Alergia na sierść zwierząt - jak sobie z nią radzić?

Alergia na sierść jest coraz powszechniejszą i dosyć kłopotliwą dolegliwością. Bywa uciążliwa nie tylko dla alergika, ale i dla pozostałych domowników, w tym zwierząt. Co zrobić, gdy właśnie nas? Sprawdź, jakie są przyczyny uczulenia na sierść, a także jak wygląda diagnostyka i dostępne metody leczenia. Zapoznaj się z typowymi objawami alergii i sprawdź sposoby radzenia sobie z nimi. Dowiedz się, jak uwolnić powietrze od szkodliwych zwierzęcych alergenów.

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na występujące w środowisku substancje, nazywane alergenami. U zdrowych osób nie powodują żadnych objawów, natomiast w przypadku osób uczulonych są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

 

W krajach wysoko rozwiniętych różnego rodzaju alergie występują u około 30% populacji – na starym kontynencie ponad 170 milionów Europejczyków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne. W Polsce z takimi dolegliwościami może zmagać się nawet ponad 40% ludności. Dane z różnych ośrodków badań z zakresu chorób alergicznych jasno pokazują, że powszechność występowania alergii czyni ją chorobą cywilizacyjną XXI w.

Rodzaje alergii

Wyróżniamy cztery główne i najczęstsze rodzaje alergii, które determinują reakcję organizmu oraz późniejsze leczenie:

  • alergia wziewna – najczęściej występujący rodzaj alergii. Czynnikami uczulającymi mogą być roztocza kurzu, pyłki drzew i kwiatów, pleśń oraz sierść zwierząt domowych. Coraz częściej dochodzi do alergii wynikających z zanieczyszczenia powietrza i znajdujących się w nim szkodliwych pyłów takich jak PM2.5 czy PM10. Najczęstsze objawy? Wodnisty katar, kaszel, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i ze snem. W przypadku tej alergii skutki bywają odczuwalne przez cały rok. Nieleczona – może prowadzić do astmy oskrzelowej,
  • alergia pokarmowa – dotyka kilku procent społeczeństwa, zmagają się z nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Do najczęstszych przyczyn reakcji alergicznych u najmłodszych zaliczamy spożycie mleka krowiego, kurzych jaj czy truskawek. Dorosłych z kolei najbardziej uczulają orzechy, ryby, owoce morza. Objawami alergii pokarmowych są skurcze żołądka, wymioty oraz zmiany występujące na skórze. W skrajnych przypadkach uczulenie może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego,
  • alergia kontaktowa – jest spowodowana kontaktem z rzeczami wytwarzanymi przez człowieka. Mowa tutaj o perfumach, szamponach, innych kosmetykach oraz produktach zawierających chrom czy nikiel. Metale te pojawiają się często w biżuterii, monetach, bywają także składnikiem tuszów stosowanych przy robieniu tatuaży. Do najczęstszych objawów należą zmiany skórne w postaci pokrzywki lub wysypki,
  • alergia iniekcyjna – rzadko występuje, jednak może nieść ze sobą niebezpieczne skutki. Wynika ona z podawania leków lub zastrzyków zawierających substancje, na które jesteśmy uczuleni. Objawy mogą prowadzić do obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego.
Objawy alergii wziewnej
Katar, kaszel, zmęczenie i problemy ze snem - to kilka z najczęstszych objawów alergii wziewnej

Alergia na sierść - przyczyny

Alergia na zwierzęta domowe to poważny problem, zwłaszcza jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez czworonożnego przyjaciela. Już na samym początku musimy wyjaśnić, że tak naprawdę to nie sierść zwierząt wywołuje objawy uczuleniowe, lecz specyficzny rodzaj białka. Sierść sama w sobie jest jedynie nośnikiem alergenów zwierzęcych, a większość z nich znajduje się w naskórku, pocie, moczu, czy ślinie czworonogów. Uczulające białka są bardzo małe, unoszą się w powietrzu, skąd z łatwością wnikają w nasz układ oddechowy. Dlatego w pierwszej kolejności objawami uczulenia na zwierzęta są katar i kaszel. Warto także dodać, że tego rodzaju alergeny bardzo łatwo przyczepiają się do skóry, włosów, czy ubrań. W związku z tym mogą występować w naszym domu, nawet jeśli nie posiadamy zwierzaka.

Alergia na sierść - rodzaje

Alergię na zwierzęta możemy podzielić na:

  • wziewną – tak jak wcześniej wspominaliśmy, unoszące się w powietrzu alergeny (naskórek, pyłki, ślina) przedostają się na nasze ubrania, skórę lub do oczu. Tym samym niepożądane objawy mogą występować nawet w sytuacji, gdy nie mamy bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem,
  • kontaktową – w przypadku alergii kontaktowej pogłaskanie zwierzęcia może wywołać reakcje skórne takie jak pokrzywka, swędzenie.

Alergia na kota

Głównym alergenem występującym u kotów jest białko Fel d 1. Wytwarzane jest przede wszystkim w ślinie oraz gruczołach łojowych znajdujących się w ich skórze. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, łatwo unosi się w powietrzu, przez co wnika w nasze drogi oddechowe. Dodatkowo jest dosyć przyczepne, dlatego może przenosić się na ubraniach. To sprawia, że alergeny z kociej sierści mogą znajdować się także w domach, w których nigdy nie mieszkał kot.

 

Pamiętajmy o tym, że koty należą do najliczniejszej grupy zwierząt rozprowadzających alergeny, chociażby ze względu na to, że bardzo często liżą swoje futro. Najsilniej natomiast uczulają niekastrowane samce. Wynika to z faktu, że wydzielają znacznie więcej łoju niż samice. Dlatego dobrym sposobem, aby ograniczyć ilość alergenów, jest kastracja kota.

 

Decydując się na wybór kota, alergicy często zastanawiają się nad rasami, które mniej uczulają. Do takich możemy zaliczyć np.:

  • devon rex,
  • cornish rex,
  • sfinks,
  • kot bengalski,
  • kot jawajski,
  • kot balijski.

Oczywiście nie ma takiej rasy, która byłaby w 100% hipoalergiczna, jednak wybierając kota spośród wyżej wymienionych ras, możemy ograniczyć występowanie alergii do minimum.

Alergia na psa

Podobnie jak u kota, najwięcej alergenów u psa znajduje się w naskórku, ślinie, moczu i odchodach. W przypadku uczulenia na psy głównym winowajcą jest antygen Can f1. Występuje on przede wszystkim w ślinie oraz naskórku i odpowiada za większość uczuleń. Jest na tyle lekki, że potrafi unosić się w powietrzu, tym samym jest łatwo wchłaniany do naszych płuc.

 

Samce silniej alergizują – a w szczególności przedstawiciele ras bardzo się śliniących. Mowa tu o buldogach angielskich, mastiffach, czy bokserach. Znajdziemy także rasy, które mniej uczulają i będą dobrym wyborem, jeśli w naszym domu mieszkają alergicy:

  • sznaucer,
  • maltańczyk,
  • pudel,
  • grzywacz chiński,
  • yorkshire terrier.

Alergia na inne zwierzęta domowe

W naszych domach mieszkają nie tylko koty i psy, ale i inne zwierzęta, które mogą wywoływać uczulenie:

  • alergia na królika – do najbardziej alergennych należą króliki długowłose. Ma to związek z ich wylizywaniem się, przez które na futrze jest zostawiana ślina. Oprócz śliny alergeny występują u królików w naskórku czy moczu,
  • alergia na chomika – nawet tak mały gryzoń może wywołać alergię. Podobnie jak w przypadku królika, alergeny są pozostawiane w ślinie, łoju a przede wszystkim moczu i zawartych w nim białkach lipokaliny,
  • alergia na świnkę morską – należy do najbardziej uczulających zwierząt. Tutaj tak jak w przypadku chomika, najsilniejsze alergeny znajdują się w moczu,
  • alergia na ptaki – w ich przypadku uciążliwe objawy najczęściej wywoływane są przez pierze. Najbardziej uczulają papugi oraz kanarki – najpopularniejsze ptaki domowe. Jednak nie należy zapominać także o ptakach, które dosyć często przebywają w naszym otoczeniu: gołębiach oraz kurach.

Dodatkowo warto podkreślić, że uczulenia wcale nie musi wywoływać samo zwierzę. Kontakt z trocinami, sianem, czy innymi rzeczami, znajdującymi się w jego klatce także może wywoływać reakcje alergiczne.

Objawy alergii na sierść

Objawy alergii na sierść dosyć często przypominają te, które są wywołane pyleniem roślin. Jej oznaki mogą być różne w zależności od zwierzęcia, które nas uczula. Do najczęściej występujących dolegliwości należą:

  • kichanie,
  • katar,
  • kaszel,
  • uczucie zatkania nosa,
  • łzawienie, pieczenie oczu,
  • swędzenie skóry i oczu,
  • wysypka,
  • pokrzywka, rumień na skórze.

Bagatelizowanie objawów zmniejsza komfort życia uczulonej osoby oraz może prowadzić do gwałtowniejszych reakcji organizmu: duszności, obrzęku krtani, rozwinięcia się astmy oskrzelowej oraz wstrząsu anafilaktycznego.

Mężczyzna zmagający się z alergią na sierść zwierząt
Podejrzewasz u siebie alergię? Nie bagatelizuj jej objawów - dla pewności wybierz się do lekarza

Diagnostyka alergii na sierść

W większości przypadków alergia jest leczona przez lekarzy pierwszego kontaktu. Abyśmy jednak mieli pewność co do tego, z jakim uczuleniem się zmagamy, należy udać się do alergologa. Pamiętajmy, że objawy alergii na sierść zwierząt są bardzo podobne do tych pochodzących od pylenia roślin czy zanieczyszczenia powietrza. Lekarz specjalista podczas wizyty przeprowadzi wywiad oraz odpowiednie testy, które wskażą przyczynę uczulenia.

  1. Wywiad – lekarz zadaje nam standardowe pytania, takie jak:
  • od kiedy występują objawy?
  • w jakich sytuacjach się one nasilają?
  • gdzie najczęściej się nasilają?
  • jakie posiadamy zwierzę?
  1. Testy skórne – należą do najpopularniejszych testów wykrywających szkodliwe alergeny. W pierwszej kolejności lekarz na przedramieniu nakłuwa skórę w kilku miejscach. Następnie w punkty nakłuć wprowadza po kropli różnorakich alergenów, aby przedostały się do krwi. Z reguły po kilkunastu minutach obserwacji alergolog sprawdza, czy powstał odczyn i jaki ma charakter. Zaczerwienienie bądź swędzenie w danym miejscu oznacza, że dany alergen wywołuje uczulenie u pacjenta.
  2. Testy krwi – testy skórne nie dają jednoznacznej pewności, dlatego przeprowadzane są testy krwi. Test RAST sprawdza poziom przeciwciał IgE, które są skierowane przeciwko konkretnemu alergenowi. Ich podwyższony wynik może wskazywać na uczulenie.

Leczenie alergii na sierść

Gdy mamy już postawioną diagnozę, lekarz przystępuje do leczenia alergii. Możemy podzielić je na dwie grupy:

  1. Leczenie objawowe

W leczeniu alergii najczęściej stosuje się następujące leki antyalergiczne:

  • leki antyhistaminowe – leczą przede wszystkim katar oraz świąd poprzez zmniejszenie ilości histaminy w organizmie. Jest to jedna z substancji, która jest wydzielana w trakcie reakcji układu odpornościowego na alergen. Leki przeciwhistaminowe występują w formie tabletek, kropli lub syropów,
  • kortykosteroidy – mogą być wziewne lub donosowe. Należą do najskuteczniejszych leków przeciwzapalnych oraz łagodzących skutki alergii,
  • kromony – podobnie jak sterydy, są stosowane miejscowo w postaci preparatów do nosa lub oczu,
  • leki obkurczające naczynia krwionośne – zwężają poszerzone naczynia krwionośne, powstałe na skutek reakcji alergicznej, dzięki czemu działają łagodząco na zatkany nos, czy swędzenie oczu.
  1. Leczenie odczulające (immunoterapia)

W przypadku, gdy leki antyalergiczne nie są skuteczne, można zdecydować się na immunoterapię, czyli leczenie odczulające. Polega ona na podawaniu dawek alergenu w postaci zastrzyków, aby organizm uczył się go tolerować. Zastrzyki są podawane w regularnych odstępach: na początku terapii jeden zastrzyk tygodniowo, a potem jeden co 4-5 tygodni przez kilka następnych miesięcy. Zamiast zastrzyków lekarz może polecić zastosowanie tabletek podjęzykowych. Terapia może trwać nawet kilka lat i jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie układu odpornościowego na tyle, aby ten nie reagował negatywnie na konkretny alergen.

4 sposoby na skuteczną walkę z alergią na sierść zwierząt

Zmagasz się z alergią na sierść zwierząt? A może na taką dolegliwość cierpi ktoś z twoich bliskich? Sprawdź, jak można skutecznie złagodzić jej uciążliwe objawy.

  1. Regularne porządki

Mając w domu zwierzaka, należy regularnie dbać o porządek. Jeśli zmagasz się z alergią na sierść, zadbaj o to, by zwierzę nie wchodziło do sypialni – w szczególności nie powinno z tobą spać. Poza tym zaleca się zmniejszenie liczby wykładzin i dywanów, ponieważ na tego typu podłożach znajduje się najwięcej alergenów zwierzęcych. Pamiętajmy także o regularnym odkurzaniu mebli tapicerowanych, a w szczególności miejsc, w których najczęściej przesiaduje nasze zwierzę. W przypadku sprzątania najskuteczniejsze będzie używanie odkurzaczy z filtrem HEPA, dzięki czemu powietrze oddawane do otoczenia, będzie w 99,97% pozbawione zanieczyszczeń.

  1. Higiena zwierząt

Jeśli chodzi o higienę zwierząt, mamy na myśli regularne czesanie, szczotkowanie i kąpanie pupila. Te czynności powinny wykonywać osoby, które nie mają uczulenia. Możemy także skorzystać z profesjonalnych, kompleksowych usług groomerskich.

  1. Higiena własna

Po każdej zabawie ze zwierzęciem należy myć ręce. Dodatkowo najlepiej unikać lizania przez pupila. Alergeny bardzo łatwo przedostają się na naszą skórę, tym samym zwiększamy ryzyko występowania reakcji uczuleniowych.

  1. Czyste powietrze

Alergeny są dosyć lekkie i unoszą się w powietrzu, powodując jego zanieczyszczenie. Częste wietrzenie mieszkania nie zawsze pomaga w usunięciu zarazków. Dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się z otoczenia jak największej ilości alergenów zwierzęcych będzie zakup oczyszczacza powietrza. Te urządzenia świetnie radzą sobie z usuwaniem drobnych cząstek, tym samym przyczyniając się do łagodzenia objawów alergii. Oprócz tego neutralizują nieprzyjemne zapachy zwierząt domowych.

Oczyszczacz powietrza na alergię na sierść zwierząt
Oczyszczacze powietrza z powodzeniem neutralizują zwierzęce alergeny i zapachy

Oczyszczacz powietrza na alergię na sierść zwierząt, czyli jaki?

Rynek oczyszczaczy jest bardzo szeroki i ciągle się rozrasta. Podpowiemy zatem, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia, jeśli w domu posiadamy pupila. Oto kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę, aby sprzęt był odpowiedni zarówno dla nas, jak i zwierzaka.

  • Głośność – oczyszczacz powinien być wyposażony w tryb cichy, aby mógł pracować np. w nocy, nie przeszkadzając domownikom,
  • wydajność – współczynnik CADR informuje nas o szybkości dostarczania czystego powietrza. Im wyższy, tym szybciej urządzenie oczyści pomieszczenie z zanieczyszczeń,
  • filtr wstępny – zbiera największe cząsteczki w postaci sierści czy włosów, co jest niezwykle istotne, gdy posiadamy czworonoga,
  • filtr HEPA – zależnie od klasy filtra, usuwają one ponad 99,97% alergenów, roztoczy, bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu,
  • filtr węglowy – przyczynia się do neutralizacji szkodliwych dla naszego zdrowia lotnych związków organicznych, a także pochłania nieprzyjemne zapachy,
  • rekomendowana powierzchnia – bardzo ważna informacja, dzięki której możemy dobrać odpowiednie urządzenie w zależności od wielkości pomieszczenia, w którym ma wydajnie pracować,
  • design – stylowy, minimalistyczny wygląd oczyszczacza zapewnia, że urządzenie nie będzie rzucało się w oczy zaraz po wejściu do mieszkania, tylko doskonale wpasuje się w jego aranżację,
  • sterowanie za pomocą smartfona – wygoda i prostota obsługi urządzenia dzięki aplikacji mobilnej.

Rekomendowane oczyszczacze powietrza na alergię na sierść zwierząt

Poniżej prezentujemy cztery rekomendowane modele topowych producentów oczyszczaczy powietrza, które świetnie radzą sobie nie tylko z usuwaniem sierści, ale również alergenów i bakterii z powietrza.

LIFAair LA510

Oczyszczacz powietrza LIFAir LA510 jest niezwykle wydajny (CADR wynosi aż 480 m³/h), bardzo cichy (+20 dB) i pozwala skutecznie pracować na powierzchni do 58 m². Posiada wbudowanych aż 5 precyzyjnych czujników (PM2.5 i PM10, LZO, CO2, wilgotności, temperatury) odpowiadające za dokładny pomiar jakości powietrza.

 

Wyposażony w 3-stopniowy system filtracji (filtr wstępny, HEPA E12 oraz węglowy) pozwala na zatrzymanie nie tylko większych nieczystości takich jak kurz, włosy, sierść, ale także tych mikroskopijnych w postaci zarodników grzybów i pleśni.

 

Darmowa aplikacja LIFAair umożliwia wygodne sterowanie oczyszczaczem z poziomu smartfona. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować jakość powietrza i ustawiać tryby pracy. W kontekście posiadania czworonogów bardzo przydatny staje się tryb turbo, służący do ekspresowego pozbycia się zanieczyszczeń – w tym sierści zwierząt.

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA510
LIFAair LA510
Philips Dual Scan AC3858/51

Philips Dual Scan AC3858/51 jest oczyszczaczem powietrza, który pozwala na wydajne (CADR do 610 m3) obsłużenie powierzchni sięgającej 73 m2. Ciche urządzenie o minimalnej głośności 22,5 dB szczególnie polecane jest alergikom, czego dowodem jest uzyskany certyfikat ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii).

 

Oczyszczacz został wyposażony w specjalny filtr 3w1 NanoProtect HEPA w kształcie walca 360°. To połączenie filtrów wstępnego, HEPA oraz węglowego, zapewnia oczyszczenie powietrza niemalże w 100%. Wewnątrz urządzenia znajdują się dwa czujniki (PM2.5 oraz LZO), które precyzyjnie skanują powietrze z częstotliwością 1000x na sekundę.

 

3 tryby pracy oczyszczacza (automatyczny, turbo, nocny) możemy wybierać zarówno z poziomu dotykowego wyświetlacza umieszczonego na górze urządzenia, jak i aplikacji mobilnej Clean Home +. Dzięki niej mamy pełny dostęp do obsługi urządzenia – w tym sprawdzania poziomu poszczególnych zanieczyszczeń (PM, LZO, alergenów).

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858/50
Philips Dual Scan AC3858/50
Sharp UA-KIL80E-W

Sharp UA-KIL80E-W to jeden z najlepszych modeli japońskiego potentata na rynku oczyszczaczy, rekomendowany dla alergików, czego dowodem jest uzyskanie certyfikatu Allergy UK.

 

Urządzenie pozwala na wydajną i cichą pracę (+21dB) na powierzchni do 62 m2. Oczyszczacz został wyposażony w 5 czujników odpowiadających za oczyszczanie powietrza: PM2.5 i kurzu, temperatury i zapachów, światła oraz wilgotności.

 

Zaawansowany system filtracji składa się m.in. z filtrów wstępnego, HEPA H13 oraz węglowego z żelem krzemionkowym. Filtr wstępny odpowiada za zatrzymanie największych zanieczyszczeń w postaci sierści czy włosów. HEPA usuwa blisko 100% alergenów, roztoczy, grzybów oraz szkodliwych pyłów niewidocznych gołym okiem. Natomiast filtr węglowy przyczynia się do neutralizacji szkodliwych lotnych związków organicznych z otoczenia (np. benzen, formaldehyd).

 

W przypadku Sharp UA-KIL80E-W nie mogło zabraknąć technologii Plasmacluster. Odpowiada ona za aktywne oczyszczanie powietrza, dzięki zachowaniu odpowiedniej równowagi jonowej. Jonizacja daje efekt czystego, rześkiego powietrza, jakim oddychamy np. zaraz po burzy, podnosząc tym samym nasze samopoczucie oraz koncentrację.

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W
Sharp UA-KIL80E-W
Blueair Blue 3410

Blueair Blue 3410 jest modelem świetnie sprawdzającym się w pomieszczeniach do 60 m2. Urządzenie działa cicho (+23 dB) oraz wydajnie (CADR do 425 m3/h). Oczyszczacz wykorzystuje technologię HEPASilent™, która łączy ze sobą filtrację mechaniczną oraz elektrostatyczną.

 

Blueair Blue został wyposażony w tkaninowy filtr zatrzymujący największe cząsteczki – sierści, kurzu oraz włosów. Z kolei filtr główny Patricle+Carbon jest połączeniem węgla aktywnego (neutralizuje szkodliwe zapachy) oraz filtra cząstek zatrzymującego alergeny, wirusy oraz bakterie.

 

Cechą charakterystyczną oczyszczacza jest z pewnością minimalistyczny design, który jesteśmy w stanie dopasować do własnych potrzeb. Szwedzki producent udostępnił bowiem tkaninowe filtry wstępne w aż 5 kolorach.

Oczyszczacz powietrza Blueair 3410
Blueair 3410

 

 

Zobacz również:

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Alergia to choroba cywilizacyjna XXI w., na którą corocznie zapada coraz większa liczba osób. Jeżeli masz dość ciągłego kataru, kichania, osłabienia i zmęczenia, rozpraw się z wszystkimi objawami alergii w Twoim domu. Dobry oczyszczacz powietrza potrafi wyłapać nawet 99,97%...

Oczyszczacz powietrza a alergia na kota

Alergia na zwierzęta domowe może dotykać nawet co dziesiątą osobę. Uczulenie na koty występuje częściej niż na psy. Same alergeny z racji bardzo małego rozmiaru utrzymują się w powietrzu zdecydowanie dłużej. Czy więc osoba uczulona na kota może mieszkać...

Alergia na kurz

Alergia na kurz może być uciążliwa, szczególnie dlatego, że jest całoroczna, a nie jak większość alergii wziewnych – sezonowa. Jest w stanie skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie poprzez wywoływanie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, od kataru, przez...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.