Jak uchronić się przed smogiem na co dzień?

Mieszkasz na obszarze dotkniętym problemem zanieczyszczenia powietrza i musisz wyjść z domu? Czeka na Ciebie praca, zakupy, rodzina, przyjaciele, obowiązki? Ludzie często muszą się przemieszczać i spędzają dużo czasu na wolnym powietrzu. Dajemy wam garść porad, dzięki którym w dużym stopniu zneutralizujecie skutki uboczne oddychania smogiem.

 

10 sposobów na ochronę przed smogiem

 

Zadbaj o siebie. Zastosuj się do naszych wskazówek i oddychaj zdrowym powietrzem.

 

  1. Ogranicz przebywanie na 'świeżym' powietrzu

Czasem po prostu musimy wyjść z domu, niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Warto wtedy pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza ma na nas tym silniejszy wpływ, im dłużej na nim przebywamy. Jeśli więc wiemy, że w naszej okolicy oddychanie nie jest zbyt zdrowe, nie spacerujmy zbyt długo.

 

  1. Ogranicz korzystanie z samochodu

Najlepiej w miarę możliwości dotrzeć jak najszybciej na miejsce, o ile się da, wybierając do podróży komunikację miejską (by nie pogłębiać problemu zanieczyszczenia). Jeśli musisz korzystać z samochodu, warto pamiętać o częstej wymianie filtra kabinowego. Im filtr jest bardziej zanieczyszczony, tym słabiej wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza. Jeśli filtr kabinowy występuje w wersji z węglem aktywnym, warto w taki zainwestować.

 

  1. Monitoruj poziom zanieczyszczenia powietrza

Zanim jednak gdziekolwiek wyjdziemy, warto sprawdzić stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl lub aplikację mobilną, aby dowiedzieć się, jak obecnie wygląda stan powietrza w naszej okolicy. Jeśli zanieczyszczenie jest bardzo wysokie, zastanówmy się, czy koniecznie musimy teraz wychodzić. Być może powietrze poza godzinami szczytu albo następnego dnia będzie znacznie lepsze, więc jeśli sprawa nie jest szczególnie ważna, to warto ją przełożyć.

 

  1. Zaopatrz się w maseczkę antysmogową

W Polsce może dalej patrzymy krzywo na takie środki zaradcze, ale w wielu miastach na świecie maski przeciwpyłowe są tam na porządku dziennym. Dobre modele potrafią zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń. Jeśli mieszkasz na wyjątkowo zanieczyszczonym terenie, musisz często wychodzić z domu i spędzasz dużo czasu na 'świeżym' powietrzu, to zastanów się nad taką inwestycją.

 

  1. Zastosuj suplementację diety

Zadbaj o swoją dietę. Witaminy A, C, E oraz selen, pomogą zneutralizować nadmiar wolnych rodników w organizmie, które powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

 

  1. Wyjeżdżaj pooddychać czystym powietrzem

Jeśli masz możliwość, staraj się możliwe często spędzać czas poza miastem. Nawet parę dni bez zanieczyszczeń i smogu może pomóc Twojemu organizmowi. Uwaga: często na przedmieściach jest znacznie gorzej niż w mieście. Nim wyjedziesz odpocząć od smogu, upewnij się, że tam, gdzie jedziesz, nie ma jeszcze większego problemu. Znanym przykładem jest miasto Zakopane, utożsamiane z czystym, górskim powietrzem. W Zakopanem powietrze ma często słabszą jakość niż w polskiej stolicy smogu, czyli w pobliskim Krakowie.

 

  1. Oddychaj przez nos

Nos jest naturalnym filtrem powietrza. Oddychanie nosem jest znacznie zdrowsze niż oddychanie ustami.

 

  1. Staraj unikać się ruchliwych ulic

Wokół nich gromadzi się bardzo dużo zanieczyszczeń wywołanych przez samochody. Jeśli masz możliwość, to nie podróżuj też w godzinach szczytu, właśnie wtedy zanieczyszczenie jest bardzo wysokie.

 

  1. Zwracaj uwagę także na warunki atmosferyczne

Kiedy jest ciepło, pada deszcz i wieje wiatr - prawdopodobnie powietrze jest dobre, ponieważ ludzie nie ogrzewają mieszkań, wraz z deszczem na ziemie opadają pyły, a wiatr rozwiewa resztę, która znajduje się w powietrzu. Natomiast kiedy jest chłodno i bezwietrznie, to możemy być prawie pewni, że powietrze jest gorszej jakości - spalanie się zwiększa, aby ocieplić budynki, więcej ludzi podróżuje samochodami, aby uniknąć zimna, pył zatrzymuje się w powietrzu i nie jest rozwiewany.

 

  1. Zaopatrz się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza

Polecamy szczególnie oczyszczacze z filtrami HEPA H13 i węglowymi, które mają czujnik jakości powietrza tak jak: Sharp KC-A50EUW. Kiedy wychodzisz z domu, zamykaj okna, które wychodzą na ulicę. Możesz zostawić też włączony oczyszczacz powietrza, tak aby po powrocie, móc odetchnąć czystym powietrzem. 

 

Oczywiście praktycznie niemożliwe jest stosowanie się zawsze do wszystkich tych porad. Nikt raczej nie zrezygnuje z wyjścia do pracy, bo na zewnątrz nie wieje wiatr. Można jednak wcześniej zadbać o swoją dietę, założyć maskę i pojechać do pracy mniej uczęszczanymi ulicami. A może przed wyjściem ze znajomym na spacer sprawdzisz stan powietrza i uznasz, że jednak lepiej posiedzieć w domu? Wszystko to wpływa na nasz stan zdrowia, więc dbajmy o nie w miarę możliwości.

 

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza na smog

Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu...

Smog a aktywność fizyczna na zewnątrz

Sport to zdrowie! Nie sposób się z tym nie zgodzić, jednak warto mieć na uwadze, że wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że czasami lepiej odpuścić sobie trening. Uprawianie sportu na zewnątrz, podczas gdy...

Rodzaje smogu

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.