Recenzja Sharp KC-D60EUW

Sharp KC-D60EUW jest następcą modelu KC-A60EUW. Główne zmiany to atrakcyjniejszy design i kilka usprawnień elektroniki. Wydajność pozostała taka sama (48 m²), a zestaw filtrów został zmodyfikowany – zmywalny filtr węglowy zastąpiono filtrem, którego nie wolno myć. W urządzeniu wciąż obecna jest sprawdzona technologia jonizacji Plasmacluster oraz nawilżanie ewaporacyjne. Głośność uległa zwiększeniu, lecz nadal pozostaje na zadowalającym poziomie.

 

Design i wykonanie

Sharp KC-D60EUW prezentuje się bardzo dobrze, materiały obudowy są solidne. Dodano blokadę kółeczek transportowych. Wylot powietrza otrzymał automatycznie zamykaną klapkę, która zamyka się, gdy oczyszczacz nie pracuje. Wymiary zewnętrzne nieznacznie zmieniły się, lecz urządzenie wydaje się dużo mniejsze dzięki smuklejszym kształtom. Dostępna jest tylko biała wersja kolorystyczna. Wyświetlacz został przeniesiony nad panel sterujący, który znajduje się na górze urządzenia.

 

Funkcje i wydajność Sharp KC-D60EUW

Wielozadaniowość to ważny atrybut urządzenia, dostępne mechanizmy to:

  • Oczyszczanie powietrza
  • Jonizator Plasmacluster
  • Ewaporacyjne nawilżanie powietrza

 

Parametr

Wartość (poziomy obrotów)

Uwagi

Przepływ powietrza

90/240/396 m³/h

Przepływ powietrza jest utrzymany na dobrym poziomie względem deklarowanego zasięgu działania. Niewielki wzrost w trybie LOW oraz spadek w drugim trybie pracy (względem KC-A60EUW).

Powierzchnia działania

48 m²

Wydajność nawilżacza

230/480/660 ml/h

Ewaporacyjny system nawilżania powietrza, wydajność nawilżacza się zmniejszyła. Wydajność nadal jest na dobrym poziomie. Zbiornik na wodę ma pojemność 3 L.

Jonizator Plasmacluster

7000 jonów/cm³

Standardowy jonizator Plasmacluster zwalcza mikroorganizmy i alergeny.

Głośność

25/45/54 dB

W trybie z nawilżaniem głośność wzrosła zaledwie o 1 dB (nie będzie to odczuwalne). W trybie średnim i wysokim wartości są poprawne, ale można oczekiwać lepszych wyników (wzrosty o 7 i 5 dB względem A60).

Zużycie energii

7/26/80 W

Koszty energii nie będą wysokie, jedynie tryb maksymalnej wydajności zużywa więcej energii.

 

Sharp KC-D60EUW czujniki

 

Czujnik pyłów oraz lotnych związków organicznych (nieprzyjemnych zapachów) sterują praca oczyszczacza w trybie automatycznym. Termometr i czujnik wilgotności decydują o tym, kiedy wyłączyć nawilżanie, aby uzyskać odpowiednie warunki (układ nazywamy higrostatem).

 

Działanie czujników jest poprawne, jedynie czujnik pyłów wypada gorzej. Do poprawnego działania wymagana jest autokalibracja w czystym powietrzu po uruchomieniu. Jest to mało praktyczne i większość użytkowników dowiaduje się o tym, dopiero gdy zauważają bardzo słabą wykrywalność PM2.5. Nawet po poprawnej kalibracji czujnik reaguje na PM2.5 od dość wysokich poziomów (ponad 50 µg/m³). Jest to kompromisowe rozwiązanie w stosunku do czujników zaprogramowanych według azjatyckich norm powietrza (zazwyczaj), gdzie czujniki reagują od 75 µg/m³. Warto polecić wspomaganie się zewnętrznym czujnikiem PM2.5.

 

Wyniki pomiarów są na bieżąco prezentowane w 5-stopniowej skali na wyświetlaczu. Znajdziemy tam również informację na temat aktualnej wilgotności powietrza, włączonej jonizacji powietrza oraz obecności LZO. W przypadku pustego zbiornika zapala się czerwona dioda, możliwe jest także włączenie sygnału dźwiękowego. Przyciski panelu wydają dźwięki w trakcie zmiany trybów automatycznych, może to przeszkadzać w nocy. Podświetlenie można wygasić.

 

Kontrola oczyszczacza Sharp ogranicza się do wybrania interesującego nas trybu na panelu sterującym. Nie zastosowano pilota na podczerwień, czy też aplikacji mobilnej do sterowania online. Dostępnych jest kilka trybów pracy: manualne (low, medium, high), automatyczne (auto, advanced auto, pollen) i tryb specjalny Clean Ion Shower.

 

Filtry do oczyszczacza Sharp KC-D60EUW

  • Filtr wstępny wychwytuje włosy, kurz i sierść, nie podlega wymianie
  • Niezmywalny filtr węglowy, którego należy odkurzać, nie wolno czyścić na mokro. Zmiana na dobre, ponieważ wielu użytkowników nie dbało o filtry zmywalne przez co, zamiast usuwać, to generowały brzydkie zapachy. Wychwytuje również lotne związki organiczne
  • Filtr HEPA klasy 13 (skuteczność 99,97% dla pyłów o wymiarze 0,3µm) – bardzo dobry filtr, mocniejsze filtry nie są już konieczne. Dobrze zatrzymują PM10 i PM2.5
  • Filtr nawilżacza – standardowa mata ewaporacyjna, należy usuwać z jej powierzchni kamień przy użyciu kwasku cytrynowego

 

4 filtry w Sharp KC-D60EUW
4 filtry w Sharp KC-D60EUW

 

Filtr

Czas eksploatacji

Cena

HEPA 13

do 3 lat

479 zł

Węgiel aktywny

do 5 lat

229 zł

Filtr nawilżacza

do 5 lat

299 zł

Roczny koszt eksploatacji

250-300 zł

 

Producent nie zastosował nawet najprostszego wskaźnika zużycia filtrów. Na obudowie znajduje się miejsce do zapisania daty pierwszego uruchomienia, ale nie jest to praktyczne. Należy zaznaczyć, że producent określa żywotność filtrów na okres maksymalnie 10 lat. Realnie w przeciętnym polskim domu, przy dużym zanieczyszczeniu, czas ten może być nawet do 5 razy krótszy! Podajemy wartości szacunkowe.

 

Dodatkowe informacje

  • Uchwyty i kółeczka, które ułatwiają transport. Kółeczka nie tworzą zarysowań, pozwalają na ruch tylko w jednej płaszczyźnie bocznej, dodano praktyczną blokadę kółeczek
  • Blokada rodzicielska
  • W przypadku zaniku i powrotu zasilania urządzenie powróci do pracy dzięki funkcji Auto Restart
  • Regulowanie czułości czujników i sposobu ich działania
  • Sygnał dźwiękowy, gdy zbiornik jest pusty
  • Timer
  • Wskaźnik konserwacji filtrów

 

Podsumowanie

Nowy ciekawszy design z pewnością jest dobrą zmianą, urządzenie sprawia wrażenie mniejszego niż jego poprzednik. Produkt jest dostępny od wielu lat, awarie zdarzają się bardzo rzadko. Dostępność filtrów jest bardzo dobra. Głośność uległa zwiększeniu w trybie medium i high. Problematyczne może być kalibrowanie urządzenia w czystym powietrzu.

 

Producent nie oferuje żadnej innej formy kontroli pracy poza sterowaniem z użyciem panelu na oczyszczaczu. Nawilżanie i jonizacja dodatkowo poprawiają jakość powietrza. Oferowane funkcje i rozsądne koszty eksploatacji, jak na urządzenie wielofunkcyjne sprawiają, że Sharp KC-D60EUW to dobry oczyszczacz z nawilżaniem. Różnice nie są wielkie w stosunku do poprzednika, dlatego głównie atrakcyjniejszy wygląd oraz niezmywalny filtr węglowy to największe atuty.

 

Sharp UA-HD60E-LSharp UA-HD60E-L

 

Zalety
Blokada kółeczek
Jonizacja Plasmacluster
Nawilżanie ewaporacyjne
Bardzo niska głośność
Nowszy design
Sprawdzone urządzenie
Wady
Brak sterowania online
Brak wyświetlacza stężenia PM2.5
Brak pomiaru zużycia filtrów
Autokalibracja
Zużycie energii w trybie HIGH

 

 

Sprawdź Sharp KC-D60EUW w RANKINGU OCZYSZCZACZY

 

 

Zobacz również:

Sharp UA-HD60E-L - testy i recenzja

Sharp UA-HD60E-L to oczyszczacz powietrza przeznaczony dla powierzchni do 48 m². Oferuje dodatkowe funkcje w postaci wydajnego nawilżacza (do 660 ml/h) i bezpiecznego jonizatora. Cechuje się energooszczędnością i głośnością na optymalnym poziomie (25 dB ). Olbrzymią zaletą...

Sharp UA-HG60E-L - testy i recenzje

Sharp UA-HG60E-L to najwydajniejszy oczyszczacz w tej serii. Z powodzeniem sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m². Urządzenie oferuje także bezpieczne nawilżanie ewaporacyjne oraz skuteczną i przebadaną jonizację Plasmacluster. Cechuje się niskim zużyciem energii...

Sharp UA-KIL60E-W - testy i recenzja

Sharp UA-KIL60E-W to zupełna nowość w ofercie japońskiego producenta. Wydajny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizacją, który cechuje wysoki poziom przepływu powietrza (do 408 m³/h), dzięki czemu może skutecznie pracować w dużych pomieszczeniach – do nawet 50 m²...

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertami specjalnymi w naszym sklepie.