Islandia – najczystsze państwo na świecie

Są takie państwa jak Polska, które mają najgorsze powietrze w Unii Europejskiej, są i takie jak Islandia – które szczycą się najlepszym powietrzem w Europie. Jak to się dzieje, że jedni mogą cieszyć się czystym, rześkim powietrzem, kiedy drudzy dławią się smogiem?

 

Reykjavik
Stolica Reykjavik

 

Islandia – kraj o najczystszym powietrzu

Islandia jest specyficzną wyspą, której warunki geograficzne, znacznie odbiegają od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na Europie kontynentalnej. Wielka Brytania czy Irlandia nie są tutaj dobrym porównaniem. Przez jej skrajnie wyciągnięty kraniec północnego lądu przebiega koło podbiegunowe. Dlatego właściwie zawsze jest tam zimno, temperatura nigdy nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Z północy napływ bardzo zimne powietrze, z południa natomiast ciepłe. Przez to pogoda na wyspie często się zmienia – mogą pojawić się nagłe oziębienia lub ocieplenia albo niespodziewane opady deszczu.

 

W takich warunkach konieczne jest ogrzewanie domów prawie przez cały rok. W Polsce w okresie grzewczym zanieczyszczenie powietrza znacznie wzrasta, przez spalanie węgla. Wysokie zanieczyszczenie w okresie zimowym jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, dlatego mieszkańcy zanieczyszczonych miast walczą ze smogiem zaopatrując się w oczyszczacze powietrza. Jak z problemem konieczności tak długiego okresu grzewczego radzą sobie Islandczycy?

 

 

Energia odnawialna w Islandii

Mieszkańcy Islandii wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych. Praktycznie cały prąd produkowany na Islandii pochodzi z ekologicznych źródeł. Islandczycy wykorzystują w tym celu elektrownie wodne i geotermalne. Pozyskiwane energii w ten sposób kojarzone jest jednak jako mało wydajne i bardzo kosztowne. Nic bardziej mylnego. Islandczycy produkują w ten sposób tak dużo energii, że mają jej znaczny nadmiar. Obecnie poszukują wielkich, energochłonnych gałęzi przemysłu, na które mogliby przeznaczyć nadwyżki prądu. Zastanawiają się także nad sprzedażą energii do państw w Europie kontynentalnej. Produkcja tej energii jest tak tania i efektywna, że niektóre chodniki i ulice w islandzkich miastach są w czasie zimy… podgrzewane, aby nie zamarzały. Islandczycy wcześnie pomyśleli o ekologicznych źródłach energii i teraz czerpią z tego profity w postaci czystego powietrza.

 

Zanieczyszczenie środowiska w Islandii

Mają też jednak swoje problemy ekologiczne. Islandia jest najmniej zalesionym krajem w Europie. W XIX wieku osadnicy wycięli doszczętnie wszystkie drzewa na wyspie. Ponowne zalesienie jest tutaj jednak bardzo trudne ze względu na nieprzystępny klimat. Dopiero pod koniec XX wieku udało się sprowadzić specjalne gatunki drzew, które dobrze wytrzymują wciąż zmienną i chłodną, islandzką pogodę. Od tego czasu sukcesywnie zwiększa się zalesienie państwa. A to tylko poprawia i tak dobrą sytuację ekologiczną w tym kraju.

 

Innym problemem są jednak zanieczyszczenia pochodzące z wulkanów – te potrafią wyrzucić z siebie ogromne ilości CO₂. Bezpośrednio po takim wybuchu, szybko dokonuje się pomiarów jakości powietrza i informuje społeczeństwo o jego złej jakości. Islandia staje się także, w okresie letnim, coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym. Liczba turystów jednak jest ograniczana i w miarę możliwości rozkładana po całej powierzchni kraju, tak aby turyści nie zanieczyszczali naturalnego środowiska.

 

A turystów jest tak dużo, ponieważ przyciąga ich właśnie piękno islandzkiej przyrody i czystość środowiska. Islandia to kraj, w którym trudno kupić wodę mineralną w sklepie – ponieważ w kranach jest ona tak czysta, że nie ma potrzeby sprzedawania wody mineralnej w butelkach. Jest to też jeden z najmniejszych krajów w Europie, posiada jednak największy Park Narodowy – Vatnajökull, który zajmuje aż 12% powierzchni całego państwa! Natomiast ponad ¼ farmerów uczestniczy w programie odbudowywania naturalnego środowiska Islandii. Widać, że o zdrowie i czyste środowisko dba się tam na każdym kroku – dlatego właśnie Islandia jest najczystszym krajem w Europie.

 

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Co warto zobaczyć w Islandii?

Islandia jest pełna spektakularnych atrakcji, które warto zobaczyć. Oto kilka z najważniejszych miejsc i zjawisk, które przyciągają turystów z całego świata:

  1. Gejzery – Najbardziej znany jest gejzer Strokkur, który regularnie wystrzeliwuje wodę na wysokość około 30 metrów. Znajduje się w obszarze gorących źródeł w dolinie Haukadalur​.
  2. Park Narodowy Thingvellir – To miejsce, gdzie można zobaczyć Grzbiet Śródatlantycki, czyli miejsce zetknięcia płyt tektonicznych Ameryki Północnej i Eurazji. Park jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO​.
  3. Wodospady – Islandia jest domem dla wielu imponujących wodospadów. Gullfoss, znany jako Złoty Wodospad, jest jednym z najpiękniejszych na wyspie. Inne warte zobaczenia wodospady to Seljalandsfoss, Skógafoss i Dettifoss​.
  4. Laguna Lodowcowa Jökulsárlón – To miejsce, gdzie można zobaczyć ogromne kawałki lodu dryfujące po lagunie. Można tu również podziwiać Diamentową Plażę, gdzie lodowe bryły błyszczą na czarnym piasku​.
  5. Zorze Polarne – Islandia jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej, szczególnie w miesiącach zimowych, od września do kwietnia​.
  6. Błękitna Laguna – Jest to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk geotermalnych na świecie, oferujące relaks w ciepłych, mineralnych wodach. Znajduje się na półwyspie Reykjanes, niedaleko międzynarodowego lotniska w Keflaviku​.
  7. Kanion Stuðlagil – Odkryty stosunkowo niedawno, kanion ten charakteryzuje się imponującymi bazaltowymi kolumnami i zielonymi wodami potoku Jökulsa á Brú​.
  8. Półwysep Snæfellsnes – Nazywany „Islandią w miniaturze”, oferuje wszystko, co charakterystyczne dla wyspy: wulkany, lodowce, piękne plaże i malownicze wioski​.
  9. Jaskinie Lodowcowe – Tworzą się wewnątrz lodowców i oferują hipnotyzujące, niebieskie widoki, szczególnie popularne w zimie​.

Islandia to kraj, który oferuje niezrównane naturalne piękno i unikalne doświadczenia. Niezależnie od tego, czy interesują cię wulkaniczne krajobrazy, gorące źródła, czy spektakularne wodospady, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

 

Zobacz również:

Rower kontra samochód

Jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie i środowisko naturalne, rozważ zmianę środka lokomocji na rower. Sprawdź jakie zalety możemy mieć z użytkowania roweru i gdzie ewentualnie lepiej może spisać się samochód.      

Dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza

Atakujące zewsząd komunikaty o nawet kilkusetkrotnym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza stanowią już smutny element naszej rzeczywistości, bez przerwy przypominający, jak mało skutecznie przychodzi nam walka z ich...

Jakość powietrza a zdrowie

Przebywanie w miejscach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Ich ogromną szkodliwość potwierdza coraz więcej badań. Skąd bierze się zła jakość powietrza? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie i co możemy zrobić, by chronić się przed...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.