 45 dB/noc: 40 dB),
  • pokoje w hotelach kat. II i niższych (45 dB /35 dB),
  • pokoje w domach wczasowych (40-45 dB/30-35 dB),
  • sale zajęć w domach kultury (35-45 dB/-),
  • sale kawiarniane i restauracyjne (5- dB /-),
  • sale sklepowe (50 dB /-).

Dźwięki o natężeniu do 50 dB uznawane są przez Światową Organizację Zdrowia za akceptowalne w środowisku w porze dziennej. Dla zobrazowania poziomu głośności urządzeń codziennego użytku warto zapoznać się z tabelą określającą różnego rodzaju dźwięki:

 

Przykład

Natężenie dźwięku

szelest liści

10-20 dB

tykanie zegara

30 dB

normalna rozmowa

40-50 dB

głośna rozmowa

70 dB

odkurzacz

70 dB

kosiarka

80 dB

ruch uliczny

80 dB

młot pneumatyczny

100 dB

motocykl bez tłumika

110 dB

samolot odrzutowy

140 dB

 

Hałas w środowisku pracy

Hałas uznawany jest za szkodliwy czynnik fizyczny w środowisku pracy. Obowiązek ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z nadmiernym hałasem spoczywa na pracodawcy. By zapewnić odpowiednie warunki pracy w tym zakresie, pracodawca musi przestrzegać kilku wytycznych zawartych między innymi w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Kodeksie pracy.  

 

Maksymalne normy głośności w środowisku pracy określane są także przez Polskie Normy PN-87/B-02151/02 (dot. akustyki budowlanej i ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach) i PN-N-01307:1994 (dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy). Względem nich, natężenie hałasu nie powinno przekraczać:

  • 65 dB w biurach obsługi klienta oraz sekretariatach,
  • 55 dB w pomieszczeniach biurowych, administracyjnych oraz tych przeznaczonych do prac koncepcyjnych.

Jednocześnie przepisy określają, że równoważny poziom dźwięku A hałasu docierającego do pomieszczenia łącznie od wszystkich źródeł hałasu usytuowanych poza tym pomieszczeniem, może wynosić maksymalnie:

  • 35 dB dla pomieszczeń do pracy umysłowej wymagającej silnej koncentracji,
  • 40 dB dla pomieszczeń administracji bez wewnętrznych źródeł hałasu,
  • 45 dB dla pomieszczeń administracji z wewnętrznymi źródłami hałasu.

Cichy oczyszczacz powietrza, czyli jaki?

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na to, w jakim parametrze podana jest głośność pracy urządzenia. Producenci stosują dwie wielkości:

  • moc akustyczna - to właściwa forma prezentowania poziomu głośności oczyszczaczy. Jednak w związku z tym, że głośność wyrażona w mocy akustycznej najczęściej jest wielkością wyższą od tej wyrażonej w jednostce ciśnienia akustycznego, producenci wolą podawać ciśnienie akustyczne. Jedynym producentem, który podaje moc akustyczną, jest Xiaomi. Kiedyś podawali również LIFAair oraz Philips, jednak przystosowali się do konkurencji i podają teraz zarówno moc, jak i ciśnienie akustyczne.
  • ciśnienie akustyczne - sposób i warunki pomiaru wpływają na mierzoną wartość ciśnienia akustycznego, dlatego nie jest to optymalny parametr do porównywania głośności. Warto jednak podkreślić, że zdecydowana większość producentów stosuje właśnie tę miarę. 

 

Poziom emitowanego hałasu odgrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu zarówno w dzień, jak i w nocy. Do grupy sprzętów, poprawiających jakość powietrza i jednocześnie działających przez całą dobę, zaliczyć można m.in. oczyszczacze i nawilżacze powietrza, klimatyzatory i jonizatory. Z reguły głośność tego typu sprzętu zależna jest od prędkości pracy urządzenia, dlatego tak istotne są funkcje „trybu cichego”, które wyciszają maksymalnie urządzenie, dając najwyższy komfort pracy i spokojny sen. 

 

Na rynku istnieje wiele różnych modeli oczyszczaczy powietrza. Różnią się one między innymi funkcjonalnością, wyglądem, rodzajami filtracji i poziomem głośności właśnie. Ostatnia cecha szczególnie ważna jest, jeśli oczyszczacz ma stanąć w pokoju dziecka, sypialni lub biurze. Do miejsc, gdzie cisza szczególnie jest wymagana, polecane są ciche oczyszczacze, wyposażone w funkcję „sleep” lub tzw. tryb nocny. Odpowiednie tryby wyciszą poziom głośności urządzenia, zmniejszając obroty wentylatora. W większości modeli tryb nocny minimalizuje też lub całkowicie ogranicza poziom emitowanego światła na wyświetlaczu. Najcichsze urządzenia na rynku, osiągają poziom głośności  równoważny z szelestem liści unoszących się na wietrze (16 dB). 

 

mama siedząca przy łóżku małego dziecka
Cicha praca oczyszczacza szczególnie pożądana jest w sypialniach i pokojach małych dzieci

 

  • Cichy oczyszczacz powietrza dla dzieci

Nie rozwinięty w pełni układ oddechowy u dzieci bardziej narażony jest na działanie szkodliwych substancji. Zanieczyszczenia znajdujące się w smogu, pyłki roślin, kurz, czy roztocza, to dla młodego organizmu dodatkowe zagrożenie mogące wywołać infekcje, alergie lub choroby górnych dróg oddechowych. Dlatego tak istotne jest, by najmłodsi oddychali czystym, pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem. 

 

Należycie oczyszczone powietrze w otoczeniu dzieci, zapewni im poprawny rozwój psycho-fizyczny. Do pokoju dziecięcego szczególnie polecane są oczyszczacze posiadające bardzo ciche tryby pracy oraz funkcję jonizacji. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę klasę filtra HEPA. Im wyższa wartość, tym filtr jest bardziej skuteczny w działaniu. 

 

  • Cichy oczyszczacz powietrza do sypialni

Sypialnia to miejsce wypoczynku, relaksu i regeneracji organizmu. Spędzamy w niej aż ok. 26 lat – tyle średnio poświęcamy na spanie w ciągu całego życia! Warto więc zadbać o kilka czynników wpływających na jakość snu. Jednym z najważniejszych elementów decydujących o jakości snu jest poziom towarzyszącego mu hałasu. Im ciszej jest w pomieszczeniu, w którym śpimy, tym regeneracja organizmu będzie bardziej efektywna. Podobnie jest z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Im czystsze powietrze, tym sen będzie spokojniejszy.  

 

  • Oczyszczacz powietrza do biura

Biuro to miejsce, w którym nierzadko spędzamy 1/3 naszego dobowego czasu. Chcąc zapewnić pracownikom odpowiednie warunki komfortowej pracy, należy zadbać między innymi o jakość powietrza i poziom hałasu w pomieszczeniu

 

Ciche oczyszczacze powietrza – nasze rekomendacje:

 

  1. Sharp UA-HG50E-L – od 19 dB
  2. Electrolux Pure A9 PA91-404DG – od 16 dB
  3. LIFAair LA333 – od 18 dB
  4. Philips AC2959/53 - od 16 dB
  5. IDEAL AP 40 PRO – od 17 dB
  6. Coway Classic – od 22 dB

 

1. Sharp UA-HG50E-L

Urządzenia marki Sharp to jedne z najczęściej wybieranych oczyszczaczy powietrza w Polsce do zastosowania domowego. Świetnie sprawdzą się także w przestrzeniach biurowych i miejscach pracy.  Na szczególną uwagę zasługuje niezawodny Sharp UA-HG50E-L

 

Ten inteligentny oczyszczacz został wyposażony aż w 6 czujników – kurzu, pyłów PM2.5, zapachów, światła, ruchu, temperatury i wilgoci. Obecność czujników umożliwia korzystanie z automatycznych trybów pracy, dzięki czemu eksploatacja urządzenia jest bardzo wygodna. Uniwersalny, jasnoszary kolor i klasyczny design sprawiają, że Sharp UA-HG50E-L wpasuje się w każde wnętrze, zarówno domowe, jak i biurowe. Sprzęt oczyszczający powietrze na 5 poziomach (filtracja wstępna, węglowa, HEPA H13, nawilżanie i jonizacja w technologii Plasmacluster) znakomicie poradzi sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zanieczyszczeniami, zapachami i unoszącymi się w powietrzu lotnymi związkami organicznymi. Wyposażony jest także w kółka z blokadą i poręczny uchwyt, dlatego można go bez problemu transportować pomiędzy pomieszczeniami. 

Sharp UA-HG50E-L
Oczyszczacz Sharp UA-HG50E-L

 

Zarówno funkcję jonizacji, jak i nawilżania można w dowolnym momencie wyłączyć, ograniczając poziom zużytej energii elektrycznej i hałasu. Sharp UA-HG50E-L to także bardzo energooszczędne urządzenie – do swojej podstawowej pracy potrzebuje zaledwie 5 W.

 

A jak wypada kluczowy parametr, który porównujemy w tym artykule, czyli głośność? Doskonale! Sharp UA-HG50E-L w swoim najcichszym trybie emituje dźwięki na poziomie 19 dB, co plasuje go wysoko w rankingach na najcichszy oczyszczacz powietrza na rynku.

 

 

2. Electrolux Pure A9 PA91-404DG

W pomieszczeniach, w którym dzieci przebywają najczęściej (czy to pokój, sala przedszkolna, czy sala zabaw) znakomicie sprawdzi się także Electrolux Pure A9 PA91-404DG. Działający w systemie 360o filtr, wychwyci z pomieszczenia najdrobniejsze zanieczyszczenia, a funkcja jonizacji poprawi jakość uzyskiwanego powietrza i wspomoże neutralizację wolnych rodników, bakterii, wirusów, alergenów, grzybów i pyłów. Wchodzący w skład zintegrowanego modułu filtr węglowy pochłonie nieprzyjemne zapachy oraz niebezpieczne dla zdrowia gazy, w tym formaldehyd, ksylen, styren i toulen.

 

oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404DG
Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-404DG

 

Model Pure A9 PA91-404DG to jeden z najmniej hałaśliwych oczyszczaczy marki Electrolux na rynku. Generuje zaledwie 16 dB głośności w swoim najcichszym trybie. Oczyszczacz wyposażony jest również w blokadę rodzicielską, która zabezpiecza urządzenie przed niepożądaną zmianą parametrów, oraz wskaźnik obciążenia informujący o niepotrzebnym otwarciu pokrywy. 

 

 

 

Czujniki światła, temperatury i wilgotności określą dodatkowe parametry powietrza, którym oddychają najmłodsi. Jakość powietrza wyświetlana jest tu na kolorowej skali, która może stanowić dodatkową atrakcję dziecięcej zabawy. 

Electrolux Pure A9 PA91-404DG może być sterowany za pomocą aplikacji mobilnej. Parametry ich pracy można bez problemu modyfikować na odległość, zapewniając niezakłócony niczym sen i wyśmienitą zabawę. 

 

3. LIFAair LA333

Szukając oczyszczacza powietrza do sypialni, warto sięgnąć po ten wyposażony w funkcję nocnej pracy. Jednym z takich modeli jest LIFAair LA333. Niewielkich rozmiarów urządzenie nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca, więc doskonale sprawdzi się również w niewielkich pomieszczeniach. Głośność urządzenia na poziomie 18 dB pozwoli na komfortowy i niczym nie zakłócony sen w otoczeniu czystego powietrza. 

 

oczyszczacz powietrza LIFAair LA333
Oczyszczacz powietrza LIFAair LA333

 

Ten model oczyszczacza sprawdzi się doskonale w sypialni alergika oraz osoby zmagającej się z chorobami górnych dróg oddechowych. Wbudowany Tryb Allegry wychwyci blisko 100% alergenów z powietrza, a filtr węglowy z domieszką zeolitu zablokuje nieprzyjemne zapachy, lotne związki organiczne i niezwykle groźne tlenki siarki i azotu. Dzięki możliwości sterowania urządzeniem za pomocą Wi-Fi i Bluetooth można uruchomić oczyszczacz w dowolnym czasie (np. przed późnym powrotem do domu, podczas kąpieli itp.), tak by w momencie pory snu, powietrze w sypialni było należycie oczyszczone. A kiedy będziesz potrzebować ekspresowego oczyszczenia, włączysz Tryb Turbo, który błyskawicznie upora się z zabrudzeniami. 

 

4. Philips AC2959/53

Na liście najcichszych oczyszczaczy z pewnością nie może zabraknąć modelu marki Philips, które pod tym względem wypadają naprawdę doskonale. Głośność pracy oczyszczacza Philips AC2959/53 zaczyna się od zaledwie 16 dB (pełny zakres głośności to 16 - 52 dB). Potwierdzeniem świetnych rezultatów urządzenia w tym zakresie jest certyfikat Quiet Mark. Z pełną odpowiedzialnością można go zarekomendować do pomieszczeń takich jak sypialnia, pokój dziecięcy czy gabinet, w których wymagana jest niczym niezakłócona cisza.

 

oczyszczacz Philips AC2959/53
Oczyszczacz powietrza Philips AC2959/53

 

Philips AC2959/53 zachwyca także szybkością działania. Powierzchnię 20 m2 jest w stanie oczyścić w zaledwie w 9 minut. Docelowo urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w większych pomieszczeniach do 39 m2. Technologia AeraSense pozwala na precyzyjny pomiar stężenia PM2,5 oraz alergenów, a za sprawą kolorowego wskaźnika użytkownik jest na bieżąco informowany o jakości powietrza. Oczyszczacz Philips AC2959/53 to bardzo dobry wybór dla osób zmagających się z alergiami. W tym zakresie skuteczność została potwierdzona certyfikatem ECARF. 3-warstwowy filtr NanoProtect HEPA 3w1 bez trudu radzi sobie z usuwaniem szkodliwych zanieczyszczeń, nawet tych o bardzo małych rozmiarach. Podsumowując, oczyszczacz Philips AC2959/53 to połączenie wydajnej i cichej pracy z atrakcyjnym designem oraz licznymi udogodnieniami dla użytkownika.

 

5. IDEAL AP 40 PRO

Idealnym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju będzie IDEAL AP 40 PRO, którego filtr oparty na konstrukcji walca, zasysa powietrze z każdej strony. Dzięki temu filtracja przebiega szybciej, a zanieczyszczenia są redukowane efektywniej. Znajdujące się w urządzeniu czujniki jakości powietrza, uruchomią oczyszczacz automatycznie względem aktualnej jakości powietrza. Nie musisz więc martwić się, że powietrze, którym będzie oddychać Twoje dziecko, będzie w którymś momencie zanieczyszczone ponad normę. 

 

Zastosowane tu filtry HEPA w najwyższej klasie H14, poradzą sobie z radioaktywnymi pyłami, bakteriami, wirusami, pleśnią, a także unoszącymi się w powietrzu alergenami. HEPA H14 zablokuje skutecznie najgroźniejsze i najmniejsze pyły PM0.1, PM0.3, PM2.5 i PM10. Skuteczność filtra wynosi 99,99%. 

 

oczyszczacz powietrza Ideal AP 40 PRO
Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 40 PRO

 

Poza znakomitymi właściwościami wydajnościowymi - CADR 440 m3/h, IDEAL AP 40 PRO może pochwalić się także niezwykle cichym trybem pracy. Działanie w zakresie zaledwie 16,7 dB jest porównywalne z szelestem unoszących się na wietrze liści

 

6. Coway Classic

Kolejnym rekomendowanym do sypialni modelem jest Coway Classic. Najbardziej kompaktowy z koreańskich oczyszczaczy, emituje najcichsze dźwięki na poziomie znikomych 22dB. Znakomite parametry wydajnościowe urządzenia (CADR 300 m3/h), 6-stopniowa skala prędkości wentylatora i precyzyjne czujniki (m.in cząstek, jakości powietrza, światła, wymiany filtra, zanieczyszczeń) sprawiają, że urządzenie sprawdzi się nawet w sporych rozmiarów pomieszczeniach (do 40m2). Tryb podświetlania z regulacją jasności wskaźników pozwoli na swobodne dostosowanie poziomu emitowanego światła do potrzeb, a funkcja Child Lock uniemożliwi niepożądaną zmianę parametrów przez dzieci. 

 

oczyszczacz coway  classic
Oczyszczacz Coway Classic

 

Bardzo wygodny w obsłudze model Classic, wskazuje na bieżąco (na zmieniającej kolory obręczy LED), jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki temu w każdym momencie możesz uruchomić dodatkowy tryb przyspieszjący oczyszczanie (tryb turbo) lub oszczędzający energię (tryb eko).  


 

Ciche oczyszczacze w sklepie LoveAir.pl

Jeśli zdecydowałeś się na zakup cichego oczyszczacza powietrza, zapraszamy do naszego sklepu LoveAir! W swojej ofercie posiadamy bardzo ciche modele, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania w tym zakresie. 

Nie wiesz, jak wybrać oczyszczacz? Skontaktuj się z nami lub skorzystaj z konfiguratora oczyszczaczy.

 

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza do biura

Jakość powietrza, którym oddychamy, będąc w pracy, jest niezwykle ważna dla naszej efektywności.

Oczyszczacz powietrza dla dziecka

Odporność małego dziecka na wirusy i bakterie jest dużo niższa niż osoby dorosłej. Układ oddechowy dziecka jest jeszcze niedojrzały, a przez to zdecydowanie wrażliwszy na zanieczyszczenia. Mózg maluchów rozwija się bardzo intensywnie...

Oczyszczacz powietrza do pokoju - czym się kierować i jaki model wybrać?

Jeśli szukasz porad na temat tego, na co należy zwrócić uwagę, dobierając oczyszczacz powietrza do swojego pokoju – trafiłeś idealnie! Sprawdź, jakimi parametrami powinno wyróżniać się dobre urządzenie. Rekomendujemy oczyszczacze do pomieszczeń o różnej powierzchni...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.