Problem nadmiernej wilgotności i mokrych murów w piwnicy jest niestety dość powszechny, bo wynika przede wszystkim z ich położenia. W znaczącej większości ich mury i posadzki znajdują się poniżej powierzchni gruntu, co naraża je sporą liczbę czynników wywołujących tego rodzaju kłopoty. Nie można lekceważyć problemu – za duża wilgotność w piwnicy i mokre mury stanowią środowisko do rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni, mogą również prowadzić do uszkodzeń struktury muru. Części problemów możesz zapobiegać samodzielnie, używając osuszacza, niekiedy jednak zdarza się, że przyczyny zawilgocenia muszą usuwać specjaliści. Zobacz, kiedy i jak możesz działać sam.
Osuszacze powietrza to urządzenia, które można zastosować, gdy do piwnicy lub garażu wkradnie się wilgoć. Obecnie dostępne na rynku modele są wydajne i mogą pomóc ci zupełnie zażegnać problem. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie to nie wszystko – w zależności od czynników wywołujących problem, być może niezbędne będzie również skorzystanie z pomocy specjalistów od hydroizolacji. W naszym artykule w sposób ogólny przedstawiamy przyczyny pojawienia się wilgoci w piwnicy i podpowiadamy, jak z nią walczyć.
Piwnice są kojarzone jako pomieszczenia z natury wilgotne. Należy jednak podkreślić, że nie jest to stan prawidłowy. Wilgoć w piwnicy może powstawać w wyniku awarii lub pochodzić m.in. z gruntu, opadów czy powietrza.
W przypadku, gdy woda lub wilgoć przenikają do piwnicy przez ściany i/lub podłogę na skutek zniszczenia izolacji lub jej niedostosowania do panujących warunków gruntowo-wodnych, konieczna jest konsultacja z fachowcem. Przeprowadzi on niezbędne i prawidłowe prace naprawcze. Jeśli jednak wilgoć w piwnicy pojawiła się w wyniku incydentalnego zalania (np. z powodu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej) lub wyjątkowo ulewnego deszczu przekraczającego możliwości odwodnienia, wystarczy naprawić uszkodzony element i osuszyć pomieszczenie.
Przypadkowe zalanie piwnicy może być spowodowane m.in.:
Co należy zrobić? Ważne jest wypompowanie wody i dokonanie niezbędnych napraw, a następnie osuszenie murów. W takich sytuacjach nie ma potrzeby naprawiania izolacji. Przede wszystkim, wilgoć w piwnicy pojawiła się na skutek niezależnych od niej sytuacji, ponadto największe nasączenie wodą występuje w murach od strony wewnętrznej. Jeśli przyczyną były ścieki, należy pamiętać także o dezynfekcji, a w najgorszym wypadku niezbędne będzie skucie tynku (co znacząco przyspieszy proces osuszania murów).
Każdy właściciel domu lub garażu powinien znać metody osuszania piwnicy. Zawsze bowiem postępujemy dokładnie tak samo – niezależnie od przyczyny pojawienia się wilgoci. Należy po prostu pamiętać, że w przypadku zniszczeń spowodowanych przez wodę z gruntu, w pierwszej kolejności niezbędna jest naprawa izolacji przeciwwodnej.
Osuszanie piwnicy, która została zalana od środka nie jest skomplikowanym procesem, choć trzeba liczyć się z tym, że może zająć kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Technicznie jest jednak dość łatwe. Gdy wypompujesz z pomieszczenia wodę, usuwasz przyczynę twojego problemu – zawilgocenie nie wzrasta. Twoim zadaniem jest więc wyłącznie stworzenie warunków dla odparowywania wody. Powszechnie stosuje się dwie metody: intensywne wietrzenie z ogrzewaniem oraz osuszanie piwnicy.
Wietrzenie połączone z ogrzewaniem nie wymaga specjalistycznego sprzętu i jest zdecydowanie najprostsze. Dzięki podniesieniu temperatury zwiększamy intensywność odparowywania i jednoczesne zmniejszamy wilgotność względną, by było w stanie wchłonąć więcej wilgoci. To działa tylko w sytuacji, gdy nasycone wilgocią powietrze może swobodnie ulatywać z pomieszczenia – właśnie dlatego łączymy ze sobą dwa procesy.
Musisz natomiast pamiętać, że nie można przesadzić z temperaturą, zwłaszcza jeśli nadmuch ciepłego powietrza jest kierowany bezpośrednio na ściany. To ważne, by nie doprowadzić do przesuszenia powierzchni tynku – skutkiem może być bowiem powstanie skorupy uniemożliwiającej odparowywanie wilgoci z głębszych warstw muru. Niekiedy dochodzi również do pękania i odpadania tynku.
Osuszacze kondensacyjne działają podobnie jak klimatyzatory. Zasysają powietrze, następnie bardzo mocno je oziębiają, by wykropliła się z niego woda (na skutek spadku temperatury rośnie wilgotność względna powietrza) – robią to na tyle intensywnie, by przekroczyć tzw. punkt rosy i skroplić parę wodną. Ostatecznie wypuszczają powietrze do pomieszczenia, gdzie jego wilgotność względna znowu rośnie i cały cykl zaczyna się od początku.
Należy podkreślić, że osuszanie piwnicy osuszaczem jest znacznie skuteczniejsze i szybsze niż grzanie i wietrzenie. Użytkownik musi jedynie pamiętać o regularnym usuwaniu skroplin nagromadzonych w zbiorniku i zadbać o to, by powietrze w pomieszczeniu nie było wymieniane, czyli zamknąć szczelnie okna i drzwi.
Wilgoć w piwnicy lub garażu to problem wielu użytkowników. Jeśli i ty potrzebujesz wsparcia w postaci zaawansowanego sprzętu, przedstawiamy sprawdzone osuszacze kondensacyjne dostępne w ofercie sklepu LoveAir.
Osuszacz powietrza Sharp UD-P20E-W cechuje przepływ powietrza sięgający aż 175 m³/h i wydajność na poziomie 20l/24h (przy 30°C, RH 80%). Urządzenie może więc pracować w pomieszczeniach o powierzchni do 46 m². Zostało wyposażone w higrometr, który na bieżąco kontroluje i przedstawia na wyświetlaczu poziom wilgotności względnej. Zastosowano w nim 2 tryby: osuszania i suszenia prania, dlatego po rozwiązaniu problemu z piwnicą możesz wykorzystywać go zimą do przyspieszenia codziennych obowiązków. Na uwagę zasługuje funkcja Swing, dzięki której powietrze jest efektywnie rozprowadzane po całym pomieszczeniu.
Sharp UD-P20E-W działa stosunkowo cicho (do 48 dB) i nie jest przesadnie energochłonny (maks. 250 W). Jest zaprojektowany jako osuszacz o przeznaczeniu domowym, więc elegancko się prezentuje, jest intuicyjny w obsłudze i posiada dodatkowe praktyczne funkcje: timer i blokadę rodzicielską. Duży, 3,8-litrowy zbiornik pozwala na bezobsługowe działanie przez długi czas.
Osuszacz powietrza Sharp UD-P16E-W to odrobinę mniejszy odpowiednik opisywanego wyżej modelu. Cechuje go przepływ powietrza na poziomie 146 m³/h i wydajność aż 16l/24h (przy 30°C, RH 80%), a więc sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 38 m². Również posiada higrometr, a więc użytkownik może śledzić aktualną wilgotność względną. Oferuje te same 2 tryby: osuszania i suszenia prania, obecna jest także funkcja Swing – to więc dokładnie ten sam sprzęt, a różnicą są jedynie niższe parametry, co skutkuje efektywnością na mniejszym metrażu.
Sharp UD-P16E-W może pochwalić się zadowalającymi parametrami – pracuje z głośnością do 48 dB, a maksymalny pobór energii wynosi 230 W. Jest wyposażony w duży, 3,8-litrowy pojemnik na skropliny. Jego projekt jest elegancki, a obsługa przebiega intuicyjnie. Zastosowano również praktyczne funkcje timera i blokady rodzicielskiej.
Osuszacz powietrza Rotenso Dorai D20X to kolejne urządzenie o przeznaczeniu domowym, które sprawdzi się do osuszania piwnicy. Cechuje je przepływ powietrza do 168 m³/h i wydajność sięgająca 20l/24h (przy 30°C/80% RH), a więc może pracować na powierzchni do aż 52 m². Oprócz funkcji automatycznego osuszania, oferuje również Super Jonizator, który dodatkowo neutralizuje szkodliwe zarodniki pleśni i grzybów.
Rotenso Dorai D20X cechuje niska głośność (maks. 46 dB) i rozsądny pobór prądu (do 440 W). Użytkownicy doceniają możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej i duży, 3-litrowy pojemnik na skropliny, dzięki któremu przez długi czas osuszacz może działać zupełnie bezobsługowo.
Osuszacz powietrza Ecoair DD3 Simple to urządzenie o bardzo dużym przepływie powietrza (do 279 m³/h) i wydajności sięgającej 10l/24 (przy 20°C/60% RH). Może więc pracować w pomieszczeniach o metrażu nawet 120 m². Może pracować w 3 trybach: economy, turbo i “Pranie”, dzięki czemu użytkownik może dopasować działanie do swoich potrzeb. Osuszacz jest wyposażony w higrostat, który pozwala mu osiągnąć i utrzymać zadany poziom wilgotności. Dodatkowym rozwiązaniem wpływającym na komfort i zdrowie domowników jest filtr z nanosrebrem, który zatrzymuje szkodliwe drobnoustroje.
Ecoair DD3 Simple, mimo wysokiej wydajności, może pochwalić się bardzo dobrymi parametrami. Jego głośność to zaledwie 42 dB, a w trybie turbo pobór prądu to maks. 670 W. Jego projekt jest minimalistyczny, a obsługa bardzo łatwa. Do zestawu dołączony jest również wąż do ciągłego odprowadzania wody.
Osuszacz powietrza Fral FDND33S to urządzenie dla osób o większych potrzebach – cechuje go bowiem przepływ sięgający aż 380 m³/h i wydajność na poziomie 33l/24h (przy 32°C, RH 90%). To profesjonalne rozwiązanie przeznaczone do pomieszczeń o bardzo dużej kubaturze. Jest wyposażony w elektroniczny higrostat, który na bieżąco kontroluje wilgotność w pomieszczeniu i dostosowuje ją do zadanego poziomu w zakresie 30-80%. Wyróżnia go Hot Gas System – system odszraniania, który umożliwia urządzeniu pracę nawet w niskich temperaturach sięgających zaledwie 1℃.
Fral FDND33S jest wyposażony w aż 8-litrowy zbiornik na skropliny. Cechuje go niezwykle wytrzymała konstrukcja, odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i promieniowanie UV. Posiada także wysokowydajny filtr z poliuretanu, który zatrzymuje zanieczyszczenia, by nie docierały do pozostałych elementów urządzenia.