Nawilżacze powietrza - rodzaje, zasady działania i użytkowania

Sezon grzewczy nadciąga wielkimi krokami. Wraz z nim, poza kubkiem kawy, ulubionym serialem i kocem, pojawi się także problem niedostatecznego nawilżenia powietrza w naszych domach. Wraz z całym wachlarzem przykrych dla zdrowia i samopoczucia skutków, z którymi przyjdzie nam (po raz kolejny) walczyć. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe nawilżacze powietrza. W jaki sposób? Wszystkiego o ich zaletach, eksploatacji i zasadach bezpiecznego użytkowania dowiecie się poniżej.

Klarta Humea - nawilżacz powietrza od polskiego producenta
Klarta Humea - nawilżacz powietrza od polskiego producenta

Zbyt suche powietrze – jak je rozpoznać?

Nie będzie trudno. Skutki niedostatecznie nawilżonego powietrza przypisujemy najczęściej jesienno-zimowej aurze, przeziębieniom i przemęczeniu. Remedium staramy się szukać w suplementach diety i lekach. I w wielu przypadkach zdecydowanie dają sobie radę – zwalczając jednak jedynie skutek, zamiast przyczyny. Drenując przy okazji nasz portfel zdecydowanie szybciej niż kupno dobrze dobranego nawilżacza.

 

Co więc powinno stanowić dla nas natychmiastowy sygnał, że wilgotność w naszym mieszkaniu nie jest optymalna? Po pierwsze – skóra i oczy. Suche powietrze daje o sobie znać zaczerwienieniem oczu, pogorszeniem stanu skóry i uczuciem suchości w gardle. Zatkane zatoki, ból gardła i trudności z oddychaniem będą kolejnymi alarmującymi czynnikami. Zbyt suche powietrze stanowi doskonałą pożywkę dla rozwoju wirusów i bakterii, narażając nas bez przerwy na kolejne infekcje. Problemy ze snem i koncentracją oraz bóle głowy, które przypisujemy zazwyczaj natłokowi pracy, także mogą wskazywać na problem niedostatecznej wilgotności.

 

Objawy suchego powietrza
Objawy suchego powietrza mogą powodować różne dolegliwości

 

Według naukowców objawy te zaczynamy odczuwać w momencie, gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej poziomu 40%. Z optymalnymi warunkami dla ludzi i (większości) zwierząt mamy do czynienia wtedy, gdy wartość ta mieści się w zakresie około 50-60%. Dbałość o utrzymanie wilgotności na takim poziomie będzie dla nas szczególnie ważna – poza domami w okresie grzewczym – zwłaszcza w biurach i wszystkich miejscach, w których otacza nas duża ilość sprzętu elektronicznego i klimatyzacja. Przekonani do zakupu? Jeśli tak – zaczynamy od podstaw.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza możemy podzielić na trzy standardowe typy:

  • Nawilżacze ultradźwiękowe – ich zasada działania opiera się na specjalnej membranie, zanurzonej w wodzie, drgającej w wysokich częstotliwościach od 20 kHz do nawet 1 GHz, która rozbija mikroskopijne kropelki, tworząc tzw. zimną mgiełkę. Rozwiązanie to jest skuteczne, lecz niesie ze sobą pewne niedogodności. Podczas procesu odparowywania, pod postacią pyłu PM2.5, wytrącają się minerały, mogące tworzyć biały nalot na meblach. Obecnie, by temu zapobiec, producenci stosują specjalne wkłady demineralizujące lub odwapniające wodę. Ze względu na pył, rozwiązanie to nie jest zalecane w przypadku, gdy posiadamy oczyszczacz powietrza – czułe sensory z reguły wyczuwają jego obecność, zwiększając swą moc w celu usunięcia takich zanieczyszczeń. Efekt? Wyższe koszty energii. Nawilżacz ultradźwiękowy nie jest także polecany posiadaczom zwierząt. Te bowiem – w przeciwieństwie do człowieka – są w stanie usłyszeć pasmo, w którym działa urządzenie, a to może wprowadzić je w stan niepotrzebnego stresu i zdenerwowania.
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
  • Nawilżacze parowe – jest to najstarsze rozwiązanie służące do walki z suchym powietrzem. Tu zasada działania jest bardzo prosta. Specjalna grzałka podgrzewa wodę do temperatury wrzenia i doprowadza do zmiany stanu skupienia w parę, by następnie wyrzucić ją z urządzenia dzięki wentylatorom. Z miejsca musimy was ostrzec – para, emitowana przez ten typ nawilżaczy, osiąga bardzo wysoką temperaturę, mogącą w momencie nieuwagi i zbytniego zbliżenia się do urządzenia doprowadzić do poparzeń. Z tego też względu nawilżacz parowy należy bezwzględnie umieszczać poza zasięgiem dzieci i w miejscach, w których nie istnieje żadne ryzyko zetknięcia się z urządzeniem. Dużą wadę stanowi także wysoki – w porównaniu do swoich dwóch konkurentów – pobór energii.
Parowy nawilżacz powietrza Stylies
Parowy nawilżacz powietrza
  • Nawilżacze ewaporacyjne – to ostatni – i w zasadzie deklasujący całą konkurencję – typ nawilżaczy. Ich rdzeń stanowi specjalna mata ewaporacyjna, przez którą przechodzi zassane przez wentylator suche powietrze, by po nawilżeniu zostać oddane do pomieszczenia. Nawilżacz ewaporacyjny uznaje się za zdecydowanie najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny, ceniony także ze względu na zdolność do oczyszczania powietrza z większych drobin pyłu i kurzu.
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza

Zasady bezpiecznego użytkowania nawilżaczy powietrza

Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla naszego zdrowia? Tak – pod warunkiem, że używamy ich prawidłowo. Warto podkreślić, że każdy z wymienionych wcześniej typów urządzeń, w inny sposób może wpływać na nasz organizm, co wynika z faktu, że wykorzystują one odmienne technologie.

 

Z reguły najwięcej wątpliwości wzbudzają nawilżacze ultradźwiękowe, które w wyniku nieprawidłowej eksploatacji (braku dbałości o odpowiednią higienę ich użytkowania) mogą rozpraszać w powietrzu zarówno wodę, jak i szkodliwe substancje w niej obecne - np. bakterie lub pleśń. Mechanizmy nawilżania zastosowane w urządzeniach parowych i ewaporacyjnych, sprawiają, że takiego ryzyka nie ma. Wytwarzana przez nie mgiełka jest wolna od zanieczyszczeń, ponieważ zostają one zneutralizowane jeszcze zanim trafi ona do pomieszczenia. W związku z tym ich użytkowanie staje się bardziej higieniczne.

 

Nawilżacz powietrza w sypialni
Prawidłowe użytkowanie nawilżacza gwarantuje ci bezpieczeństwo o każdej porze dnia

 

Bezpieczeństwo użytkowania nawilżaczy ultradźwiękowych może zagwarantować nam regularna wymiana wkładów demineralizujących i odpowiednia higiena. Nawilżacze ultradźwiękowe powinny być napełniane wyłącznie wodą destylowaną i czyszczone za pomocą mydła (bez środków chemicznych) przynajmniej raz na trzy dni. Należy sprawdzać, czy urządzenie nie emituje białego pyłu – jeśli tak, należy je natychmiast wyłączyć. Pamiętajmy też, że przy tym typie nawilżaczy niewskazane jest także dodawanie olejków eterycznych. Stosując się do wymienionych zaleceń, możemy mieć niemalże pewność co do bezpiecznego korzystania z urządzenia.

 

Z kolei nawilżacze parowe stanowią niebezpieczeństwo przede wszystkim pod względem możliwości doznania oparzeń, a co za tym idzie – konieczne jest stawianie ich w miejscach, w których nie istnieje ryzyko przypadkowego zetknięcia się z nimi. To jeden z głównych powodów, dla których są dziś raczej rynkową niszą, zepchniętą z tronu popularności przez urządzenia ultradźwiękowe – nie wspominając już o ewaporacyjnych, będących zdecydowanie najzdrowszym sposobem nawilżania.

 

Przeczytaj więcej o tym, jak korzystać z nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza w ofercie LoveAir, czyli rekomendowane modele

Problem z wyborem? Przybywamy z pomocą. Skontaktuj się z nami telefonicznie, na Facebooku, w naszym sklepie stacjonarnym lub mailowo. Nasz zespół konsultantów tworzą doświadczeni profesjonaliści, od lat zajmujący się sprzedażą i doradztwem w zakresie nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza. Idealne parametry powietrza, niezależnie od warunków, gwarantowane! Polecamy również skorzystanie z naszego niesponsorowanego rankingu nawilżaczy powietrza z jawnym wzorem dla każdego. Poniżej przygotowaliśmy wyselekcjonowane nawilżacze powietrza przez naszych specjalistów.

 

LIFAair LAH302

Prawdziwa rewolucja wśród nawilżaczy powietrza! LIFAair LAH302 oprócz swojej podstawowej funkcji oferuje również wydajne oczyszczanie powietrza. Został wyposażony we filtr HEPA usuwający niemal 100% najmniejszych zanieczyszczeń – jego skuteczność można porównać z oczyszczaczami powietrza z nawilżaczem. Natomiast w głównej swojej funkcji, czyli nawilżaniu powietrza, urządzenie nie ma sobie równych. Wydajność na poziomie 1000 ml/h pozwala na obsłużenie powierzchni do 100 m². LAH302 jest polecanym sprzętem do wielkich powierzchni – nawilżacz to również numer 1 w rankingu jakości.

 

Nawilżacz LIFAair LAH302
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza LIFAair LAH302

 

Urządzenie zostało wyposażone w lampę UV, która nie dopuszcza do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych we wodzie. Na górze znajduje się odporny na wodę wyświetlacz OLED informujący o istotnych parametrach pracy. Kontrola prędkości może odbywać się za pomocą dotykowych przycisków lub poprzez delikatne gładzenie sensorycznego panelu wokół charakterystycznych łopatek. Nawilżacz LIFAair może być również sterowany za pomocą aplikacji.

 

Produkt do skutecznego nawilżania wykorzystuje matę ewaporacyjną łączącą suche powietrze z cząsteczkami wody. Wyróżnia się zastosowaniem specjalnego systemu do podgrzewania powietrza (jako jedyny na rynku) – dzięki temu jest w stanie przekazać więcej wody z maty i zwiększyć swoją skuteczność. LAH 302 wyposażony jest w czujniki wilgotności, temperatury oraz światła i higrostat, które pozwalają na zupełnie automatyczną pracę. Urządzenie ponadto jest niezwykle ciche – głośność zaczyna się już od 27,5 dB(A).

 

Venta AeroStyle LW73 WiFi

Atrakcyjny design idący w parze z osiągami – tak można krótko opisać proponowany model niemieckiego producenta. Nawilżacz powietrza Venta AeroStyle LW73 WiFi oferuje wydajność dochodzącą do 515 ml/h, co przekłada się na obsłużenie pomieszczeń w granicach około 50 m². Producent wyposażył model w precyzyjny zestaw czujników (wilgotności oraz temperatury) oraz higrostat pozwalające na zupełnie automatyczną pracę. Rolą użytkownika jest jedynie uzupełnianie wody, jednak duży 9-litrowy zbiornik zapewnia długą pracę bez konieczności dolewania. Sprzęt opiera swoją pracę na wykorzystaniu dysku VentaWave™ 3D, dzięki któremu oczyszczane zostaje również powietrze z większych zanieczyszczeń.

 

Nawilżacz Venta AeroStyle LW73 WiFi
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Venta AeroStyle LW73 WiFi

 

LW73 WiFi pozwala na sterowanie przez wygodną i dopracowaną aplikację Venta Home oraz przez interaktywny panel dotykowy wraz z wyświetlaczem LCD, który dostarcza również istotnych informacji na temat pracy urządzenia. Nawilżacz powietrza Venta jest ponadto cichy – zaledwie 24 dB(A) w najniższym trybie i bardzo energooszczędny – maksymalne zużycie prądu to zaledwie 18 W! Jest to zdecydowanie polecany nawilżacz do średnich pomieszczeń, o czym świadczy jego pozycja w rankingu jakości. Mamy do wyboru 2 wersje kolorystyczne: biały oraz czarny.

 

Klarta Humea WiFi

Na liście znalazła się również propozycja od polskiego producenta – nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, który zajmuje aktualnie pierwszą pozycję w rankingu opłacalności. Urządzenie ma wydajność na poziomie 300 ml/h, więc obsłuży pomieszczenie o powierzchni około 30 m². Producent wyposażył swój sprzęt w higrostat pozwalający na ustawienie żądanego poziomu wilgotności 40-75%. Co więcej, czytelny wyświetlacz pozwala na sprawdzenie aktualnej wilgotności powietrza. Odpowiednie nawilżenie zyskujemy tutaj dzięki wykorzystaniu filtra nawilżacza.

 

Nawilżacz Klarta Humea WiFi
Nawilżacz Klarta Humea WiFi

 

Nawilżacz powietrza Klarta został wyposażony w 3-litrowy zbiornik na wodę i jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych. Co ważne, producent nawilżacza przewidział możliwość sterowania przez aplikację mobilną. Do wyboru mamy tutaj aż 4 prędkości nawilżania oraz niezwykle wygodny tryb automatyczny.

 

Smartmi Evaporative Humidifier 3

Jednym z ciekawszych urządzeń jest z całą pewnością nawilżacz powietrza Smartmi Evaporative Humidifier 3. To przykład rozwiązania, w którym producent postawił na specjalne dyski, które zastąpiły standardową matę. Cechuje go wydajność sięgająca aż 350 ml/h, co przekłada się na sprawną pracę na powierzchni do 35 m² – idealny model do mniejszych powierzchni. Dzięki 2 wbudowanym czujnikom (wilgotności i temperatury) pracuje automatycznie. Co istotne, urządzenie jest wykonane z materiału ABS z dodatkiem IONPURE – w zetknięciu z wodą uwalnia jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Warto również podkreślić, że nawilżacz ma 5-litrowy pojemnik, dzięki któremu może działać długo bez konieczności dolewania wody.

 

Nawilżacz Smartmi Evaporative Humidifier 3
Nawilżacz Smartmi Evaporative Humidifier 3

 

Nawilżacz powietrza Xiaomi (Smartmi należy do ekosystemu Xiaomi) Pure Evaporative 3 pracuje stosunkowo cicho – od 34 dB i bardzo energooszczędnie – pobór prądu wynosi zaledwie 9 W. Urządzenie jest także niezwykle łatwe w obsłudze – posiada dotykowy wyświetlacz OLED, który służy do zmiany ustawień. Ponadto możliwa jest obsługa z poziomu bezpłatnej aplikacji mobilnej Mi Home. Nawilżacz zajmuje drugie miejsce w rankingu opłacalności.

 

  LIFAair LAH302 Venta AeroStyle LW73 WiFi Klarta Humea WiFi Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 3
wydajność
powierzchnia
1000 ml/h
100 m²
515 ml/h
52 m²
300 ml/h
30 m²
350 ml/h
35 m²
głośność 27,5-48 dB 24-50 dB 24-55 dB 34-50 dB
pobór energii 25-450 W
podgrzewanie powietrza
7-18 W 2-8 W 9 W
czujniki wilgotności,
temperatury,
światła
wilgotności,
temperatury
wilgotności,
temperatury
brak
Higrostat TAK (50-65%) TAK (40–60%) TAK (50–70%) TAK (40–75%)
tryby manualne – niemal bezstopniowa regulacja,
automatyczny,
nocny
5 manualnych,
automatyczny,
nocny
4 manualne,
automatyczny,
nocny
3 manualne,
automatyczny,
nocny
sterowanie aplikacją tak tak tak tak
pojemność zbiornika 6,5 l 9 l 3 l 4 l
oczyszczanie powietrza filtr HEPA H13
99,97% dla 0,3 μm
dysk Venta
nieznana dla 10 μm
brak brak
Lampa UVC tak tak nie nie
Autoczyszczenie tak tak tak tak

 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Jak działają nawilżacze powietrza?

Nawilżacze powietrza działają poprzez zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu, co pomaga złagodzić skutki suchego powietrza, takie jak podrażnienie dróg oddechowych, suchość skóry i oczu. Każdy typ nawilżacza ma swoje specyficzne zalety i wady (o czym pisaliśmy wyżej), dlatego wybór zależy od potrzeb użytkownika, wielkości pomieszczenia oraz osobistych preferencji. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak higrostat, który automatycznie reguluje wilgotność, oraz tryby pracy nocnej, które zapewniają cichą pracę urządzenia. Ostatnio popularny zrobił się nawilżacz powietrza z jonizatorem, który dodatkowo poprawia jakość powietrza.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.