Smog powoduje raka

W dzisiejszych czasach trudno jest wykluczyć ze swojego środowiska i diety wszystkie rakotwórcze składniki. Jednakże jeszcze trudniej jest unikać smogu, który może wywołać raka płuc. Sprawdź jak chronić się przed rakotwórczym działaniem smogu.

 

Jak uchronić się przed nowotworami?

Eliminacja wszystkich składników pożywienia z naszej codziennej diety, które mogą przyczynić się do powstania raka jest niezwykle trudnym zadaniem. Znajdują się one zarówno w mięsie, warzywach, słodkich napojach, słodyczach i papierosach. Znacząco możemy jednak ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jeśli:

  • zaopatrzymy się w produkty żywnościowe ekologicznego pochodzenia,
  • nie będziemy palić papierosów,
  • unikniemy przebywania w zadymionych pomieszczeniach,
  • zadbamy o zdrowe odżywianie,
  • będziemy regularnie ćwiczyć.

Nie łatwo jednak jest zmienić powietrze, którym oddychamy - a jak donosi WHO oraz organizacja HEAL - smog wywołuje raka.

 

Smog a nowotwory płuc

Zdecydowanie nie należy lekceważyć tego powiadomienia. Dlaczego? WHO sklasyfikowało szkodliwość smogu na tym samym poziomie co promieniowanie UV i dym tytoniowy. Natomiast organizacja HEAL przedstawiła badania, z których wynika, że nawet 35% zachorowań na raka płuc w Krakowie, może być powodowane smogiem! Oznacza to, że młoda, zdrowa, nie paląca osoba, może zachorować na raka, tylko ze względu na powietrze jakim oddycha. I wcale nie dzieje się to rzadko.

 

Smog nie jest więc odpowiedzialny jedynie za kaszel i chrypkę, ale za tak poważne choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy rak płuc. Obecnie leczenie raka jest wciąż mało skuteczne, często kończy się wycięciem zarażonego płuca bądź śmiercią chorego. W takim wypadku najważniejsza jest profilaktyka raka. Właściwie niedopuszczenie do zachorowania jest tu najlepszą obroną i lekarstwem.

 

Podstawą powinna być więc odpowiednia dieta - bogata w owoce, warzywa i odrzucająca produkty przetworzone i zawierające duże ilości chemii. Lekarze coraz częściej przy zdiagnozowaniu raka płuc, nie pytają już tylko o to czy pacjent pali papierosy i pije alkohol, ale także o to w jakim środowisku mieszka i w jaki sposób ogrzewa dom. Dlatego poza oczywistym porzuceniem papierosów, powinniśmy także trzymać się z dala od osób palących (szczególnie w pomieszczeniu), zwrócić uwagę na to jakiej jakości powietrze jest w naszej okolicy i czym ogrzewamy nasz dom. W miarę możliwości nie powinniśmy ogrzewać mieszkania za pomocą pieca węglowego. Warto w domu umieścić także oczyszczacz powietrza - odpowiednio użytkowany, zlikwiduje większość zanieczyszczeń powietrza w naszym domu. Dobrze jest też jak najczęściej wyjeżdżać z zanieczyszczonego środowiska - nawet parę dni pośród czystego, świeżego powietrza, to ulga dla naszych płuc.

 

Pamiętajmy, że leczenie raka płuc jest niezwykle trudne i często kończy się bardzo źle dla osoby chorej. W przypadku wymienionego wcześniej POChP, jest to choroba nieuleczalna i cierpi na nią 2 miliony Polaków. Gdy ją już nabędziemy, możemy tylko spowalniać jej rozwój. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Do niej, poza skupianiem się na własnej osobie (nie sięganiem po papierosy, zdrowym trybem życia), warto dołączyć troskę o powietrze, którym wszyscy oddychamy. Palenie węglem, śmieciami, częste jazdy samochodem - wszystko to powoduje, że powietrze zostaje zanieczyszczone. Wystrzeganie się tych zachowań to profilaktyka raka dla nas i dla wszystkich wokół nas.

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza na smog

Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu...

Smog a aktywność fizyczna na zewnątrz

Sport to zdrowie! Nie sposób się z tym nie zgodzić, jednak warto mieć na uwadze, że wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu sprawia, że czasami lepiej odpuścić sobie trening. Uprawianie sportu na zewnątrz, podczas gdy...

Rodzaje smogu

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.