Elektrosmog

Nadmierne promieniowanie elektromagnetyczne może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Poznaj zagrożenia wynikające z działania elektrosmogu i sprawdź, w jaki sposób możesz ochronić swój organizm przed jego działaniem.

 

Smog w mieście
Zanieczyszczenia typowe dla dużego miasta

 

Czym jest elektrosmog?

Poza smogiem siarkowym czy fotochemicznym, które tworzą się przez zanieczyszczenia powietrza i są niezwykle niebezpieczne, ponieważ atakują nasze płuca, co poza kaszlem czy drapaniem w gardle może prowadzić do tak poważnych konsekwencji jak rak płuc czy POChP, istnieje jeszcze jeden rodzaj smogu. Nazywany jest elektrosmogiem lub smogiem elektromagnetycznym. Ze względu na to, że we współczesnych czasach wytwarzamy ogromne ilości promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości, możemy mówić o czymś w rodzaju zanieczyszczenia elektromagnetycznego. Wytwarzane jest przy jakimkolwiek napięciu lub przepływie prądu, dlatego dotyczy naprawdę wielu przedmiotów:

  • telefonów komórkowych,
  • komputerów,
  • stacji nadawczych,
  • telewizorów,
  • lodówek,
  • radarów,
  • linii energetycznych i wielu, wielu innych.

 

Promieniowanie sztuczne i promieniowanie naturalne

Poza promieniowaniem sztucznym, istnieje także naturalne - wytwarzane przez pola magnetyczne ziemi, promienie słoneczne i kosmiczne. Co ciekawe, ludzie którzy byli przez dłuższy czas odizolowani od tych naturalnych czynników, obserwowali negatywny wpływ na swój organizm - byli rozdrażnieni, często bolała ich głowa, mieli zaburzony cykl wegetatywny. Człowiek jest ściśle związany z naturalnym promieniowaniem elektromagnetycznym, stąd także podejrzenia, że zarówno zakłócenie w jedną stroną (pozbawienie naturalnego promieniowania) jak i w drugą (nadmiar promieniowania sztucznego), mogą być dla niego szkodliwe.

 

Szkodliwość smogu elektromagnetycznego

Trzeba jednak powiedzieć, że nie ma jeszcze badań, które w 100% potwierdzałyby tezę o szkodliwości elektrosmogu. Stąd dopuszczalne limity promieniowania każdy kraj ustala z osobna. Bardzo restrykcyjne normy pod tym względem ma Rosja, gdzie wcześnie dostrzeżono negatywne skutki promieniowania elektromagnetycznego. W Europie normy są najróżniejsze i często różnią się między poszczególnymi krajami kilkudziesięciokrotnie. Ewenementem pod tym względem są Stany Zjednoczone, gdzie normy są 1000 razy wyższe niż w Rosji – więc w USA elektrosmogu nikt się nie obawia.

 

Trudność w badaniach polega na tym, że wyniki obserwuje się głównie po długotrwałym, często co najmniej kilkuletnim, poddawaniu się natężonemu promieniowaniu elektromagnetycznemu np. w pracy przy odbiornikach nadawczych lub gdy codziennie, po kilka godzin rozmawiamy przez telefon. Bardzo trudno jest też oddzielić te wyniki od innych czynników jak: zanieczyszczenie powietrza, środków chemicznych, pożywienia, wody, wcześniejszego stanu zdrowia, stylu życia itp.

 

Wpływ elektrosmogu na zdrowie

Z obecnych badań wynika jednak, że promieniowanie elektromagnetyczne może powodować m.in.:

  • zaburzenia funkcjonalne układu nerwowego (reakcja jak na stres),
  • zmiany w przebiegu fal wytwarzanych przez mózg,
  • zmiany układu sercowo-naczyniowego,
  • zmiany szpiku kostnego,
  • zmiany w korze mózgowej i działalności gruczołów pokrewnych.

 

Występuje też wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na raka (kilka specyficznych odmian). Wykazano także, że elektrosmog może mieć wpływ na rozwój płodu, zwiększając prawdopodobieństwo poronienia czy urodzenia dziecka chorego. Pomimo braku kompleksowych badań, które potwierdzałyby szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego, warto zachować przy tym zdrowy rozsądek i nie narażać swojego zdrowia – a tym bardziej zdrowia płodu. W miarę możliwości ograniczajmy nasz czas przebywania wokół linii wysokiego napięcia, czy nie rozmawiajmy godzinami przez telefon komórkowy. Na pewno takie ograniczenia nam nie zaszkodzą, a mogą pomóc.

 

Smog, czyli duży problem w Polsce

Smog jest poważnym problemem w Polsce, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy zanieczyszczenia powietrza osiągają alarmujące poziomy. Powodowany głównie przez emisje z transportu i ogrzewania domów – smog negatywnie wpływa na zdrowie, przyczyniając się do chorób układu oddechowego i krążenia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed smogiem w domach i biurach jest oczyszczacz powietrza wyposażony w najlepszą broń na smog – filtr HEPA. Poniżej przedstawiamy modele wybrane przez naszego specjalistę, które doskonale sprawdzą się jako broń na smog.

1. Klarta Forste 4

Polski producent, który stawia na najwyższą jakość powietrza! Klarta Forste 4 to doskonały wybór za rozsądną cenę – z wydajnością CADR wynoszącą 300 m³/h zapewnia efektywne oczyszczanie powietrza na powierzchni do 40 m². Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w zaawansowane czujniki: laserowy PM2.5, wilgotności oraz temperatury, które monitorują jakość powietrza i automatycznie dostosowują tempo pracy oczyszczacza. Użytkownicy mogą sterować nim poprzez aplikację lub pilot zdalnego sterowania.

 

Oczyszczacz Klarta Forste 4
Oczyszczacz Klarta Forste 4 - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Filtr HEPA H13 – dostępny w Forste 4 – tak naprawdę wystarczy, aby usunąć niemal całkowicie smog. Urządzenie dodatkowo posiada liczbowy wskaźnik poziomu PM2.5, czyli głównego składniku smogu. Co ważne, oczyszczacz Klarta będzie reagował już na stężenie pyłu od zaledwie 6 µg/m³ poziomu PM2.5 w powietrzu – przyspieszy swoją pracę w celu wyeliminowania smogu.

 

2. LIFAair LAX200

LIFAair LAX200 jest budżetowym oczyszczaczem powietrza od fińskiego producenta marki premium. Jego maksymalne zużycie prądu wynosi zaledwie 20 W. Model jest bardzo cichy i oferuje głośność na poziomie 17-49 dB. Wydajność urządzenia sięga 170 m³/h, co wystarczy na obsłużenie pokoju o powierzchni do 25 m². LAX200 cechuje się minimalistycznym wyglądem, a czyste powietrze zawdzięczamy innowacyjnej technologii 6G.

 

Oczyszczacz LIFAair LAX200
Oczyszczacz LIFAair LAX200 - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Co to dużo pisać, w środku znajdziemy filtr HEPA H13 o powierzchni 1,5 m², który będzie skutecznie usuwał smog z powietrza. Na górze urządzenia został umieszczony liczbowy wskaźnik poziomu PM2.5, czyli jednego z głównych składników smogu.

 

3. Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite

W sprzęcie polecanym do walki ze smogiem nie mogło zabraknąć Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite, który jest najtańszym modelem polecanym do usuwania smogu. Jego wydajność CADR wynosi spore 360 m³/h, co starcza na powierzchnię do 43 m². Model jest nieco głośniejszy niż dwa powyższe modele, jednak oferuje bardzo niskie zużycie energii do 32 W. Mamy do dyspozycji możliwość sterowania przez Wi-Fi, a o prawidłową pracę dba zestaw czujników – laserowy PM2.5, wilgotności oraz temperatury.

 

Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite
Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Zastosowany tutaj filtr HEPA H13 ma bardzo dużą powierzchnię – aż 2,4 m², więc sprawnie pochłonie smog. Co więcej, oczyszczacz powietrza Xiaomi na wyświetlaczu ma numeryczny wskaźnik pyłów PM2.5 – jednego z głównych składników smogu, więc zawsze będziesz wiedział jaką jakość powietrza masz w pomieszczeniu.

1. Daikin MC30YV

Za nieco ponad 1000 zł możemy nabyć japoński oczyszczacz powietrza Daikin MC30YV od renomowanego producenta znanego z produktów premium w klimatyzacji. Jego wydajność CADR 180 m³/h sprawia, że idealnie nadaje się do powierzchni do 23 m². Urządzenie charakteryzuje się bardzo cichą pracą (od 19 dB) oraz niskim zużyciem energii (8-25 W).

 

Oczyszczacz Daikin MC30YV
Oczyszczacz Daikin MC30YV - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Sprzęt wykorzystuje technologię Streamer do swojej pracy, która wykorzystuje między innymi elektrostatyczny filtr HEPA H13 – niezawodne narzędzie do walki ze smogiem.

 

2. Klarta Stor 2

Kolejną ciekawą opcją w tym przedziale cenowym jest Klarta Stor 2 od polskiego producenta. Urządzenie może pochwalić się imponującą wydajnością CADR do 600 m³/h, co pozwala na oczyszczanie powierzchni nawet do 80 m². W naszym rankingu opłacalności zajmuje pierwsze miejsce. Wyposażone jest w zaawansowane czujniki – laserowy PM2.5, wilgotności i temperatury, które monitorują jakość powietrza i automatycznie regulują pracę oczyszczacza. Urządzenie posiada moduł Wi-Fi, umożliwiający pełną kontrolę za pomocą aplikacji mobilnej. Co więcej, dostępne są 4 wersje kolorystyczne.

 

Oczyszczacz Klarta Stor 2
Oczyszczacz Klarta Stor 2 - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Szybka reakcja na zanieczyszczenia, wielka wydajność (szybkie usuwanie zanieczyszczeń), numeryczny wskaźnik poziomu PM2.5 (jeden z głównych składników smogu) oraz przede wszystkim duży filtr HEPA H13 czynią ze Stor 2 niezawodne narzędzie do usuwania smogu z powietrza.

 

3. Sharp UA-HD60E-L

Za niecałe 2000 zł można nabyć urządzenie od jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów w tej kategorii. Sharp UA-HD60E-L oferuje wysoką wydajność – przepływ powietrza 396 m³/h umożliwia efektywne oczyszczanie powierzchni do 48 m². W jego wnętrzu znajdują się aż 4 czujniki (zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności), które monitorują jakość powietrza oraz sterują pracą urządzenia w trybie automatycznym.

 

Oczyszczacz Sharp UA-HD60E-L
Oczyszczacz Sharp UA-HD60E-L - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Oczyszczacz powietrza Sharp to niezawodne działanie przez długi czas! Na pokładzie tego modelu znajdziemy filtr HEPA o powierzchni 1,2 m², a dodatkowa funkcja Advanced Auto zapewnia intensywną walkę ze smogiem. Warto zaznaczyć, że jest to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

1. Electrolux Pure A9 PA91-605GY

Kolejny, tym razem szwedzki producent oferuje doskonałe rozwiązanie do walki ze smogiem. Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-605GY skutecznie działa na powierzchniach do 52 m². Jest wyposażony w precyzyjne czujniki PM2.5 oraz LZO, które zapewniają efektywną pracę automatyczną. Mamy tutaj również możliwość sterowania przez aplikację mobilną.

 

Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-605GY
Oczyszczacz Electrolux Pure A9 PA91-605GY - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Oczyszczacz powietrza Electrolux został wyposażony w 5-warstwowy filtr antysmogowy o zdumiewającej powierzchni aż 4,1 m², co można uznać za rekord w tego typie urządzeń. Więcej rekomendacji nie trzeba przedstawiać, jest to zdecydowanie idealny oczyszczacz do walki ze smogiem.

 

2. Philips Dual Scan AC3858/51

Za nieco ponad 2 tysiące złotych możemy zdecydować się na sprzęt od holenderskiego giganta. Philips Dual Scan AC3858/51 to oczyszczacz powietrza osiągający wydajność CADR 610 m³/h, co zapewnia efektywne oczyszczanie powietrza na powierzchni do 73 m². Urządzeniem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej, a jego prawidłową pracę monitorują 3 czujniki – PM2.5, LZO oraz światła.

 

Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/51
Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/51 - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Przedstawiany oczyszczacz powietrza philips został wyposażony w filtr HEPA, który po rozłożeniu ma dużą powierzchnię 2,44 m² – i to jest głównym powodem polecenia na smog. Warto jeszcze dodać obecność wskaźnika stężenia PM2.5, który przedstawia numeryczną informację o ilości mikroskopijnych pyłów w powietrzu.

 

3. Sharp UA-KIN52E-W

Kolejną propozycją w tej półce cenowej jest japoński oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIN52E-W z możliwością sterowania przez aplikację mobilną. Model oferuje bardzo dużo funkcji dodatkowych oraz wydajne nawilżanie (600 ml) i bezpieczną jonizację powietrza Plasmacluster. Głośność zaczynająca się od znikomych 17 dB sprawia, że jest to jeden z najcichszych oczyszczaczy na naszym rynku.

 

Oczyszczacz Sharp UA-KIN52E-W
Oczyszczacz Sharp UA-KIN52E-W - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Model nie ma dużego filtra HEPA po rozłożeniu (1 m²), jednak w połączeniu z dużą wydajnością – przepływ powietrza 306 m³/h – będzie sprawnie usuwał smog z powietrza. Warto zauważyć, że filtry Sharp mają długą żywotność, więc koszta eksploatacji nie należą do wysokich. Model ponadto oferuje numeryczne wskazywanie poziomu pyłów PM2.5, czyli jednego z głównych składników smogu.

 

4. LIFAair LA333

Kolejnym modelem, który zdecydowanie warto rozważyć, jest oczyszczacz LIFAair LA333, doskonale sprawdzający się na powierzchniach do 39 m². Urządzenie potrafi wychwycić pyłki nawet 500 razy mniejsze niż alergeny roślinne, co czyni go jednym z najskuteczniejszych oczyszczaczy dostępnych na rynku.

 

Oczyszczacz LIFAair LA333
Oczyszczacz LIFAair LA333 - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Producent zastosował tutaj filtr HEPA klasy E12, który jest w stanie usunąć co najmniej 99,5% zanieczyszczeń z powietrza. Co ważne, filtr ma sporą powierzchnię 2,3 m², co w połączeniu z wydajnością (CADR dla pyłów 330 m³/h) pozwoli na sprawne oczyszczenie powietrza ze smogu.

1. Daikin MCK70ZW

Nasz ranking oczyszczaczy powietrza został zdominowany przez Daikin MCK70ZW (wersja czarna to Daikin MCK70ZH), który oferuje wszystko, czego można oczekiwać od najlepszego oczyszczacza powietrza. Japoński producent osiągnął najwyższy poziom – CADR do 375 m³/h, obsługa powierzchni do 48 m², bardzo wydajne nawilżanie ewaporacyjne do 700 ml/h, a także wyjątkowo cicha praca (głośność od 18 dB, zużycie energii od 10 W), co świadczy o najwyższej jakości produktu. Komponenty pierwszej klasy, elegancki design oraz bogactwo funkcji i rozwiązań technologicznych sprawiają, że ten model nie może pozostać niezauważony.

 

Oczyszczacz Daikin MCK70ZW
Oczyszczacz Daikin MCK70ZW - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Spora wydajność oczyszczacza z zastosowaniem elektrostatycznego filtra HEPA H13 jest w stanie usunąć prawie cały smog z powietrza (co najmniej 99,97%). Sprzęt został wyposażony w wyświetlacz pyłów PM2.5 (główny składnik smogu), więc będziesz wiedział, jakie jest jego aktualne stężenie w powietrzu. Co więcej, czujnik ma możliwość regulacji czułości, co pozwala na dopasowanie do warunków.

 

2. Sharp UA-KCP100E-W

Najmocniejszy model od czołowego producenta pozwala na obsługę powierzchni aż do 75 m². Oczyszczacz oferuje 3-stopniową filtrację powietrza wspomaganą technologią Plasmacluster. Warto zaznaczyć, że w Sharp UA KCP100E W znajduje się wysokiej jakości filtr HEPA klasy H13. Dodatkowo nawilżanie ewaporacyjne zapewnia odpowiedni poziom wilgotności. Obecnie jest to numer 2 w naszym rankingu.

 

Oczyszczacz Sharp UA-KCP100E-W
Oczyszczacz Sharp UA-KCP100E-W - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Duży 2,7 m² filtr HEPA klasy H13 oraz wielki przepływ powietrza do 600 m³/h są gwarancją sprawnej separacji smogu od powietrza. Wyświetlacz przedstawia aktualne stężenie PM2.5 – w zakresie od 10 do 499 μg/m³, co pozwala na kontrolę ilości pyłów w powietrzu. Oczywiście czujnik pyłów ma funkcję regulacji, która pozwala na ustawienie jego czułości i reakcji na zanieczyszczenia.

 

3. LIFAair LA510

Producent marki premium i jego najlepszy model – oczyszczacz powietrza LIFAair LA510. Najwyższa jakość komponentów, bezprecedensowa wydajność (CADR do 490 m³/h, powierzchnia do 58 m²) oraz bardzo wysoka kultura pracy to cechy, które wyróżniają ten produkt. Szczególną uwagę zasługuje stacja kontrolna LAM02 z wbudowanymi 3 czujnikami (łącznie z tymi w oczyszczaczu mamy ich aż 6: PM2.5, LZO, CO₂, wilgotności, temperatury, światła), stanowiąca pełne źródło informacji o jakości powietrza oraz centrum zarządzania oczyszczaczem. Urządzenie oferuje także możliwość sterowania przez aplikację mobilną.

 

Oczyszczacz LIFAair LA510
Oczyszczacz LIFAair LA510 - aranżacja

 

i

Dlaczego polecamy do walki ze smogiem? Jak ktoś kiedyś napisał, że „LIFAair to Mercedes wśród oczyszczaczy”, to model LA510 w zupełności oddaje to powiedzenie. Rekordowa powierzchnia filtra HEPA 4,6 m² oraz poziom CADR dla cząstek 490 m³/h definitywnie rozprawią się ze smogiem! Co ważne, sprzęt zapewnia reakcję na wyższy tryb pracy przy PM2.5 na poziomie 12 µg/m³. Stacja kontrolna pozwala na sprawdzenie aktualnego poziomu pyłów PM2.5, czyli jednego z głównych składników smogu.

 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Jaki oczyszczacz powietrza na smog?

Kluczowym aspektem przy wyborze oczyszczacza powietrza na smog jest posiadanie filtra HEPA klasy co najmniej E12 oraz sporej wydajności sprzętu. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony „Jaki oczyszczacz powietrza na smog?”, gdzie dokładnie opisujemy problem smogu i prezentujemy skuteczne oczyszczacze, które pomogą w jego zwalczaniu.

Czy jonizacja usuwa smog?

Nie – oczyszczacz powietrza z jonizatorem nie usuwa smogu za pomocą jonizacji. Skuteczność w walce ze smogiem zapewnia filtr HEPA, który jest standardowym elementem wyposażenia każdego oczyszczacza powietrza.

 

 

Zobacz również:

Smog fotochemiczny

W Polsce zmagamy się głównie ze smogiem siarkowym, który tworzy się przez nadmierne spalanie węgla. Warto jednak pamiętać, że smog fotochemiczny nie omija wcale polskich miast i może być takim samym utrapieniem, negatywnie oddziałującym na nasze zdrowie. Czym jest więc smog...

Rodzaje smogu

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w całej Europie. Zajmujemy niechlubne miejsca w czołówkach wszystkich zestawień dotyczących poziomu stężenia niebezpiecznego smogu, do czego przyczyniają się przede wszystkim niska emisja i przemysł...

Oczyszczacz powietrza na smog

Smog niestety na dobre zagościł w ekosystemie wielu polskich miast. Zobacz jakie zagrożenia wynikają z wdychania zanieczyszczonego powietrza, a także w jaki sposób możesz uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami smogu...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.