Wielki smog londyński - uczmy się na błędach Anglików

Smog nie jest nowym zjawiskiem. Na skutek kilkudniowego paraliżu smogowego, który miała miejsce w latach pięćdziesiątych w Londynie zginęło kilka tysięcy osób. Aby nie dopuścić do powtórzenia takiej katastrofy warto sprawdzić w jakiś sposób Londyńczycy poradzili sobie  z tym problemem.

 

Powtarzalność zjawiska smogowego

Historia jest jedną z najbardziej praktycznych nauk - dzięki niej możemy uczyć się na błędach innych, zamiast sami je popełniać. Lepiej w końcu dowiedzieć się, jak ktoś wiele lat przed nami, uporał się z tym samym, albo podobnym, problemem niż samemu wymyślać rozwiązanie i uczyć się na własnych błędach. Co ciekawe, jeśli spojrzymy dzisiaj na Kraków czy inne Polskie miasta, w których poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza wszelkie normy, to możemy zauważyć, że w bardzo podobnej sytuacji znajdował się Londyn ponad 60 lat temu.

 

Rozwój przemysłu ciężkiego a smog

Zaraz po drugiej wojnie trzeba było zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Przez kilka lat Europejczycy jedynie wydawali pieniądze na działania wojenne, więc powrót do stabilnej gospodarki wymagał dużego wysiłku. Dlatego szybko zaczęto stawiać fabryki i ludzie rzucili się do ciężkiej pracy. Ze względu na poziom wiedzy i tempo pracy, nie przywiązywano szczególnej uwagi do tego w jaki sposób pozyskiwano energię. A najprościej, najszybciej i najtaniej było pozyskiwać ją poprzez spalanie węgla. W ten sam sposób ogrzewano domy. Dodatkowo lata 50 to wielki rozwój motoryzacji - na ulicach Londynu zagościł wcześniej niespotykany widok jakim był korek uliczny. Nie trzeba było długo czekać na efekty…

 

Historia smogu londyńskiego

Na początku grudnia 1952 roku w Londynie wystąpiły specyficzne warunki pogodowe. Po pierwsze z dnia na dzień temperatura znacznie spadła. Poprzedniego dnia było słonecznie i dość ciepło, powstała więc bardzo gęsto mgła. Ludzie mocno odczuli ten spadek temperatury i wzrost wilgotności więc zaczęli intensywnie ogrzewać swoje mieszkania. Używali do tego głównie niskiej jakości węgla. Wszystko to działo się 4 grudnia, w dzień powszedni, kiedy pełną parą pracowały fabryki a samochody kopciły na ulicach. Następnego dnia londyńczycy przeżyli szok. Obudzili się w nieprzeniknionych ciemnościach. Ze względu na nietypowe warunki pogodowe, wszystkie zanieczyszczenia powietrza łączyły się z mgłą i trzymały się blisko ziemi. Także przy każdym oddechu ludzie wdychali ogromne ilości szkodliwych substancji.

 

Skutki smogu londyńskiego

Spowodowało to wielki chaos w mieście. Ludzie zaczęli kaszleć i dostawać ataków serca. Taka ilość zanieczyszczeń w organizmie, szybko rozprzestrzeniała się - z płuc przedostawała się do krwiobiegu. Odezwały się wszystkie problemy zdrowotne - jeśli ktoś miał astmę, alergię, raka płuc, przewlekła obturacyjną chorobę płuc (POChP), problemy z sercem lub ciśnieniem - wszystko to nasilało się teraz wielokrotnie. Smog był jednak tak gęsty, że zablokował ruch na ulicach przez kilka dni. Karetki pogotowia ratunkowego przestały wyjeżdżać do potrzebujących pomocy. W tym czasie umarło 4 tysiące osób, a kolejne 8 tysięcy w przeciągu kolejnych kilku tygodni na różne powikłania związane z przyjęciem takich ilości szkodliwego powietrza.

 

Jak Londyn poradził sobie ze smogiem?

Oczywiście po kilkunastu dniach pogoda się zmieniła, ludzie nie jeździli samochodami i ograniczyli spalanie węgla - znów wszystko wróciło do normy. Jednak kilkudniowy paraliż miasta i tak wielka ilość ofiar zapadła im w pamięć na długo i nie dawała spokoju. Mimo braku profesjonalnych badań, którymi dzisiaj dysponujemy, wiedzieli co trzeba zrobić. W 1956 roku uchwalili ustawę o czystym powietrzu, dzięki której została znacznie poprawiona jakość powietrza w Londynie jak i w całej Wielkiej Brytanii. Uzyskano ten efekt głównie poprzez ograniczenia spalania węgla i przeniesieniu za miasto niektórych, wyjątkowo szkodliwych działalności.

 

60 lat temu Brytyjczycy umieli poradzić sobie z problemem smogu w swoim kraju. Czy potrzebna jest taka tragedia jak wydarzyła się w Londynie abyśmy my też otworzyli oczy na otaczający nas problem? Umiejmy wyciągać wnioski z historii a nie własnych błędów.

 

 

 

 

Zobacz również:

Chiński smog

Problem smogu zdecydowanie nie dotyczy tylko polskich miast. Chiny od lat cierpią na bardzo mocne zanieczyszczenie powietrza spowodowane niezwykle intensywnie rozwijającym się przemysłem ciężkim. Ze względu na bagatelizowanie...

Oczyszczacz powietrza na smog

Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu...

Rodzaje smogu

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.