Recenzja Samsung AX90R7080WD (AX90)

Model AX90 to najmocniejszy oczyszczacz powietrza koreańskiego producenta. Wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem CADR (701 m³/h), niską głośnością oraz bardzo dokładnymi czujnikami PM2.5 i LZO. Koszty eksploatacji w porównaniu do wydajności są względnie atrakcyjne, a całość uzupełnia możliwość sterowania Wi-FI.

 

Design i wykonanie

Oczyszczacz powietrza jest dość wysoki (105 cm), jednakże prezentuje się bardzo dobrze. Z przodu znajduje się wlot zanieczyszczonego powietrza oraz filtry. Trójdrożny wywiew oczyszczonego powietrza zlokalizowany jest po obu bokach oraz u góry, co poprawia cyrkulację powietrza i zmniejsza głośność. Górna płaszczyzna to także miejsce, gdzie zamontowano wyświetlacz i panel kontrolny. W podstawie ukryto kółeczka transportowe, które ułatwiają przemieszczanie (dodatkowo poprawiają stabilność). Zastosowane materiały i design są na najwyższym poziomie. Produkowany jest w Korei Południowej.

 

Funkcje i wydajność Samsung AX90

Samsung AX90 to wyłącznie oczyszczacz powietrza.

 

Parametr

Wartość (poziomy obrotów)

Uwagi

CADR

701 m³/h

Producent deklaruje zasięg działania do 90 m², według naszych wyliczeń jest to niewiele mniej, bo 85 m².

Powierzchnia działania

85 m²

Głośność

21-54 dB

Urządzenie jest bardzo ciche, szczególnie przy tak ogromnej wydajności.

Zużycie energii

Do 90 W

Zapotrzebowanie na energię w stosunku do wydajności jest niskie.

 

Samsung AX90R7080WD czujniki

 

Czujnik PM2.5 reaguje bardzo szybko na zanieczyszczenia, co sprawia, że utrzymuje bardzo czyste powietrze w pomieszczeniu, pracując w trybie Auto. Niestety według porównań odczytów oczyszczacza z licznymi amatorskimi i półprofesjonalnymi miernikami PM2.5, czujnik w Samsungu AX90 wydaje się zawyżać stężenia pyłów dwu a nawet trzykrotnie. Zgodnie z badaniami w laboratorium testowym producenta, Samsung AX60 (który ma bardzo podobne odczyty do recenzowanego tu AX90) ma niemal takie same odczyty jak profesjonalnego licznika cząstek (masowy i ilościowy) Grimm 1.109, stosowanego przez komórki organizacyjne Ministerstwa Środowiska Korei Południowej. Możemy jednak przypuszczać, że urządzenie jest skalibrowane względem innych frakcji zanieczyszczeń i na polski smog reaguje właśnie nie tak, jak można byłoby oczekiwać. Obserwujemy również, że minimalnym wskazywanym stężeniem jest 5 µg/m³, nawet jeśli powietrze jest bardzo czyste lub zaklei się wlot czujnika (podobnie jak w AX60). Czujnik nieprzyjemnych zapachów i niebezpiecznych gazów ma słabą jakość reakcji (praktycznie się nie wzbudza w przeciętnych, domowych warunkach). Odczyty z obu czujników są podstawą do działania trybu automatycznego. Ze względu na wątpliwości odnośnie działania czujników (ich precyzji), w ustawieniach naszego rankingu oczyszczaczy nie przyznaliśmy maksymalnej ilości punktów za czujniki wyświetlacz PM2.5/AQI.

 

Wyniki pomiarów są podane liczbowo oraz w skali kolorystycznej, której kolory oznaczają odpowiednio:

  • Niebieski (bardzo dobrze): 0-15 µg/m³ PM2,5, 0-30 µg/m³ PM10
  • Zielony (dobrze): 16-35 µg/m³ PM2,5, 31-80 µg/m³ PM10
  • Żółty (średnio): 36-75 µg/m³ PM2,5, 81-150 µg/m³ PM10
  • Żółty (źle): >75 µg/m³ PM2,5, >150 µg/m³ PM10

Oczyszczacz Samsung AX90 ma wbudowany wskaźnik zużycia filtrów, który poinformuje użytkownika o konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych (filtrów).

 

Zastosowano także łączność Wi-Fi, aplikacja SmartThings jest dostępna na platformy iOS oraz Android. Dostępna jest pełna kontrola urządzenia, podgląd zużycia filtrów oraz możliwość sterowania komendami głosowymi (Bixby, dostępny w 8 językach, niestety nie jest jeszcze dostępny język polski). Ciekawie prezentuje się również opcja dodawania automatyzacji (instrukcje Jeśli / Wtedy), co opisaliśmy szerzej w karcie produktowej tego modelu (link w Podsumowaniu).

 

Zastosowano także Timer (1-12 h) oraz blokadę rodzicielską. Oczyszczacz może działać w trybie automatycznym, nocnym lub w jednym z 3 trybów manualnych.

Filtry do oczyszczacza Samsung AX90

  • Filtr wstępny zatrzymujący kurz i duże pyły, a także sierść i włosy.
  • Filtr węglowy, który eliminuje zapachy, lotne związki organiczne i niebezpieczne gazy (formaldehyd, benzopiren).
  • Filtr HEPA H13 (o skuteczności 99,97%) zatrzymuje PM1.0, PM2.5, PM10 oraz wszelkie inne drobne zanieczyszczenia.

 

Należy dodać, że filtr HEPA i węglowy połączone są w jeden moduł. W oczyszczaczu mamy dwa takie same moduły wymienne i dwa niewymienne filtry wstępne.

 

3 filtry w Samsung AX90
3 stopnie filtracji w Samsung AX90

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

Moduł HEPA+węgiel aktywny (2 szt.)

do 1 roku

400 zł

Roczny koszt eksploatacji

400 zł

 

Czas przydatności filtra zależy od zanieczyszczenia powietrza. Powyższa tabelka przedstawia orientacyjną trwałość, którą określiliśmy na podstawie naszego doświadczenia i deklaracji producenta. Filtr wstępny nie podlega wymianom, wystarczy go czyścić pod wodą. Według naszych obserwacji tego modelu podczas kilkudniowej pracy i tempa redukcji żywotności filtra, oraz ilości materiału filtracyjnego, filtr HEPA może wytrzymać nawet 2 lata w przeciętnych warunkach w Polsce, a część węglowa około 1 roku. 

Dodatkowe informacje

  • Blokada rodzicielska
  • Timer
  • Możliwość wygaszenia podświetlenia
  • Potwierdzona skuteczność przez Narodowy Instytut Testowy w Korei
  • 2 lata gwarancji

Podsumowanie

Samsung AX90R7080WD to świetny sprzęt o dużej wydajności, który został wyposażony w bardzo wrażliwy, laserowy czujnik wykrywający najdrobniejsze pyły. Poziom głośności w stosunku do wydajności jest rewelacyjny. Warto zwrócić uwagę, że jest to sprzęt markowej firmy, więc mamy pewność dostępności do serwisu i materiałów eksploatacyjnych w przyszłości.

 

Aplikacja Wi-Fi i czytelny wyświetlacz sprawia, że urządzenie jest wygodne w obsłudze. Ciężko wskazać poważne wady. Dość duża wysokość może powodować, że nie będzie pasował do każdego wnętrza. Szkoda też, że model nie ma kółek ułatwiających przenoszenie (jak bliźniaczy, mniejszy AX60). Kolejnym, małym minusem jest fakt, że powietrze wydmuchiwane z bocznych wywiewów wędruje w kierunku poziomym, przez co najlepiej nie stawiać oczyszczacza np. bezpośrednio przy kanapie, lewym lub prawym bokiem skierowanym w jej stronę. Oczywiście do wad należy dodać rozbieżność w odczytach stężeń pyłów między tym oczyszczaczem a różnymi miernikami PM2.5. 

 

Czy warto go kupić? AX90R7080WD to niewątpliwie świetny, ekstremalnie wydajny model, w rozsądnej cenie. Do zastosowań na dużych powierzchniach można go polecić. Zakładany przez producenta koszt roczny filtrów jest dość wysoki, w naszej opinii w większości domów filtry te powinny starczyć nawet na 2 lata. Wtedy koszt roczny filtrów wynosiłby jedynie 200 zł na rok.

 

Zalety
Wydajność
Aplikacja Wi-Fi (komendy głosowe Bixby)
Automatyzacja (instrukcje Jeśli / Wtedy)
Głośność
Podwojona ilość filtrów
Wady
Prawdopodobnie znaczne zawyżanie odczytów czujnika pyłów
Boczne wywiewy mogą ograniczać wybór miejsca postawienia go
Rozmiary i ciężar, nie jest mobilny

 

Sprawdź Samsung AX90R7080WD w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Samsung AX60R5080WD - testy i recenzja

Samsung AX 60 został zaprojektowany do oczyszczania powierzchni do 60 m². Swoje działanie skupia wyłącznie na oczyszczaniu powietrza. W środku znajdziemy dokładne czujniki pyłów zawieszonych oraz niebezpiecznych gazów. Jest bardzo cichy, głośność to zaledwie 21 dB w trybie...

Samsung AX40R3030WM - testy i recenzja

Samsung AX 40 to najmniejszy oczyszczacz powietrza w gamie marki Samsung. Współczynnik CADR na poziomie 311 m³/h pozwala na oczyszczenie powierzchni do 40 m². Wewnątrz znajduje się czujnik PM10. Szkoda, że producent nie zamontował wyświetlacza stężenia. Głośność jest...

Samsung AX47R9080SS - testy i recenzja

Samsung AX 47 to zupełnie nowe podejście do tematu projektowania oczyszczaczy powietrza. Urządzenie jest także nazywane Samsung Cube i wyróżnia się możliwością połączenia dwóch oczyszczaczy w jeden, wydajniejszy system. Wewnątrz zastosowano 3-poziomową filtracje (filtr...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.