Jak osuszyć wilgotną piwnicę?

Problem nadmiernej wilgotności i mokrych murów w piwnicy jest niestety dość powszechny, bo wynika przede wszystkim z ich położenia. W znaczącej większości ich mury i posadzki znajdują się poniżej powierzchni gruntu, co naraża je sporą liczbę czynników wywołujących tego rodzaju kłopoty. Nie można lekceważyć problemu – za duża wilgotność w piwnicy i mokre mury stanowią środowisko do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni, mogą również prowadzić do uszkodzeń struktury muru. Części problemów możesz zapobiegać samodzielnie, używając osuszacza, niekiedy jednak zdarza się, że przyczyny zawilgocenia muszą usuwać specjaliści. Zobacz, kiedy i jak możesz działać sam.

 

Sharp UD-P20E-W aranżacja
Osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W w piwnicy

 

Osuszacze powietrza to urządzenia, które można zastosować, gdy do piwnicy lub garażu wkradnie się wilgoć. Obecnie dostępne na rynku modele są wydajne i mogą pomóc ci zupełnie zażegnać problem. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie to nie wszystko – w zależności od czynników wywołujących problem, być może niezbędne będzie również skorzystanie z pomocy specjalistów od hydroizolacji. W naszym artykule w sposób ogólny przedstawiamy przyczyny pojawienia się wilgoci w piwnicy i podpowiadamy, jak z nią walczyć.

 

Skąd się bierze wilgoć w piwnicy?

Piwnice są kojarzone jako pomieszczenia z natury wilgotne. Należy jednak podkreślić, że nie jest to stan prawidłowy. Wilgoć w piwnicy może powstawać w wyniku awarii lub pochodzić m.in. z gruntu, opadów czy powietrza.

  • Wilgoć z gruntu to problem pojawiający się tam, gdzie izolacja pionowa lub pozioma jest uszkodzona lub nieprawidłowo wykonana. Może występować zarówno przy niskim poziomie wód gruntowych (podciąganie kapilarne przy słabej izolacji poziomej), jak i przy zwiększonym poziomie wód gruntowych (przesiąkanie wody przez ścianę w przypadku słabej izolacji pionowej).
  • Wilgoć z opadów pojawia się podczas okresowego podniesienia się poziomu wód gruntowych. Nawet jeśli zastosowana izolacja dobrze sprawuje się podczas suchych okresów, może okazać się niewystarczająca podczas wielodniowych intensywnych opadów. Woda z opadów może trafić do piwnicy również przez uszkodzoną instalację odprowadzania deszczówki (np. uszkodzone rynny).
  • Wilgoć z powietrza występuje głównie w zimnych, nieizolowanych piwnicach. Ciepłe powietrze dostające się do piwnicy ochładza się, zwiększając tym samym wilgotność względną. Podczas deszczowych dni różnica temperatur może być na tyle wysoka, że na ścianach zaczyna skraplać się woda.
  • Wilgoć powstająca powodu awarii może się pojawić np. na skutek uszkodzenia instalacji wodnej lub kanalizacyjnej.
  • Wilgoć z prania, jeśli pralnia jest w piwnicy.

W przypadku, gdy woda lub wilgoć przenikają do piwnicy przez ściany i/lub podłogę na skutek zniszczenia izolacji lub jej niedostosowania do panujących warunków gruntowo-wodnych, konieczna jest konsultacja z fachowcem. Przeprowadzi on niezbędne i prawidłowe prace naprawcze. Jeśli jednak wilgoć w piwnicy pojawiła się w wyniku incydentalnego zalania (np. z powodu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej) lub wyjątkowo ulewnego deszczu przekraczającego możliwości odwodnienia, wystarczy naprawić uszkodzony element i osuszyć pomieszczenie.

 

Rotenso Dorai D20X aranżacja
Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D20X w piwnicy

 

Zalanie piwnicy

Przypadkowe zalanie piwnicy może być spowodowane m.in.:

  • opadami, których intensywność przekroczyła przepustowość odpływu przy wjeździe do garażu,
  • awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, np. pęknięciem rury,
  • cofnięciem się ścieków z kanalizacji zbiorczej, najczęściej w czasie wyjątkowo intensywnej ulewy.

 

Co należy zrobić? Ważne jest wypompowanie wody i dokonanie niezbędnych napraw, a następnie osuszenie murów. W takich sytuacjach nie ma potrzeby naprawiania izolacji. Przede wszystkim, wilgoć w piwnicy pojawiła się na skutek niezależnych od niej sytuacji, ponadto największe nasączenie wodą występuje w murach od strony wewnętrznej. Jeśli przyczyną były ścieki, należy pamiętać także o dezynfekcji, a w najgorszym wypadku niezbędne będzie skucie tynku (co znacząco przyspieszy proces osuszania murów).

 

Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy lub garażu?

Każdy właściciel domu lub garażu powinien znać metody osuszania piwnicy. Zawsze bowiem postępujemy dokładnie tak samo – niezależnie od przyczyny pojawienia się wilgoci. Należy po prostu pamiętać, że w przypadku zniszczeń spowodowanych przez wodę z gruntu, w pierwszej kolejności niezbędna jest naprawa izolacji przeciwwodnej.

 

Osuszanie piwnicy, która została zalana od środka nie jest skomplikowanym procesem, choć trzeba liczyć się z tym, że może zająć kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Technicznie jest jednak dość łatwe. Gdy wypompujesz z pomieszczenia wodę, usuwasz przyczynę twojego problemu – zawilgocenie nie wzrasta. Twoim zadaniem jest więc wyłącznie stworzenie warunków dla odparowywania wody. Powszechnie stosuje się dwie metody: intensywne wietrzenie z ogrzewaniem oraz osuszanie piwnicy.

 

Wietrzenie i ogrzewanie zalanej piwnicy

Wietrzenie połączone z ogrzewaniem nie wymaga specjalistycznego sprzętu i jest zdecydowanie najprostsze. Dzięki podniesieniu temperatury zwiększamy intensywność odparowywania i jednoczesne zmniejszamy wilgotność względną, by było w stanie wchłonąć więcej wilgoci. To działa tylko w sytuacji, gdy nasycone wilgocią powietrze może swobodnie ulatywać z pomieszczenia – właśnie dlatego łączymy ze sobą dwa procesy.

 

Wietrzenie i ogrzewanie zalanej piwnicy

 

Musisz natomiast pamiętać, że nie można przesadzić z temperaturą, zwłaszcza jeśli nadmuch ciepłego powietrza jest kierowany bezpośrednio na ściany. To ważne, by nie doprowadzić do przesuszenia powierzchni tynku – skutkiem może być bowiem powstanie skorupy uniemożliwiającej odparowywanie wilgoci z głębszych warstw muru. Niekiedy dochodzi również do pękania i odpadania tynku.

 

Osuszacze kondensacyjne do zalanej piwnicy

Osuszacze kondensacyjne działają podobnie jak klimatyzatory. Zasysają powietrze, następnie bardzo mocno je oziębiają, by wykropliła się z niego woda (na skutek spadku temperatury rośnie wilgotność względna powietrza) – robią to na tyle intensywnie, by przekroczyć tzw. punkt rosy i skroplić parę wodną. Ostatecznie wypuszczają powietrze do pomieszczenia, gdzie jego wilgotność względna znowu rośnie i cały cykl zaczyna się od początku.

 

Należy podkreślić, że osuszanie piwnicy osuszaczem jest znacznie skuteczniejsze i szybsze niż grzanie i wietrzenie. Użytkownik musi jedynie pamiętać o regularnym usuwaniu skroplin nagromadzonych w zbiorniku i zadbać o to, by powietrze w pomieszczeniu nie było wymieniane, czyli zamknąć szczelnie okna i drzwi.

 

Osuszacze kondensacyjne w ofercie LoveAir – propozycje

Wilgoć w piwnicy lub garażu to problem wielu użytkowników. Jeśli i ty potrzebujesz wsparcia w postaci zaawansowanego sprzętu, przedstawiamy sprawdzone osuszacze kondensacyjne dostępne w ofercie sklepu LoveAir.

 

Sharp UD-P20E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W cechuje przepływ powietrza sięgający aż 175 m³/h i wydajność na poziomie 20l/24h (przy 30°C, RH 80%). Urządzenie może więc pracować w pomieszczeniach o powierzchni do 46 m². Zostało wyposażone w higrometr, który na bieżąco kontroluje i przedstawia na wyświetlaczu poziom wilgotności względnej. Zastosowano w nim 2 tryby: osuszania i suszenia prania, dlatego po rozwiązaniu problemu z piwnicą możesz wykorzystywać go zimą do przyspieszenia codziennych obowiązków. Na uwagę zasługuje funkcja Swing, dzięki której powietrze jest efektywnie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.

 

Sharp UD-P20E-W aranżacja

 

Sharp UD-P20E-W działa stosunkowo cicho (do 48 dB) i nie jest przesadnie energochłonny (maks. 250 W). Jest zaprojektowany jako osuszacz o przeznaczeniu domowym, więc elegancko się prezentuje, jest intuicyjny w obsłudze i posiada dodatkowe praktyczne funkcje: timer i blokadę rodzicielską. Duży, 3,8-litrowy zbiornik pozwala na bezobsługowe działanie przez długi czas.

 

Sharp UD-P16E-W

Osuszacz powietrza Sharp UD-P16E-W to odrobinę mniejszy odpowiednik opisywanego wyżej modelu. Cechuje go przepływ powietrza na poziomie 146 m³/h i wydajność aż 16l/24h (przy 30°C, RH 80%), a więc sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m². Również posiada higrometr, a więc użytkownik może śledzić aktualną wilgotność względną. Oferuje te same 2 tryby: osuszania i suszenia prania, obecna jest także funkcja Swing – to więc dokładnie ten sam sprzęt, a różnicą są jedynie niższe parametry, co skutkuje efektywnością na mniejszym metrażu.

 

Sharp UD-P16E-W aranżacja

 

Sharp UD-P16E-W może pochwalić się zadowalającymi parametrami – pracuje z głośnością do 48 dB, a maksymalny pobór energii wynosi 230 W. Jest wyposażony w duży, 3,8-litrowy pojemnik na skropliny. Jego projekt jest elegancki, a obsługa przebiega intuicyjnie. Zastosowano również praktyczne funkcje timera i blokady rodzicielskiej.

 

Rotenso Dorai D20X

Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D20X to kolejne urządzenie o przeznaczeniu domowym, które sprawdzi się do osuszania piwnicy. Cechuje je przepływ powietrza do 168 m³/h i wydajność sięgająca 20l/24h (przy 30°C/80% RH), a więc może pracować na powierzchni do aż 52 m². Oprócz funkcji automatycznego osuszania, oferuje również Super Jonizator, który dodatkowo neutralizuje szkodliwe zarodniki pleśni i grzybów.

 

Rotenso Dorai D20X aranżacja

 

Rotenso Dorai D20X cechuje niska głośność (maks. 46 dB) i rozsądny pobór prądu (do 440 W). Użytkownicy doceniają możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej i duży, 3-litrowy pojemnik na skropliny, dzięki któremu przez długi czas osuszacz może działać zupełnie bezobsługowo.

 

Ecoair DD3 Simple

Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Simple to urządzenie o bardzo dużym przepływie powietrza (do 279 m³/h) i wydajności sięgającej 10l/24 (przy 20°C/60% RH). Może więc pracować w pomieszczeniach o metrażu nawet 120 m². Może pracować w 3 trybach: economy, turbo i “Pranie”, dzięki czemu użytkownik może dopasować działanie do swoich potrzeb. Osuszacz jest wyposażony w higrostat, który pozwala mu osiągnąć i utrzymać zadany poziom wilgotności. Dodatkowym rozwiązaniem wpływającym na komfort i zdrowie domowników jest filtr z nanosrebrem, który zatrzymuje szkodliwe drobnoustroje.

 

Ecoair DD3 Simple aranżacja

 

Ecoair DD3 Simple, mimo wysokiej wydajności, może pochwalić się bardzo dobrymi parametrami. Jego głośność to zaledwie 42 dB, a w trybie turbo pobór prądu to maks. 670 W. Jego projekt jest minimalistyczny, a obsługa bardzo łatwa. Do zestawu dołączony jest również wąż do ciągłego odprowadzania wody.

 

Fral FDND33S

Osuszacz powietrza Fral FDND33S to urządzenie dla osób o większych potrzebach – cechuje go bowiem przepływ sięgający aż 380 m³/h i wydajność na poziomie 33l/24h (przy 32°C, RH 90%). To profesjonalne rozwiązanie przeznaczone do pomieszczeń o bardzo dużej kubaturze. Jest wyposażony w elektroniczny higrostat, który na bieżąco kontroluje wilgotność w pomieszczeniu i dostosowuje ją do zadanego poziomu w zakresie 30-80%. Wyróżnia go Hot Gas System – system odszraniania, który umożliwia urządzeniu pracę nawet w niskich temperaturach sięgających zaledwie 1℃.

 

FRAL FDND33S aranżacja

 

Fral FDND33S jest wyposażony w aż 8-litrowy zbiornik na skropliny. Cechuje go niezwykle wytrzymała konstrukcja, odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i promieniowanie UV. Posiada także wysokowydajny filtr z poliuretanu, który zatrzymuje zanieczyszczenia, by nie docierały do pozostałych elementów urządzenia.

 

 

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.