Smog a aktywność fizyczna na zewnątrz

Sport to zdrowie! Nie sposób się z tym nie zgodzić, jednak warto mieć na uwadze, że wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że czasami lepiej odpuścić sobie trening. Uprawianie sportu na zewnątrz, podczas gdy wszystkie mierniki jakości powietrza mówią o przekroczeniu dopuszczalnych norm o nawet kilkaset procent, jest po prostu nieodpowiedzialne i może nam poważnie zaszkodzić.

 

Smog a aktywność fizyczna na zewnątrz

 

Świadomość tego, jak smog wpływa na zdrowie, coraz szybciej rośnie. Nie oznacza to jednak wcale, że umiemy już walczyć z jego poważnymi konsekwencjami czy pojawiły się systemowe rozwiązania, które skutecznie zmniejszałyby jego poziom. Jesienią i zimą dopuszczalne normy w niektórych miejscach są przekroczone nawet kilkaset razy – i nie jest to jednorazowa sytuacja, a raczej sezonowy trend. Warto zdawać sobie sprawę, że w okresie występowania intensywnego smogu sport na zewnątrz jest nie tyle niewskazany, co po prostu niebezpieczny.

 

Bieganie w smogu – co mówią badania?

Prezentowane już przez nas niejednokrotnie badania zespołu kardiologa dr Jean-Francois Argacha ze Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli dały jednoznaczne wyniki. Ćwiczenia na tzw. świeżym powietrzu (gdy normy zanieczyszczeń są przekroczone) mogą uszkadzać płuca i potencjalnie prowadzić do krytycznej niewydolności serca. Zyskaliśmy pewność, że mikroskopijne cząsteczki powstałe na skutek spalania przenikają do płuc osoby aktywnej fizycznie w nawet 3-krotnie większej ilości niż w przypadku spacerujących, upośledzając pracę naczyń krwionośnych, co może prowadzić do nadciśnienia płucnego i niewydolności serca.

 

Belgijski zespół przeprowadził zarówno eksperyment laboratoryjny, jak i badania populacyjne. W warunkach kontrolowanych wystawiono 10 ochotników na działanie zwykłego powietrza lub wyziewów z silnika dieslowskiego, w których stężenie niebezpiecznych substancji było 4-krotnie wyższe od dozwolonych norm WHO. Przeprowadzone echo serca ze szczegółową oceną ciśnienia płucnego wykazało, że:

  • u osób, które nie podjęły aktywności fizycznej, nie było zmian ciśnienia płucnego,
  • u osób, które wykazały się aktywnością (podano im dobutaminę, która symulowała pracę serca podobną do zmęczenia na skutek uprawiania sportu), ciśnienie płucne wyraźnie wzrosło.

Choć grupa badanych była bardzo mała, naukowcy zdecydowanie przyznają, że z badania można wysnuwać generalne wnioski. Dysponujemy bowiem wystarczającą wiedzą na temat negatywnego wpływu smogu na zdrowie, by mieć pewność, że w sposób wyraźny szkodzi układowi oddechowemu. Co więcej, wysnute wnioski potwierdzają również obserwacje badaczy.

 

Człowiek w maseczce antysmogowej

 

Badania populacyjne objęły bowiem ponad 16 tysięcy obywateli Brukseli. W latach 2009-2013 wykonywano u nich echo serca z oceną ciśnienia krwi w płucach, a następnie skorelowano je z poziomem zanieczyszczenia powietrza (w dniu badania oraz 5 i 10 dni przed). Wykazano w ten sposób, że wystarczy jeden dzień przebywania w bardzo zanieczyszczonym środowisku, aby zaobserwować zmiany w krążeniu płucnym.

 

Jak bezpiecznie uprawiać sport na świeżym powietrzu?

Czy w okresie jesienno-zimowym, gdy skale jakości powietrza AQI prezentują wysoki poziom zanieczyszczenia, należy całkiem rezygnować z aktywności fizycznej? Potwierdzamy, że sport to zdrowie – ważne jest jednak to, by podejść do niego z głową. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dla miłośników ruchu.

 

Przede wszystkim, gdy zanieczyszczenie jest wysokie – zrezygnuj z aktywności fizycznej. Kiedy jakość powietrza jest dostateczna (wskaźnik przyjmuje kolor pomarańczowy), ogranicz ją do minimum. Staraj się wybierać przestrzeń z dala od domów oraz dymiących kominów i ćwicz w godzinach porannych, w których poziom pyłów jest zwykle mniejszy. Rekomendujemy jednak zdecydowanie się na sport w pomieszczeniach zamkniętych – na siłowni czy w domu, w którym zwłaszcza w tym okresie warto uruchomić oczyszczacz powietrza.

 

Jak kontrolować poziom zanieczyszczeń w powietrzu?

  • Istnieją aplikacje mobilne, które możesz za darmo zainstalować na swoim smartfonie. To m.in. Airly lub AirFox, które wysyłą ostrzeżenia o niebezpiecznym poziomie zanieczyszczeń.
  • Indeks AQI w wielu miastach prezentowany jest w komunikacji miejskiej czy na specjalnych interaktywnych tablicach. Jeśli w okresie jesienno-zimowym korzystasz z transportu zbiorowego (w niektórych miastach, np. w Krakowie, w dniach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń przejazdy MPK są darmowe), na pewno ich nie przeoczysz.
  • Bieżące dane na temat jakości powietrza w Polsce znajdziesz na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Mierniki jakości powietrza

Jeśli chcesz na bieżąco kontrolować jakość powietrza, możesz zdecydować się także na mierniki jakości powietrza. To specjalne czujniki, które natychmiast poinformują cię o poziomie zanieczyszczeń w domu. Niektóre modele posiadają także czujniki wilgotności, ciśnienia i temperatury powietrza – dają więc bardzo kompleksowe dane. Większość z nich również obsłużysz z poziomu telefonu, ponieważ są wyposażone w moduł Wi-Fi – w aplikacjach najczęściej znajdziesz też dane o aktualnej jakości powietrza w okolicy.

 

Miernik jakości powietrza

 

Profesjonalne czujniki jakości powietrza dostarczają precyzyjnych informacji na temat stężenia niebezpiecznych substancji. Najważniejszy dla nas jest poziom pyłów PM2.5 i PM10, które ze względu na swój mikroskopijny rozmiar bez problemu przedostają się do układów oddechowego i krwionośnego. Równie istotne są dane o stężeniu TVOC (lotnych związków organicznych) i CO2, które także negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Mierniki jakości powietrza pomagają w regulowaniu ustawień oczyszczacza i przypominają o konieczności wietrzenia mieszkania.

 

Rozsądne podejście do sportu w smogu to zabezpieczenie dla twojego zdrowia. W okresach największego zanieczyszczenia najlepiej jest przerzucić się na ćwiczenia w domu – w Internecie nie brakuje dzisiaj filmików instruktażowych od doświadczonych trenerów. Można też skorzystać z siłowni, jeśli to bardziej nam odpowiada. Jest mnóstwo sposobów, jak dbać o kondycję – a do przyjemnego biegania na zewnątrz można wrócić wiosną.

 

 

Zobacz również:

Smog powoduje raka

W dzisiejszych czasach trudno jest wykluczyć ze swojego środowiska i diety wszystkie rakotwórcze składniki. Jednakże jeszcze trudniej jest unikać smogu, który może wywołać raka płuc. Sprawdź jak chronić się przed rakotwórczym działaniem smogu.      

10 sposobów, które pomogą ci uchronić się przed smogiem na co dzień

Mieszkasz na obszarze dotkniętym problemem zanieczyszczenia powietrza i musisz wyjść z domu? Czeka na Ciebie praca, zakupy, rodzina, przyjaciele, obowiązki? Ludzie często muszą się przemieszczać i spędzają dużo czasu na...

Rodzaje smogu

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.