Jak pozbyć się sierści z domu?

Sierść psów i kotów, mimo naszych starań, często rozprzestrzenia się po całym domu, docierając nawet do najbardziej ukrytych miejsc. Sprawdź, w jaki sposób można szybko i skutecznie ograniczyć jej obecność i ułatwić utrzymanie porządku.

Co z tą sierścią?

Obecność sierści zwierząt jest bardzo problematyczna. Potrafi być dosłownie wszędzie – na meblach, podłodze, ubraniach, a nawet w najmniej oczekiwanych zakamarkach domu. Ale negatywne aspekty wizualne to nie koniec problemów. Dla osób z alergiami obecność sierści zwierząt w powietrzu może znacząco wpłynąć na ich samopoczucie. Mikrodrobiny skóry, śliny oraz moczu zwierząt, zawierają alergeny, które mogą wywoływać różnorodne reakcje alergiczne – od łagodnych objawów, takich jak katar sienny, po bardziej dotkliwe takie jak zapalenie spojówek, osłabienie, uczucie zmęczenia włącznie z astmą. Dlatego regularne sprzątanie sierści po zwierzaku jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia domowników.

Zadbaj o zdrowie i sierść zwierzaka

Aby zwierzak nie gubił sierści, w pierwszej kolejności należy zadbać o jej kondycję. Właściwa opieka, która obejmuje regularne wyczesywanie, kąpiele i użycie szczotki dopasowanej do włosia, pozwala na skuteczne usuwanie martwych włosów, zanim te na dobre rozprzestrzenią się po całym domu. Możemy także skorzystać z profesjonalnych zakładów fryzjerskich dla zwierząt. Wizyta u doświadczonego groomera może przynieść wiele korzyści, związanych z doborem odpowiednich odżywek i preparatów do pielęgnacji futrzaka.

 

Zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt, bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Zbilansowane posiłki, bogate m.in. w kwasy omega-3, cynk, witaminy A, D, E, poprawiają elastyczność skóry i dodają blasku sierści, dzięki czemu staje się mniej łamliwa i bardziej odporna na wypadanie. Jeśli naszemu pupilowi nadmiernie wypada sierść, problem może okazać się bardziej poważny. Dlatego powinniśmy niezwłóczenie zgłosić się do weterynarza, który dokładnie przebada zwierzaka.

 

Pamiętajmy jednak, że występują dwa okresy w roku (wiosna i jesień), podczas których dochodzi do intensywnej wymiany okrywy włosowej u zwierząt. W tym czasie kłębki sierści możemy zbierać niemal non stop. Dlatego warto wyposażyć dom lub mieszkanie w urządzenia oraz akcesoria, które znacząco ułatwią proces sprzątania.

pies salonie na pufie 1714398506
Czyste i zadbane zwierzę niweluje problem nadmiernej sierści w domu

Przydatne akcesoria do usuwania sierści

Każdy, kto posiada futrzaka, wie, jak trudne jest utrzymanie czystości w domu. Na szczęście rynek oferuje wiele ciekawych akcesoriów, dzięki którym pozbędziemy się niechcianej sierści. Na uwagę zasługują:

  • Rolki z taśmą samoprzylepną – niezastąpione rozwiązanie, które pozwala na szybkie pozbycie się włosów m.in. z ubrań, tapicerki samochodowej. Rolki mają wygodną w zrywaniu taśmę.
  • Szczotki – zaprojektowane do skutecznego zbierania sierści, ułatwiają utrzymanie czystości m.in. na tapicerowanych powierzchniach (sofach, kanapach, fotelach), a także dywanach i ubraniach.
  • Ścierki elektrostatyczne – są wygodne w użyciu, przyciągają i zatrzymują sierść z twardych powierzchni (np. mebli). Mogą być stosowane na sucho lub mokro, zależnie od naszych potrzeb.
  • Rękawice – nie tylko umożliwiają delikatne usuwanie włosów z futra, ale i masują skórę, poprawiając krążenie zwierzaka. Idealne do użytku podczas codziennej pielęgnacji.

Skuteczna obrona przed alergenami

Jak już wspomnieliśmy, sierść zwierząt wytwarza alergeny, które unoszą się w powietrzu, powodując jego zanieczyszczenie. Dla większości z nas nie ma to wielkiego znaczenia, jednak dla alergików może to stanowić nie lada problem. Jednym ze sposobów jest częste wietrzenie mieszkania. Tylko niestety z punktu widzenia alergika wietrzenie może potęgować reakcje alergiczne. W okresie jesienno-zimowym do naszych mieszkań może wpadać smog, który bardzo negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może potęgować reakcje alergiczne. Z kolei wietrzenie wiosną i latem, czyli w okresach bardzo intensywnego pylenia traw i drzew, nie jest wskazane w domach alergików. Może bowiem spowodować, że do naszych mieszkań dostanie się ogromna ilość alergizujących pyłków. Dlatego najrozsądniejszym i najlepszym wyborem okazują się oczyszczacze powietrza. Urządzenia te, dzięki zaawansowanej filtracji skutecznie wyłapują większość zanieczyszczeń z powietrza, oferując wszystkim domownikom zdrowsze i bardziej przyjazne do oddychania środowisko.

 

Alergia na sierść zwierząt - przeczytaj więcej na temat tego, czym jest alergia na sierść i jak z nią walczyć.

Oczyszczacz powietrza w sypialni
Oczyszczacz powietrza to doskonałe rozwiązanie na pozbycie się sierści z sypialni

Jaki wybrać oczyszczacz na sierść zwierząt?

Wybierając oczyszczacz powietrza idealny do domów ze zwierzętami, kluczowe jest zwrócenie uwagi na zaawansowaną filtrację, która skutecznie radzi sobie z różnorodnymi zanieczyszczeniami, w tym sierścią. Wśród najważniejszych elementów systemu filtracji znajduje się filtr HEPA efektywnie zbierający do 99,97% drobnoustrojów, takich jak wirusy, alergeny, składniki smogu, roztocza i bakterie. Filtr wstępny bez problemu wychwytuje większe cząstki, w tym sierść, piasek i kurz, zapobiegając ich dalszemu rozprzestrzenianiu się w powietrzu. Z kolei filtr węglowy odgrywa istotną rolę w neutralizacji lotnych związków organicznych i nieprzyjemnych zapachów, zapewniając jeszcze czystsze i świeższe powietrze w pomieszczeniu.

 

Niektóre modele (np. oferowane przez firmę Sharp) są wyposażone w technologię jonizacji Plasmucluster, która dodatkowo dezaktywuje patogeny i alergeny na poziomie molekularnym, zwiększając skuteczność oczyszczania.

 

Na jakie parametry jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza? Do priorytetów należy wydajność urządzenia. Mierzona współczynnikiem CADR określa szybkość dostarczania czystego powietrza do pomieszczenia o określonej powierzchni. Nie można zapomnieć o głośności pracy oczyszczacza – modele z trybem cichej pracy nie zakłócają spokoju i wypoczynku zwierząt domowych.

Odkurzacze do sierści – jaki wybrać?

Odkurzanie sierści po swoim pupilu to niemalże rutynowa codzienność. Jednak nie każdy odkurzacz jest stworzony, by sprostać temu zadaniu z równą skutecznością. Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń sprzątających – od tradycyjnych, przez pionowe, po roboty automatyczne. Każdy z nich oferuje inne możliwości w kontekście usuwania sierści.

Odkurzacze pionowe do sierści

Bezprzewodowe odkurzacze pionowe stanowią idealne rozwiązanie dla właścicieli zwierząt. Lekkie, poręczne i wbudowanym akumulatorem pozwalają na skuteczne dotarcie w każdy zakamarek przestrzeni. Wielostopniowa filtracja z nowoczesnym systemem cyrkulacji powietrza zapewniają oddzielanie zanieczyszczeń od powietrza, dzięki czemu kurz, sierść i alergeny nie trafią ponownie do otoczenia. Bardzo przydatna będzie także funkcja mopowania, dzięki której raz na zawsze porzucimy tradycyjnego mopa zwiadrem.

 

W usuwaniu sierści pomaga liczny zestaw końcówek do odkurzacza. Podłużne ssawki i końcówki z miękkim włosiem doskonale radzą sobie z odkurzaniem przestrzeni międzymeblowych czy pod kanapą. Miniturboszczotka do tapicerki z powodzeniem zastępuje ręczne szczotki i rolki do usuwania sierści. Z kolei turboszczotka efektywnie usuwa wszystkie włosy zarówno z dywanów, jak i paneli.

 

Sprawdź, jak wybrać najlepszy odkurzacz do sierści.

Dyson V15 - odkurzanie kanapy po sierści kota
Większość odkurzaczy pionowych dysponuje końcówką zbierającą sierść z każdej powierzchni

Roboty sprzątające do sierści

Roboty sprzątające zdobywają uznanie właścicieli zwierząt domowych dzięki wielu zaawansowanym systemom. Ich największą zaletą jest autonomia – pracują samodzielnie, jednocześnie zapewniając czystość w domu, co pozwala nam zaoszczędzić czas i energię na inne aktywności. Dzięki kompaktowej konstrukcji doskonale radzą sobie z docieraniem do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie pod meblami, gdzie często gromadzi się sierść zwierząt. Co więcej, niektóre modele są wyposażone w funkcje planowania trasy czy mycia podłóg, dzięki czemu możemy być pewni, że odkurzą i umyją każdy centymetr podłogi nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu.

Dreame L10 pro - skanowanie powierzchni
Roboty sprzątające bez obaw poradzą sobie z omijaniem przeszkód - także zwierząt

Odkurzacze tradycyjne do sierści

Odkurzacze tradycyjne od lat służą jako niezawodne sprzęty w walce z domowym kurzem i sierścią. Mimo że nadal skutecznie radzą sobie z odkurzaniem powierzchni, ich waga i gabaryty mogą stanowić wyzwanie przy przechowywaniu, zwłaszcza w ograniczonej przestrzeni. Chociaż użytkownicy cenią sobie ich trwałość i moc, to nowsze propozycje zyskują na popularności dzięki kompaktowym rozmiarom i zaawansowanym funkcjom. W związku z tym odkurzacze tradycyjne stopniowo ustępują miejsca nowocześniejszym propozycjom, oferującym większą wygodę i dopasowanie do potrzeb współczesnych gospodarstw domowych.

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.