Osuszacz na budowę – w jaki sprzęt warto zainwestować?

Budowa domu to przede wszystkim ogromna przyjemność – przed nami bowiem widmo mieszkania we własnych 4 kątach, które urządzimy w pełni po swojemu. Nie można jednak zapominać, że ten proces niesie w sobie również dużo wyzwań. Okazuje się, że w trakcie prac możemy natknąć się na wilgoć. Co ją generuje i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza na budowę wybrać i przedstawiamy sprawdzone modele dostępne w naszej ofercie.

Osuszacz na budowę
Jednym z problemów w trakcie budowy jest wilgoć (źródło: Unsplash)

Osuszacze powietrza to jedno ze standardowych urządzeń stosowanych przez ekipy wykończeniowe. Profesjonaliści wiedzą bowiem, że wilgoć na budowie jest nie do uniknięcia, a jej zignorowanie skutkuje szybkim pogorszeniem stanu budynku i stanowi zagrożenie dla zdrowia jego przyszłych mieszkańców. Jakie są przyczyny powstawania wilgoci i jak ją usunąć? Jaki osuszacz na budowę sprawdzi się najlepiej? Poznaj nasze propozycje.

 

Spis treści:

  1. Skąd bierze się wilgoć na budowie?
  2. Podstawowe parametry osuszaczy powietrza
  3. Jaki osuszacz powietrza na budowę wybrać?
  4. Sprawdzone osuszacze powietrza na budowę – przykładowe modele

Skąd bierze się wilgoć na budowie?

Nie da się zaprzeczyć, że wilgoć na budowie pojawi się na pewno. Każdy z jej etapów sprzyja bowiem jej powstawaniu. Co warto wiedzieć, aby świadomie obserwować elementy konstrukcyjne?

  1. Pierwszym etapem, w którym pojawia się wilgoć, jest murowanie ścian. Należy mieć świadomość, że w zaprawach klejowych i materiałach budowlanych jest masa wody, której należy się pozbyć. Nie stanowi to większego problemu latem, jednak jesienią i zimą - pomimo ciągłego wietrzenia – wilgoć z murów nie usuwa się tak łatwo.
  2. Problem pojawia się również na etapie stanu surowego zamkniętego. Cała wilgoć jest bowiem oddawana do środka pomieszczenia i na powierzchnię ścian. Na tym etapie niezwykle ważne jest intensywne wietrzenie, które jednak może nie wystarczyć w okresach jesieni i zimy.
  3. Najważniejszym etapem, w którym osuszacz powietrza jest niemal niezbędny, jest tynkowanie. W używanych materiałach jest mnóstwo wody. Wraz z tynkiem wchodzi ona w ścianę, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie możliwości odparowania. Samo otwarcie okien nie wystarczy. W większości przypadków łączy się wietrzenie, grzanie i osuszanie mechaniczne.
  4. Ostatecznie wilgoć pochodzi również z posadzek. Każda wylewka zawiera w sobie mnóstwo wody, a więc wymagane jest podobne postępowanie jak w przypadku tynków.
Osuszanie pomieszczenia
Osuszanie pomieszczenia jest ważne na niemal każdym etapie budowy i wykończenia (źródło: Unsplash)

Podstawowe parametry osuszaczy powietrza

Zanim w ogóle zaczniesz wybierać osuszacze powietrza na budowę, musisz wiedzieć, czym się między sobą różnią. Zarówno urządzenia o przeznaczeniu domowym, jak i budowlanym, cechują się różnorodnymi parametrami, które mają wpływ na ich skuteczność. Co warto sprawdzić?

 

Wydajność

Osuszacze powietrza mają wydajność określoną w litrach na dobę. Dla większości osuszaczy kondensacyjnych (czyli tych, które najlepiej sprawdzają się na budowie), jest ona określona w warunkach 30/32℃ i wilgotności względnej na poziomie 80/90%. Wraz ze spadkiem tych parametrów, maleje również skuteczność. Jeśli natomiast potrzebujesz urządzenia domowego, musisz wiedzieć, że ich wydajność (w większości modeli) pozostaje stała w temperaturze 1-30℃.

 

Przepływ powietrza

To kolejny istotny parametr podawany w metrach sześciennych na godzinę, dzięki któremu wiesz, jak dużo razy w ciągu godziny w pomieszczeniu o określonej kubaturze dojdzie do całkowitej wymiany powietrza. Nie da się więc ukryć, że przepływ powietrza ma znaczenie dla tempa pracy urządzenia.

 

Pojemność zbiornika na skropliny

W zależności od modelu, pojemność zbiornika może wahać się od 1 do kilkunastu litrów. Osuszacz na budowę będzie pracował w dość trudnych warunkach, więc warto wybierać modele wyposażone w duże pojemniki oraz wyłącznik przepełnieniowy. Dzięki temu nie będziesz musiał stale kontrolować poziomu wody i troszczyć się o wyłączenie sprzętu na czas. Dobrym rozwiązaniem są także urządzenia wyposażone w pompkę wody – z opcją stałego odprowadzania wody do sieci kanalizacyjnej.

 

Zużycie energii

Pamiętaj, że osuszacz na budowę musi nierzadko pracować długie godziny. Bardzo ważne jest więc, by nie był prądożerny. Zwróć uwagę na moc urządzenia podawaną w watach lub kilowatach i wybieraj urządzenia, które cechuje optymalny stosunek poboru energii do wydajności. Producenci proponują zaawansowane rozwiązania o optymalnych parametrach.

Wydajność osuszaczy
Osuszacze na budowę – wydajność i pobór energii

Dodatkowe funkcje

Bardzo ważne w osuszaczach powietrza okazują się również m.in.:

  • higrometr, który pozwala na zautomatyzowanie działania i zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniu,
  • odszranianie, dzięki któremu wydajność nie spada nawet podczas pracy w niskiej temperaturze.

Można zdecydować się również na liczniki godzin pracy i zużycia energii – jednak z nich korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa użyczające urządzenia klientom.

Jaki osuszacz powietrza na budowę wybrać?

Jakie osuszacze powietrza na budowę wybierać?

  • Sprawdzają się przede wszystkim urządzenia o dużej wydajności – 20-100l/24h.
  • Bardzo ważny jest również pojemny zbiornik na skropliny, a najlepszym pomysłem okazuje się możliwość ciągłego ich odprowadzania.
  • Niezwykle ważna jest obudowa, którą cechuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno na placu budowy. Im cięższe warunki pracy sprzętu, tym obudowa powinna być solidniejsza. Ocynkowane blachy pozwolą na dłuższą eksploatację.
  • Warto zwracać uwagę wyłącznie na osuszacze wygodne w transporcie – posiadające praktyczne uchwyty i duże koła transportowe.
  • Pamiętaj również, że jeśli osuszacz ma pracować w miejscu o dużym zapyleniu, nie sprawdzi się tam model adsorpcyjny – jest bowiem wrażliwy na zanieczyszczenia.

Osuszacz powietrza na budowę musi poradzić sobie z dużą wilgotnością. Dzięki niemu tynki wyschną znacznie szybciej, a w przyszłości na ścianach nie pojawią się zacieki. Sprawdzi się również w czasie wykańczania mieszkania, ponieważ istotnie przyspieszy proces schnięcia farb.

Osuszacz powietrza podczas malowania
Osuszacz powietrza przydaje się również podczas malowania (źródło: Unsplash)

Sprawdzone osuszacze powietrza na budowę – w jaki sprzęt warto zainwestować?

Jaki osuszacz powietrza na budowę wybrać? Podpowiadamy 3 sprawdzone modele, które znajdziesz w naszej ofercie.

 

Fral FDNP96S

Fral FDNP96S to osuszacz powietrza o wydajności sięgającej 96l/24h i przepływie powietrza na poziomie 1000 m³/h. Niebywale wysokie parametry łączą się z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, co sprawia, że urządzenie doskonale sprawdza się w pracy w wyjątkowych warunkach budowlanych. Producent wyposażył je w elektroniczny higrostat kontrolujący jego pracę oraz duży, aż 14-litrowy pojemnik na skropliny z wyłącznikiem przepełnieniowym. Na podkreślenie zasługuje także autorski system odszraniania Hot Gas System, dzięki któremu może pracować w szerokim zakresie temperatur.

Fral FDNP96S
Fral FDNP96S

Osuszacz powietrza Fral FDNP96S jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne – zawdzięczamy to obudowie z galwanizowanej stali. Producent zdecydował się również na liczne rozwiązania zabezpieczające najważniejsze komponenty, co zaskutkowało długą żywotnością i bezawaryjnym działaniem sprzętu. Dla wygody użytkowników zastosowano wygodny uchwyt i wytrzymałe kółka.

 

Fral FDND33S

Fral FDND33S to osuszacz powietrza dla użytkowników o mniejszych potrzebach. Cechują go wydajność 33l/24h i przepływ powietrza na poziomie do 380 m³/h. Znajdziemy w nim wszystkie rozwiązania oferowane przez większy model: elektroniczny higrostat kontrolujący pracę, duży zbiornik (8-litrowy) z wyłącznikiem przepełnieniowym czy autorski system odszraniania Hot Gas System.

Fral FDND33S
Fral FDND33S

Osuszacz powietrza Fral FDND33S również może pochwalić się obudową z galwanizowanej stali, która jest bardzo odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Znajdziemy w nim także zabezpieczenia kompresora i wyważony wentylator, które zapewniają długą żywotność. W tym modelu nie zabrakło również wytrzymałych kółek.

 

MASTER DH 752

MASTER DH 752 to urządzenie o wydajności sięgającej 46,7l/24h i przepływie powietrza na poziomie 350 m³/h. Może pracować wydajnie na bardzo dużych powierzchniach – nawet 117 m². Dla wygody użytkownika został wyposażony w duży, 5,7-litrowy zbiornik na skropliny z kontrolą napełnienia oraz możliwość przystosowania do stałego odprowadzania kondensatu, która pozwala na pracę 24h/7. Ze względu na odporną obudowę oraz filtr powietrza doskonale sprawdzi się jako osuszacz powietrza na budowę.

MASTER DH 752
MASTER DH 752

Osuszacz powietrza MASTER DH 752 posiada wbudowany higrostat, który kontroluje jego działanie. Użytkownicy mogą korzystać z przejrzystego elektronicznego panelu sterowania. Co istotne, producent zdecydował się na zastosowanie funkcji odszraniania, która pozwala na działanie w niższej temperaturze. Jest wyposażony w wygodny uchwyt i wytrzymałe kółka – to urządzenie stworzone z myślą o pracy w trudniejszych warunkach.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.