Recenzja Klarta Forste 4

Jedną z głośniejszych premier 2022 roku jest właśnie Klarta Forste 4 z jonizatorem plazmowym. Promuje się go jako połączenie nowoczesnych technologii, inteligentnej pracy i unikalnego designu. Sercem tego modelu jest bezszczotkowy silnik NIDEC. To nie jedyna dostępna tu funkcjonalność warta uwagi. Bierzemy więc Forste 4 na warsztat i sprawdzamy, co ten polski producent oferuje użytkownikom.

 

Design i wykonanie

Klarta Forste 4 to 6,2-kilogramowy, nowoczesny oczyszczacz dostępny w gamie przepięknych odcieni różu, złotego, perłowej bieli, szarości i czerni. Swoim oryginalnym designem może przypominać aparat fotograficzny w wersji vintage. Przemawia za tym jego opływowy, niesymetryczny kształt z dużym wyświetlaczem (wyglądającym trochę jak obiektyw), który znajduje się w górnej części po prawej stronie. Wyświetlacz LCD ma delikatne, żółte podświetlenie, co sprawia, że treść jest czytelna, a jednocześnie ogranicza smog świetlny. Prezentuje w numerycznej formie poziom zanieczyszczenia i wilgotność powietrza. Znajdują się na nim przyciski dotykowe, umożliwiające sterowanie urządzeniem (można to robić też za pomocą dołączonego pilota).

 

Niezależnie od wariantu kolorystycznego, model Forste 4 posiada srebrną, matową podstawkę oraz wymiary 56,5 x 32,5 x 18 cm. Dla lepszego manewrowania, wyposażono go w uchwyt (mniej więcej na linii wyświetlacza, pośrodku tylnej ściany). Filtry są z kolei ukryte za przednim panelem i można je szybko wyjąć i oczyścić.

 

Wydajność i funkcje Klarta Forste 4

Według danych producenta, oczyszczacz Klarta Forste 4 w ciągu godziny może 3 razy wymienić powietrze w pomieszczeniu do 40 m². Wyróżnia się nie tylko atrakcyjnym wyglądem. Zastosowano w nim kilka wartych uwagi rozwiązań, które zauważalnie podnoszą jakość powietrza:

  • jonizator plazmowy ION Plasma Air – posiada certyfikat TÜV, poprawia mikroklimat i pomaga w usuwaniu wirusów, bakterii i grzybów,
  • 3 czujniki IQ Sensor: PM2.5, temperatury, wilgotności – czułe, precyzyjne sensory, usprawniające oczyszczanie w trybie automatycznym,
  • trójstopniowy system filtrów – omówimy go poniżej,
  • 8 prędkości, 3 tryby automatyczne – umożliwia dostosowanie działania oczyszczacza do aktualnych potrzeb.

 

Jeśli chodzi o parametry pracy, Klarta Forste 4 prezentuje się następująco:

Parametr

Wartość

Uwagi

Wydajność

CADR 300 m³/h.

Producent podając powierzchnię działania założył, że wysokość pomieszczenia 2,5 m. My do wyliczeń użyliśmy wysokości 2,7 m – bezpieczniej zakładać, że urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach do 36 m².

Powierzchnia działania

ok. 40 m²

Głośność

20-59 dB(A)

Bardzo ciche działanie w trybie w trybach Silent i Nocnym, najgłośniejsze w trybie Turbo.

Zużycie energii

5-41 W

Energooszczędna praca urządzenia.

 

Urządzenie oferuje aż 8 prędkości wentylatora (Silent, Silent+, Slow, Slow+, Fast, Fast+, Turbo i Turbo+), co sprawia, że w zależności od potrzeb, pory dnia lub nocy, poziomu zanieczyszczenia powietrza, można dobrać taki wariant, którego głośność, zużycie energii i efektywność będą dla użytkowników odpowiednie. Dla zabieganych, którzy nie mają czasu śledzić odczytów na wyświetlaczu, polski producent przygotował 3 tryby automatyczne:

  • Auto Normal (wykorzystuje wszystkie prędkości oprócz Turbo+),
  • Auto Sleep (wykorzystuje 3 najniższe prędkości),
  • Auto Turbo (wykorzystuje wszystkie 8 prędkości).

 

Działający tu japoński silnik NIDEC pracuje cicho i jego celem jest napędzanie wiatraka. Z dodatkowych, nie mniej przydatnych funkcji, znajduje się tu blokada rodzicielska (i słusznie, bo ten model ma bardzo zachęcającą dla dzieci, nieco zabawkową estetykę) oraz wskaźnik zużycia filtrów.

 

Recenzja Klarta Forste 4
Zdjęcie pochodzi od producenta

 

Filtry

System filtracyjny w tym modelu składa się z 3 warstw:

  • filtra wstępnego – zatrzymującego największe cząsteczki (kurz, sierść, włosy),
  • filtr HEPA H13 EF 99.97% – pochłaniającego pyły PM1, PM2.5 i PM10, alergeny zwierzęce, roślinne, grzyby i pleśń ze skutecznością minimum 99,97% (dla cząstek o wielkości 0,3 mikrona),
  • filtra węglowego – niwelującego szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy.

 

Warstwa wstępna jest niewymienna (należy ją co jakiś czas czyścić), natomiast pozostałe mają przewidywany czas użyteczności do 12 miesięcy. Skuteczność filtracji poprawia jonizator plazmowy, który uwalnia jony o przeciwnych ładunkach. Warto zaznaczyć, że producent zbadał ilość emitowanych jonów (45 milionów jonów ujemnych oraz 30 milionów jonów dodatnich na cm³ – pomiar w odległości 5 cm), a sama jonizacja jest w pełni bezpieczna, co dowodzi certyfikat TÜV.

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Filtr HEPA H13 EF 99.97 + filtr węglowy

Do 12 miesięcy

159 złotych

Roczny koszt eksploatacji

 

160 złotych

 

Tańszą alternatywę dla kompletu filtrów stanowi zestaw z HEPA E11, który kosztuje 20 złotych mniej. Jednak polecamy używanie tego z H13, który jest skuteczniejszy w usuwaniu zanieczyszczeń. Jeśli chcemy natomiast nieco zwiększyć wydajność sprzętu, to możemy rozpatrzyć używanie E11.

 

Klarta Forste 4 – podsumowanie

Wspieranie polskich producentów ma sens. Tym większy, jeśli ich produkty są bez zarzutu. Trudno nam znaleźć jakiekolwiek wady, choć nie przesadzalibyśmy z tym, że zastosowano w nim ultranowoczesne technologie. To raczej sprawdzone rozwiązania, opakowane w atrakcyjny design. Forste 4 oceniamy jako bardzo poprawny oczyszczacz w korzystnej cenie.

 

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj na pewno reakcja laserowego czujnika PM2.5, który mierzy na bieżąco jakość powietrza i steruje jego pracą automatyczną. Oczyszczacz reaguje już od stężenia PM2.5 w powietrzu na poziomie 6 µg/m³ – od tego momentu uznaje powietrze za zanieczyszczone i przyspiesza swoją pracę. Trzeba tutaj pochwalić producenta – widać, że zna się na rzeczy!

 

Zalety
Szybka reakcja czujnika
Spora wydajność
Korzystna cena
Duży wybór prędkości
Przyjemny design
Przebadana jonizacja plazmowa
Blokada rodzicielska
Aplikacja mobilna
Sterowanie pilotem
5 wariantów kolorystycznych
Wady
Średniej jakości plastik
Brak czujnika TVOC

 

 

Sprawdź Klarta Forste 4 w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Klarta Forste 2 - recenzje i opinie

Klarta Forste 2 to podstawowy model oczyszczacza polskiej firmy. Współczynnik CADR wynosi 277 m³/h, co przekłada się na oczyszczanie 34 m². W środku znajdziemy filtr klasy 11 o skuteczności 95% oraz filtr węglowy. Producent wyposażył oczyszczacz w jonizator, który powinien...

Klarta Stor - recenzje i opinie

Klarta Stor to propozycja wysokowydajnościowego oczyszczacza na 70 m². Współczynnik oczyszczania powietrza wynosi 580 m³/h. Producent zadbał również o jonizowanie powietrza, które powinno poprawić zwalczanie mikroorganizmów w powietrzu.      

Klarta forste 3 - recenzje i opinie

Klarta Forste 3 to następca modelu Forste 2, w którym wprowadzono kilka ulepszeń wpływających na poziom głośności, zużycie energii i automatyczne działanie. KF3 to wciąż jedno z ciekawszych rozwiązań z segmentu budżetowego. Zmianie uległa także wydajność, wzrosła do...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.